tezba-ropy

Kdy vyčerpáme neobnovitelné zdroje?

13. 8. 2020
|
Délka čtení: 3 min.

Bez neobnovitelných zdrojů energie si navzdory vzestupu těch obnovitelných stále nelze představit fungování dnešní společnosti. Využití uhlí, ropy nebo zemního plynu lze vidět v podstatě na každém kroku. Je ale třeba mít na paměti, že zásoby těchto důležitých surovin nejsou nekonečné. Kdy vyčerpáme neobnovitelné zdroje?

Co jsou to neobnovitelné přírodní zdroje?

V širším slova smyslu chápeme neobnovitelné zdroje jako suroviny, jejichž zásoby budou nejdéle v horizontu několika stovek let vyčerpány. Obnovení těchto zdrojů by přitom trvalo mnohonásobně déle než vyčerpání zásob. Nejčastěji se termín neobnovitelné zdroje používá pro fosilní paliva – jedná se o označení uhlí, ropy a zemního plynu. Nicméně do této skupiny lze zařadit také rašelinu, hořlavé písky nebo hořlavé břidlice.

Mezi neobnovitelné přírodní zdroje bývá někdy řazeno rovněž jádro, protože zásoby štěpných zdrojů jsou neobnovitelné. Vzhledem k moderním technologiím měnící využití jádra se od toho však spíše upouští. V článku se zaměříme na ty hlavní neobnovitelné zdroje – uhlí, ropu a zemní plyn.

Neobnovitelné zdroje: uhlí

Uhlí vzniklo ze zbytků odumřelých rostlin a živočichů za působení vysokých teplot, tlaku a nedostatku vzduchu. Většina světových zásob černého uhlí se začala tvořit během prvohor v období karbonu. Hnědé uhlí je o něco mladší – začalo vznikat před 250 miliony let na začátku druhohor. Uhlí je získáváno těžbou z povrchových a hlubinných dolů. Zhruba tři čtvrtiny vytěženého uhlí je využíváno na výrobu elektrické energie. Největší ložiska se nacházejí ve Spojených státech amerických, Číně, Indii a Rusku.

Kdy dojde k vyčerpání uhlí?

Odhady světových zásob uhlí se pohybují mezi 860–1000 biliony tun. Pro určení toho, kdy dojde k vyčerpání zásob fosilních paliv, se nejčastěji využívá tzv. R/P Index (Reserves/Production index or ratio), tedy poměr zásob a produkce. Tato hodnota stanovuje počet let, po které by současné zásoby vydržely, jestliže by se nezměnila míra jejich využití. Momentálně se odhaduje, že by zásoby uhlí vystačily zhruba na příštích 120 let.

Neobnovitelné zdroje: ropa

O vzniku ropy panují dvě hlavní teorie – anorganická a organická, která výrazně převažuje. Organická teorie předpokládá, že ropa vznikla z nahromaděných živočišných a částečně rostlinných zbytků na dnech oceánů. Ropa se těží čerpáním z hloubkových vrtů za pomoci rozličných postupů a zařízení. Její hlavní využití je jako zdroj energie. Zároveň je jednou z nejdůležitějších surovin v chemickém průmyslu. Zdroje ropy jsou na zemi rozloženy velmi nerovnoměrně, 14 zemí sdružených v organizaci OPEC vlastní asi tři čtvrtiny světových zásob. Bohatá na ropu je především oblast Blízkého východu. Mezi státy s největšími nalezišti řadíme i Venezuelu nebo Kanadu. Největším producentům pak vévodí USA před Saúdskou Arábií a Ruskem.

Kdy dojde k vyčerpání ropy?

Těžba ropy se v posledních letech pohybovala okolo 90 milionů barelů denně – jeden barel odpovídá zhruba 159 litrům. V důsledku nižší poptávky související s pandemií koronaviru došlo asi k 10 procentnímu poklesu těžby. Odhady světových zásob se velmi liší, nejčastěji se hovoří o tom, že potvrzená naleziště by lidstvu vystačila zhruba na 50 let.

Tento údaj je často rozporován a to hned z několika důvodů. V první řadě se předpokládá, že ropné velmoci nezřídka mlží o stavu svých zásob. Kromě toho jsou neustále objevována nová naleziště – jejich hledání je finančně velmi nákladné, proto se k němu státy či těžební společnosti uchylují, až když jsou současné vrty téměř vyčerpané. Navíc zdokonalování těžebních technologií umožňuje získat ropu z hlubokých podmořských vrtů i ze starých nalezišť, která byla již perspektivou starých metod považována za vytěžená. Všechny tyto skutečnosti výrazně mění pohled na odhadované množství světových zásob.

Neobnovitelné zdroje: zemní plyn

Zemní plyn rovněž vznikl v důsledku postupného rozkladu organického materiálu. Předpokládá se, že se uvolňoval při vzniku ropy a uhlí – plyn se vyskytuje společně s těmito surovinami. Podle toho jej můžeme rozdělit na naftový a karbonský zemní plyn. K těžbě tak dochází z mořského dna, nebo ze země, standardně z mnohaset metrových hloubek. Využití nachází zemní plyn opět jako zdroj energie, v porovnání s uhlím či ropou vykazuje při spalování nejnižší podíl CO2. Největší zásoby zemního plynu má k dispozici Rusko, Írán, Katar a Spojené státy americké.

Kdy dojde k vyčerpání zemního plynu?

V žebříčku vyčerpatelnosti neobnovitelných zdrojů se zemní plyn umisťuje na druhém místě za ropou. Odhady většinou hovoří o tom, že by k vyčerpání této suroviny mohlo dojít zhruba za 60 let. Ani tento odhad ale nemusí být zcela vypovídající – dochází totiž k objevování nových nalezišť. Zároveň však v posledních letech pravidelně roste světová spotřeba plynu a vzhledem ke stále většímu důrazu na ekologičtější zdroje energie lze předpokládat, že tento trend bude pokračovat.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?