Energetický štítek domu

Co je energetický štítek domu a proč ho potřebujete?

17. 2. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Energetický štítek musíte mít při výstavbě nového domu, ale potřebujete ho i v případě, že chcete svoji nemovitost pronajímat či prodat. Zjistěte všechny případy, kdy je energetický štítek potřeba, kdo ho může vystavit a jaká je jeho cena.

Co je energetický štítek domu?

Energetický štítek domu je termín, který se vžil pro Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Dozvíte se z něj, kolik energie daný objekt spotřebuje. Uvádí se v MWh pro celou budovu nebo v kWh v přepočtu na metry čtvereční podlahové plochy.

Podle energetické náročnosti je dům zařazen do klasifikačních tříd:

 • A: mimořádně úsporná

 • B: velmi úsporná

 • C: úsporná

 • D: méně úsporná

 • E: nehospodárná

 • F: velmi nehospodárná

 • G: mimořádně nehospodárná

Energetický štítek budovy bere v úvahu energie potřebné k vytápění, ohřevu vody, větrání, chlazení, osvětlení a úpravě vlhkosti. Nový majitel domu či nájemník z něj získá představu o tom, jak energeticky náročná nemovitost je a kolik zhruba bude platit za energie.

Podcast Nepodceňto

Jak na prodej či koupi nemovitosti

Víte, na co si kromě energetického štítku dát při koupi nemovitosti pozor? Poslechněte si náš podcast Nepodceňto. V epizodě Jak na prodej či koupi nemovitosti vám naši hosté poradí, jakých chyb se vyvarovat a co nepodcenit.

Kdy je potřeba mít energetický štítek?

Od roku 2013 je v platnosti zákon, který dává stavebníkovi či vlastníkovi budovy povinnost zajistit energetický štítek domu v následujících případech:

 • výstavba nové budovy (energetický štítek nemovitosti je součástí projektové dokumentace, bez něho projekt neobdrží stavební povolení),

 • rekonstrukce budovy (když se rekonstrukcí změní energetická náročnost objektu nebo se renovuje více než 25 % plochy obálky budovy),

 • prodej a pronájem nemovitosti,

 • u objektů využívaných orgány veřejné správy,

 • u administrativních budov.

Po vystavení je energetický štítek platný 10 let. Jestliže nedodržíte povinnost získat PENB, hrozí vám pokuta až 100 tisíc korun od Státní energetické inspekce, u právnických osob je postih až dvojnásobný.

Věděli jste?

Energetický štítek se používá také u spotřebičů. Určuje energetickou náročnost u ledniček, praček nebo vysavačů. Zjistěte, jak se vyznat v energetickém štítku spotřebičů.

U bytů je nutné mít energetický štítek pro celý dům

Za obstarání energetického štítku jsou odpovědní majitelé nemovitosti nebo firmy, které k získání štítku získají pověření od majitele. Jak je tomu ale v případě bytů patřících pod družstvo nebo společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ)? V tom případě může dojít ke komplikacím. Zákon ale s takovou variantou počítá.

V zásadě by mělo energetický štítek obstarat právě družstvo nebo SVJ pro celý bytový dům. Tyto instituce však nefungují vždy perfektně, a tak se získání PENB může protáhnout. Jestliže potřebujete pronajmout nebo prodat byt a štítek ještě není hotový, musíte automaticky v inzerátu uvádět nejhorší energetickou třídu G. Skutečnou spotřebu energií můžete zájemci doložit pomocí faktur za energie za poslední tři roky. Energetický štítek pak předložíte dodatečně, nejpozději při podpisu kupní či nájemní smlouvy.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Kdy energetický štítek není potřeba

Existují i situace, ve kterých vlastník objektu není povinen zajistit Průkaz energetické náročnosti budovy. Výjimku v zákoně mají například nemovitosti postavené před rokem 1947, ve kterých nebyla provedena žádná významná rekonstrukce a zároveň se obě smluvní strany písemně dohodnou, že energetickým štítkem budova nebude opatřena.

Není potřeba ani u objektů s energeticky vztažnou plochou do 50 m2; u budov určených k rekreaci, pokud jsou užívány jen část roku a odhadovaná spotřeba je nižší než 25 % celoroční spotřeby; budov obvykle užívaných pro bohoslužby a náboženské účely a u objektů zajišťujících bezpečnost státu.

Co z energetického štítku zjistíte?

Celková spotřeba domu zahrnuje energie pro vytápění, ohřev vody, chlazení, větrání, osvětlení a úpravu vlhkosti. Do spotřeby se nepočítá elektřina pro napájení elektrických spotřebičů. Kromě celkové energetické náročnosti budovy najdete na štítku také další údaje:

 • kdy byl daný objekt postaven,

 • jaký je zdroj tepla pro vytápění a přípravu teplé vody a jaké palivo je využíváno,

 • jaká je měrná potřeba tepla na vytápění,

 • jaký je objemový faktor tvaru budovy A/V (pomáhá určit spotřebu energie podle tvaru budovy a objemu vzduchu),

 • jaké další technické systémy byly použity, např. vzduchotechnika.

Součástí dokumentu PENB jsou také doporučení energetického specialisty, která by vedla k další úspoře energie. Zároveň je v grafické části vyznačeno, jakým způsobem by byl objekt klasifikován po jejich implementaci.

Energetický štítek: Cena závisí na velikosti domu

Nespadá-li vámi vlastněná nemovitost do zákonem stanovených výjimek, nezbývá vám nic jiného, než PENB nechat vypracovat. Rozhodně se vyplatí oslovit více specialistů a porovnat nabízené ceny.

Cena energetického štítku se odvíjí především od velikosti budovy. Pro jednopatrový dům o podlahové ploše do 100 m2 se cena PENB pohybuje od 3 000 Kč do 8 000 Kč bez DPH.

Jak získat energetický štítek domu

Vydat energetický štítek může pouze energetický specialista, který je k tomu oprávněn na základě certifikátu vydaného Ministerstvem průmyslu a obchodu. Na webových stránkách ministerstva si můžete vyhledat seznam certifikovaných specialistů.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?