Žena maluje po rekonstrukci bytu

Ceny za rekonstrukci šly rapidně nahoru, nepodceňujte to

V posledních měsících výrazně vzrostla cena stavebních materiálů i práce řemeslníků. To znamená jediné – rekonstrukce bytu se prodraží. Na kolik teď rekonstrukce vyjde a má smysl čekat na zlevnění? Na co si dát pozor a jak ušetřit, aniž byste museli dělat kompromisy v kvalitě?

Rekonstrukce bytu se prodraží

Než se pustíte do rekonstrukce, měli byste si připravit rozpočet. Do něj je potřeba zahrnout cenu materiálu a práci řemeslníků. Obvykle platí, že 50–60 % ceny rekonstrukce tvoří materiál a zbytek zaplatíte za práci.

Zejména u materiálu však došlo v posledních měsících k výraznému nárůstu cen – pokud jste si začali plánovat rekonstrukci s předstihem, můžete teď být nemile překvapeni. Do cen materiálu se totiž promítla rekordní inflace, a tak za některé výrobky zaplatíte i dvojnásobek.

Při kalkulaci počítejte s rezervou alespoň 20 % na nenadálé výdaje. Jakmile se pustíte do oprav, většinou se objeví skrytá závada, která rekonstrukci zdraží.

Nejvíce vzrostla cena tepelné izolace

Co nejvíce zdražilo? Podle statistik společnosti ÚRS CZ, která sleduje ceny stavebních materiálů na českém trhu, si nejvíce připlatíte za tepelnou izolaci. Ve srovnání se začátkem roku 2021 se ceny vyšplhaly na více než dvojnásobek, přičemž nejvíce podražil pěnový polystyren EPS pro zateplení fasád.

O přibližně 80 % dráž ve srovnání se začátkem loňského roku teď nakoupíte výrobky z oceli (betonářské tyče, profilovou ocel), ze dřeva (OSB desky, hranoly, latě), cihly a zdící materiál. V průměru podražil stavební materiál o 40 %.

Podle zástupců společnosti ÚRS CZ se na růstu cen podepsala jak pandemie covid-19, která poškodila dodavatelsko-odběratelské řetězce, tak válka na Ukrajině, která vyvolala růst cen ropy a zemního plynu.

Pustit se do rekonstrukce teď nebo vyčkat?

Pozitivní zprávou je, že v druhé polovině roku 2022 se situace stabilizovala a k dalšímu zdražení materiálů již nedochází. Někteří výrobci dokonce mírně zlevňují. Nicméně dokud nepoklesnou ceny energií, nedá se očekávat, že bychom se dočkali výrazného zlevnění stavebnin.

Přitom pokles cen energií je zatím v nedohlednu – na burze ceny stále stoupají a teprve se zpožděním několika měsíců se promítají do cen pro domácnosti a firmy. Proto odborníci očekávají, že ke stabilizaci cen energií dojde nejdříve v roce 2023 až 2024.

Podražila také práce řemeslníků. Podle údajů Českého statistického úřadu se cena stavebních prací meziročně zvýšila o 13 % (k červnu 2022).

K poklesu ceny rekonstrukce by tak došlo spíše za předpokladu snížení poptávky. Pokud by přišla krize jako v letech 2008–2009, mohlo by dojít k zastavení stavebních projektů, a tím pádem k propadu cen. Jinak se ale podstatné zlevnění v dohledné době neočekává.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně sjednané pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Kolik stojí rekonstrukce v roce 2022?

Cena rekonstrukce bytu závisí na mnoha parametrech – v jakém rozsahu bude přestavba probíhat, jak starý je byt, v jaké se nachází lokalitě, kolik práce zvládnete udělat svépomocí a další.

Kompletní renovací se obvykle rozumí:

 • přestavba bytového jádra, koupelny a kuchyně,

 • vybourání nebo posunutí příček,

 • instalace nových oken a dveří,

 • položení podlahy,

 • výmalba stěn,

 • elektrické rozvody,

 • rozvody vody a odpadů,

 • výměna topných těles.


Pokud se chcete pustit do kompletní rekonstrukce bytu 3+1, cena dosáhne kolem milionu korun. Chystáte se na renovaci jedné místností a zajímá vás například, kolik stojí rekonstrukce koupelny? U jednotlivých místností si připravte stovky tisíc korun. Mějte na paměti, že nákup nábytku, spotřebičů a doplňků se k ceně rekonstrukce ještě připočítá.

Kolik stojí rekonstrukce domu? Opět velmi záleží na rozsahu prací. Pokud budete dělat zateplení, opravu fasády a střechy, počítejte s investicí kolem milionu korun. K nejdražším rekonstrukcím v domě patří také instalace nového zdroje vytápění a topné soustavy.

Nová hypotéka

Hypotéka snadno a rychle

Pomůžeme vám se sjednáním hypotéky s výhodnou sazbou i podmínkami.

Chci požádat o hypotéku


Základní představu o tom, na kolik vás rekonstrukce bytu nebo domu vyjde, si můžete udělat podle portálů pro vyhledávání řemeslníků. Například web nejremeslnici.cz zveřejňuje realizované projekty včetně ceny a reference na firmu. Nejedná se tedy o ceníkové ceny, ale reálnou částku, za jakou firma zakázku prováděla. Stačí si vyhledat podobný rozsah prací, který chystáte ve svém bytě, a prohlédnout si cenu a reference.

Nicméně si vždy ověřte, kdy přesně se rekonstrukce dělala – některé projekty mohou být i několik let staré, a tak se cena může zásadně lišit. Třeba kompletní rekonstrukce 4kk realizovaná v roce 2021 v Praze vyšla na 1,1 milionu korun.

Ceny za rekonstrukce bytu šly rapidně vzhůru - Nově zrekonstruovaný obývací pokoj

10 tipů, jak ušetřit na rekonstrukci

1. Začněte plánovat rekonstrukci včas

Pokud zamýšlíte kompletní rekonstrukci bytu, měli byste se pustit do plánování i s ročním předstihem. Zejména na letní termíny bývají firmy zamluvené dlouho dopředu. Když se pustíte do plánování včas, můžete si vybírat z více nabídek za lepší ceny.

2. Dejte se do rekonstrukce v zimě

Hlavní stavební sezóna připadá na léto. V tento čas je obtížnější sehnat řemeslníky. Ti si navíc účtují vyšší ceny. Jestliže probíhá rekonstrukce v interiéru, zvolte si termín raději během zimy. Ušetříte nejen peníze, ale zpravidla budou práce také rychleji hotové, protože řemeslníci nepřebíhají mezi několika stavbami.

3. Nakupujte průběžně

Největší výprodeje se konají obvykle po Vánocích, ale většina prodejců nabízí slevové akce v průběhu celého roku. Pokud plánujete velkou rekonstrukci, sledujte ceny vybavení a nakupujte ve slevě. Samozřejmě za předpokladu, že máte věci kde uskladnit.

4. Vyrazte na nákupy za hranice

Ušetřit na rekonstrukci můžete i tím, že na nákupy vyrazíte za hranice, například do Německa či do Polska. Výše úspory do velké míry závisí na měnovém kurzu, který je teď pro nákupy za hranicemi příznivý. U velkých řetězců si ceny jednoduše porovnáte online, ještě než sednete do auta.

5. Volte chytré materiály

Toužíte po dřevěné podlaze nebo nábytku? Masivní dřevo je velmi drahé, ale v dnešní době existuje řada zdařilých imitací. Oproti dřevu pak mohou v některých případech nabídnout i vyšší odolnost. To platí pro vinylové podlahy nebo dveře s povrchem z CPL laminátu. Vždy si však ověřte odolnost a životnost materiálu – neberte automaticky nejlevnější variantu. Na některých věcech se nevyplatí šetřit, taková podlaha by vám měla vydržet desítky let.

6. Udělejte část prací svépomocí

Přestože kutilství nepatří mezi vaše přednosti, můžete spoustu prací při rekonstrukci vykonat svépomocí – například demontáž a vyklizení starého nábytku, některé bourací práce, odstranění starých tapet a podobně. Pro šikovného kutila nebude problém ani výmalba, pokládka podlahy se systémem „klik“ či obkládání koupelny. Své schopnosti ale nepřeceňujte, jelikož náprava způsobených chyb vás může vyjít dráž, než co jste původně ušetřili.

7. Požádejte o dotaci

Financování rekonstrukce domu vám může usnadnit dotace. Z programu Nová zelená úsporám lze získat peníze na zateplení domu, výměnu kotle, instalaci fotovoltaiky, pořízení stínicí techniky, vybudování systému pro zachytávání dešťové vody či instalace solárního ohřevu vody. Dotace činí až stovky tisíc korun, proto se určitě zajímejte, jaké máte možnosti.

8. Podepište smlouvu

Není tajemstvím, že mnoho rekonstrukcí probíhá takříkajíc na dobré slovo. To se vám ale nemusí vyplatit. Nejen, že nemáte v ruce nic pro případné reklamace. V době, kdy se během pár měsíců zvyšují ceny stavebních materiálů na dvojnásobek, byste si měli dojednat, kolik skutečně za rekonstrukci zaplatíte. Přestavba totiž může probíhat několik měsíců.

9. Zvolte si výhodné financování

Jen málokdo si může dovolit financovat rekonstrukci bytu nebo domu z vlastních zdrojů. Proto přichází na řadu úvěry, jejichž výhodnost se zásadně liší. Máte na výběr hypotéku na rekonstrukci, úvěr ze stavebního spoření či běžný spotřebitelský úvěr. Nábytek a spotřebiče můžete nakoupit na splátky. Pro mladé se pak nabízí ještě státní půjčka na rekonstrukci.

Každá varianta financování rekonstrukce má své výhody a nevýhody, dost se liší právě v nákladech. Chcete-li na rekonstrukci ušetřit, důkladně si porovnejte nabídky – pomůže vám s tím srovnání úvěrů od Srovnejto.cz.

10. Investujte do úsporných technologií

Při rekonstrukci bytu byste měli přemýšlet v dlouhodobém horizontu. Proto se vyplatí investovat do úsporných technologií, které vám hned od prvního měsíce budou šetřit energie. Jedná se například o vodovodní baterie s perlátorem, toalety šetřící vodu při splachování, LED žárovky nebo spotřebiče v nejlepší energetické třídě. Jestliže se chystáte na rekonstrukci domu, zapřemýšlejte rovněž o úspornějším vytápění třeba pomocí tepelného čerpadla nebo vlastní výrobě elektřiny pomocí fotovoltaiky.

Hned po rekonstrukci navyšte pojištění

Jakmile jste s rekonstrukcí hotovi, měly by vaše první kroky směřovat do pojišťovny. Díky rekonstrukci se totiž hodnota nemovitosti zvyšuje, a tak hrozí, že bude váš byt nebo dům podpojištěný. To znamená, že pojistná částka je nižší, než skutečná hodnota vašeho majetku. V případě pojistné události by vám tak pojišťovna neuhradila reálnou cenu vašeho majetku.

Nezapomeňte si pojistit majetek

Doma vás může překvapit extrémní počasí, zloději i neohleduplní sousedé. Srovnejte si nabídky jednotlivých pojišťoven s pomocí naší online kalkulačky a mějte klid na duši. Vybrané pojištění vám sjednáme do pár minut.

Vyberte jednu z možností:

Po rekonstrukci dojde pravděpodobně k podpojištění jak u pojištění nemovitosti, tak u pojištění domácnosti.

 • Pojištění nemovitosti se vztahuje na stavební součásti a vše, co je s nemovitostí pevně spojeno (např. zdi, okna, dveře, podlahy, obklady). Pokud bylo součástí rekonstrukce nové jádro, výměna oken nebo pokládka nových podlah, navýšila se hodnota vaší nemovitosti.

 • Pojištění domácnosti kryje škody vzniklé na vybavení (např. nábytek, spotřebiče, obrazy, oblečení). Pořídili jste si během rekonstrukce novou sedací soupravu nebo lednici? Pak se zvýšila hodnota vašeho vybavení a vznikne podpojištění v rámci pojištění domácnosti. Proto nezapomeňte aktualizovat obě pojistné částky.

Věděli jste?

Podpojištění se uplatňuje nejen na celkovou pojistnou částku, ale poměrově se přepočítá také pro pojistné události menšího rozsahu. Podle toho, v jakém poměru je pojistná částka nižší vůči skutečné ceně, vám bude pojišťovna plnění krátit.

Například váš byt má po rekonstrukci cenu 4 miliony korun, ale vy ho máte pojištěný jen na 2 miliony, tedy na poloviční hodnotu. Vznikne-li pojistná událost za 1 milion korun, pojišťovna vám vyplatí jen 500 tisíc korun.

Podpojištění majetku se týká 70 % domácností

To, že je podpojištění majetku velký problém, se ukázalo po řádění tornáda na Moravě v roce 2021. Navíc se podpojištění nadále prohlubuje kvůli vysoké inflaci.

Podle analýzy České asociace pojišťoven má pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti asi 2,5 milionu osob. Z toho 70 % smluv je nastaveno na příliš nízké částky. Asociace odhaduje, že u 41 % smluv dosahuje úroveň podpojištění 20–49 %, u 15 % smluv dokonce přesahuje 50 %. To znamená, že každá sedmá domácnost má pojistku uzavřenou na částku o více než polovinu nižší, než je skutečná hodnota majetku.

Pojištění majetku si porovnáte online

Když už budete revidovat pojištění svého majetku, zjistěte, jestli za něj neplatíte zbytečně moc. Požádejte svoji pojišťovnu o aktualizaci smlouvy na novou pojistnou částku a porovnejte si nabídku s ostatními pojišťovnami. Pomůže vám s tím naše online kalkulačka.

Nemusíte vůbec opustit pohodlí svého domova – během pár minut si porovnáte nabídky od několika pojišťoven a hned si nejvýhodnější pojištění můžete také sjednat. Na pár kliknutí ze svého telefonu nebo počítače.

Nemáte majetek ještě vůbec pojištěný? To byste měli co nejrychleji napravit, a tím spíše po rekonstrukci. Jinak můžete přijít o střechu nad hlavou třeba kvůli řádění přírodních živlů.

Jak na rekonstrukci, když bydlíte v nájmu

Rádi byste provedli rekonstrukci v bytu, kde jste pouze v nájmu? Pak k tomu budete potřebovat souhlas majitele. Jinak hrozí i výpověď, případně budete muset uvést byt do původního stavu po skončení nájmu.

Než do nájemního bytu zainvestujete, je dobré si ujasnit, jak je to s pojištěním. Majitel bytu by měl mít pojištění nemovitosti. Vy jako nájemník si pak sjednáváte pojištění domácnosti, které se vztahuje na vaše vybavení, zejména spotřebiče, nábytek, oblečení a další. Pokud tedy provedete rekonstrukci na stavebních součástech bytu, bude se na ni vztahovat pojistka majitele, a ten by ji měl odpovídajícím způsobem navýšit.

Nezapomeňte ani na pojištění odpovědnosti. To se vám hodí v případě, že nedbalostí způsobíte škody jiným osobám – třeba vytopíte sousedy, protože vám přetekla vana. Pojištění odpovědnosti by však mělo krýt i škody, které způsobíte na nemovitosti přímo pronajímateli.

Neplaťte za své chyby

Pojištění odpovědnosti za vás vyřeší škody, které způsobíte cizímu majetku či zdraví. Může jít o spadlý strom na sousedovu střechu, polití cizího počítače kávou či pokousání kolemjdoucího vaším psem.

Sjednat pojištění odpovědnosti
Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Dům a domácnost
  15. ledna 2023|Jana Březinová
  Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

  U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, a to zejména teď v době vysoké inflace.

 • Hořící svíčka na vánočním stromku
  Dům a domácnost
  15. prosince 2022|Jana Březinová
  Chraňte sebe a svůj domov během vánočních svátků

  Svátky klidu a pohody se mohou díky chvilce nepozornosti proměnit v tragédii. O Vánocích roste riziko vzniku požárů, úrazů a nehod, a to i při zcela běžných činnostech, jako je úklid. Přitom většině z nich můžete předcházet. Máme pro vás tipy, na co si dát během svátků pozor.

 • Nemáte pojištěný dům - Rodina na ulici před svým domem
  Dům a domácnost
  18. listopadu 2022|Veronika Doskočilová
  Nemáte podpojištěný dům? I při malé škodě a vysokém krytí nemusíte dostat skoro nic

  Při podpojištění nemovitosti pojišťovny nemusí, ale většinou krátí pojistné plnění, a to stejným poměrem, jakým je nemovitost podpojištěná. Za určitých okolností tak můžete dostat jen zlomek toho, co vynaložíte za opravu.

 • Vosí hnízdo pod střechou
  Dům a domácnost
  22. října 2022|Veronika Doskočilová
  Kryje pojištění majetku pád parašutisty na dům nebo encefalitidu? Aneb o čem lidé často neví, že mají pojištěno

  Pojištění domácnosti a nemovitosti je nejčastěji využíváno pro situace jako vichřice, vytopení sousedů, vloupání a další. Najde se ale i řada netradičních situací, na které tato pojištění myslí. Jen o nich lidé často neví.

 • Chaty a chalupy jako trend - Roubenka
  Dům a domácnost
  20. října 2022|Veronika Doskočilová
  Chaty a chalupy jako trend

  Češi se ve velkém stěhují na chaty a chalupy. Zapomínají ale na aktualizaci pojistek. Rekonstrukce i nové vybavení zvyšuje hodnotu nemovitosti i několikanásobně.

 • Drahý obraz si můžete připojistit v rámci druhého domácího pojištění - Domácí zátiší z obrazem
  Dům a domácnost
  18. října 2022|Veronika Doskočilová
  Drahý obraz si můžete pojistit v rámci pojištění domácnosti, ale i samostatně

  Máte doma drahý obraz na plátně? Většinou ho stačí zahrnout do pojištění domácnosti. U dražších kusů je ale potřeba samostatné pojištění i posudek. A hodnotí se i zabezpečení nemovitosti.

 • Průvodce koupí pozemku a výstavbou - manželé prochází stavbu domu
  Dům a domácnost
  15. října 2022|Jana Březinová
  Průvodce koupí stavebního pozemku a výstavbou

  V dnešní době představuje koupě pozemku investici v řádech milionů korun, proto jeho výběr neuspěchejte. Jinak se může stát, že se vám výstavba rodinného domu prodraží nebo vůbec nebude možná. Po zahájení výstavby předcházejte neočekávaným výdajům pomocí pojištění hrubé stavby.

 • Podpis smlouvy o pojištění majetku
  Dům a domácnost
  10. října 2022|Veronika Doskočilová
  Máte podpojištěnou nemovitost? Následky mohou být finančně likvidační

  Podpojištění nemovitosti vám v případě pojistné události plnění od pojišťovny výrazně zkrátí. Místo peněz za skutečnou škodu tak můžete dostat jen zlomek, který vám škodu nenahradí.

 • Poškozená střecha domu po pádu stromu
  Dům a domácnost
  12. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Buďte připraveni na všechny živelné pohromy

  Přírodní živly udeří svoji silou mnohdy nečekaně a působí velké škody na relativně malém území. Tornáda, vichřice, povodně, ale i krupobití nebo oheň a sníh představují v posledních letech podstatnou část pojistných událostí, které musí pojišťovny řešit. Jen loni vyplatily za škody na majetku 6,45 miliardy korun, což byl proti roku 2020 nárůst o 117 %. Proto je nezbytně nutné pojištění nepodceňovat a samotnou pojistku správně nastavit.

 • Jak na zabezpečení chat a chalup proti zlodějům - Chata s terasou pod kopcem, kamenná cesta
  Dům a domácnost
  07. září 2022|Jana Březinová
  Jak na zabezpečení chat a chalup proti zlodějům

  Léto se chýlí ke konci a brzy začnou žně pro vykradače chat a chalup. Opuštěné rekreační objekty jsou snadnou kořistí, protože v zimních měsících mají zloději na vloupání klid. Navíc v letošním roce počet vloupání do chat a chalup vzrostl. Jak na zabezpečení chaty, aby se vám lupiči vyhnuli? A jak si správně nastavit pojištění chaty, aby vám pokrylo případné škody?

 • Pár mezi krabicemi v novém bytě
  Dům a domácnost
  29. srpna 2022|Jana Březinová
  Odpovědnost jako součást pojištění nemovitosti

  Stačí chvilka nepozornosti a můžete zavinit škody za miliony –⁠ ať už vytopíte sousedy nebo někoho srazíte na kole. Nezanedbatelné škody na cizím majetku mohou způsobit také vaše děti či domácí mazlíčci. I když máte „den blbec“, pojištění odpovědnosti vás spolehlivě ochrání. Přesto ho má sjednáno jen 39 % Čechů.

 • Prasknuté potrubí v kuchyni
  Dům a domácnost
  19. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Výhody pojištění domácnosti v nájemním bydlení

  Bydlíte v pronajatém bytě nebo domě? To ještě neznamená, že veškeré pojištění obstará majitel nemovitosti. Podceňovat byste neměli zejména pojištění domácnosti a odpovědnosti za škodu. Proč se vyplatí sjednat pojištění bytu v nájmu a v jakých případech vás smlouva s pojišťovnou ochrání před nepříjemnostmi?

 • nájem-nebo-hypotéka
  HypotékyDům a domácnost
  05. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Nájem vs. hypotéka na byt: Kdy se co vyplatí?

  Žít ve vlastním by chtěl každý. Bohužel zdaleka už ne každý si může dovolit koupit byt či dokonce dům. Rostou ceny nemovitostí, hypotéky jsou dražší a podmínky získání přísnější, ale o mnoho lépe na tom nejsou ani nájmy. Nakonec nejvíce záleží na aktuální finanční situaci.

 • asistence
  Dům a domácnost
  26. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Asistenční služby u majetku: Víte, v jakých situacích se vám můžou hodit?

  Zabouchnuté dveře, deratizace nebo třeba servis elektrospotřebičů. Víte, co mají všechny tyto služby společného? Mnohé pojišťovny je nabízejí v rámci balíčků asistenčních služeb. Asistenční služby jsou totiž (minimálně v základní verzi) součástí všech majetkových pojistných smluv a extra se za ně nepřiplácí. Proto jsou často opomíjené a řada pojistníků dokonce ani netuší, že je může aktivně využívat.

 • pronájem
  Dům a domácnost
  10. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Pronájem bytu: Kde hledat ty nejlepší nabídky a na co se ptát při osobní prohlídce?

  Vzhledem k aktuálním úrokovým sazbám a současné situaci jste se rozhodli pro pronájem bytu. Kde takový pronájem hledat a jak se na celý proces vlastně připravit? Máme pro vás praktické rady i tipy, které využijete při samotné prohlídce.

 • Dům a domácnost
  02. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyhnout požáru v domácnosti

  Většina požárů v domácnosti způsobí lidská chyba –⁠ neopatrnost, nedbalost nebo ponechání dětí či domácích mazlíčků bez dozoru. Přitom chvilka nepozornosti může zavinit obrovské škody na majetku a především zdraví. Zjistěte, jaké zásady dodržovat, abyste předešli požáru v domácnosti i jak se s ohněm vypořádat, aby byly škody co nejmenší.

 • Prohlídka bytu před koupí
  Dům a domácnost
  22. března 2022|Jana Březinová
  Kupujeme byt: Na co se zaměřit při prohlídce

  Konečně jste našli byt, který se vám líbí a chystáte se na prohlídku? Koupě bytu je obrovská investice, a tak byste neměli nic ponechat náhodě. Prohlídka představuje zásadní krok, který vám pomůže odhalit nedostatky a možné budoucí problémy. Na co si dát pozor při koupi bytu?

 • lupič páčí okno
  Dům a domácnost
  Jak zabezpečit dům proti krádeži i živlům? Vsaďte na bezpečnostní dveře i kamery

  V průběhu roku 2021 Policie ČR evidovala 24 638 krádeží a 28 321 vloupání. Spolu s dalšími zločiny tak zjistila zhruba 71 400 majetkových trestných činů. Jak dům, byt či chatu zabezpečit a ochránit před zloději a živly?

 • žena ruce nad modelem baráku
  Dům a domácnost
  31. ledna 2022|Jana Poncarová
  8 tipů, kdy vám přijde vhod pojištění domácnosti a stavby

  Ač jste sebeopatrnější, můžou v životě nastat situace, které s vámi zacloumají a způsobí vám škody. Proto existuje pojištění. Pojistit si dnes můžete opravdu cokoliv, co je vám drahé. Vybavení domácnosti, sbírku umění i stavbu samotnou. Vysvětlíme vám, jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy pojistek a proč vám v současné nejisté době přijdou vhod.

 • Podpis smlouvy - model domu
  Dům a domácnost
  22. ledna 2022|Jana Poncarová
  Co vše kryje pojištění stavby?

  Každý, kdo má majetek, se ho snaží chránit. Ať už vlastníte rodinný dům, vilu, chatu nebo chalupu, jejich pojištění je na místě. Ukážeme vám, na co vše se vztahuje pojištění stavby a jaké možnosti pojištění nemovitosti aktuálně existují.

 • Matka s dcerou u vánočního stromu
  Dům a domácnost
  21. prosince 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Bezpečný domov během Vánoc: Jak se chránit před požáry a jinými katastrofami

  Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, někdy se ale kvůli malé chvilce nepozornosti promění v pohromu. To potvrzují i záchranáři, kteří každoročně zasahují u požárů a úrazů. Připomeňte si, jaká rizika na vás během Vánoc v domácnosti číhají a jak jim předcházet.

 • Obývací pokoj se zelenou sedačkou
  Dům a domácnost
  20. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se vztahuje pojištění domácnosti? Na víc věcí, než byste možná čekali

  Pořídit si vysněný dům nebo byt je v dnešní době takovým malým vítězstvím. Stačí ale jeden nečekaný rozmar přírody nebo návštěva nenechavého zloděje a místo perfektně vybaveného interiéru vám zbydou oči pro pláč. Abyste bezpečně ochránili svůj majetek, je dobré sjednat si pojištění domácnosti. Na co všechno se tahle pojistka vztahuje a proč si ji neplést s pojištěním nemovitosti?

 • energie setreni
  EnergieDům a domácnost
  11. listopadu 2021|Monika Šaríková
  Co dělat, pokud máte vysoké zálohy na energie

  Přestože spousta lidi se teď bude snažit šetřit na spotřebě energií, výsledek se jim projeví až ve vyúčtování. Do té doby bude třeba platit vysoké zálohy, které však spousta domácností momentálně není schopna splácet. Přinášíme vám desatero rad, jak si tuto situaci alespoň trochu zlehčit.

 • Pojištění majetku - dům pod deštníkem
  Dům a domácnost
  10. října 2021|Jana Poncarová
  Jak si správně pojistit majetek?

  Každý, kdo má majetek, se ho snaží chránit. Jedním z nástrojů je pojištění. Produkty pojišťoven jsou dnes natolik rozsáhlé, že pojistit lze téměř vše. Důležité je dobře nastavit hodnotu majetku a pojištění pravidelně aktualizovat – třeba nyní, kdy zdražují nemovitosti i stavební materiál.

 • Vloupání do auta
  Dům a domácnostAuto
  27. července 2021|Petr Woff
  Které okresy ČR jsou nejrizikovější pro řidiče a majitele nemovitostí?

  Praha, Brno a Ostrava jsou nejlidnatějšími městy České republiky, takže nejčastěji figurují v tuzemské černé kronice. Ale jakmile porovnáme stejné populační jednotky, vyjdou jiné výsledky. V silničních nehodách smutně vyniká Lounsko. Vloupačky do rodinných domů a bytů jsou nejpravděpodobnější v Plzni. Srovnejme, jaké okresy ČR představují vysoké, nebo nízké riziko.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.