Elektřina

Co je to HDO a jak díky němu ušetřit na elektřině?

18. 3. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

HDO je zkratka, o které nejspíš máte povědomí v souvislosti s přepínáním mezi vysokým a nízkým tarifem elektřiny. Co přesně se za tímto slovním spojením skrývá? Jak je zajištěno spínání HDO a jak tento systém využít pro úsporu nákladů za elektřinu? Odpovědi najdete v následujícím článku.

HDO – Hromadné dálkové ovládání

Za zkratkou HDO se skrývá sousloví „hromadné dálkové ovládání“. Jedná se o systém technických prostředků, který na dálku umožňuje regulovat odběr energie. Je využíván distributory elektrické energie k dálkovému spínání spotřebičů s větším odběrem. V praxi to znamená přepínání mezi vysokým a nízkým tarifem elektřiny.

Dvoutarifní ceny elektřiny využívají pouze domácnosti, které elektřinou topí, ohřívají vodu nebo nabíjí elektromobil. Velké spotřebiče využívané pro tyto účely (např. bojler pro ohřev vody) odebírají značné množství energie, a proto spínají v předem stanovené časy v nízkém tarifu. Zlevněný tarif je výhodný pro obě strany – domácnost čerpá elektřinu za výhodnější cenu a dodavatel reguluje výkyvy v distribuční síti.

Jak funguje spínání HDO?

HDO v distribuční soustavě běží na základě vysílání kódu transponovaného na kmitočet energetické sítě do každé fáze z rozvoden 110/22 kV do sítí 22 kV a následně přes transformátory do sítě nízkého napětí – tedy až k samotným spotřebičům. Ve vaší domácnosti tento vysílaný kód směřuje do přijímače HDO, který je instalovaný v rozvodné skříni nebo na desce s elektroměrem.

Přijímač HDO je propojen s elektroměrem a stykačem, který blokuje spínání požadovaného spotřebiče s vysokým odběrem, například bojleru, elektrokotle nebo tepelného čerpadla. Ale ve chvíli, kdy je elektroměr přepnutý na nízký tarif, je takto účtována veškerá spotřebovaná energie – nejen zařízení napojeného na přijímač HDO.

Časová pásma nízkých a vysokých tarifů jsou vždy stanovena konkrétním provozovatelem distribuční soustavy s ohledem na zatížení sítě.

Kde najdu čas spínání HDO?

Dříve se nízkému tarifu říkalo také noční proud, protože levnější elektřina proudila od 22:00 do 6:00. To již neplatí, protože časy spínání HDO jsou stanoveny zvlášť pro každou distribuční oblast a dokonce se můžou lišit i mezi sousedy.

Časy tarifů najdete na webových stránkách svého dodavatele.

Pro zjištění přesného rozpisu pro vaše odběrné místo budete potřebovat kód HDO, jenž naleznete na přijímači HDO. Kód se většinou skládá z kombinace čísel a písmen A, B či P. Často půjde o šestimístný údaj, ale není to pravidlem.

Poskytovatelé energie spínáním vysokého tarifu reagují na výkyvy v distribuční síti. Zátěž sítě je ovlivňována denní hodinou, dny v týdnu, ale také teplotami a počasím. Dochází tak k poměrně častým změnám ve spínání nízkého tarifu. Na webu poskytovatelů je vždy k dispozici informace, na jak dlouho daný rozpis platí. Navíc distributoři nabízejí možnost zasílání e–mailů s aktuálními rozvrhy.

Finance - šetření energií

Sledujte časy spínání HDO a ušetřete

Plánování spotřeby do nízké tarifu podle spínání HDO vám může ročně ušetřit spoustu peněz. Nahrávají tomu i některé spotřebiče, které nabízejí funkci odloženého startu a jejich spuštění tedy můžete naplánovat na konkrétní hodinu.

Ušetřená částka se bude odvíjet podle rozdílu mezi cenami vašeho vysokého a nízkého tarifu. Zatímco u některých sazeb činí tento rozdíl jen několik desítek haléřů za kWh, někdy může být vysoký tarif i více než dvojnásobně dražší. Poté platíte za kWh elektřiny ve vysokém tarifu klidně o dvě koruny více oproti nízkému. Když budete zapínat spotřebiče výhradně v levnějším tarifu, můžete za roční provoz jednoho z nich ušetřit až několik stovek korun. To v součtu za pračku, myčku, sušičku a další pomocníky v domácnosti dělá až tisíce ročně.

HDO a smart grid řešení

Mnoho změn ve světě energetiky v posledních desítkách let odkrývá limity systému HDO. Jednou z hlavních výtek je jeho bezpečnost. HDO přijímače jen reagují na signál, nekontrolují jeho pravost či podobu. Narůstají tak obavy, že systém není připravený bránit se moderním způsobům útoku. S bezpečností souvisí rovněž fakt, že HDO bylo navrženo v době, kdy elektřinu vyráběla, přenášela a prodávala jedna státní firma. Dnes do hry vstupuje celá řada distributorů a prodejců.

Jako řešení se nabízí tzv. smart grid, neboli inteligentní síť, jež by měla umožnit distributorům i odběratelům regulaci spotřeby v reálném čase na základě přesných měření a statistik. Tato data mají být získávána automatizovanou komunikací mezi výrobními zdroji a spotřebiči. Současné HDO zisk podobných dat neumožňuje.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?