Cestovní pojištění – srovnání cen

Chytrá domácnost

Jedete domů z práce a nemůžete si vzpomenout, jestli vám v ledničce náhodou nechybí máslo nebo mléko. Otevřete mobil a na dálku se spojíte se spotřebičem, který vám obratem pošle nákupní seznam. I tak může fungovat chytrá domácnost. Jak ji nastavit a na co si dát pozor?

Poslední roky bezesporu patří technologiím, které se staly naší každodenní součástí. Mobilní telefon plný aplikací máme pořád po ruce. Spotřebiče, jež nás v domácnostech obklopují, jsou stále chytřejší – některé s námi už dokonce mluví lidským hlasem a můžeme jim nadiktovat, co vše pro nás mohou udělat. Vznikají chytré čtvrtě, nebo dokonce celá chytrá města, staví se inteligentní domy, které jsou úsporné, využívají obnovitelné zdroje a jsou vybavené smart spotřebiči.

porovnání energií

Pohodlný a inteligentní život

Žít v souladu s inteligentními věcmi je veskrze pohodlné. Představte si den, kdy se na vás v práci hrnul jeden úkol za druhým a vy chcete vydechnout v pohodlí svého bytu nebo domu. Nasednete do auta nebo do městského autobusu a s pomocí aplikace v mobilním telefonu si zatopíte, napustíte si plnou vanu a pošlete svému kávovaru zprávu, aby vám přesně v 17.30 přichystal cappuccino. Když odemknete dveře, z kuchyně voní káva a vana je plná teplé vody. Taková scéna není vystřižená z futuristického filmu, ale v řadě domácností je už realitou.

Inteligentní domácnosti vybavené chytrými spotřebiči, které s vámi komunikují na dálku, jsou v některých kruzích poměrně běžnou záležitostí. A jak konkrétně fungují? Příkladem jsou třeba systémy vytápění nebo chlazení řízené na dálku, jež pomáhají šetřit energii. Na dálku můžete ovládat také stahování venkovních rolet nebo vnitřní osvětlení vašeho bytu. Nemusíte se strachovat, že jste zapomněli zhasnout. Současně můžete na dálku simulovat pobyt, i když budete tisíce kilometrů daleko na dovolené – prostě přes mobil na chvíli rozsvítíte světlo v obýváku.

Chytrá domácnost se stará o vás

Jinými slovy, chytrá domácnost nebo chcete-li inteligentní dům reagují na potřeby obyvatel. A společně se spotřebiči a technologiemi zvyšují pohodlí, usnadňují život a zpříjemňují relaxaci nebo zábavu. Ruku v ruce s tím jde vyšší bezpečnost, nižší náklady na provoz, snižování spotřeby energií, a tedy i emisí. Chytrá domácnost dokáže zajistit optimální vnitřní prostředí, takže vám doma není ani horko, ani zima, navíc je uvnitř příjemný a čerstvý vzduch.

Výhodou je, že o chytrou domácnost se nemusíte starat, protože je to ona, kdo se stará o vás. Vše zpravidla funguje přes jednotný systém a díky internetovému připojení. Ovládání chytré domácnosti probíhá přes mobilní telefon, a pokud se vše jednou dobře nastaví, jde o jednoduchou záležitost.

Součástí chytré domácnosti je několik klíčových věcí:

 • stabilní, dostatečně rychlé a zabezpečené internetové připojení s Wi-Fi,

 • chytrý telefon, který obsahuje aplikaci od vybraného dodavatele,

 • chytrý produkt od některého z dodavatelů (Google Home, Amazon Alexa, Apple HomeKit a další).

Chytrá domácnost pak v sobě integruje všechny domácí spotřebiče a přístroje: myčku, pračku, sušičku, sporák a troubu, kávovar, robotický vysavač nebo robotický mop, osvětlení, termostaty, kotel a topná tělesa, bezpečnostní kamery a zámky, televizory, rádio a hi-fi soustavy, smart zásuvky, různé senzory, domácí meteostanice a další vybavení.

Konkrétně pak inteligentní systém v domácnosti pomáhá:

 • zajistit běžný provoz,

 • zabezpečit dům nebo byt,

 • vytápět, chladit a větrat,

 • svítit a regulovat světlo,

 • využívat chytré spotřebiče,

 • zapojit hlasové asistenty,

 • šetřit energii.

Jaká bude vaše chytrá domácnost

Co konkrétně vám chytrá domácnost přinese, záleží jen na vás. Každá rodina má jiné potřeby, jimž lze smart bydlení přizpůsobit. Možnosti jsou téměř neomezené a stále se posouvají. Záleží jen na vás, jaké aspekty inteligentní domácnosti jsou pro vás důležité a co využijete.

Ráno vás například místo budíku může probudit jemná hudba a místo prudkého světla se lampy budou pomalu a lehce rozsvěcovat, zatímco v kuchyni už bude kávovar připravovat čerstvou várku kávy. Zatímco na noc se topení samo ztlumí, po ránu se teplota automaticky zvýší a po vašem odchodu do práce se zase sníží. Bezpečnostní senzory mohou hlídat celý dům či byt, zatímco vy budete v kanceláři v klidu pracovat.

Cestou domů se zastavíte nakoupit a otevřete si v mobilu nákupní seznam, který vám poslala vaše lednička. Vejdete do vytopeného a vyvětraného bytu. Chytrý zámek se za vámi sám zamkne, rolety se zatáhnou a světlo se rozsvítí. Chytrá televize vám nabídne přehrání oblíbeného seriálu. A pokud se vám cokoli z toho nelíbí, můžete vzít do ruky mobil a nastavení změnit.

Chytrá domácnost

Technologie pro chytrou domácnost

Aby chytrá domácnost fungovala, a vy jste tak mohli zažít ideální scénář, který jsme právě popsali, je nutné nejprve pečlivě vybrat technologie a spotřebiče a vše nastavit na míru svým potřebám. Jen tak bude ovládání snadné a intuitivní, vy budete mít dokonalý přehled o všem, co se u vás doma děje a zároveň se sníží vaše provozní náklady.

Při přechodu na chytrou domácnost nemusíte kopat do zdí a pořádat velkou rekonstrukci. Většinou postačí instalovat „krabičku“, která zajistí propojení všech přístrojů, a stáhnout si do mobilního telefonu příslušnou aplikaci. Zapomenout pak můžete na množství různých dálkových ovladačů. Svoji inteligentní domácnost budete ovládat jen přes smartphone (nebo dokonce s pomocí svého hlasu), a to díky centrálnímu systému, jako je Google Assistant, Amazon Alexa či Apple HomeKit.

Tyto centrální systémy neboli jednotky jsou pomyslným mozkem chytré domácnosti a někdy bývají označovány také slovem hub. Jsou propojené s routerem (internetem) a ke komunikaci s ostatními komponenty využívají takzvané protokoly.

Mějte na paměti, že chcete-li mít skutečně funkční chytrou domácnost, musí všechny její prvky podporovat stejný protokol. Například Wi-Fi produkty, tedy spotřebiče, jež lze připojit na internet, snadno propojíte se svým domácím routerem. Produkty pracující na radiových vlnách (ZigBee nebo Z-Wave) ale budou potřebovat speciální centrální jednotku. Další možností jsou produkty spolupracující přes Bluetooth.

Při nastavení chytré domácnosti můžete pracovat s různými situacemi, takzvanými chytrými scénáři. Dopředu si vše nastavíte, a tak se zrychlí a usnadní ovládání veškerého dění v domácnosti. Ve chvíli, kdy vybraný profil aktivujete, spustí centrální jednotka sekvenci příkazů, jimiž ovládá několik zařízení najednou.

Příklady scénářů:

 • Ráno: Budí vás hudba, světlo se rozsvěcuje, zapíná se rychlovarná konvice, zvyšuje se teplota na termostatu.

 • Den: Po odchodu do práce teplota na termostatu klesá, v době levnějšího tarifu se zapíná myčka a pračka, vyjíždí robotický vysavač, kolem čtvrté odpoledne vám lednička posílá nákupní seznam.

 • Podvečer: Je zatopeno, kávovar vám připravil vaši odpolední kávu, vracíte se do uklizeného bytu, zamyká se hlavní vchod, zatahují se žaluzie.

 • Noc: Světla jsou zhasnutá, zámky zamčené, teplota na termostatu na noc klesá, dům ztichl, pracují jen bezpečnostní kamery a systémy.

To jsou jen příklady některých scénářů fungování chytré domácnosti. Ve své podstatě využívají automatizace, tedy systému, který pracuje i bez vás – spotřebiče jsou spouštěny, ovládány a vypínány, aniž byste na to museli myslet. Naopak, při správném nastavení inteligentních systémů budou dělat vše správně – například když se otevře okno, vypne se topení, když se otevřou vstupní dveře, rozsvítí se světlo v chodbě a tak dále. Vše povede ke komfortnímu a úspornému bydlení.

Rizika chytré domácnosti

Zatím jsme představili hlavně výhody chytré domácnosti. Jenže jako vše na světě, i inteligentní systémy s sebou nesou nevýhody, rizika nebo přinejmenším výzvy, na které je třeba při instalaci pamatovat.

Jednou z nevýhod jsou vyšší pořizovací náklady, protože investice do moderních technologií přece jen něco stojí. Pak je třeba pamatovat na kompatibilitu jednotlivých zařízení, spotřebičů a komponentů. Výrobci totiž mohou používat vlastní komunikační protokoly a standardy, což spolupráci různých zařízení napříč značkami a výrobci ztěžuje. Řešením může být nakupování systémů a přístrojů pouze od jedné firmy.

Protože všechna zařízení fungují na elektřinu, může být nepříjemný výpadek proudu. Kvalitní chytré systémy ale na tento scénář bývají většinou připraveny. Pomoci může i záložní zdroj. Navíc, delší výpadky dodávek elektřiny na většině území České republiky hrozí spíše výjimečně. Zároveň je rozumné myslet na zabezpečení vůči kybernetickým hrozbám. Při výběru jednotlivých komponentů se proto zajímejte, zda při vzájemné komunikaci využívají některou z forem šifrování. Také domácí Wi-Fi by měla být maximálně možně zabezpečená a nejlépe rovněž šifrovaná.

Znepříjemnit fungování chytré domácnosti může i příliš složité ovládání a nastavení. Tomu lze předejít vhodným nastavením různých scénářů a co nejjednodušším ovládáním – například přes mobilní telefon.

Chytrá domácnost

Zdroj: International data Corporation

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2