Blog
Energie
Elektřina

Co je to HDO a jak díky němu ušetřit na elektřině?

18. března 2020|Monika Šaríková|

HDO je zkratka, o které nejspíš máte povědomí v souvislosti s přepínáním mezi vysokým a nízkým tarifem elektřiny. Co přesně se za tímto slovním spojením skrývá? Jak je zajištěno spínání HDO a jak tento systém využít pro úsporu nákladů za elektřinu? Odpovědi najdete v následujícím článku.

HDO – Hromadné dálkové ovládání

Za zkratkou HDO se skrývá sousloví „hromadné dálkové ovládání“. Jedná se o systém technických prostředků, který na dálku umožňuje regulovat odběr energie. Je využíván distributory elektrické energie k dálkovému spínání spotřebičů s větším odběrem. V praxi to znamená přepínání mezi vysokým a nízkým tarifem elektřiny.

Dvoutarifní ceny elektřiny využívají pouze domácnosti, které elektřinou topí, ohřívají vodu nebo nabíjí elektromobil. Velké spotřebiče využívané pro tyto účely (např. bojler pro ohřev vody) odebírají značné množství energie, a proto spínají v předem stanovené časy v nízkém tarifu. Zlevněný tarif je výhodný pro obě strany – domácnost čerpá elektřinu za výhodnější cenu a dodavatel reguluje výkyvy v distribuční síti.

Jak funguje spínání HDO?

HDO v distribuční soustavě běží na základě vysílání kódu transponovaného na kmitočet energetické sítě do každé fáze z rozvoden 110/22 kV do sítí 22 kV a následně přes transformátory do sítě nízkého napětí – tedy až k samotným spotřebičům. Ve vaší domácnosti tento vysílaný kód směřuje do přijímače HDO, který je instalovaný v rozvodné skříni nebo na desce s elektroměrem.

Přijímač HDO je propojen s elektroměrem a stykačem, který blokuje spínání požadovaného spotřebiče s vysokým odběrem, například bojleru, elektrokotle nebo tepelného čerpadla. Ale ve chvíli, kdy je elektroměr přepnutý na nízký tarif, je takto účtována veškerá spotřebovaná energie – nejen zařízení napojeného na přijímač HDO.

Časová pásma nízkých a vysokých tarifů jsou vždy stanovena konkrétním provozovatelem distribuční soustavy s ohledem na zatížení sítě.

Kde najdu čas spínání HDO?

Dříve se nízkému tarifu říkalo také noční proud, protože levnější elektřina proudila od 22:00 do 6:00. To již neplatí, protože časy spínání HDO jsou stanoveny zvlášť pro každou distribuční oblast a dokonce se můžou lišit i mezi sousedy.

Časy tarifů najdete na webových stránkách svého dodavatele.

Pro zjištění přesného rozpisu pro vaše odběrné místo budete potřebovat kód HDO, jenž naleznete na přijímači HDO. Kód se většinou skládá z kombinace čísel a písmen A, B či P. Často půjde o šestimístný údaj, ale není to pravidlem.

Poskytovatelé energie spínáním vysokého tarifu reagují na výkyvy v distribuční síti. Zátěž sítě je ovlivňována denní hodinou, dny v týdnu, ale také teplotami a počasím. Dochází tak k poměrně častým změnám ve spínání nízkého tarifu. Na webu poskytovatelů je vždy k dispozici informace, na jak dlouho daný rozpis platí. Navíc distributoři nabízejí možnost zasílání e–mailů s aktuálními rozvrhy.

Finance - šetření energií

Sledujte časy spínání HDO a ušetřete

Plánování spotřeby do nízké tarifu podle spínání HDO vám může ročně ušetřit spoustu peněz. Nahrávají tomu i některé spotřebiče, které nabízejí funkci odloženého startu a jejich spuštění tedy můžete naplánovat na konkrétní hodinu.

Ušetřená částka se bude odvíjet podle rozdílu mezi cenami vašeho vysokého a nízkého tarifu. Zatímco u některých sazeb činí tento rozdíl jen několik desítek haléřů za kWh, někdy může být vysoký tarif i více než dvojnásobně dražší. Poté platíte za kWh elektřiny ve vysokém tarifu klidně o dvě koruny více oproti nízkému. Když budete zapínat spotřebiče výhradně v levnějším tarifu, můžete za roční provoz jednoho z nich ušetřit až několik stovek korun. To v součtu za pračku, myčku, sušičku a další pomocníky v domácnosti dělá až tisíce ročně.

HDO a smart grid řešení

Mnoho změn ve světě energetiky v posledních desítkách let odkrývá limity systému HDO. Jednou z hlavních výtek je jeho bezpečnost. HDO přijímače jen reagují na signál, nekontrolují jeho pravost či podobu. Narůstají tak obavy, že systém není připravený bránit se moderním způsobům útoku. S bezpečností souvisí rovněž fakt, že HDO bylo navrženo v době, kdy elektřinu vyráběla, přenášela a prodávala jedna státní firma. Dnes do hry vstupuje celá řada distributorů a prodejců.

Jako řešení se nabízí tzv. smart grid, neboli inteligentní síť, jež by měla umožnit distributorům i odběratelům regulaci spotřeby v reálném čase na základě přesných měření a statistik. Tato data mají být získávána automatizovanou komunikací mezi výrobními zdroji a spotřebiči. Současné HDO zisk podobných dat neumožňuje.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).