Blog
Energie
kotel-kontrola

Připravte se na topnou sezonu: 5 tipů, na co nezapomenout

06. září 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Ještě než na dveře zaklepe podzim, měli byste se připravit na topnou sezonu. Jinak by se vám mohlo stát, že zůstanete s prvními chladnými dny bez tepla, ale řádná příprava je důležitá také z finančního hlediska. Čím lépe se na topnou sezonu nachystáte, tím levněji vás vyjde. Podívejte se, co dělat, aby vás topná sezona nezastihla nepřipravené.

Servisní údržba kotle –⁠ pro delší životnost i nižší náklady

Před každou topnou sezonou byste měli myslet na servis kotle. Pokud topíte plynovým kotlem, nejsou jeho kontroly pro domácnosti (resp. fyzické osoby) povinné ze zákona, ale přesto byste je neměli zanedbávat. Pravidelná údržba plynového kotle je důležitá nejen kvůli bezpečnosti, ale zároveň vám pomůže prodloužit životnost kotle a snižovat náklady. Když kotel špatně spaluje, může spotřeba plynu zbytečně stoupat.

Provoz plynového kotle s sebou nese určitá rizika. I přes veškeré pojistky proti úniku plynu a tvorbě oxidu uhelnatého k nim může dojít a neštěstí je rázem na světě, proto kontrole nezanedbávejte. Při pravidelné servisní prohlídce technik ověří funkčnost zařízení, vyčistí ho a případně vymění opotřebované díly. Servisního technika nezapomeňte objednat včas, těsně před začátkem topné sezony již bývají všichni plně obsazeni.

U kotlů na tuhá paliva si pohlídejte termíny kontrol podle zákona o ochraně ovzduší. Ty se musí provádět jednou za tři roky, poslední termín proběhl v roce 2019.

Srovnat ceny energií

Kontrola komínů a spalinových cest –⁠ alespoň jednou ročně

K pravidelným úkonům před každou topnou sezonou patří čištění komínů a kontrola spalinových cest. Ta je povinná ze zákona a její lhůty se liší podle používaného paliva, výkonu připojeného kotle a závisí i na tom, zda se topí po celou sezónu nebo jen po její část. Obecně lze říci, že u běžně používaných zařízení v domácnostech se kontrola spalinových cest provádí jednou ročně –⁠ na starosti ji má kominík. Stejně jako u servisních techniků také u kominíků platí, že na jejich objednání musíte myslet včas, ať začátek topné sezony stihnete. U kotlů na tuhá paliva byste si kominíka měli objednat alespoň 2–⁠3× ročně kvůli čištění komínů, případně ho můžete provést svépomocí.

Pokud před topnou sezonou zanedbáte kontrolu komínů, nejen že si koledujete o pokutu, ale riskujete především své zdraví a majetek. Špatný tah a neprůchodné spalinové cesty mohou zapříčinit požár nebo otravu oxidem uhelnatým. Potvrzení o provedené kontrole je dobré uschovat rovněž pro pojišťovnu. Při pojistné události bude kontrolovat, zda jste se o zařízení správně starali.

Odvzdušněte radiátory a doplňte vodu do otopné soustavy

Při přípravě na topnou sezonu nepodceňte ani odvzdušnění radiátorů. Jinak se může stát, že budete topit na plný výkon, ale radiátory přesto zůstanou studené. Zkontrolovat byste měli také množství vody v otopné soustavě a případně ji doplnit, aby byl v topení dostatečný tlak. Při napouštění vody se do radiátorů dostane vzduch, který způsobuje nedostatečný výkon topného tělesa. Vzduchové bubliny ale mohou vznikat i kvůli špatnému spádu topení nebo miniaturním netěsnostem.

Jak na správné odvzdušnění radiátorů před topnou sezonou? Každý radiátor by měl být vybaven odvzdušňovacím ventilem, který stačí povolit, a pokud je v soustavě zbytečný vzduch, začne unikat. Odvzdušnění provází typické syčení a šplouchavé zvuky v radiátorech. Při odvzdušnění si vezměte k ruce malou nádobu a hadr, protože po vypuštění vzduchu začne z radiátoru téct voda. V tom okamžiku odvzdušňovací ventil opět uzavřete. V rodinném domě byste měli postupovat odzdola nahoru –⁠ až úplně nakonec odvzdušněte radiátory v nejvyšším patře.

Radiátory se obvykle musí odvzdušňovat nejen před topnou sezonou, ale také v jejím průběhu. Jestliže odvzdušnění provádíte více než 3–⁠4× za sezonu, a přesto radiátory nehřejí kompletně, přizvěte si na pomoc odborníka.

termostat-na-topeni

Nastavte termostat na optimální teplotu

Výhodou plynového nebo elektrického topení a moderních termostatů je, že stačí otočit knoflíkem a okamžitě máte v bytě teplo. Častým nešvarem českých domácností bývá přetápění –⁠ to není vhodné pro vaše zdraví, ale především se podepíše ve vyúčtování. Za každý stupeň navíc zaplatíte odhadem přibližně o 6 procent vyšší náklady.

Pořiďte si termostat, který umožňuje přesnou regulaci teploty v jednotlivých místnostech. Nejvyšší teplotu udržujte v koupelně, tady by se měla pohybovat kolem 24 stupňů. V obývacím pokoji a dalších místnostech, kde trávíte hodně času, byste měli udržovat teplotu kolem 20–⁠21 °C. Naopak na spaní si udělejte chládek –⁠ v ložnici stačí vytápět na 16–⁠18 stupňů. Na chodbách a ve spížích může být ještě chladněji, kolem 12–⁠15 °C.

Při seřizování termostatu nezapomínejte zohlednit časy, kdy odcházíte do práce nebo školy, ale v žádném případě topení úplně nevypínejte. Jinak byste museli po návratu překonávat příliš vysoký rozdíl teplot, což se neúměrně prodražuje. Vhodnějším řešení je teplotu jen o několik stupňů snížit, aby zdi a podlahy neprochladly.

Před topnou sezonou pořiďte palivo a nechte proschnout dřevo

Topíte v kotli na tuhá paliva? Pak pro vás topná sezona znamená rozsáhlé přípravy v podobě obstarání paliva. Včas si objednejte uhlí a dřevo –⁠ nejvhodnější jsou k tomu letní měsíce, abyste palivo skládali do kotelny v suchém počasí. Pokud topíte dřevem, musíte plánovat ještě v delším časovém horizontu, protože surové dřevo vysychá dokonce několik let. Poté vás ještě čeká řezání a štípání.

Na přípravu paliva pro topnou sezonu musíte myslet i v případech, že si v zimních měsících přitápíte krbem nebo krbovými kamny. Jestliže na zpracování surového dřeva nemáte čas, můžete nakoupit již připravené dřevěné brikety.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).