tezba-ropy

Kdy vyčerpáme neobnovitelné zdroje?

13. 8. 2020
|
Délka čtení: 3 min.

Bez neobnovitelných zdrojů energie si navzdory vzestupu těch obnovitelných stále nelze představit fungování dnešní společnosti. Využití uhlí, ropy nebo zemního plynu lze vidět v podstatě na každém kroku. Je ale třeba mít na paměti, že zásoby těchto důležitých surovin nejsou nekonečné. Kdy vyčerpáme neobnovitelné zdroje?

Co jsou to neobnovitelné přírodní zdroje?

V širším slova smyslu chápeme neobnovitelné zdroje jako suroviny, jejichž zásoby budou nejdéle v horizontu několika stovek let vyčerpány. Obnovení těchto zdrojů by přitom trvalo mnohonásobně déle než vyčerpání zásob. Nejčastěji se termín neobnovitelné zdroje používá pro fosilní paliva – jedná se o označení uhlí, ropy a zemního plynu. Nicméně do této skupiny lze zařadit také rašelinu, hořlavé písky nebo hořlavé břidlice.

Mezi neobnovitelné přírodní zdroje bývá někdy řazeno rovněž jádro, protože zásoby štěpných zdrojů jsou neobnovitelné. Vzhledem k moderním technologiím měnící využití jádra se od toho však spíše upouští. V článku se zaměříme na ty hlavní neobnovitelné zdroje – uhlí, ropu a zemní plyn.

Neobnovitelné zdroje: uhlí

Uhlí vzniklo ze zbytků odumřelých rostlin a živočichů za působení vysokých teplot, tlaku a nedostatku vzduchu. Většina světových zásob černého uhlí se začala tvořit během prvohor v období karbonu. Hnědé uhlí je o něco mladší – začalo vznikat před 250 miliony let na začátku druhohor. Uhlí je získáváno těžbou z povrchových a hlubinných dolů. Zhruba tři čtvrtiny vytěženého uhlí je využíváno na výrobu elektrické energie. Největší ložiska se nacházejí ve Spojených státech amerických, Číně, Indii a Rusku.

Kdy dojde k vyčerpání uhlí?

Odhady světových zásob uhlí se pohybují mezi 860–1000 biliony tun. Pro určení toho, kdy dojde k vyčerpání zásob fosilních paliv, se nejčastěji využívá tzv. R/P Index (Reserves/Production index or ratio), tedy poměr zásob a produkce. Tato hodnota stanovuje počet let, po které by současné zásoby vydržely, jestliže by se nezměnila míra jejich využití. Momentálně se odhaduje, že by zásoby uhlí vystačily zhruba na příštích 120 let.

Neobnovitelné zdroje: ropa

O vzniku ropy panují dvě hlavní teorie – anorganická a organická, která výrazně převažuje. Organická teorie předpokládá, že ropa vznikla z nahromaděných živočišných a částečně rostlinných zbytků na dnech oceánů. Ropa se těží čerpáním z hloubkových vrtů za pomoci rozličných postupů a zařízení. Její hlavní využití je jako zdroj energie. Zároveň je jednou z nejdůležitějších surovin v chemickém průmyslu. Zdroje ropy jsou na zemi rozloženy velmi nerovnoměrně, 14 zemí sdružených v organizaci OPEC vlastní asi tři čtvrtiny světových zásob. Bohatá na ropu je především oblast Blízkého východu. Mezi státy s největšími nalezišti řadíme i Venezuelu nebo Kanadu. Největším producentům pak vévodí USA před Saúdskou Arábií a Ruskem.

Kdy dojde k vyčerpání ropy?

Těžba ropy se v posledních letech pohybovala okolo 90 milionů barelů denně – jeden barel odpovídá zhruba 159 litrům. V důsledku nižší poptávky související s pandemií koronaviru došlo asi k 10 procentnímu poklesu těžby. Odhady světových zásob se velmi liší, nejčastěji se hovoří o tom, že potvrzená naleziště by lidstvu vystačila zhruba na 50 let.

Tento údaj je často rozporován a to hned z několika důvodů. V první řadě se předpokládá, že ropné velmoci nezřídka mlží o stavu svých zásob. Kromě toho jsou neustále objevována nová naleziště – jejich hledání je finančně velmi nákladné, proto se k němu státy či těžební společnosti uchylují, až když jsou současné vrty téměř vyčerpané. Navíc zdokonalování těžebních technologií umožňuje získat ropu z hlubokých podmořských vrtů i ze starých nalezišť, která byla již perspektivou starých metod považována za vytěžená. Všechny tyto skutečnosti výrazně mění pohled na odhadované množství světových zásob.

Neobnovitelné zdroje: zemní plyn

Zemní plyn rovněž vznikl v důsledku postupného rozkladu organického materiálu. Předpokládá se, že se uvolňoval při vzniku ropy a uhlí – plyn se vyskytuje společně s těmito surovinami. Podle toho jej můžeme rozdělit na naftový a karbonský zemní plyn. K těžbě tak dochází z mořského dna, nebo ze země, standardně z mnohaset metrových hloubek. Využití nachází zemní plyn opět jako zdroj energie, v porovnání s uhlím či ropou vykazuje při spalování nejnižší podíl CO2. Největší zásoby zemního plynu má k dispozici Rusko, Írán, Katar a Spojené státy americké.

Kdy dojde k vyčerpání zemního plynu?

V žebříčku vyčerpatelnosti neobnovitelných zdrojů se zemní plyn umisťuje na druhém místě za ropou. Odhady většinou hovoří o tom, že by k vyčerpání této suroviny mohlo dojít zhruba za 60 let. Ani tento odhad ale nemusí být zcela vypovídající – dochází totiž k objevování nových nalezišť. Zároveň však v posledních letech pravidelně roste světová spotřeba plynu a vzhledem ke stále většímu důrazu na ekologičtější zdroje energie lze předpokládat, že tento trend bude pokračovat.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.