Vývoj ceny plynu

  • Rychlé srovnání 41 dodavatelů

  • Změnou dodavatele můžete ušetřit až 40%

  • Přechod k novému dodavateli ZDARMA zařídíme

  • Vše vyřešíte z pohodlí Vašeho domova

    Spočítat ceny
Plyn - plynový sporák

Předpokládaný vývoj ceny zemního plynu: Kolik zaplatíte za kubík nebo kWh?

Každoročně spalujeme další kubíky zemního plynu, který patří mezi dočasná fosilní paliva. Jeho česká maloobchodní cena v letech 2017, 2018, 2019 a 2020 stagnovala kolem 1,48 Kč/kWh. Důvodem byly nové těžební technologie a konkurenční tlaky mezi těžařskými velmocemi. Aktuální vývoj ceny zemního plynu na velkoobchodní burze však ukazuje, že levné časy končí.

Fosilní paliva vznikala od pravěku, přeměnou prehistorických organismů, pod zemským povrchem. Od průmyslové revoluce, tedy od 18. století slouží naplno lidstvu, jako energetické zdroje. Ropnými produkty, uhlím a zemním plynem poháníme většinu dopravních prostředků, elektráren, strojů a vytápěcích systémů. Fosilní paliva by teoreticky měla zdražovat, protože jejich zásoby ubývají a náhradu hledáme obtížně. Prakticky však záleží na samotných lidech, jaký bude vývoj ceny zemního plynu nebo benzínu.

Neplatíte příliš za plyn?

Úvodní slovo mají těžařské velmoci

Hlavní energetickou komoditou zůstává ropa, jejíž exportéři spolu soupeří, kdo prodá větší objem. Rivalita panuje především mezi Saúdskou Arábií, Ruskem a Spojenými státy americkými (USA). Barel (asi 159 litrů) surové nafty stál dříve přes 100 amerických dolarů ($). Ale potom Američané zapojili novou technologii, takzvané frakování: Do těžebních vrtů vstřikují vodu a písek, aby otevřeli skrytá plynová a ropná ložiska. Jakmile stoupla produkce, začaly tvrdé konkurenční boje.

Ropa od roku 2015 opakovaně zlevnila pod 50 $/barel. Nicméně těžařské velmoci postupně nacházejí kompromis, a navíc nový americký prezident Joe Biden nepodporuje fosilní průmysl. Ropa proto opět míří ke svým starým vyšším cenám.

Historický vývoj ceny zemního plynu

Ropa ovlivňuje další energetické komodity, byť chvíli potrvá, než pocítíme důsledky současných změn. Těžaři prodávají zemní plyn na velkoobchodní burze, kde nakupují koncoví dodavatelé aby surovinu nabídli spotřebitelům. Odhlédněme tedy od Saúdské Arábie, Ruska a Ameriky, a pojďme na starý kontinent.

Kilowatthodina (kWh) zemního plynu, kterou jste spotřebovali v roce 2015, stála na Evropské energetické burze (EEX) bezmála 68 českých haléřů. Následně zlevnila skoro na polovinu: až pod 37 h/kWh. Nyní však opět zdražuje, což pravděpodobně zanedlouho pocítí české domácnosti, pokud budou pasivní.

vyvoj-cen-plynu1

Zdroj: Pražská energetická burza (PXE), která spadá pod evropskou EEX. Srovnáváme průměrné ceny dlouhodobých kontraktů, nasmlouvaných vždycky na následující kalendářní rok. Ceny konvertujeme z eur na koruny, na základě oficiálních kurzů České národní banky (ČNB). Další předpokládaný vývoj ceny zemního plynu predikujeme podle kontraktů, které byly zatím nasmlouvány v roce 2021 v roce 2021 na rok 2022 (vychází 0,4831 Kč/kWh neboli

Porovnat ceny plynu

Kolik stojí kubík, kWh nebo MWh

Na burze a také v maloobchodních cenících, podle kterých dostávají svoje účty české domácnosti, jsou používány energetické jednotky: kilowatthodiny a tisícinásobné megawatthodiny (MWh). Plynaři následně měří, jaké chemické složení (spalné teplo) má váš zemní plyn a kolik kubíků (krychlových metrů, m3) jste odebrali. V České republice obvykle vychází tato rovnice: 1 m3 = 10,67 kWh = 0,01067 MWh. Takže tuzemské domácnosti utrácejí kolem 15,79 Kč/m3 = 1,48 Kč/kWh = 1 480 Kč/MWh. Pokud rodinný dům spotřeboval na vaření, ohřev užitkové vody a vytápění 10 MWh/rok, zaplatil 14 800 Kč.

Cena plynu 2017, 2018, 2019, 2020

Spotřebitelé platí několikanásobně více, než jejich dodavatelé na velkoobchodní burze. Rozdíl vzniká kvůli obchodní marži, distribučním poplatkům (za správu plynového potrubí), daním (především z přidané hodnoty, čili DPH) a povinně přispíváte ještě státní akciové společnosti OTE. Zrekapitulujme, kolik stály základní fakturační položky a jaká byla průměrná konečná cena v posledních letech, vždycky v Kč/kWh.

Neplatíte příliš za plyn?

Na Slovensku je laciněji, na západě dráže

Čím dále jsme od zdroje, respektive od ruských nalezišť, tím vyšší jsou náklady. Tomu odpovídá celoevropský vývoj ceny zemního plynu. Slováci dostávají fosilní palivo levněji, než Češi, kteří ovšem ušetří oproti většině Evropské unie. Jako jednotku tentokrát použijme dominantní kontinentální měnu (euro) a megawatthodiny.

Budoucí předpokládaný vývoj ceny plynu

Jak jsme viděli, dostupnost fosilních paliv závisí na vzdálenosti od naleziště, na globální spotřebě, ale také na technologickém pokroku a politice. V tuzemsku hraje důležitou roli ještě Energetický regulační úřad (ERÚ), který předepisuje distribuční poplatky. A Česká národní banka usměrňuje kurz naší národní měny, přičemž čím silnější máme platidlo, tím levněji přijde import – a naopak. Proto může v oslabujících korunách vycházet zdražení, přestože třeba v eurech komodita zlevňuje.

Vzhledem k aktuálnímu burzovnímu trendu předpokládáme, že v nejbližších měsících bude průměrná maloobchodní (spotřebitelská) cena zemního plynu stoupat. Vám však může zlevnit, pokud výhodně změníte ceník nebo dodavatele.

Vybrat nového dodavatele
energie plyn elektřina

Hledáte nového dodavatele?

Chcete ušetřit za energie, ale obáváte se administrativy spojené se změnou dodavatele? Pošlete nám vaše poslední vyúčtování a my se vám co nejdříve ozveme s nabídkou na míru.

Chci výhodnější energie
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).