Blog
Energie
Elektrické napětí

9 tipů, jak ušetřit za elektřinu

18. října 2020|Jana Březinová|

Děsíte se každoročního vyúčtování elektřiny, protože částka v něm neustále narůstá? Existuje pár jednoduchých způsobů, jak ušetřit za elektřinu a ani vás to nebude moc bolet. Podívejte se, jak na to.

Vypínejte stand-by režim

Nenápadným žroutem energie v domácnosti je stand-by režim, nazývaný také jako pohotovostní režim. Jak by mohlo malé červené světýlko způsobit vysokou spotřebu? Spotřebiče jsou ve stand-by režimu neustále připraveny k použití, a tak odčerpávají značné množství elektřiny. V průměrné české domácnosti tvoří pohotovostní režim neuvěřitelných 9 % celkové spotřeby elektřiny! Přitom úspora elektřiny je tak jednoduchá – stačí přístroje zcela vypnout tlačítkem nebo je vypojit ze zásuvky. Když si pořídíte prodlužovací kabel s vypínačem, zvládnete odpojit hned několik spotřebičů najednou jedním tlačítkem.

Chci výhodnější elektřinu

Vyměňte spotřebiče za úspornější

Elektrické spotřebiče staré několik let vám možná stále slouží, ale velmi pravděpodobně přispívají k vysoké spotřebě elektřiny ve vaší domácnosti. Moderní spotřebiče se vyrábí o dost úspornější. Přestože budete muset na začátku investovat do nového přístroje, náklady se vám brzy vrátí na úspoře elektřiny.

Vybírejte spotřebiče s co nejlepší energetickou třídou A+++, naopak nejhorší je třída D. S orientací vám pomůže energetický štítek, kde se kromě energetické třídy dozvíte roční spotřebu v kilowatthodinách. Důležité je zmodernizovat především spotřebiče s vysokou spotřebou elektřiny – ledničku, mrazák, pračku nebo sporák.

Vypojte nabíječku ze zásuvky

Stejně jako v případě stand-by režimu platí, že ponechání nabíječky v zásuvce vám zbytečně požírá elektřinu. I když na nabíječku není připojen žádný přístroj, do samotné nabíječky neustále proudí elektrická energie, a vy tak vyhazujete peníze do vzduchu. Stačí si zautomatizovat, že po každém odpojení telefonu nebo notebooku vytáhnete ze zásuvky také nabíječku. Napadá vás jednodušší způsob, jak ušetřit za elektřinu?

Sviťte úsporněji

Jedna věc je používat úsporné žárovky, ta druhá je doba a rozsah svícení. Opravdu potřebujete při práci na počítači nebo při čtení rozsvícenou celou místnost? Nestačila by vám malá lampička? Podobná opatření vám pomohou s úsporou elektřiny na svícení. Nevěřte ani pověrám, že je úspornější nechat světlo rozsvícené, protože opětovné zapnutí světel je energeticky náročnější. Pokud se do místnosti vrátíte za déle než 5 minut, je lepší zhasnout.

Další úsporu představují LED žárovky. Jejich svítivost je perfektní, ale ve srovnání s klasickou žárovkou spotřebují o 80 % energie méně.

Perte na studenou

S moderními pracími prášky už není nutné prát na 60 stupňů nebo prádlo dokonce vyvářet – čistoty a krásných barev dosáhnete i při nižších teplotách. Praní na teploty mezi 30–40 °C vám pomůže nejen s úsporou elektřiny, ale navíc se bude oblečení méně opotřebovávat. To platí i pro ždímání. Zvolte nižší počet otáček a nechte prádlo raději proschnout na čerstvém vzduchu. Šetrné ždímání prádlo tolik nepomačká a pomůže zachovat nový vzhled oblečení po delší dobu.

Vařte s pokličkou

Přiklopit hrnec na sporáku zabere asi dvě sekundy, ale je to efektivní způsob, jak ušetřit za elektřinu. Při vaření bez pokličky se doba vaření prodlužuje, protože horká pára zbytečně uniká do vzduchu. S úspornější přípravou jídla vám pomůže také papiňák – s ním se doba vaření výrazně zkrátí.

Úspory při vaření na elektřině dosáhnete rovněž díky indukční desce. Oproti klasické sklokeramické desce může ušetřit až polovinu nákladů na energie.

Svítící lampička

Naplňte myčku až po okraj

Pokud zapínáte myčku poloprázdnou, není divu, že se vaše účty za elektřinu šplhají do výšin. Myčku zapínejte jen v okamžiku, kdy je plná, aby se energie využila naplno. Stejně jako u pračky můžete také u myčky zauvažovat, zda by nestačilo nádobí mýt na nižší teplotu. U méně zašpiněných sklenic nebo hrnků to úplně stačí, vyšší teplotu zvolte jen na mastné hrnce. Na druhou stranu si dávejte pozor na to, ať myčku nepřeplňujete. V tom případě se nádobí pořádně neumyje a budete muset spotřebič zapnout znovu.

Využívejte nízký tarif naplno

Máte v domácnost bojler na ohřívání vody nebo vytápíte elektřinou? V tom případě máte nárok na dvoutarifní distribuční sazbu. Díky ní můžete po několik hodin denně využívat levnější elektřinu v nízkém tarifu, nesprávně nazývaném jako noční proud. Cena za elektřinu v nízkém tarifu může být 2–3× nižší než ve vysokém tarifu a toho byste měli využít naplno. Nejen pro ohřev vody nebo vytápění, kde je napájení pouze v nízkém tarifu zajištěno automaticky systémem HDO, ale také pro zapnutí myčky nebo pračky ve vyhrazeném času. To vám pomůže ušetřit až stovky korun ročně.

V dnešní době už ani nemusíte číhat na spuštění nízkého tarifu do nekřesťanských hodin, většina moderních spotřebičů nabízí funkci odloženého startu.

Vyměňte dodavatele za výhodnějšího

I kdybyste omezili spotřebu elektřiny na minimum, jen těžko ušetříte, když platíte zbytečně moc za každou kilowatthodinu. Změna dodavatele elektřiny není složitý proces a pomůže vám s tím srovnávač cen elektřiny. V něm si porovnáte desítky dodavatelů v České republice na pár kliknutí a vyberete si tu nejlepší nabídku odpovídající vašim potřebám.

Stačí jen vyplnit vaši aktuální spotřebu nebo uvést, jakým způsobem elektřinu v domácnosti využíváte. Za pár minut tak zjistíte, zda byste nemohli na účtech za elektřinu ušetřit i tisíce korun ročně.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).