Žena sedí s nohama v ponožkách u topení

Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

9. 9. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

Servis a revize kotle pro delší životnost i nižší náklady

Před topnou sezonou myslete na údržbu kotle. U plynového kotle nejsou kontroly pro domácnosti (resp. fyzické osoby) ze zákona povinné. Přesto byste je neměli zanedbávat. Pravidelný servis kotle je důležitý především z hlediska bezpečnosti. I přes veškeré pojistky proti úniku plynu a tvorbě oxidu uhelnatého tato rizika zcela nezmizí. Správná údržba navíc přispěje k prodloužení životnosti kotle a snížení nákladů na energie.

Servisní prohlídka by u plynových kotlů měla proběhnout ideálně jednou za rok. Technik ověří funkčnost zařízení, vyčistí ho a případně vymění opotřebované díly. Nezapomeňte si servisního technika objednat včas, těsně před začátkem topné sezony bývají plně obsazeni. Každé tři roky je pak doporučována provozní revize plynového kotle.

U kotlů na tuhá paliva je revize jednou za tři roky dokonce povinná. Stanovuje ji zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší. Za nedodržení povinné revize kotle vám hrozí pokuta až 20 tisíc Kč.

Náš tip

Protokoly o provedení servisu a revize kotle si uschovejte. V případě pojistné události bude pojišťovna zjišťovat, jestli jste kotel užívali bezpečně a dodrželi všechny zákonné náležitosti.

Kontrola komínů a spalinových cest? Alespoň jednou ročně

K pravidelným úkonům prováděným před topnou sezonou patří kontrola komínu a spalinových cest. Ta je povinná ze zákona. Stanovené lhůty se liší podle používaného paliva, výkonu připojeného kotle či intenzity používání. V běžných případech počítejte s kontrolou spalinových cest jednou ročně. Také na kontaktování kominíka myslete včas, ať stihnete začátek topné sezony. U kotlů na tuhá paliva byste si kominíka měli objednat alespoň 2–⁠3× ročně kvůli čištění komínu. Alternativně můžete čištění provést svépomocí.

Pokud kontrolu komínu a spalinových cest nezajistíte, může vám být udělena pokuta až 10 tisíc Kč. Především ale ohrožujete své zdraví a majetek. Špatný tah a neprůchodné spalinové cesty mohou zapříčinit požár nebo otravu oxidem uhelnatým. Potvrzení o provedené kontrole si opět dobře uschovejte.

Revize komínu je dána stejnou vyhláškou jako kontrola a provádí se například při zřízení nové spalinové cesty, stavebních úpravách komínu či napojení nového spotřebiče. Na rozdíl od kontroly je revize komínu spíše jednorázová záležitost, kterou je zapotřebí uskutečnit v určitých situacích.

Odvzdušnění radiátorů a doplnění vody do otopné soustavy

Nepodceňte ani odvzdušnění radiátorů. Vzduch se do nich dostane typicky při napouštění vody a způsobuje nedostatečný výkon topného tělesa. Neodvzdušněný radiátor poznáte snadno – jeho část bude i během topení na plné obrátky zůstávat studená. Vzduchové bubliny mohou vznikat i kvůli špatnému spádu topení nebo miniaturním netěsnostem.

Jak na správné odvzdušnění radiátorů? Každý radiátor je vybaven odvzdušňovacím ventilem, který stačí povolit. Pokud je v soustavě zbytečný vzduch, začne okamžitě unikat. Odvzdušnění provází syčení a šplouchavé zvuky v radiátorech. Po ruce mějte malou nádobu a hadr, po vypuštění vzduchu začne z radiátoru téct voda. V tom okamžiku odvzdušňovací ventil opět uzavřete. V rámci domu postupujte odspodu nahoru. Radiátory v nejvyšším patře tedy odvzdušníte až nakonec.

Odvzdušnění radiátorů se obvykle musí provádět nejen před topnou sezonou, ale také v jejím průběhu. Jestli odvzdušňujete více než 3–⁠4× za sezonu, a přesto radiátory nehřejí kompletně, přizvěte si na pomoc odborníka. Zkontrolujte rovněž množství vody v otopné soustavě a případně ji doplňte, aby byl v topení dostatečný tlak.

Náš tip

Začátek topné sezony představuje ideální okamžik, kdy si zkontrolovat výši cen energií. Neplatíte dodavateli více, než je nutné? Srovnejte si aktuální nabídky plynu a elektřiny v našich online kalkulačkách. Energie již seženete za nižší částky, než je státem stanovený cenový strop.

Víte, jak nastavit termostat na optimální teplotu?

Častým nešvarem českých domácností bývá přetápění. To není vhodné pro vaše zdraví a zároveň se výrazně promítne do vyúčtování. Za každý stupeň navíc zaplatíte na energiích přibližně o 6 procent více.

Vhodné řešení přináší termostat, který umožňuje přesnou regulaci teploty v jednotlivých místnostech. Nejvyšší teplotu udržujte v koupelně, zhruba okolo 24 °C. V obývacím pokoji a dalších místnostech, kde trávíte hodně času, se doporučuje 20–⁠21 °C. Naopak na spaní stačí 16–⁠18 °C, nižší teploty podpoří kvalitu vašeho spánku. Na chodbách a ve spížích může být ještě chladněji, klidně kolem 12–⁠15 °C.

Při seřizování termostatu nezapomínejte zohlednit časy, kdy odcházíte do práce nebo školy. Topení ale úplně nevypínejte. Po návratu domů byste museli překonávat vysoký rozdíl teplot, což se zbytečně prodraží. Teplotu jen o několik stupňů snižte, aby zdi a podlahy neprochladly.

Před topnou sezonou pořiďte dostatek paliva

Topíte v kotli na tuhá paliva? Pak si musíte palivo před topnou sezonou samozřejmě obstarat. Nejvhodnějším obdobím pro objednání uhlí a dřeva je léto, abyste palivo skládali do kotelny v suchém počasí. Pokud topíte dřevem, musíte plánovat v delším časovém horizontu – surové dřevo vysychá i několik let. Další čas vám zabere jeho řezání a štípání.

Na přípravu paliva pro topnou sezonu myslete i v případech, že si přitápíte v krbu nebo krbových kamnech. Jestliže na zpracování surového dřeva nemáte čas, můžete zakoupit již připravené dřevěné brikety.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Technik kontroluje kotel
  10. června 2024|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

 • Instalace slunečních panelů
  19. května 2024|Petr Woff
  Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

  Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Kuchyně
  29. prosince 2023|Jana Březinová
  7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

  Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.