Nastavení ECO programu na myčce na nádobí

9 tipů, jak ušetřit za elektřinu

18. 10. 2020 | Aktualizováno: 9. 3. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Děsíte se každoročního vyúčtování elektřiny, protože částka v něm neustále narůstá? Existuje pár jednoduchých způsobů, jak ušetřit za elektřinu a ani vás to nebude moc bolet. Podívejte se, jak na to.

Vypínejte stand-by režim

Nenápadným žroutem energie v domácnosti je stand-by režim, nazývaný také jako pohotovostní režim. Jak by mohlo malé červené světýlko způsobit vysokou spotřebu? Spotřebiče jsou ve stand-by režimu neustále připraveny k použití, a tak odčerpávají značné množství elektřiny.

Zajímavost

V průměrné české domácnosti tvoří pohotovostní režim neuvěřitelných 9 % celkové spotřeby elektřiny.


Přitom úspora elektřiny je tak jednoduchá – stačí přístroje zcela vypnout tlačítkem nebo je vypojit ze zásuvky. Když si pořídíte prodlužovací kabel s vypínačem, zvládnete odpojit hned několik spotřebičů najednou jedním tlačítkem.

Vyměňte spotřebiče za úspornější

Elektrické spotřebiče staré několik let vám možná stále slouží, ale velmi pravděpodobně přispívají k vysoké spotřebě elektřiny ve vaší domácnosti. Moderní spotřebiče se vyrábí o dost úspornější. Přestože budete muset na začátku investovat do nového přístroje, náklady se vám brzy vrátí na úspoře elektřiny.

Vybírejte spotřebiče s co nejlepší energetickou třídou A, naopak nejhorší je třída G. S orientací vám pomůže energetický štítek, kde se kromě energetické třídy dozvíte roční spotřebu v kilowatthodinách. Důležité je zmodernizovat především spotřebiče s vysokou spotřebou elektřiny – ledničku, mrazák, pračku nebo sporák.

Vypojte nabíječku ze zásuvky

Stejně jako v případě stand-by režimu platí, že ponechání nabíječky v zásuvce vám zbytečně požírá elektřinu. I když na nabíječku není připojen žádný přístroj, do samotné nabíječky neustále proudí elektrická energie, a vy tak vyhazujete peníze do vzduchu.

Stačí si zautomatizovat, že po každém odpojení telefonu nebo notebooku vytáhnete ze zásuvky také nabíječku. Napadá vás jednodušší způsob, jak ušetřit za elektřinu?

Sviťte úsporněji

Jedna věc je používat úsporné žárovky, ta druhá je doba a rozsah svícení. Opravdu potřebujete při práci na počítači nebo při čtení rozsvícenou celou místnost? Nestačila by vám malá lampička? Podobná opatření vám pomohou s úsporou elektřiny na svícení.

Náš tip

Nevěřte pověrám, že je úspornější nechat světlo rozsvícené, protože opětovné zapnutí světel je energeticky náročnější. Pokud se do místnosti vrátíte za déle než 5 minut, je lepší zhasnout.


Další úsporu představují LED žárovky. Jejich svítivost je perfektní, ale ve srovnání s klasickou žárovkou spotřebují o 80 % energie méně.

Perte na studenou

S moderními pracími prášky už není nutné prát na 60 stupňů nebo prádlo dokonce vyvářet – čistoty a krásných barev dosáhnete i při nižších teplotách.

Praní na teploty mezi 30–40 °C vám pomůže nejen s úsporou elektřiny, ale navíc se bude oblečení méně opotřebovávat. To platí i pro ždímání. Zvolte nižší počet otáček a nechte prádlo raději proschnout na čerstvém vzduchu. Šetrné ždímání prádlo tolik nepomačká a pomůže zachovat nový vzhled oblečení po delší dobu.

Vařte s pokličkou

Přiklopit hrnec na sporáku zabere asi dvě sekundy, ale je to efektivní způsob, jak ušetřit za elektřinu. Při vaření bez pokličky se doba vaření prodlužuje, protože horká pára zbytečně uniká do vzduchu. S úspornější přípravou jídla vám pomůže také papiňák – s ním se doba vaření výrazně zkrátí.

Úspory při vaření na elektřině dosáhnete rovněž díky indukční desce. Oproti klasické sklokeramické desce může ušetřit až polovinu nákladů na energie.

Naplňte myčku až po okraj

Pokud zapínáte myčku poloprázdnou, není divu, že se vaše účty za elektřinu šplhají do výšin. Myčku zapínejte jen v okamžiku, kdy je plná, aby se energie využila naplno. Stejně jako u pračky můžete také u myčky zauvažovat, zda by nestačilo nádobí mýt na nižší teplotu.

U méně zašpiněných sklenic nebo hrnků to úplně stačí, vyšší teplotu zvolte jen na mastné hrnce. Na druhou stranu si dávejte pozor na to, ať myčku nepřeplňujete. V tom případě se nádobí pořádně neumyje a budete muset spotřebič zapnout znovu.

Využívejte nízký tarif naplno

Máte v domácnost bojler na ohřívání vody nebo vytápíte elektřinou? V tom případě máte nárok na dvoutarifní distribuční sazbu. Díky ní můžete po několik hodin denně využívat levnější elektřinu v nízkém tarifu, nesprávně nazývaném jako noční proud.

Cena za elektřinu v nízkém tarifu může být 2–3× nižší než ve vysokém tarifu a toho byste měli využít naplno. Nejen pro ohřev vody nebo vytápění, kde je napájení pouze v nízkém tarifu zajištěno automaticky systémem HDO, ale také pro zapnutí myčky nebo pračky ve vyhrazeném času. To vám pomůže ušetřit až stovky korun ročně.

V dnešní době už ani nemusíte číhat na spuštění nízkého tarifu do nekřesťanských hodin, většina moderních spotřebičů nabízí funkci odloženého startu.

Vyměňte dodavatele za výhodnějšího

I kdybyste omezili spotřebu elektřiny na minimum, jen těžko ušetříte, když platíte zbytečně moc za každou kilowatthodinu. Změna dodavatele elektřiny není složitý proces a pomůže vám s tím srovnávač cen elektřiny. V něm si porovnáte desítky dodavatelů v České republice na pár kliknutí a vyberete si tu nejlepší nabídku odpovídající vašim potřebám.

Věděli jste?

Stačí jen vyplnit vaši aktuální spotřebu nebo uvést, jakým způsobem elektřinu v domácnosti využíváte. Za pár minut tak zjistíte, zda byste nemohli na účtech za elektřinu ušetřit i tisíce korun ročně.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.