Bomby s plynem zelené

Cena plynu v roce 2021 stagnuje, zájemci však dostanou slevu

11. 1. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Máme za sebou bouřlivé měsíce, kdy na velkoobchodních burzách prudce zlevňovala fosilní paliva. Překupníci tedy ušetřili, ale nyní chtějí draze prodávat, aby maximálně vydělali. Maloobchodní cena plynu proto zatím klesla jenom symbolicky, nicméně rok 2021 ještě zdaleka nekončí.

Žijeme v těžké době. Nová virová choroba přetěžuje naše nemocnice, zdraví občané jsou unaveni restrikcemi a ekonomika skomírá. Mezitím proběhla cenová válka mezi ropnými velmocemi. „Černé zlato” vloni klesalo až do záporných tržních hodnot - překupníci dostávali zaplaceno, aby převzali a uskladnili další barel, protože poptávka byla místy totálně nasycená! Jakoby se naplňovala teorie, že na všem zlém je něco dobré.

Překupníci na velkoobchodním trhu ušetřili 24 %

Ropa sice patří mezi dočasná fosilní paliva, ale stále ještě zůstává klíčovou surovinou, která ovlivňuje hodnotu dalších energetických komodit. Takže zatímco ropní magnáti šli hluboko pod svoji normální cenu, na velkoobchodním trhu zlevňoval i zemní plyn. Pokud srovnáme roční kontrakty, které jsou domlouvány dopředu, středoevropská burza CEGH vloni zaznamenala 26% eurový a 24% korunový pokles:

  • Megawatthodina na rok 2020 stála průměrně 19,09 eur (490 Kč při 25,67 Kč/euro).

  • Megawatthodina na rok 2021 stála průměrně 14,14 eur (374 Kč při 26,45 Kč/euro).

Na velkoobchodním trhu obchodují těžaři, velkoodběratelé a také překupníci, kteří nyní mají zásobu levného zemního plynu. Záleží na domácnostech, jestli chtějí pořádně ušetřit, nebo zaplatí podobnou taxu jako vloni.

Průměrná cena plynu v roce 2021 zlevnila mírně

Maloodběratelé platí také za distribuční soustavu (plynovody) a státní správu, tyto náklady jsou však úředně regulované a letos zůstaly víceméně stabilizovány. Nejdražší jsou tedy dodavatelské služby (energie, administrativa a obchodní marže), které představují zhruba 60 % celkové ceny. Všechny položky jsou rozepsány a sečteny na výsledné faktuře.

TIP: Přečtěte si Z čeho se skládá cena plynu.

Celková cena zemního plynu, která nabíhá typické české domácnosti, vycházela vloni na 1 668 Kč/MWh a letos na 1 632 Kč/MWh. Meziročně tedy klesla mírně: o 36 Kč/MWh (o 2 %). Jestli chcete výraznější slevu, řekněte svému dodavateli, případně ho změňte.

Běžná domácnost může letos ušetřit 5 633 Kč

Zemní plyn nakupujeme na volném maloobchodním trhu, kde energie nemá jednotnou cenu, respektive závisí na nabídce a individuální poptávce. Typická tuzemská domácnost může ušetřit až 563 Kč/MWh, respektive 5 633 Kč/rok, pokud zvolí malého laciného dodavatele.

Cenové diference jsou však i mezi velkými energetickými společnostmi.

DodavatelGasNet PPD EG.D

innogy Energie


1 615


1 629


1 753


Pražská plynárenská


1 606


1 621


1 745


ČEZ Prodej


1 500


1 514


1 638


E.ON Energie


1 684


1 699


1 823


Bohemia energy entity


1 864


1 634


1 652


MND


1 524


1 539


1 663


Armex Energy


1 721


1 736


1 859


Lama energy


1 615


1 588


1 704


EP Energy Trading


1 519


1 534


1 657


Energie ČS


1 392


1 407


1 531


Průměr


1 604


1 590


1 703



V tabulce srovnáváme, kolik podle letošních novoročních ceníků zaplatí tuzemské domácnosti za zemní plyn, v Kč/MWh, včetně všech poplatků a daní. Počítáme se spotřebou 10 MWh/rok. Rozlišujeme distribuční soustavy Pražská plynárenská Distribuce neboli PPD (Praha), GasNet (většina České republiky) a EG.D (jižní Čechy). Podle toho průměrná cena plynu v roce 2021 vychází na 1 590 až 1 703 Kč/MWh.

Porovnáváme tyto dodavatele (a jejich produkty): innogy Energie (Standard), Pražská plynárenská (Standard), ČEZ Prodej (Plyn na dobu neurčitou), E.ON Energie (Standard), Bohemia Energy entity (Basic), MND (Plyn z první ruky), Armex Energy (Ceník zemního plynu), Lama energy (Standard), EP Energy Trading (Klasik Optimum) a Energie ČS (Standard).

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?