Blog
Energie
Žárovka a mince

Úspora energie: 10 tipů, se kterými ušetříte

24. října 2020|Jana Březinová|

Ceny energií se v posledních letech zvyšují, a tak nejspíš také hledáte cesty, jak uspořit alespoň pár korun. Faktem zůstává, že s pár úpravami ve svém životním stylu můžete ušetřit stovky i tisíce korun ročně. A ani nemusíte začít trávit večery při svíčkách. Podívejte se, jak na to.

1. Snižte teplotu o jeden stupeň

Náklady na vytápění vám dávají obvykle největší prostor k úspoře energie – vždyť v běžném rodinném domě ročně protopíte desítky tisíc korun. Přitom stačí snížit teplotu na termostatu o jeden stupeň a rázem ušetříte na vytápění kolem 6 procent ročně.

Vysoké teploty ostatně nejsou vhodné ani pro vaše zdraví, především v ložnici byste měli topení stáhnout. Nejvyšší teplotu byste měli mít v místnostech, kde pobýváte dlouhodobě a nepohybujete se – v obývacím pokoji by se měla pohybovat mezi 20–21 stupni. Ještě vyšší teplotu si můžete dopřát v koupelně. Naopak v ostatních místnostech není třeba tolik topit – v kuchyni vám stačí 18 stupňů, protože se teplota zvyšuje vařením. A na spaní se doporučuje teplota 16–18 °C.

Chci výhodnější energie

2. Nezapomeňte odvzdušnit topení

Máte topení puštěné naplno, ale přesto jsou radiátory jen vlažné? Možná jsou zavzdušněné nebo v nich není dostatek vody. Na začátku topné sezóny nezapomeňte odvzdušnit radiátory a odvzdušnění provádějte jednou za čas i během sezóny. Důležité je mít v radiátorech také dostatečný tlak – zkontrolujte ho na kotli a v případě potřeby dopusťte do topného systému vodu. Úspora energie na sebe nenechá dlouho čekat.

3. Větrejte krátce a rychle

Úsporné vytápění by mělo jít ruku v ruce se správným větráním. V zimních měsících byste v žádném případě neměli nechávat dlouhodobě otevřené okno – tak by vám teplo zbytečně utíkalo. Lepší je větrat krátce a intenzivně. Na několik minut otevřete okna dokořán a udělejte průvan. Tím se rychle vymění vzduch, ale nestihnou se ochladit povrchy a zdi. Ušetříte tak náklady na topení.

4. Perte ve studené vodě

Většinu prádla nemusíte prát na 60 °C nebo dokonce na vyvářku – obvykle není tak špinavé a prací prášky si poradí s většinou bakterií i při nižších teplotách. Bohatě postačí prát na 30–40 stupňů. Pračku vždy zapínejte až ve chvíli, kdy je plná. Pokud potřebujete nutně vyprat jen pár kousků oblečení, zvolte krátký program nebo program na menší množství prádla, který nespotřebuje tolik vody ani elektřiny.

5. Zhasínejte světla a vyměňte žárovky

Když odcházíte z místnosti, zhasněte světla – tak jednoduše dosáhnete úspory elektrické energie. Nejšetrnějším způsob svícení poskytují LED žárovky, které spotřebují přibližně desetkrát méně elektřiny než běžné žárovky. K dosažení stejné svítivosti jim totiž stačí pouze desetina příkonu. S LED žárovkami dosáhnete úspory i oproti běžným úsporným žárovkám, a to asi o polovinu.

6. Vypněte spotřebiče ve stand-by režimu

Na první pohled jen malé červené světýlko, u kterého byste vůbec nečekali vysokou spotřebu. Přístroje ve stand-by režimu jsou ale vždy připraveny k použití. Ve skutečnosti tak stand-by režim spotřebuje pořádnou dávku elektřiny. Průměrná domácnost může úplným vypnutím spotřebičů ze stand-by režimu ročně dosáhnout úspory elektrické energie téměř 10 % celkové spotřeby.

7. Vařte vždy s pokličkou

Úspory energie v domácnosti dosáhnete snadno i během vaření – stačí vždy používat pokličku. Přiklopením hrnce zkrátíte čas vaření až o polovinu, protože vám horká pára nebude zbytečně unikat pryč. Pokud vaříte každý den, uspoříte ročně nezanedbatelnou částku.

8. Nastavte správně lednici

Teplotu v lednici byste měli nastavit na 4–6 stupňů. Čím nižší teplotu budete v lednici mít, tím více elektřiny lednice spotřebuje. Ideální je také umístit lednici na chladnější místo. Další úspory energie dosáhnete optimálním naplněním lednice. Neměla by být přeplněná, aby mohl vzduch uvnitř cirkulovat. Na druhou stranu nesmí být ani prázdná – když v lednici nic není, nemá co udržovat nízkou teplotu a spotřeba elektřiny roste.

9. Šetřete s vodou

Kohoutkem vám může protékat spoustu peněz a navíc zcela zbytečně. Za pět sekund, co máte puštěný kohoutek, proteče asi litr vody. Stačí dodržovat pár jednoduchých zásad a vaše spotřeba vody se rapidně sníží.

  • Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou.

  • Vypínejte tekoucí vodu při čištění zubů nebo holení.

  • Preferujte sprchování před koupáním.

  • Pořiďte si úsporné sprchové hlavice.

  • Sbírejte dešťovou vodu na zalévání.

10. Vyberte si správného dodavatele

Výběrem správného dodavatele dosáhnete úspory energie s každou spotřebovanou kilowatthodinou. Porovnejte si ceny elektřiny a plynu pomocí online kalkulačky. Snadno tak zjistíte, kolik byste mohli ušetřit. Především na vytápění můžete změnou dodavatele uspořit tisíce korun ročně.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).