Kalkulačka spotřeby elektřiny

  • Srovnání 43 dodavatelů elektřiny

  • Změnou dodavatele můžete výrazně ušetřit

  • Přechod k novému dodavateli ZDARMA zařídíme

  • Vše vyřešíte z pohodlí Vašeho domova

Elektřina - žárovka a zástrčka

Jaká je roční spotřeba elektřiny v běžné domácnosti?

Elektřinu dnes využíváme v každé domácnosti. Počet elektrických pomocníků se zvyšuje, a když jednou za rok přijde vyúčtování, můžeme být nepříjemně překvapeni, jak vysoká částka se na něm vyjímá.

Roční spotřeba elektřiny v běžné domácnosti, kde se elektřinou svítí a napájí spotřebiče, dosahuje průměrně asi 2–3 MWh. Pokud elektřinou ohříváte vodu nebo vytápíte, může se vaše spotřeba elektřiny vyšplhat na několikanásobek. V takovém množství už je znát, kolik platíte za každou spotřebovanou megawatthodinu. Rádi byste ušetřili? Vezměte si k ruce své vyúčtování a zadejte do naší kalkulačky spotřebu elektřiny – v okamžiku uvidíte, kolik zaplatíte za svoji spotřebu u různých dodavatelů.

Především u nových přípojek je potřeba znát také plánovanou roční spotřebu. Lze ji odvodit na základě předchozí spotřeby v jiném objektu nebo na základě využití energie. Nejčastěji je to vaření, ohřevu teplé vody nebo vytápění.

Jak spočítat spotřebu elektřiny?

Díky změně dodavatele platíte za každou spotřebovanou megawatthodinu méně. Chcete snížit i roční spotřebu elektřiny? V tom případě byste měli nejdříve zjistit, který z vašich spotřebičů je největší žrout elektřiny. S tím vám pomůže nejen kalkulačka spotřeby elektřiny.

První metodou pro výpočet spotřeby elektřiny je vynásobení doby provozu a příkonu spotřebiče. Například váš fén na vlasy má příkon 2000 W a používáte ho 15 minut týdně. Jeho roční spotřeba elektřiny bude 2000 × 0,25 × 52 = 26000 Wh = 26 kWh. Žádnou kalkulačku spotřeby nebudete potřebovat ani u přístrojů s energetickým štítkem, kde je uvedena průměrná roční spotřeba elektřiny – tu najdete třeba u lednic.

Změřte spotřebu elektřiny v domácnosti

Chcete získat opravdu přesné výsledky? Pak použijte wattmetr, což je přístroj pro měření spotřeby. Zapojíte ho mezi spotřebič a zásuvku a rázem uvidíte, kolik spotřebič odebírá energie. Naopak pro orientační výpočet můžete využít celou řadu virtuálních kalkulaček spotřeby, které najdete na internetu.

Nejen kalkulačka spotřeby, ale hlavně ceny

Kalkulačka spotřeby elektřiny vám orientačně řekne, kolik energie spolykají spotřebiče ve vaší domácnosti. Svoji celkovou spotřebu však vidíte ve svém vyúčtování, proto je zajímavější informací, kolik za svoji spotřebu platíte.

Důvodem vysokých účtů za energie totiž nemusí být ani tak vysoká spotřeba, jako spíš drahý dodavatel. S kalkulačkou ceny elektřiny si porovnáte přes čtyři desítky dodavatelů v ČR a najdete toho nejvýhodnějšího. Tak se zbytečně neomezujte ve spotřebě elektřiny, ale raději plaťte za každou megawatthodinu méně!