Muž v lustru vyměňuje LED žárovku

LED žárovka: Jak velké úspory v domácnosti vám může přinést?

5. 1. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Ceny energií v posledních měsících vystoupaly do závratných výšin a domácnosti tak hledají způsoby, jak ušetřit. Potenciální úspory se neskrývají jen v rámci vytápění či ohřevu vody, ale také u osvětlení. Zkrotit účty vám pomohou například LED žárovky. Kolik s nimi ušetříte?

LED žárovka přinese až sedminásobně nižší spotřebu

Máte doma ještě klasické žárovky? Pak zbytečně vyhazujete peníze oknem. V dnešní době existuje hned několik úspornějších alternativ. Halogenové žárovky spotřebují zhruba o 30 % méně elektřiny, kompaktní zářivky (tzv. úsporné žárovky) dokonce o 75 % méně. Nejvýhodnější variantu ale představuje LED žárovka. V porovnání s těmi klasickými vám přinese až o 85 % nižší spotřebu. Při současných cenách energií to může znamenat úsporu v řádu tisíců korun ročně, což si ukážeme na konkrétním příkladu ve druhé polovině článku.

LED žárovka není žádnou novinkou, na trhu se objevila již před mnoha lety. Uživatele v počátcích odrazovala hlavně svou pořizovací cenou v řádu několika stovek korun. Oproti klasické žárovce, kterou i dnes běžně zakoupíte do 15 Kč, byla tedy podstatně dražší. Postupem času se LED světla stala mnohem dostupnější, v současnosti základní LED žárovky seženete okolo 50 Kč za kus. Kvalitnější modely stojí mezi 100–200 Kč.

Další důvody, proč vsadit na LED světla

Cenově sice LED žárovka stále vychází dráž než klasická, ale ve světle dalších parametrů tento rozdíl ztrácí význam. Pokud vás výrazně nižší spotřeba k pořízení LED osvětlení zatím nepřesvědčila, možná to změní další výhody.

 • Životnost: Doba svícení u klasické žárovky činí 1 000 hodin. LED žárovka se standardně pyšní životností 15 000 hodin, řada modelů uvádí až 30 000 hodin. Jestli svítíte v průměru pět hodin denně, výměna LED žárovky vás čeká nejdříve za 8 let. Novou klasickou žárovku byste při stejné frekvenci svícení sháněli za méně než půl roku.

 • Nižší provozní teplota: Vysoká spotřeba klasické žárovky je dána nízkou účinností. Velká část dodávané energie se využije na rozsvícení vlákna v žárovce, pouze zhruba 8 % se mění na světlo. Zbytek vytváří teplo. Ostatně, pokud jste se o klasickou žárovku někdy spálili, víte, o čem mluvíme. LED žárovka na světlo přemění až 90 % energie. Dokáže si udržet nižší provozní teplotu, čímž se zvyšuje i bezpečnost užívání.

 • Životní prostředí: Za nižší spotřebu energie a méně frekventovanou výměnu žárovek vám poděkuje rovněž životní prostředí. LED žárovka navíc na rozdíl od vláknových či halogenových modelů neobsahuje žádné toxické prvky. Ve srovnání s ostatními technologiemi svícení zatěžuje LED osvětlení naši planetu nejméně – a to z pohledu celého životního cyklu. V potaz jsou tedy brány i procesy spojené s výrobou, zpracováním a likvidováním žárovek.


K dalším výhodám LED technologie patří možnost zpracování ve velmi malých rozměrech. Toho v praxi využívají například populární LED pásky. Po zhasnutí ostatních světel vám LED pásky zajistí originální podsvícení vybraných prostorů, často v měnitelných barevných odstínech. Typicky se LED pásek lepí pod stůl či za televizi.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Seznam nevýhod LED osvětlení je krátký

LED žárovka nebo LED technologie obecně s sebou mnoho nevýhod skutečně nepřináší. Tou hlavní zůstává vyšší pořizovací cena žárovky. Vzhledem k nižší spotřebě a delší životnosti jsou ale LED žárovky v konečném součtu přesto mnohem levnější.

Kromě pořizovací ceny se dá za drobnou nevýhodu označit i relativní citlivost LED žárovky na zahřívání. Přehříváním může dojít k poklesu svítivosti nebo úplnému zničení žárovky. Proto je důležité používat svítidla, která zajišťují dobrou cirkulaci vzduchu. Odolnost zvýší také konstrukce žárovky – vhodný je například hliník, keramika či kvalitní, teplo odvádějící plast. Tyto materiály volte hlavně v místech, kde LED žárovka svítí nepřerušovaně delší dobu.

Jakou částku vám LED žárovka ušetří?

Pojďme se ale podívat na konkrétní příklad. Porovnejme si dvě žárovky:

 • klasickou vláknovou žárovku s příkonem 40 W a dobou svícení 1 000 hodin za 15 Kč

 • a LED žárovku s příkonem 5,5 W (ke stejné intenzitě světla stačí méně energie) a dobou svícení 30 000 hodin za 100 Kč.


Počítejme s tím, že obě žárovky svítí 5 hodin denně.

 • Klasická žárovka bude zodpovědná za odběr 200 Wh energie (40 × 5 = 200).

 • U LED žárovky půjde o 27,5 Wh (5,5 × 5 = 27,5).


Při ceně elektřiny 8 Kč/kWh (= 0,008 Kč za Wh) to znamená, že vás denní svícení u klasické žárovky vyjde na 1,6 Kč (200 × 0,008 = 1,6), u LEDky na 0,22 Kč (27,5 × 0,008 = 0,22).

Úspora v hodnotě necelých 1,4 Kč na první pohled nepůsobí příliš markantně. Zasaďme si ji ale do kontextu.

 • LED žárovka s dobou svícení 30 000 hodin vám při podobném režimu vydrží 16,4 let (30 000 : 5 = 6 000 dní, 6 000 : 365 = 16,4). Její provoz vás za tu dobu stojí 1 317 Kč (0,22 × 365 × 16,4). Spolu s pořizovací cenou ve výši 100 Kč vás jedna LED žárovka celkově vyjde na 1 417 Kč.

 • U klasické žárovky byste v našem modelovém příkladu během 16,4 let zaplatili za energii 9 578 Kč (1,6 × 365 × 16,4). Jelikož jedna žárovka svítí 1 000 hodin, vystřídali byste během této doby 30 žárovek za celkem 450 Kč. Souhrnné náklady u klasické žárovky činí 10 028 Kč.


Finální úspora: 10 028 - 1 417 = 8 611 Kč.

LED žárovka vám tedy po dobu své životnosti může ušetřit více než 8 a půl tisíce Kč. Stále se bavíme o jedné jediné žárovce – tuto sumu si vynásobte počtem žárovek ve své domácnosti.

Pochopitelně se jedná o ilustrační příklad, který počítá s tím, že se cena energií nebude nijak vyvíjet, což se v praxi samozřejmě nestane. Není ale nutné dívat se do daleké budoucnosti. I v aktuálním roce vám výměna jedné klasické žárovky za LED model ušetří po zohlednění pořizovacích cen více než 400 Kč. Ve standardní domácnosti, kde se vyskytuje okolo 10 žárovek, jde o roční úspory v řádu tisíců korun.

Jak vybrat LED žárovku

Přesvědčili jsme vás o výhodách LED osvětlení? Podívejte se, na jaké parametry byste se kromě doby svícení měli soustředit.

 • Světelný tok: Vyjadřuje intenzitu světla. U klasických žárovek jste si o svítivosti udělali obrázek na základě výkonu ve wattech. LED žárovky používají hodnotu v lumenech (lm). Pro lepší představu bývají na obalu LED žárovky uvedeny obě jednotky. Klasická 40W žárovka odpovídá zhruba 470 lm, 60W model 806 lm.

 • Barva světla: Barvu světla určuje počet kelvinů (K). Nižší hodnoty odpovídají žluté (teplé) barvě, vyšší hodnoty zase bílé až modré (studené) barvě. Bílé LED osvětlení se hodí například do kanceláří, protože nezatěžuje oči a nevyvolává únavu. Teplejší světlo je zase vhodnější v místnostech, kde se odpočívá.

 • Rozptyl světla: Uvádí, v jakém úhlu LED žárovka vyzařuje světlo.

 • Odolnost: Parametr, který byste měli zohledňovat zejména při venkovním umístění a dlouhém nepřerušovaném svícení.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?