Cestovní pojištění – srovnání cen

Chytré žárovky - Muž drží chytrou žárovku

Chytré žárovky obsahují LED diodu, které stačí trocha elektrického proudu, aby se rozzářila. Navíc jsou napojené na mobilní aplikaci, hlasové a nástěnné ovládání, nebo na pravidelný životní rytmus svého majitele. Jedna chytrá žárovka stojí řádově stovky českých korun, zatímco obyčejná levná „ledka” přijde na desetikoruny.

porovnání cen elektřiny

Lidé odnepaměti spoléhali na přirozené denní světlo, na které se evolučně adaptovali. Proto v našem organismu vzniká uklidňující hormon (melatonin), když vidíme načervenalé a nažloutlé sluneční paprsky, tedy ráno a večer. Naopak pod jasným poledním nebem býváme čilejší, protože jeho bílé a namodralé světlo stimuluje tvorbu jiné, povzbuzující tělesné látky (serotoninu).

Přirozený biologický rytmus zůstával zachován, dokud naši předkové trávili večery kolem ohniště, petrolejek a svíček, jejichž plameny připomínají červánky. Ovšem jakmile objevili elektrický proud a brzy ráno rozsvítili jasnou bílou žárovku, zažili nepříjemný šok. Rozespalý mozek byl rychle oslněn prudkou září, přestože potřebuje určitý čas, aby pomalu procitl. 

Rozpálené dráty prohrávají, vyhrávají LED diody 

Staré žárovky vyrábějí primárně teplo, když prostřednictvím elektrického proudu rozpalují wolframové vlákno. Některé obsahují ještě halogen (brom, jod), aby dosáhly vyšší teploty a svítily jasněji. Na dnešním trhu však převažují pokročilejší technologie, které rovnou vytvářejí světlo, a proto šetří energii.

Elektrický proud prochází buďto argonem a rtutí, nebo mezi dvěma různými polovodiči. V prvním případě jde o takzvanou kompaktní (úspornou) zářivku, ve druhém případě hovoříme o „ledkách” (podle anglické zkratky LED – Light Emitting Diode, čili dioda vyzařující světlo). Srovnejme jednotlivé zářivky podle světelného toku (v lumenech, lm), kterého docílí při stejném příkonu (ve wattech, W):

  • Wolframová: 13 lm/W 
  • Halogenová: 16 lm/W  
  • Kompaktní: 55 lm/W 
  • LED: kolem 135 lm/W 
 

Vyplatí se chytré žárovky? - LED okrasné žárovky

Chytré žárovky patří do inteligentní domácnosti 

LED zářivky spotřebovávají méně elektrické energie a zajišťují lepší vizuální efekt, než jejich předchůdkyně. Některé mají nastavitelné odstíny, „barevné teploty”, rychlosti a pravidelné režimy. Například se mohou každý den, v určitém čase pomalu rozsvěcovat, aby vás citlivě probudily tlumenými „červánky” a pozvolna přešly do jasného namodralého světla.

Takzvané chytré žárovky jsou prostřednictvím bezdrátového internetu (Wi-Fi) nebo kabelové elektroinstalace napojené na další technologie: spotřebiče, senzory, ovladače. Jestli chcete, automaticky se zhasnou, jakmile všichni obyvatelé odejdou z bytu. Následně přivítají prvního navrátilce. A večer postupně přejdou do tlumených teplých barev, aby vás připravily na spánek. Splní takové funkce, které jim naprogramujete nebo necháte naprogramovat. Zároveň jsou ovladatelné přes mobilní telefon, hlasovými pokyny nebo nástěnnými tlačítky.

Srovnejme standardní zářivku a „smart light” 

Inteligentní žárovky, lampy a další svítilny vyhrávají svými funkcemi a nízkými provozními náklady. Pořizovacími cenami jsou však pochopitelně dražší, než jednodušší světelné technologie. Levné obyčejné ledky seženete řádově za desítky českých korun, zatímco chytrá žárovka stojí spíše několik stokorun. Každopádně čtěte autentické uživatelské recenze, než případně nějakou dražší koupíte. 

A pokud chcete svoji chytrou domácnost kompletně propojit prostřednictvím Wi-Fi, dbejte na důkladné zabezpečení. Bohužel jsou známy případy, kdy přes chytré žárovky pronikl do sítě hacker.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Články související s těmito výrazy:

Chytré žárovky mají nízkou spotřebu a volitelné funkce. Jsou ovladatelné přes mobil, nástěnné tlačítko i hlasem. Jedna stojí řádově stovky českých korun.