Blog
Energie
LED žárovka

Kolik peněz ušetříte s LED žárovkami?

20. března 2020|Monika Šaríková|

Podle statistik jedna česká domácnost prosvítí průměrně 450 kWh ročně, což představuje zhruba 16 % z její celkové spotřeby elektřiny. Výměnou klasických žárovek za úsporně LED žárovky tak lze při průměrně ceně 5 Kč za 1 kWh ušetřit až 1 500 Kč za rok.

Přestaňte používat klasické žárovky

Klasické žárovky jsou sice levné, ale oproti úsporným variantám spotřebují několikanásobně více elektřiny a navrch mají výrazně kratší životnost (cca 1000 hodin). Takže je nutné častější výměna. Jedna 60 wattová žárovka, která svítí tři hodiny denně, přitom spotřebuje elektřinu přibližně za 330 Kč.

Porovnat ceny elektřiny

Je třeba ale vzít v potaz všechny žárovek použité v celé domácnosti. Jenom jeden takový lustr v obývacím pokoji může potřebovat tři a více žárovek. Pak tu máme ložnici, dětský pokoj, chodbu, koupelnu, toaletu, případně komoru, další místnosti a také lampičky. Rázem je v jedné domácnosti použito více než 10 žárovek a jenom za osvětlení tak ročně zaplatíte několik tisíc korun.

Čím nahradit klasické žárovky

Na trhu existuje hned několik úspornějších variant, které se nabízí jako vhodná náhrada za klasické žárovky.

 • Halogenové žárovky spotřebují cca o 30 % méně elektřiny a vydrží 2krát déle v porovnání s klasickými žárovkami. Jejich životnost nesnižuje časté zapínání a vypínání (např. na WC, koupelně, v komoře).

 • Kompaktní zářivky spotřebují o 75 % méně elektřiny a jejich životnost je cca desetinásobná. Vyrábí s různou teplotu světla, nemusí jít pouze studené “nemocniční” světlo.

 • LED žárovky jsou na tom nejlépe. Jejich spotřeba energie je přibližně o 90 % menší a její životnost je dokonce 20 000 hodin, tedy dvacetinásobek oproti klasické žárovce. Jsou sice dražší, náklady se však vrátí již v průběhu prvního roku používání (cca 7 měsíců).

Žárovka

Jak ušetřit v domácnosti s LED žárovkami

Zkratka LED vychází z anglického označení “Light Emiting Diode”. Jedná se o polovodičovou diodu, která svítí. Když se LED žárovky objevily poprvé na trhu, jejich ceny byly vysoké. Investovat stovky korun do nových žárovek se jednoduše lidem nelíbilo. Doba naštěstí pokročila a ceny LED žárovek klesly na příznivnější úroveň. Jak si vybrat LED žárovky právě do vaší domácnosti?

Co znamená lumen u LED žárovky

Čím větší příkon žárovka má, tím intenzivnější svítí. U LED žárovek se používá hodnota světelný tok (lumen). Pro lepší představu se příkon uvádí v porovnání s příkonem klasické žárovky, proto na obalu každé LED žárovky bývá uvedena svítivost v lumenech i příkon ve wattech.

Svítivost LED (lumen)Příkon klasické žárovky (W)

470

40

806

60

1055

75

1521

100

Teplota světla LED žárovek

Led žárovky mohou mít různou barvu světla. Určuje ji počet kelvinů (K). Nižší hodnoty kelvinů odpovídají žluté (teplé, warm) barvě, vyšší hodnoty zase bíle (modré, studené, cold) barvě. Bílé LED žárovky se hodí do kanceláří, protože nezatěžují oči a nevyvolávají únavu. Teplejší světlo je zase vhodnější do místnosti, kde se odpočívá.

 • 2700-3000 K - teplá bílá se žlutým nádechem, je vhodná do obývacího pokoje, ložnice, dětského pokoje

 • 4000-5000 K - neutrální bílá (denní bílá), je vhodná do kuchyně, pracovny, společných prostor

 • 6000-12 000 K - studená bílá s lehce modrým nádechem, kanceláře, dílny, garáže

Nevýhody a výhody LED žárovek

 • úspora až 90 % oproti klasickým žárovkám

 • životnost až 20 000 hodin

 • časté zapínání a vypínání nemá na životnost žárovky vliv

 • různá barva světla

 • chytré LED žárovky lze ovládat

 • vyšší pořizovací cena

Při výběru správné LED žárovky je třeba brát v úvahu, v jaké místnosti bude umístěna, kde (lustr, lampička) a k jakému účelu bude sloužit. Jiná LED žárovka je potřeba do lustru v obývacím pokoji, jiná do lampičky na nočním stolku a jinou zase použijete do komory nebo koupelny.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).