Vývoj ceny plynu

 • Rychlé srovnání 41 dodavatelů

 • Změnou dodavatele můžete ušetřit až 40%

 • Přechod k novému dodavateli ZDARMA zařídíme

 • Vše vyřešíte z pohodlí Vašeho domova

  Spočítat ceny
Plyn - plynový sporák

Předpokládaný vývoj ceny zemního plynu: Kolik zaplatíte za kubík nebo kWh?

Každoročně spalujeme další kubíky zemního plynu, který patří mezi dočasná fosilní paliva. Jeho česká maloobchodní cena v letech 2017, 2018, 2019 a 2020 stagnovala kolem 1,48 Kč/kWh. Důvodem byly nové těžební technologie a konkurenční tlaky mezi těžařskými velmocemi. Aktuální vývoj ceny zemního plynu na velkoobchodní burze však ukazuje, že levné časy končí.

Fosilní paliva vznikala od pravěku, přeměnou prehistorických organismů, pod zemským povrchem. Od průmyslové revoluce, tedy od 18. století slouží naplno lidstvu, jako energetické zdroje. Ropnými produkty, uhlím a zemním plynem poháníme většinu dopravních prostředků, elektráren, strojů a vytápěcích systémů. Fosilní paliva by teoreticky měla zdražovat, protože jejich zásoby ubývají a náhradu hledáme obtížně. Prakticky však záleží na samotných lidech, jaký bude vývoj ceny zemního plynu nebo benzínu.

Neplatíte příliš za plyn?

Úvodní slovo mají těžařské velmoci

Hlavní energetickou komoditou zůstává ropa, jejíž exportéři spolu soupeří, kdo prodá větší objem. Rivalita panuje především mezi Saúdskou Arábií, Ruskem a Spojenými státy americkými (USA). Barel (asi 159 litrů) surové nafty stál dříve přes 100 amerických dolarů ($). Ale potom Američané zapojili novou technologii, takzvané frakování: Do těžebních vrtů vstřikují vodu a písek, aby otevřeli skrytá plynová a ropná ložiska. Jakmile stoupla produkce, začaly tvrdé konkurenční boje.

Ropa od roku 2015 opakovaně zlevnila pod 50 $/barel. Nicméně těžařské velmoci postupně nacházejí kompromis, a navíc nový americký prezident Joe Biden nepodporuje fosilní průmysl. Ropa proto opět míří ke svým starým vyšším cenám.

Historický vývoj ceny zemního plynu

Ropa ovlivňuje další energetické komodity, byť chvíli potrvá, než pocítíme důsledky současných změn. Těžaři prodávají zemní plyn na velkoobchodní burze, kde nakupují koncoví dodavatelé aby surovinu nabídli spotřebitelům. Odhlédněme tedy od Saúdské Arábie, Ruska a Ameriky, a pojďme na starý kontinent.

Kilowatthodina (kWh) zemního plynu, kterou jste spotřebovali v roce 2015, stála na Evropské energetické burze (EEX) bezmála 68 českých haléřů. Následně zlevnila skoro na polovinu: až pod 37 h/kWh. Nyní však opět zdražuje, což pravděpodobně zanedlouho pocítí české domácnosti, pokud budou pasivní.

vyvoj-cen-plynu1

Zdroj: Pražská energetická burza (PXE), která spadá pod evropskou EEX. Srovnáváme průměrné ceny dlouhodobých kontraktů, nasmlouvaných vždycky na následující kalendářní rok. Ceny konvertujeme z eur na koruny, na základě oficiálních kurzů České národní banky (ČNB). Další předpokládaný vývoj ceny zemního plynu predikujeme podle kontraktů, které byly zatím nasmlouvány v roce 2021 v roce 2021 na rok 2022 (vychází 0,4831 Kč/kWh neboli

Porovnat ceny plynu

Kolik stojí kubík, kWh nebo MWh

Na burze a také v maloobchodních cenících, podle kterých dostávají svoje účty české domácnosti, jsou používány energetické jednotky: kilowatthodiny a tisícinásobné megawatthodiny (MWh). Plynaři následně měří, jaké chemické složení (spalné teplo) má váš zemní plyn a kolik kubíků (krychlových metrů, m3) jste odebrali. V České republice obvykle vychází tato rovnice: 1 m3 = 10,67 kWh = 0,01067 MWh. Takže tuzemské domácnosti utrácejí kolem 15,79 Kč/m3 = 1,48 Kč/kWh = 1 480 Kč/MWh. Pokud rodinný dům spotřeboval na vaření, ohřev užitkové vody a vytápění 10 MWh/rok, zaplatil 14 800 Kč.

Cena plynu 2017, 2018, 2019, 2020

Spotřebitelé platí několikanásobně více, než jejich dodavatelé na velkoobchodní burze. Rozdíl vzniká kvůli obchodní marži, distribučním poplatkům (za správu plynového potrubí), daním (především z přidané hodnoty, čili DPH) a povinně přispíváte ještě státní akciové společnosti OTE. Zrekapitulujme, kolik stály základní fakturační položky a jaká byla průměrná konečná cena v posledních letech, vždycky v Kč/kWh.

Neplatíte příliš za plyn?

Na Slovensku je laciněji, na západě dráže

Čím dále jsme od zdroje, respektive od ruských nalezišť, tím vyšší jsou náklady. Tomu odpovídá celoevropský vývoj ceny zemního plynu. Slováci dostávají fosilní palivo levněji, než Češi, kteří ovšem ušetří oproti většině Evropské unie. Jako jednotku tentokrát použijme dominantní kontinentální měnu (euro) a megawatthodiny.

Budoucí předpokládaný vývoj ceny plynu

Jak jsme viděli, dostupnost fosilních paliv závisí na vzdálenosti od naleziště, na globální spotřebě, ale také na technologickém pokroku a politice. V tuzemsku hraje důležitou roli ještě Energetický regulační úřad (ERÚ), který předepisuje distribuční poplatky. A Česká národní banka usměrňuje kurz naší národní měny, přičemž čím silnější máme platidlo, tím levněji přijde import – a naopak. Proto může v oslabujících korunách vycházet zdražení, přestože třeba v eurech komodita zlevňuje.

Vzhledem k aktuálnímu burzovnímu trendu předpokládáme, že v nejbližších měsících bude průměrná maloobchodní (spotřebitelská) cena zemního plynu stoupat. Vám však může zlevnit, pokud výhodně změníte ceník nebo dodavatele.

Vybrat nového dodavatele
energie plyn elektřina

Hledáte nového dodavatele?

Chcete ušetřit za energie, ale obáváte se administrativy spojené se změnou dodavatele? Pošlete nám vaše poslední vyúčtování a my se vám co nejdříve ozveme s nabídkou na míru.

Chci výhodnější energie

Srovnaný magazín

 • Technik kontroluje kotel
  Energie
  21. ledna 2023|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2021–2030: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Oblíbený dotační program, který podporuje instalaci fotovoltaiky, zateplení domů a jiné energetické úspory, vstoupil do další dekády. Nová zelená úsporám v letech 2021 až 2030 nabízí českým domácnostem minimálně 39 miliard Kč. Mladý žadatel musí nejdříve sám zaplatit celou investici a potom dostane část uznatelných nákladů od státu. Důchodci a chudší domácnosti mohou získat všechny potřebné peníze předem v doprovodném dotačním programu Nová zelená úsporám Light.

 • Instalace solárních panelů na rodinném domě
  Energie
  17. ledna 2023|Jana Březinová
  Jak na stavbu fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu?

  Možná i vás při pohledu na rostoucí účty za elektřinu napadlo, jestli by nebylo lepší vyrábět si elektřinu svépomocí. Takovou možnost nabízí domácí fotovoltaika. Jaké existují typy fotovoltaických elektráren a kolik energie vyrobí? Na kolik se vyšplhá počáteční investice? A je možné si instalovat fotovoltaiku svépomocí?

 • Zásuvky s eury
  Energie
  13. ledna 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Nizozemci mají nejlevnější elektřinu, Češi ušetří za benzín

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, ale narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto dramaticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavádějí nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Nízké cenové stropy stanovilo Maďarsko, které však trpí nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ale benzínu máme dostatek.

 • Muž v lustru vyměňuje LED žárovku
  Energie
  05. ledna 2023|Petr Pohůdka
  LED žárovka: Jak velké úspory v domácnosti vám může přinést?

  Ceny energií v posledních měsících vystoupaly do závratných výšin a domácnosti tak hledají způsoby, jak ušetřit. Potenciální úspory se neskrývají jen v rámci vytápění či ohřevu vody, ale také u osvětlení. Zkrotit účty vám pomohou například LED žárovky. Kolik s nimi ušetříte?

 • Graf s vývojem ceny elektřiny - v pozadí muž drží žárovku
  Energie
  29. prosince 2022|Petr Woff
  Co jsou spotové ceny elektřiny a plynu? Závisí na burze

  V energetice existují dva základní typy obchodních smluv. Buď přijmete pevný ceník, abyste předem věděli, kolik zaplatíte za svou spotřebu. Nebo přejdete na spotové ceny, které vznikají na velkoobchodním trhu a denně se mění. Obě varianty mají svoje klady a zápory. Česká vláda však zakazuje, aby dodavatelé s domácnostmi v roce 2023 uzavírali smlouvy založené na spotových cenách elektřiny a plynu.

 • Dráty vysokého napětí
  Energie
  19. prosince 2022|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) sedmkrát více než typická nizozemská rodina. Ovšem nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenala Česká republika.

 • Regulace teploty na elektrickém topení
  Energie
  16. prosince 2022|Jana Březinová
  Kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou?

  Vytápění elektřinou bývá označováno za největšího žrouta peněz. Ano, jednotková cena za kilowatthodinu elektřiny je skutečně vysoká, to však neznamená, že se jedná o nejdražší způsob vytápění. Zjistěte, kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou a co má na výši faktury vliv.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  Energie
  09. prosince 2022|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražuje také provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 2 do 7 Kč.

 • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
  Energie
  05. prosince 2022|Jana Březinová
  Výpočet: Jaká je aktuální cena za m3 plynu?

  Zemní plyn na velkoobchodních burzách zdražil, a proto dodavatelé navyšují své ceníky. Pokud jste si cenu plynu nezafixovali v minulých letech, budete pravděpodobně platit zastropovanou cenu, která činí 3,025 Kč/kWh s DPH. Jak si aktuální cenu plynu přepočítat na m3?

 • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
  Energie
  02. prosince 2022|Jana Březinová
  Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

  U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.