Plynový kotel

Jak správně vybrat plynový kotel?

20. 12. 2020
|
Délka: 10 min.

Kdo má plynovou přípojku, může svoji domácnost snadno vytápět kotlem na zemní plyn. Vytápění je to ekologické, jednoduché a téměř bezobslužné. Odpadá starost s každoročním sháněním paliva i se sazemi a popelem. Prvním krokem ke komfortnímu topení je výběr správného plynového kotle. A právě s tím vám poradíme.

Vytápění plynem je v České republice poměrně rozšířené. Může za to dostupnost zemního plynu jako takového a také masivní plynofikace v 90. letech minulého století, která na český trh přilákala řadu firem dodávajících plynová zařízení. V poslední době se prodávají zejména kondenzační plynové kotle, které jsou účinnější než běžné kotle na zemní plyn. Z 84 tisíc plynových kotlů, které loni (v roce 2019) dodali výrobci na český trh, jich 97 procent bylo kondenzačních, pouhá 3 procenta tvořily kotle konvenční.

Spočítat ceny plynu

Je třeba zdůraznit, že kotle na zemní plyn jsou v tuzemsku využívané především k vytápění, částečně také k ohřevu vody. Hlavní výhodou těchto zařízení je, že neprodukují žádné spaliny a saze, pouze plynné emise. I z toho důvodu jsou považovány za ekologická zařízení (proto na ně bylo možné získat například i příspěvek z kotlíkových dotací). Emise skleníkových plynů jsou u zemního plynu podle posledních měření nejméně o polovinu nižší než u tuhých paliv.

Dostupné kotle i zlevňující zemní plyn

Výměna kotle si ještě nedávno vyžádala poměrně velký rozpočet, například 100 tisíc korun. Doby, kdy se ceny kondenzačních plynových kotlů (tedy těch nejúčinnějších plynových kotlů na trhu) pohybovaly kolem osmdesáti tisíc korun a k tomu bylo třeba připočítat ještě náklady na instalaci, jsou už naštěstí pryč. Zpřísňující se požadavky na vytápění motivovaly výrobce kotlů, aby vylepšili technologii a snížili náklady na výrobu těchto zařízení.

Proto nyní plynové kondenzační kotle pořídíte i za cenu mezi 30 až 60 tisíci korun. Zpravidla jde o takzvané závěsné kotle. Nabídka se v této střední cenové relaci stále rozšiřuje. Kromě připojení externího zásobníku se objevují modely s průtokovým ohřevem vody a také interním zásobníkem umístěným přímo v kotli. Narazit můžete i na zvýhodněné sety kotlů a externích zásobníků na vodu.

Nezlevňují jen kotle, ale také zemní plyn. S ohledem na koronavirovou krizi se ceny energií snižovaly už na jaře. Ceny zemního plynu na burzách klesaly a u některých dodavatelů se propadly i pod 600 korun za megawatthodinu. Domácnosti si navíc už řadu let mohou svého dodavatele plynu svobodně vybrat a optimalizovat tak své účty za energie. V případě, že se v rodinném domě vytápí a ohřívá voda plynem, lze změnou dodavatele ušetřit i více než 10 000 korun ročně. Abyste si o svých účtech za plyn udělali přehled, stačí zadat spotřebu do on-line kalkulačky.

Ušetřete na zemním plynu

Parametry správného plynového kotle

Pro správné fungování kotle na zemní plyn a pro úspory energií při vytápění je klíčový výběr zařízení. Plynový kotel byste vždy měli zvolit podle potřeb své domácnosti. Klíčovým ukazatelem je účinnost, ale nejen ta. V potaz vezměte i další parametry, jako jsou:

 • typ plynového kotle (stacionární a závěsné),

 • technologie (kondenzační nebo konvenční kotle),

 • emise oxidů dusíku (nové kotle spadají do dvou nejlepších tříd – páté a šesté),

 • možnost ohřevu vody (průtokově nebo ve vnitřním i externím zásobníku).

Konstrukce a typ plynového kotle

Plynové kotle se vyrábějí ve dvou typech konstrukce – jako stacionární a závěsné. Zatímco stacionární kotel je možné postavit na podlahu, závěsný se instaluje na zeď. Každý ze systémů má své výhody i nevýhody.

 • Závěsné kotle šetří místem a hodí se do menších prostorů nebo přímo do bytů. Vejdou se do koupelny nebo na chodbu. Můžete pod ně umístit například bojler i zásobník teplé vody. Nevýhodou jsou ale zásadnější stavební úpravy při výměně kotle. V této variantě se prodávají hlavně kondenzační kotle (klasické jsou pro tento typ příliš těžké).

 • Stacionární kotle stojí na zemi a většinou nevyžadují zásadní stavební úpravy, stačí je jen připojit ke všem systémům. Vyžadují ale dostatek místa, umisťují se v kotelnách nebo sklepích, do bytů se nehodí. Jako stacionární se vyrábějí všechny druhy plynových kotlů, ať už jsou klasické, nebo kondenzační. Na českém trhu jsou k dostání do výkonu kolem 50 kW. Navzdory dlouhé životnosti se od jejich výroby pozvolna ustupuje, a to kvůli velké spotřebě.

Technologie plynového kotle

Už jsme několikrát zmínili, že plynové kotle používají buď klasickou technologii, nebo kondenzační způsob vytápění. Právě druhá, modernější varianta je nyní nejrozšířenější.

 • Klasické plynové kotle bývají označovány také jako konvenční či standardní. Fungují na jednoduchém principu spalování zemního plynu. Teplo je rozváděno pomocí vody (jsou určené pro teplovodní otopné soustavy). Na trhu se s klasickými plynovými kotli už moc nesetkáme. Před pěti lety totiž vstoupila v platnost legislativa, která jejich používání reguluje. Nové kotle na zemní plyn nesmějí mít sezónní energetickou účinnost nižší než 86 % (sezónní účinnost simuluje podmínky skutečného provozu). Těmto nárokům v podstatě vyhoví už jen kondenzační plynové kotle.

 • Kondenzační plynové kotle dosahují sezónní účinnosti běžně přes 94 %, při přepočtu na výhřevnost plynu výrobci uvádějí i účinnost více než 100 %, což je možné díky tomu, že kotle využívají i teplo ze spalin. Výrazně tak snižují spotřebu zemního plynu. Produktem celého procesu je kondenzát, který se odvádí přímo do odpadu. Kondenzační kotle pracují v nízkoteplotním provozu, a tak se starými kouřovody neobstojíte – nutné jsou plastové kouřovody, které spaliny nejen odvádějí, ale zároveň přivádějí do kotle spalinový vzduch (to je bezpečnější než odebírání vzduchu z místnosti).

Když chcete plynem ohřívat vodu

Pokud budete ve své domácnosti s plynovým kotlem nejen vytápět, ale také ohřívat vodu, myslete na to už při výběru zařízení. Ke zvážení máte tři možnosti:

 • Kotel s průtokovým ohřevem vody ohřívá protékající vodu v momentě, kdy ji potřebujete, nemáte ji tedy připravenou v zásobníku. Takový kotel má malé rozměry, hodí se do menších domácností. Nevýhodou je omezený průtok vody, což může být problematické při odběru vody z více míst najednou (třeba z kuchyně a koupelny).

 • Kotel s integrovaným zásobníkem vody připravuje vodu do zásobníku, který je součástí kotle. Toto řešení umožňuje odběr vody z více odběrných míst současně. Objem ohřáté vody pak závisí na velikosti zásobníku.

 • Sestava kotle a zásobníku na ohřev vody bývá považována za nejkomfortnější řešení. Kotel se přepíná mezi ohřevem radiátorů a ohřevem vody v zásobníku, který je umístěn mimo skříň kotle. Výhodou tohoto řešení je možnost výběru sestavy s různými objemy zásobníků podle počtu osob v domácnosti.

Instalace kotle na zemní plyn

S výběrem kotle, s projektováním a se samotnou montáží zařízení se je optimální obrátit na odborníky. Pro začátek můžete využít například bezplatné energetické poradenství sítě EKIS pod ministerstvem průmyslu a obchodu.

Samotná montáž plynového kotle obnáší hned několik kroků, které vyžadují odbornost a zkušenosti. Najít renomovanou instalační firmu přitom už dnes není problém. Zajímejte se nejen o cenu montáže, ale také o reference a praxi plynařů.

Jednou z věcí, kterou je třeba při výměně starého kotle za nové plynové zařízení zvládnout, je revize kouřovodu. Pokud nebude vyhovovat, je nutné počítat s úpravami, jako je vyvložkování komínu. Jindy může být nutné nechat udělat i nové odkouření – záleží na typu nového kotle.

Dalšími kroky při výměně plynového kotle jsou:

 • odstranění, odvezení a likvidace stávajícího zařízení,

 • instalace nového plynového kotle,

 • připojení plynu, topné a užitkové vody, elektřiny,

 • napuštění topného systému vodou,

 • montáž termostatu,

 • seřízení plynového kotle,

 • topná zkouška (test plynového kotle),

 • vyladění parametrů.

Zkušený plynař vám pomůže i se správným umístěním kotle. Nejde ho provozovat kdekoli. Pokud například chcete mít závěsný plynový kotel v koupelně, je nutné splnit konkrétní předpisy. Jedním z klíčových parametrů je vzdálenost od kouřovodu.

Bezpečný provoz plynového kotle

Samostatnou kapitolou je pak bezpečný a úsporný provoz plynového kotle. Také s tím vám pro začátek poradí odborník. Provoz plynového kotle – ať už kondenzačního, nebo klasického – vyžaduje pravidelné revize. Těmi předcházíte nejen možnému nebezpečí, ale také zvyšujete životnost kotle a snižujete jeho spotřebu. Podle propočtů energetických firem ušetří pravidelné revize až třetinu výdajů za teplo.

Běžná cena za prohlídku plynového kotle se pohybuje v rozmezí od 500 do 1 500 korun. Záleží na tom, co vše bude plynař v kotli upravovat. Technika ale nemusíte volat vždy, třeba vyměnit baterii v termostatu zvládnete pohodlně sami.

Se servisem kotlů pomohou dodavatelé

Pokud přecházíte na plynový kotel, věnujte pozornost výběru dodavatele. Při vytápění může být rozdíl v cenách dodavatelů opravdu vysoký a ročně činit až několik tisíc korun. Navíc, někteří dodavatelé vám nabídnou i další služby, jako je třeba pravidelná revize kotlů zdarma.

Monika Šaríková Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Stožáry elektrického vedení
  Energie
  15. září 2022|Petr Woff
  Česko zastropuje ceny elektřiny a plynu. Dodavatelé si však účtují paušál

  Česká vláda oznámila, že omezí ceny na energetickém trhu. Kilowatthodinu elektrické energie zastropuje na 6 Kč, stejné množství zemního plynu udrží na 3 Kč. Dodavatelé vám však účtují ještě distribuční poplatky a většinou vybírají také speciální měsíční paušál, aby pokryli svoje provozní výdaje a zvýšili zisky. Celkové ceny tedy omezeny nejsou. Nadále záleží na ceníku, který podepíšete.

 • Žena ve svetru u elektrického topení
  Energie
  30. srpna 2022|Petr Woff
  Jak dlouhodobě snížit náklady na vytápění a do čeho investovat?

  Teplo se stává nedostatkovou komoditou, ale díky moderním technologiím si polepšíte. Zateplete svoji domácnost a investujte i do rekuperace, abyste měli doma čerstvý vzduch a přitom ušetřili na větrání. Topte levně. Nejvýhodněji vychází teplovzdušné vytápění pevnými palivy, případně uhelný a peletový kotel. Vodu ohřeje solární systém či tepelné čerpadlo. Jakmile optimalizujete svoji spotřebu, využijete dotace a získáte vlastní energetické zdroje, laciné bude i podlahové vytápění.

 • Muž počítá účty za energie
  Energie
  24. srpna 2022|Petr Woff
  Energie budou dál zdražovat. Kam až vystoupají spotřebitelské ceny a kdy skončí surovinová krize?

  Připravte se na krušnou zimu. Energie na českém maloobchodním trhu nadále zdražují, momentálně stoupají na dvojnásobek až trojnásobek svojí loňské ceny. Ještě bouřlivějším vývojem procházejí velkoobchodní burzy, takže inflační vlna stále nedosáhla svého vrcholu. Surovinová a energetická krize možná skončí, jakmile Ruská federace zvýší dodávky zemního plynu do Evropské unie, nebo až budou zprovozněny alternativní plynovody a technologie.

 • Seniorka s vyúčtováním za energie
  Energie
  23. srpna 2022|Petr Woff
  Dávky na energie: Přehled státní podpory v nouzi

  V Evropě propukla válka, kvůli které trpí nevinní lidé a zdražují komodity. Česká republika zůstává bezpečná, ale chudým domácnostem chybějí peníze na základní životní potřeby. Naši zákonodárci proto zavedli takzvaný úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na elektřinu a zemní plyn. Pokud se ocitnete v nouzi, požádejte o další státní podporu. Vláda zvýšila sociální dávky na energie, bydlení a ostatní nutné výdaje. Existuje řada státních příspěvků a přídavků, a proto přinášíme jejich přehled.

 • Dodavatel plynu - kontrola bojleru
  Energie
  10. srpna 2022|Petr Woff
  Podle čeho vybírat dodavatele plynu? Začněte cenou, ale potom hledejte férovou stabilní firmu

  Čeští dodavatelé prodávají zemní plyn, který byl vytěžen v Rusku či na Moravě. Svým odběratelům účtují spotřebovanou energii, pravidelný paušál a další poplatky. Nejlevnější dodavatelé jsou třikrát lacinější, než jejich nejdražší konkurenti. Někteří vám uznají oprávněnou reklamaci a vrátí přeplatky, zatímco jiní nemají ani internetový zákaznický portál. Poradíme vám, podle čeho vybírat dodavatele zemního plynu.

 • Větrná elektrárna - větrníky na poli
  Energie
  03. srpna 2022|Jana Březinová
  Alternativní zdroje energie: Jaké to jsou?

  V posledních letech jsou alternativní zdroje energie na vzestupu, a to nejen kvůli šetrnosti k životnímu prostředí. Jsou obnovitelné a v podstatě nevyčerpatelné. Technologie na jejich zpracování zlevňují, navíc nabízí energetickou soběstačnost. Jaké alternativní zdroje energie se využívají v ČR a ve světě a jak si můžete energii vyrobit doma?

 • kotel na dřevo
  Energie
  25. července 2022|Petr Woff
  Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie

  Domácnosti dostávají více času, aby vyměnily svoje zastaralé kotle a vyhnuly se pokutám. Ale raději neotálejte. Výrobci, dodavatelé a instalatéři moderních vytápěcích systémů mají omezené kapacity. Pokud chcete tepelné čerpadlo nebo peletový automat, o kotlíkové dotace požádejte ještě v roce 2022. Středněpříjmové domácnosti získají až polovinu investičních nákladů, chudé rodiny dostanou ještě více.

 • Žena s ledovým pitím a větrákem
  Energie
  20. července 2022|Jana Březinová
  Jak ochladit byt bez klimatizace a přežít letní horka

  Nemáte doma klimatizaci, a tak je ve vašem bytě během tropických letních dnů k nevydržení? Je vám horko, potíte se a nemůžete spát? Klimatizace není jediným řešením, jak si doma vytvořit příjemný chládek. Přečtěte si triky, jak na horko v bytě vyzrát.

 • účtování záloh
  Energie
  16. července 2022|Petr Woff
  Účtování záloh na energie: Vyhněte se vysokým přeplatkům i nedoplatkům

  Pravidelné měsíční zálohy za elektřinu nebo zemní plyn si nastavte tak, aby se jejich součet rovnal pravděpodobné celkové ceně. Pokud zaplatíte méně, dodavatel vám v souhrnné faktuře vyúčtuje nedoplatek. V opačném případě vznikne přeplatek, který ovšem kvůli inflaci ztrácí kupní sílu. Přepočítejme vaše dílčí a celoroční výdaje dříve, než proběhne další účtování záloh na energie.

 • distributor plynu
  Energie
  08. července 2022|Jana Březinová
  Kolik je na našem území distributorů plynu?

  Distributor plynu se stará o přepravu a distribuci plynu až do odběrných míst. V České republice působí tři hlavní distributoři zemního plynu. Za jejich služby platíte v rámci vyúčtování plynu.

 • usporny-tarif-domacnost
  Energie
  02. července 2022|Petr Woff
  Jak funguje úsporný tarif pro domácnosti? Odpovídáme na vaše otázky

  Drahé energie se staly existenčním celoevropským problémem. Česká republika proto zruší povinný fakturační poplatek za obnovitelné zdroje a zavede úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na elektřinu a zemní plyn pro domácnosti. Přesná individuální dotace záleží na vaší spotřebě. Sleva však pravděpodobně bude nižší, než meziroční zdražení na energetickém trhu.

 • Elektroměr
  Energie
  30. června 2022|Petr Woff
  Jak funguje elektroměr? Přecházíme na „chytré” technologie

  Spotřeba elektrické energie se měří přístrojem, který najdete před svým bytem nebo domem. V elektroměrové skříni máte nainstalované buďto staré pohyblivé počítadlo, nebo moderní digitální počítač. Česká republika postupně přechází na chytré technologie, které odběrateli a místnímu distributorovi samy nahlašují naměřenou spotřebu. Věnujte nám chvilku svého času a pochopíte, jak funguje elektroměr.

 • cena-elektrikare
  Energie
  17. června 2022|Jana Březinová
  Návštěva elektrikáře: Jak najít schopného řemeslníka a kolik jeho práce stojí?

  Vyhořelá zásuvka nebo nefunkční světlo? V domácnosti je elektrikář potřebný každou chvíli. Najít schopného elektrikáře ale není vždy snadné a jeho návštěva se může prodražit.

 • chytre-mesto
  Energie
  15. června 2022|Jana Březinová
  Chytré město: Co to je?

  Vyšší počet obyvatel ve městech a jejich rostoucí nároky na prostor, dopravu a energie vyžadují změny ve fungování měst. S udržitelným rozvojem pomáhá koncept tzv. smart cities. Co jsou chytrá města a kde v České republice je najdete?

 • Cena energií - elektroměr s penězi
  Energie
  09. června 2022|Petr Woff
  Cena energie 2022: Chystá se úsporný tarif pro domácnosti

  Nadějné předpovědi se nenaplnily, inflace letos nadále zrychluje. Nejnovější tarify elektrické energie a zemního plynu jsou zhruba ctyřikrát dražší než před rokem. A dokud Rusko neukončí svoji agresivní politiku, nebo nenajdeme levnější náhradu za jeho paliva, ceny pravděpodobně neklesnou. Česká vláda proto plánuje „úsporný tarif”, aby ulevila našim rozpočtům. Analyzujeme, jaká bude finální cena energie 2022.

 • Dům se solárními střešními taškami
  Energie
  01. června 2022|Jana Březinová
  Solární panely jako střešní krytina: Kolik stojí solární tašky?

  Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.

 • Mladý pár vybírá pračku
  Energie
  27. května 2022|Jana Březinová
  Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

  Rostoucí cena elektřiny teď přidělává vrásky nejspíš všem domácnostem, a proto se hodí vědět, jak na účtech za elektřinu ušetřit. Najděte doma ty největší energetické žrouty a omezte jejich spotřebu, případně je vyměňte za úspornější přístroje. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

 • Solární panely na střeše domu
  Energie
  22. května 2022|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Dodavatelé a bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od společností ČEZ, innogy, Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB a dalších.

 • Propan-butanová lahev
  Energie
  14. května 2022|Jana Březinová
  Propan-butan a jeho využití

  Propan-butan nejspíš znáte z kempingových vařičů, plynových grilů nebo jako palivo pro automobily ve formě LPG. Najde ale využití také při vytápění domácností v případě, že nemáte přípojku na zemní plyn. Propan-butan se využívá rovněž v průmyslu a zemědělství.

 • Elektrické vedení a kalkulačka
  Energie
  06. května 2022|Petr Woff
  Jak řešit nedoplatky za elektřinu nebo plyn?

  Energie z centrální distribuční soustavy zdražuje, a proto adekvátně zvyšte zálohové platby, které posíláte svému dodavateli. Pokud jejich součet nedosáhne celkové fakturované ceny, vznikne vám nedoplatek. Někteří dodavatelé vám dovolí, abyste splátky rozložili do několika měsíců. Jiní vás odkážou na státní sociální dávky nebo na komerční půjčky. Podívejme se, jak řešit nedoplatek za elektřinu nebo zemní plyn.

 • vyuctovani-energii-manzele
  Energie
  01. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyznat ve vyúčtování za energie?

  Každoroční vyúčtování bývá příjemným překvapením v případě přeplatku, ale může se změnit také ve zděšení, když se na faktuře vyjímá nedoplatek v řádech tisíců korun. Vyznáte se ve vyúčtování energií, abyste mohli ověřit, že dodavatel vše spočítal správně?

 • Nastavení elektroměru
  Energie
  Na tohle se zaměřte při výběru dodavatele energií

  Už dávno neplatí, že energie musíte povinně odebírat od jednoho dodavatele. Díky uvolnění trhu na začátku nového tisíciletí si české domácnosti mohou vybírat. Na trhu s energiemi působí hned několik desítek dodavatelů energií. Jak poznat nejlepšího z nich?

 • Technik elektroměr
  Energie
  13. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak požádat o připojení elektřiny

  Potřebujete zřídit novou elektrickou přípojku? Pak vás čeká trochu papírování, domluvení práce elektrikáře i revizního technika – s naším návodem to ale hravě zvládnete. Zjistěte, jak požádat o připojení elektřiny, kolik přípojka stojí a jak dlouho trvá připojení elektřiny.

 • Elektrárna na poli
  Energie
  01. dubna 2022|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Nizozemci mají zápornou daň

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká především na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky, daně a podobné přirážky. Proto průměrná německá domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) třikrát více, než typická maďarská rodina. Výpočet ovlivňuje také samotný spotřebitel, jak dokazuje kalkulačka.

 • pan-pocita-vydaje
  Energie
  15. března 2022|Petr Woff
  Kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu?

  Českou republiku protínají energetické sítě, které mají kapacitu pro další odběratele. Cena nové elektrické přípojky závisí na předpokládané maximální spotřebě, náklady na venkovní plynové potrubí spočítáte podle jeho délky. Také na vnitřní domovní instalaci najměte odborníky a investujte do kvalitních materiálů. Našli jsme firmy, které transparentně uvádějí, kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).