Energetický štítek

Jak získat energetický štítek?

17. 5. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Energetický štítek je dokument, který na základě zákonu z roku 2013 musí stavitel či vlastník zajistit při stavbě, rekonstrukci, prodeji nebo například pronájmu nemovitosti.

Termín energetický štítek se vžil pro Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Jedná se o dokument, ze kterého se dozvíte, kolik energie konkrétní objekt spotřebuje. Na základě toho je budova zařazena do klasifikačních tříd energetické náročnosti. Kupec nemovitosti tak získává určitou představu o tom, jak vysoké poplatky bude mít za vytápění, ohřev teplé vody, chlazení apod.

Kdo může energetický štítek vystavit?

Energetický štítek je oprávněna vydat pouze osoba k tomu pověřená. Platný Průkaz energetické náročnosti budovy vám vystaví tzv. energetický specialista, který je k tomu oprávněn certifikátem Ministerstva průmyslu a obchodu. Na webových stránkách ministerstva je k dispozici pravidelně aktualizovaný seznam certifikovaných energetických specialistů.

Při filtrování v kategorii „Druh oprávnění“ označte „Energetická certifikace budov“. Oprávnění konkrétního energetického specialisty můžete ověřit při vyhledání jeho jména. Když neznáte žádnou osobu, která by vám s energetickým štítkem pomohla, tak oceníte vyhledávání podle jednotlivých krajů ČR.

Kdo o energetický štítek žádá?

Energetický štítek musí mít v požadovaných situacích k dispozici majitel konkrétní nemovitosti, kterému je PENB také vystaven. V praxi je samozřejmě vydáván také firmám a jedincům, které mají ve vyřizování těchto záležitostí pověření právě od majitele. U větších bytovek nebo panelových domů obstarává energetický štítek družstvo nebo společenství vlastníků jednotek (SVJ). To může komplikovat situaci tehdy, když dané organizace správně nefungují.

České zákony s možnými potížemi při domluvě u společného bydlení počítají. Při prodeji nebo pronájmu bytové jednotky proto existuje možnost PENB nahradit doložením faktur za energie za poslední tři roky. V inzerci však taková nemovitost musí být uváděna pod nejhorší energetickou třídu G. SVJ se neposkytnutím průkazu vystavuje hrozbě sankcí.

Nejjednodušší to bývá u novostaveb

Pokud potřebujete zajistit energetický štítek u novostavby, neměl by vás čekat žádný složitý proces. Velmi často vám získání PENB obstará projektant domu nebo firma, která má na starosti jeho realizaci. Není-li tato služba zahrnuta ve výstavbě na klíč, poptejte u firmy možnost získání energetického štítku sami. Jestli to z nějakého důvodu není možné, vyhledejte v seznamu Ministerstva průmyslu a obchodu energetického specialistu ve vašem okolí a kontaktujte ho. Případně si na internetu najděte firmu, která se získáváním energetických štítků zabývá. V každém případě budete pro vyřízení potřebovat projektovou dokumentaci vaší novostavby.

U starších budov to může být komplikovanější

Jak postupovat u již stojících budov? Zde vám pochopitelně odpadá varianta, že by za vás papírování vyřídil projektant či stavební firma. Nezbývá tedy než kontaktovat někoho, kdo je oprávněn energetický štítek vystavit. Jestliže máte k dispozici projektovou dokumentaci domu, tak bude celý proces snadný. Potíže mohou nastat, když projektovou dokumentaci nemáte nebo není kompletní.

V takovém případě kontaktujte příslušný stavební úřad a zažádejte o vydání kopie projektové dokumentace k vašemu domu. Existuje reálná šance, že zde budou dokumenty archivovány. Jestli ani stavební úřad nepomohl – což se zejména u starších budov může stát – nezbyde vám jiná možnost, než kontaktovat odborníka, který provede zaměření a další potřebné formality přímo v budově. Na základě této osobní návštěvy a konkrétních zjištění může oprávněná osoba energetický štítek vystavit. Počítejte však s tím, že celková cena bude vyšší.

Na kolik energetický štítek vyjde?

Ceny vypracování Průkazu energetické náročnosti budovy se pohybují v řádu několika tisíc korun zejména v závislosti na velikosti objektu. Pokud nemáte k dispozici projektovou dokumentaci budovy a je třeba provádět zaměřování, tak počítejte spíše s částkou přesahující 10 tisíc korun.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
  07. května 2023|Jana Březinová
  Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

  Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.

 • Nastavení teploty na radiátoru
  06. května 2023|Petr Woff
  Plynové topení: Komu se vyplatí?

  Typická česká rodina potřebuje komfortní vytápění, které není příliš drahé. Pokud kolem jejího domu vede plynovod, relativně levně vychází plynové topení. Potenciální úspora závisí na nutných investicích, na individuální spotřebě a na vybraném ceníku.

 • Žena sedí u stolu s nákupem a účtenkou
  05. května 2023|Jana Březinová
  Kdy bude konec zdražování potravin?

  Ceny některých potravin za poslední rok vzrostly téměř na dvojnásobek, další podražily o desítky procent. Zemědělci, výrobci i prodejci si stěžují na rostoucí ceny energií, přitom ty se v posledních měsících dostávají zpět do normálu. Kdy tedy zdražování potravin skončí?