Vývoj ceny plynu

  • Rychlé srovnání 41 dodavatelů

  • Změnou dodavatele můžete ušetřit až 40%

  • Přechod k novému dodavateli ZDARMA zařídíme

  • Vše vyřešíte z pohodlí Vašeho domova

Plyn - plynový sporák

Předpokládaný vývoj ceny zemního plynu: Kolik zaplatíte za kubík nebo kWh?

Každoročně spalujeme další kubíky zemního plynu, který patří mezi dočasná fosilní paliva. Jeho česká maloobchodní cena v letech 2017, 2018, 2019 a 2020 stagnovala kolem 1,48 Kč/kWh. Důvodem byly nové těžební technologie a konkurenční tlaky mezi těžařskými velmocemi. Aktuální vývoj ceny zemního plynu na velkoobchodní burze však ukazuje, že levné časy končí.

Fosilní paliva vznikala od pravěku, přeměnou prehistorických organismů, pod zemským povrchem. Od průmyslové revoluce, tedy od 18. století slouží naplno lidstvu, jako energetické zdroje. Ropnými produkty, uhlím a zemním plynem poháníme většinu dopravních prostředků, elektráren, strojů a vytápěcích systémů. Fosilní paliva by teoreticky měla zdražovat, protože jejich zásoby ubývají a náhradu hledáme obtížně. Prakticky však záleží na samotných lidech, jaký bude vývoj ceny zemního plynu nebo benzínu.

Úvodní slovo mají těžařské velmoci

Hlavní energetickou komoditou zůstává ropa, jejíž exportéři spolu soupeří, kdo prodá větší objem. Rivalita panuje především mezi Saúdskou Arábií, Ruskem a Spojenými státy americkými (USA). Barel (asi 159 litrů) surové nafty stál dříve přes 100 amerických dolarů ($). Ale potom Američané zapojili novou technologii, takzvané frakování: Do těžebních vrtů vstřikují vodu a písek, aby otevřeli skrytá plynová a ropná ložiska. Jakmile stoupla produkce, začaly tvrdé konkurenční boje.

Ropa od roku 2015 opakovaně zlevnila pod 50 $/barel. Nicméně těžařské velmoci postupně nacházejí kompromis, a navíc nový americký prezident Joe Biden nepodporuje fosilní průmysl. Ropa proto opět míří ke svým starým vyšším cenám.

Historický vývoj ceny zemního plynu

Ropa ovlivňuje další energetické komodity, byť chvíli potrvá, než pocítíme důsledky současných změn. Těžaři prodávají zemní plyn na velkoobchodní burze, kde nakupují koncoví dodavatelé aby surovinu nabídli spotřebitelům. Odhlédněme tedy od Saúdské Arábie, Ruska a Ameriky, a pojďme na starý kontinent.

Kilowatthodina (kWh) zemního plynu, kterou jste spotřebovali v roce 2015, stála na Evropské energetické burze (EEX) bezmála 68 českých haléřů. Následně zlevnila skoro na polovinu: až pod 37 h/kWh. Nyní však opět zdražuje, což pravděpodobně zanedlouho pocítí české domácnosti, pokud budou pasivní.

vyvoj-cen-plynu1

Zdroj: Pražská energetická burza (PXE), která spadá pod evropskou EEX. Srovnáváme průměrné ceny dlouhodobých kontraktů, nasmlouvaných vždycky na následující kalendářní rok. Ceny konvertujeme z eur na koruny, na základě oficiálních kurzů České národní banky (ČNB). Další předpokládaný vývoj ceny zemního plynu predikujeme podle kontraktů, které byly zatím nasmlouvány v roce 2021 v roce 2021 na rok 2022 (vychází 0,4831 Kč/kWh neboli

Kolik stojí kubík, kWh nebo MWh

Na burze a také v maloobchodních cenících, podle kterých dostávají svoje účty české domácnosti, jsou používány energetické jednotky: kilowatthodiny a tisícinásobné megawatthodiny (MWh). Plynaři následně měří, jaké chemické složení (spalné teplo) má váš zemní plyn a kolik kubíků (krychlových metrů, m3) jste odebrali. V České republice obvykle vychází tato rovnice: 1 m3 = 10,67 kWh = 0,01067 MWh. Takže tuzemské domácnosti utrácejí kolem 15,79 Kč/m3 = 1,48 Kč/kWh = 1 480 Kč/MWh. Pokud rodinný dům spotřeboval na vaření, ohřev užitkové vody a vytápění 10 MWh/rok, zaplatil 14 800 Kč.

Cena plynu 2017, 2018, 2019, 2020

Spotřebitelé platí několikanásobně více, než jejich dodavatelé na velkoobchodní burze. Rozdíl vzniká kvůli obchodní marži, distribučním poplatkům (za správu plynového potrubí), daním (především z přidané hodnoty, čili DPH) a povinně přispíváte ještě státní akciové společnosti OTE. Zrekapitulujme, kolik stály základní fakturační položky a jaká byla průměrná konečná cena v posledních letech, vždycky v Kč/kWh.

Na Slovensku je laciněji, na západě dráže

Čím dále jsme od zdroje, respektive od ruských nalezišť, tím vyšší jsou náklady. Tomu odpovídá celoevropský vývoj ceny zemního plynu. Slováci dostávají fosilní palivo levněji, než Češi, kteří ovšem ušetří oproti většině Evropské unie. Jako jednotku tentokrát použijme dominantní kontinentální měnu (euro) a megawatthodiny.

Budoucí předpokládaný vývoj ceny plynu

Jak jsme viděli, dostupnost fosilních paliv závisí na vzdálenosti od naleziště, na globální spotřebě, ale také na technologickém pokroku a politice. V tuzemsku hraje důležitou roli ještě Energetický regulační úřad (ERÚ), který předepisuje distribuční poplatky. A Česká národní banka usměrňuje kurz naší národní měny, přičemž čím silnější máme platidlo, tím levněji přijde import – a naopak. Proto může v oslabujících korunách vycházet zdražení, přestože třeba v eurech komodita zlevňuje.

Vzhledem k aktuálnímu burzovnímu trendu předpokládáme, že v nejbližších měsících bude průměrná maloobchodní (spotřebitelská) cena zemního plynu stoupat. Vám však může zlevnit, pokud výhodně změníte ceník nebo dodavatele.

energie plyn elektřina

Hledáte nového dodavatele?

Chcete ušetřit za energie, ale obáváte se administrativy spojené se změnou dodavatele? Pošlete nám vaše poslední vyúčtování a my se vám co nejdříve ozveme s nabídkou na míru.

Srovnaný magazín

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.