Žena sedí s nohama v ponožkách u topení

Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

9. 9. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

Servis a revize kotle pro delší životnost i nižší náklady

Před topnou sezonou myslete na údržbu kotle. U plynového kotle nejsou kontroly pro domácnosti (resp. fyzické osoby) ze zákona povinné. Přesto byste je neměli zanedbávat. Pravidelný servis kotle je důležitý především z hlediska bezpečnosti. I přes veškeré pojistky proti úniku plynu a tvorbě oxidu uhelnatého tato rizika zcela nezmizí. Správná údržba navíc přispěje k prodloužení životnosti kotle a snížení nákladů na energie.

Servisní prohlídka by u plynových kotlů měla proběhnout ideálně jednou za rok. Technik ověří funkčnost zařízení, vyčistí ho a případně vymění opotřebované díly. Nezapomeňte si servisního technika objednat včas, těsně před začátkem topné sezony bývají plně obsazeni. Každé tři roky je pak doporučována provozní revize plynového kotle.

U kotlů na tuhá paliva je revize jednou za tři roky dokonce povinná. Stanovuje ji zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší. Za nedodržení povinné revize kotle vám hrozí pokuta až 20 tisíc Kč.

Náš tip

Protokoly o provedení servisu a revize kotle si uschovejte. V případě pojistné události bude pojišťovna zjišťovat, jestli jste kotel užívali bezpečně a dodrželi všechny zákonné náležitosti.

Kontrola komínů a spalinových cest? Alespoň jednou ročně

K pravidelným úkonům prováděným před topnou sezonou patří kontrola komínu a spalinových cest. Ta je povinná ze zákona. Stanovené lhůty se liší podle používaného paliva, výkonu připojeného kotle či intenzity používání. V běžných případech počítejte s kontrolou spalinových cest jednou ročně. Také na kontaktování kominíka myslete včas, ať stihnete začátek topné sezony. U kotlů na tuhá paliva byste si kominíka měli objednat alespoň 2–⁠3× ročně kvůli čištění komínu. Alternativně můžete čištění provést svépomocí.

Pokud kontrolu komínu a spalinových cest nezajistíte, může vám být udělena pokuta až 10 tisíc Kč. Především ale ohrožujete své zdraví a majetek. Špatný tah a neprůchodné spalinové cesty mohou zapříčinit požár nebo otravu oxidem uhelnatým. Potvrzení o provedené kontrole si opět dobře uschovejte.

Revize komínu je dána stejnou vyhláškou jako kontrola a provádí se například při zřízení nové spalinové cesty, stavebních úpravách komínu či napojení nového spotřebiče. Na rozdíl od kontroly je revize komínu spíše jednorázová záležitost, kterou je zapotřebí uskutečnit v určitých situacích.

Odvzdušnění radiátorů a doplnění vody do otopné soustavy

Nepodceňte ani odvzdušnění radiátorů. Vzduch se do nich dostane typicky při napouštění vody a způsobuje nedostatečný výkon topného tělesa. Neodvzdušněný radiátor poznáte snadno – jeho část bude i během topení na plné obrátky zůstávat studená. Vzduchové bubliny mohou vznikat i kvůli špatnému spádu topení nebo miniaturním netěsnostem.

Jak na správné odvzdušnění radiátorů? Každý radiátor je vybaven odvzdušňovacím ventilem, který stačí povolit. Pokud je v soustavě zbytečný vzduch, začne okamžitě unikat. Odvzdušnění provází syčení a šplouchavé zvuky v radiátorech. Po ruce mějte malou nádobu a hadr, po vypuštění vzduchu začne z radiátoru téct voda. V tom okamžiku odvzdušňovací ventil opět uzavřete. V rámci domu postupujte odspodu nahoru. Radiátory v nejvyšším patře tedy odvzdušníte až nakonec.

Odvzdušnění radiátorů se obvykle musí provádět nejen před topnou sezonou, ale také v jejím průběhu. Jestli odvzdušňujete více než 3–⁠4× za sezonu, a přesto radiátory nehřejí kompletně, přizvěte si na pomoc odborníka. Zkontrolujte rovněž množství vody v otopné soustavě a případně ji doplňte, aby byl v topení dostatečný tlak.

Náš tip

Začátek topné sezony představuje ideální okamžik, kdy si zkontrolovat výši cen energií. Neplatíte dodavateli více, než je nutné? Srovnejte si aktuální nabídky plynu a elektřiny v našich online kalkulačkách. Energie již seženete za nižší částky, než je státem stanovený cenový strop.

Víte, jak nastavit termostat na optimální teplotu?

Častým nešvarem českých domácností bývá přetápění. To není vhodné pro vaše zdraví a zároveň se výrazně promítne do vyúčtování. Za každý stupeň navíc zaplatíte na energiích přibližně o 6 procent více.

Vhodné řešení přináší termostat, který umožňuje přesnou regulaci teploty v jednotlivých místnostech. Nejvyšší teplotu udržujte v koupelně, zhruba okolo 24 °C. V obývacím pokoji a dalších místnostech, kde trávíte hodně času, se doporučuje 20–⁠21 °C. Naopak na spaní stačí 16–⁠18 °C, nižší teploty podpoří kvalitu vašeho spánku. Na chodbách a ve spížích může být ještě chladněji, klidně kolem 12–⁠15 °C.

Při seřizování termostatu nezapomínejte zohlednit časy, kdy odcházíte do práce nebo školy. Topení ale úplně nevypínejte. Po návratu domů byste museli překonávat vysoký rozdíl teplot, což se zbytečně prodraží. Teplotu jen o několik stupňů snižte, aby zdi a podlahy neprochladly.

Před topnou sezonou pořiďte dostatek paliva

Topíte v kotli na tuhá paliva? Pak si musíte palivo před topnou sezonou samozřejmě obstarat. Nejvhodnějším obdobím pro objednání uhlí a dřeva je léto, abyste palivo skládali do kotelny v suchém počasí. Pokud topíte dřevem, musíte plánovat v delším časovém horizontu – surové dřevo vysychá i několik let. Další čas vám zabere jeho řezání a štípání.

Na přípravu paliva pro topnou sezonu myslete i v případech, že si přitápíte v krbu nebo krbových kamnech. Jestliže na zpracování surového dřeva nemáte čas, můžete zakoupit již připravené dřevěné brikety.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?