Žena maluje po rekonstrukci bytu

Ceny za rekonstrukci šly rapidně nahoru, nepodceňujte to

V posledních měsících výrazně vzrostla cena stavebních materiálů i práce řemeslníků. To znamená jediné – rekonstrukce bytu se prodraží. Na kolik teď rekonstrukce vyjde a má smysl čekat na zlevnění? Na co si dát pozor a jak ušetřit, aniž byste museli dělat kompromisy v kvalitě?

Rekonstrukce bytu se prodraží

Než se pustíte do rekonstrukce, měli byste si připravit rozpočet. Do něj je potřeba zahrnout cenu materiálu a práci řemeslníků. Obvykle platí, že 50–60 % ceny rekonstrukce tvoří materiál a zbytek zaplatíte za práci.

Zejména u materiálu však došlo v posledních měsících k výraznému nárůstu cen – pokud jste si začali plánovat rekonstrukci s předstihem, můžete teď být nemile překvapeni. Do cen materiálu se totiž promítla rekordní inflace, a tak za některé výrobky zaplatíte i dvojnásobek.

Při kalkulaci počítejte s rezervou alespoň 20 % na nenadálé výdaje. Jakmile se pustíte do oprav, většinou se objeví skrytá závada, která rekonstrukci zdraží.

Nejvíce vzrostla cena tepelné izolace

Co nejvíce zdražilo? Podle statistik společnosti ÚRS CZ, která sleduje ceny stavebních materiálů na českém trhu, si nejvíce připlatíte za tepelnou izolaci. Ve srovnání se začátkem roku 2021 se ceny vyšplhaly na více než dvojnásobek, přičemž nejvíce podražil pěnový polystyren EPS pro zateplení fasád.

O přibližně 80 % dráž ve srovnání se začátkem loňského roku teď nakoupíte výrobky z oceli (betonářské tyče, profilovou ocel), ze dřeva (OSB desky, hranoly, latě), cihly a zdící materiál. V průměru podražil stavební materiál o 40 %.

Podle zástupců společnosti ÚRS CZ se na růstu cen podepsala jak pandemie covid-19, která poškodila dodavatelsko-odběratelské řetězce, tak válka na Ukrajině, která vyvolala růst cen ropy a zemního plynu.

Pustit se do rekonstrukce teď nebo vyčkat?

Pozitivní zprávou je, že v druhé polovině roku 2022 se situace stabilizovala a k dalšímu zdražení materiálů již nedochází. Někteří výrobci dokonce mírně zlevňují. Nicméně dokud nepoklesnou ceny energií, nedá se očekávat, že bychom se dočkali výrazného zlevnění stavebnin.

Přitom pokles cen energií je zatím v nedohlednu – na burze ceny stále stoupají a teprve se zpožděním několika měsíců se promítají do cen pro domácnosti a firmy. Proto odborníci očekávají, že ke stabilizaci cen energií dojde nejdříve v roce 2023 až 2024.

Podražila také práce řemeslníků. Podle údajů Českého statistického úřadu se cena stavebních prací meziročně zvýšila o 13 % (k červnu 2022).

K poklesu ceny rekonstrukce by tak došlo spíše za předpokladu snížení poptávky. Pokud by přišla krize jako v letech 2008–2009, mohlo by dojít k zastavení stavebních projektů, a tím pádem k propadu cen. Jinak se ale podstatné zlevnění v dohledné době neočekává.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně sjednané pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Kolik stojí rekonstrukce v roce 2022?

Cena rekonstrukce bytu závisí na mnoha parametrech – v jakém rozsahu bude přestavba probíhat, jak starý je byt, v jaké se nachází lokalitě, kolik práce zvládnete udělat svépomocí a další.

Kompletní renovací se obvykle rozumí:

 • přestavba bytového jádra, koupelny a kuchyně,

 • vybourání nebo posunutí příček,

 • instalace nových oken a dveří,

 • položení podlahy,

 • výmalba stěn,

 • elektrické rozvody,

 • rozvody vody a odpadů,

 • výměna topných těles.


Pokud se chcete pustit do kompletní rekonstrukce bytu 3+1, cena dosáhne kolem milionu korun. Chystáte se na renovaci jedné místností a zajímá vás například, kolik stojí rekonstrukce koupelny? U jednotlivých místností si připravte stovky tisíc korun. Mějte na paměti, že nákup nábytku, spotřebičů a doplňků se k ceně rekonstrukce ještě připočítá.

Kolik stojí rekonstrukce domu? Opět velmi záleží na rozsahu prací. Pokud budete dělat zateplení, opravu fasády a střechy, počítejte s investicí kolem milionu korun. K nejdražším rekonstrukcím v domě patří také instalace nového zdroje vytápění a topné soustavy.

Nová hypotéka

Hypotéka snadno a rychle

Pomůžeme vám se sjednáním hypotéky s výhodnou sazbou i podmínkami.


Základní představu o tom, na kolik vás rekonstrukce bytu nebo domu vyjde, si můžete udělat podle portálů pro vyhledávání řemeslníků. Například web NejŘemeslníci.cz zveřejňuje realizované projekty včetně ceny a reference na firmu. Nejedná se tedy o ceníkové ceny, ale reálnou částku, za jakou firma zakázku prováděla. Stačí si vyhledat podobný rozsah prací, který chystáte ve svém bytě, a prohlédnout si cenu a reference.

Nicméně si vždy ověřte, kdy přesně se rekonstrukce dělala – některé projekty mohou být i několik let staré, a tak se cena může zásadně lišit. Třeba kompletní rekonstrukce 4kk realizovaná v roce 2021 v Praze vyšla na 1,1 milionu korun.

Ceny za rekonstrukce bytu šly rapidně vzhůru - Nově zrekonstruovaný obývací pokoj

10 tipů, jak ušetřit na rekonstrukci

1. Začněte plánovat rekonstrukci včas

Pokud zamýšlíte kompletní rekonstrukci bytu, měli byste se pustit do plánování i s ročním předstihem. Zejména na letní termíny bývají firmy zamluvené dlouho dopředu. Když se pustíte do plánování včas, můžete si vybírat z více nabídek za lepší ceny.

2. Dejte se do rekonstrukce v zimě

Hlavní stavební sezóna připadá na léto. V tento čas je obtížnější sehnat řemeslníky. Ti si navíc účtují vyšší ceny. Jestliže probíhá rekonstrukce v interiéru, zvolte si termín raději během zimy. Ušetříte nejen peníze, ale zpravidla budou práce také rychleji hotové, protože řemeslníci nepřebíhají mezi několika stavbami.

3. Nakupujte průběžně

Největší výprodeje se konají obvykle po Vánocích, ale většina prodejců nabízí slevové akce v průběhu celého roku. Pokud plánujete velkou rekonstrukci, sledujte ceny vybavení a nakupujte ve slevě. Samozřejmě za předpokladu, že máte věci kde uskladnit.

4. Vyrazte na nákupy za hranice

Ušetřit na rekonstrukci můžete i tím, že na nákupy vyrazíte za hranice, například do Německa či do Polska. Výše úspory do velké míry závisí na měnovém kurzu, který je teď pro nákupy za hranicemi příznivý. U velkých řetězců si ceny jednoduše porovnáte online, ještě než sednete do auta.

5. Volte chytré materiály

Toužíte po dřevěné podlaze nebo nábytku? Masivní dřevo je velmi drahé, ale v dnešní době existuje řada zdařilých imitací. Oproti dřevu pak mohou v některých případech nabídnout i vyšší odolnost. To platí pro vinylové podlahy nebo dveře s povrchem z CPL laminátu. Vždy si však ověřte odolnost a životnost materiálu – neberte automaticky nejlevnější variantu. Na některých věcech se nevyplatí šetřit, taková podlaha by vám měla vydržet desítky let.

6. Udělejte část prací svépomocí

Přestože kutilství nepatří mezi vaše přednosti, můžete spoustu prací při rekonstrukci vykonat svépomocí – například demontáž a vyklizení starého nábytku, některé bourací práce, odstranění starých tapet a podobně. Pro šikovného kutila nebude problém ani výmalba, pokládka podlahy se systémem „klik“ či obkládání koupelny. Své schopnosti ale nepřeceňujte, jelikož náprava způsobených chyb vás může vyjít dráž, než co jste původně ušetřili.

7. Požádejte o dotaci

Financování rekonstrukce domu vám může usnadnit dotace. Z programu Nová zelená úsporám lze získat peníze na zateplení domu, výměnu kotle, instalaci fotovoltaiky, pořízení stínicí techniky, vybudování systému pro zachytávání dešťové vody či instalace solárního ohřevu vody. Dotace činí až stovky tisíc korun, proto se určitě zajímejte, jaké máte možnosti.

8. Podepište smlouvu

Není tajemstvím, že mnoho rekonstrukcí probíhá takříkajíc na dobré slovo. To se vám ale nemusí vyplatit. Nejen, že nemáte v ruce nic pro případné reklamace. V době, kdy se během pár měsíců zvyšují ceny stavebních materiálů na dvojnásobek, byste si měli dojednat, kolik skutečně za rekonstrukci zaplatíte. Přestavba totiž může probíhat několik měsíců.

9. Zvolte si výhodné financování

Jen málokdo si může dovolit financovat rekonstrukci bytu nebo domu z vlastních zdrojů. Proto přichází na řadu úvěry, jejichž výhodnost se zásadně liší. Máte na výběr hypotéku na rekonstrukci, úvěr ze stavebního spoření či běžný spotřebitelský úvěr. Nábytek a spotřebiče můžete nakoupit na splátky. Pro mladé se pak nabízí ještě státní půjčka na rekonstrukci.

Každá varianta financování rekonstrukce má své výhody a nevýhody, dost se liší právě v nákladech. Chcete-li na rekonstrukci ušetřit, důkladně si porovnejte nabídky – pomůže vám s tím srovnání úvěrů od Srovnejto.cz.

10. Investujte do úsporných technologií

Při rekonstrukci bytu byste měli přemýšlet v dlouhodobém horizontu. Proto se vyplatí investovat do úsporných technologií, které vám hned od prvního měsíce budou šetřit energie. Jedná se například o vodovodní baterie s perlátorem, toalety šetřící vodu při splachování, LED žárovky nebo spotřebiče v nejlepší energetické třídě. Jestliže se chystáte na rekonstrukci domu, zapřemýšlejte rovněž o úspornějším vytápění třeba pomocí tepelného čerpadla nebo vlastní výrobě elektřiny pomocí fotovoltaiky.

Hned po rekonstrukci navyšte pojištění

Jakmile jste s rekonstrukcí hotovi, měly by vaše první kroky směřovat do pojišťovny. Díky rekonstrukci se totiž hodnota nemovitosti zvyšuje, a tak hrozí, že bude váš byt nebo dům podpojištěný. To znamená, že pojistná částka je nižší, než skutečná hodnota vašeho majetku. V případě pojistné události by vám tak pojišťovna neuhradila reálnou cenu vašeho majetku.

Nezapomeňte si pojistit majetek

Doma vás může překvapit extrémní počasí, zloději i neohleduplní sousedé. Srovnejte si nabídky jednotlivých pojišťoven s pomocí naší online kalkulačky a mějte klid na duši. Vybrané pojištění vám sjednáme do pár minut.

Vyberte jednu z možností:

Po rekonstrukci dojde pravděpodobně k podpojištění jak u pojištění nemovitosti, tak u pojištění domácnosti.

 • Pojištění nemovitosti se vztahuje na stavební součásti a vše, co je s nemovitostí pevně spojeno (např. zdi, okna, dveře, podlahy, obklady). Pokud bylo součástí rekonstrukce nové jádro, výměna oken nebo pokládka nových podlah, navýšila se hodnota vaší nemovitosti.

 • Pojištění domácnosti kryje škody vzniklé na vybavení (např. nábytek, spotřebiče, obrazy, oblečení). Pořídili jste si během rekonstrukce novou sedací soupravu nebo lednici? Pak se zvýšila hodnota vašeho vybavení a vznikne podpojištění v rámci pojištění domácnosti. Proto nezapomeňte aktualizovat obě pojistné částky.

Věděli jste?

Podpojištění se uplatňuje nejen na celkovou pojistnou částku, ale poměrově se přepočítá také pro pojistné události menšího rozsahu. Podle toho, v jakém poměru je pojistná částka nižší vůči skutečné ceně, vám bude pojišťovna plnění krátit.

Například váš byt má po rekonstrukci cenu 4 miliony korun, ale vy ho máte pojištěný jen na 2 miliony, tedy na poloviční hodnotu. Vznikne-li pojistná událost za 1 milion korun, pojišťovna vám vyplatí jen 500 tisíc korun.

Podpojištění majetku se týká 70 % domácností

To, že je podpojištění majetku velký problém, se ukázalo po řádění tornáda na Moravě v roce 2021. Navíc se podpojištění nadále prohlubuje kvůli vysoké inflaci.

Podle analýzy České asociace pojišťoven má pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti asi 2,5 milionu osob. Z toho 70 % smluv je nastaveno na příliš nízké částky. Asociace odhaduje, že u 41 % smluv dosahuje úroveň podpojištění 20–49 %, u 15 % smluv dokonce přesahuje 50 %. To znamená, že každá sedmá domácnost má pojistku uzavřenou na částku o více než polovinu nižší, než je skutečná hodnota majetku.

Pojištění majetku si porovnáte online

Když už budete revidovat pojištění svého majetku, zjistěte, jestli za něj neplatíte zbytečně moc. Požádejte svoji pojišťovnu o aktualizaci smlouvy na novou pojistnou částku a porovnejte si nabídku s ostatními pojišťovnami. Pomůže vám s tím naše online kalkulačka.

Nemusíte vůbec opustit pohodlí svého domova – během pár minut si porovnáte nabídky od několika pojišťoven a hned si nejvýhodnější pojištění můžete také sjednat. Na pár kliknutí ze svého telefonu nebo počítače.

Nemáte majetek ještě vůbec pojištěný? To byste měli co nejrychleji napravit, a tím spíše po rekonstrukci. Jinak můžete přijít o střechu nad hlavou třeba kvůli řádění přírodních živlů.

Jak na rekonstrukci, když bydlíte v nájmu

Rádi byste provedli rekonstrukci v bytu, kde jste pouze v nájmu? Pak k tomu budete potřebovat souhlas majitele. Jinak hrozí i výpověď, případně budete muset uvést byt do původního stavu po skončení nájmu.

Než do nájemního bytu zainvestujete, je dobré si ujasnit, jak je to s pojištěním. Majitel bytu by měl mít pojištění nemovitosti. Vy jako nájemník si pak sjednáváte pojištění domácnosti, které se vztahuje na vaše vybavení, zejména spotřebiče, nábytek, oblečení a další. Pokud tedy provedete rekonstrukci na stavebních součástech bytu, bude se na ni vztahovat pojistka majitele, a ten by ji měl odpovídajícím způsobem navýšit.

Nezapomeňte ani na pojištění odpovědnosti. To se vám hodí v případě, že nedbalostí způsobíte škody jiným osobám – třeba vytopíte sousedy, protože vám přetekla vana. Pojištění odpovědnosti by však mělo krýt i škody, které způsobíte na nemovitosti přímo pronajímateli.

Neplaťte za své chyby

Pojištění odpovědnosti za vás vyřeší škody, které způsobíte cizímu majetku či zdraví. Může jít o spadlý strom na sousedovu střechu, polití cizího počítače kávou či pokousání kolemjdoucího vaším psem.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Technik kontroluje kotel
  10. června 2024|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Kuchyně
  29. prosince 2023|Jana Březinová
  7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

  Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Lyže na horách zapíchnuté ve sněhu
  25. listopadu 2023|Jana Březinová
  Pojištění sportovního vybavení: Kryje i krádež lyží před chatou?

  Každoročně je v Alpách odcizeno sportovní vybavení za stovky milionů korun, zloději lyží a snowboardů se vyskytují i v českých horách. Sportovní vybavení si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Dokáže ale pojistka ochránit lyže odložené před restaurací? Čtěte, jak české pojišťovny přistupují k pojištění sportovního vybavení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • deratizér v obleku
  17. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  Hubení hmyzu a škůdců vám proplatí pojišťovna

  Za hubení hmyzu nebo hlodavců možná utrácíte zbytečně. Deratizaci, dezinsekci nebo likvidaci vosích hnízd poskytují pojišťovny v rámci asistenčních služeb. Vašeho deratizátora vám ale neproplatí: využívají vlastní smluvní partnery. Připravili jsme pro vás přehled asistenčních služeb našich smluvních pojišťoven v oblasti hubení škůdců. K tomu 7 snadných kroků, jak postupovat, pokud chcete, aby vám deratizaci nebo dezinsekci proplatila pojišťovna. 

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Náhrobní kámen s věncem
  13. října 2023|Jana Březinová
  Pojištění hrobu chrání před řáděním přírodních živlů i vandalů

  Hřbitovní stavby nejsou levná záležitost – poškození vichřicí nebo vandaly znamená náklady na opravu v řádech desítek tisíc korun. Proto se vyplatí zvážit pojištění hrobu, které vyjde jen na několik set korun ročně. Některé pojišťovny ho dokonce automaticky zahrnují do pojištění jiné stavby.