Rekonstrukce nebo modernizace bydlení může vyjít pěkně draho. Zvlášť ve chvíli, kdy zdražují nejen materiály, ale i samotní řemeslníci. Značná část majitelů nemovitostí je proto nucena řešit opravy a rekonstrukce hypotékou. Jak takovou hypotéku získat?

Investice do bydlení

Hypotéka na rekonstrukci se v zásadě nijak zvláště neliší od hypotéky na výstavbu nebo koupi nového bydlení. Protože se rekonstrukční úpravy podle zákona považují za investici do bydlení, nemusíte žádat ani o americkou hypotéku, kterou sice můžete použít na cokoli, obecně ale bývá dražší. Protože tento typ hypotečního úvěru funguje stejně jako ostatní, je potřeba splnit několik základních podmínek. Mezi ty patří například:

  • Plnoletost

  • Pravidelný, doložitelný a dostatečná příjem

  • Dobrá bonita žadatele

  • Vhodná zástava

  • Případně další podmínky, které si stanovuje konkrétní banka

Ručit můžete i jinou nemovitostí

Spousta žadatelů o hypotéku na rekonstrukci se mylně domnívá, že za závazek musí bance ručit pouze opravovanou nemovitostí. To ale není nutné. Pokud není hodnota opravované nemovitosti dost velká, můžete ručit i jinou nemovitostí (např. rekreační chatou, bytem rodičů, příp. jinou nemovitostí ve vlastnictví žadatele).

  • Mohlo by vás zajímat: „Dodatečná“ zástava je vhodná i z dalšího hlediska. Díky ní totiž klesne LTV (tedy hodnota půjčky vůči hodnotě zástavy) a vy tak můžete dosáhnout na nižší úrok.

 

Co si připravit před samotnou žádostí?

Pokud máte jasné představy o tom, jak bude samotná rekonstrukce nemovitosti vypadat, připravte si pro banku položkový rozpočet a harmonogram stavby, který bude potřeba při zpracování hypotéky.

O plánovaných úpravách se poraďte též se zkušeným stavařem, který vám jednotlivé práce napočítá, případně poradí, jak získat dotace (např. „Zelená k úsporám“), které vám mohou ušetřit značnou část nákladů.

Kromě výše uvedeného budete potřebovat též:

  • List vlastnictví

  • Projektovou dokumentaci nebo alespoň studii rekonstrukce

 

Náš tip: Pokud se o rekonstrukci vaší nemovitosti stará odborná firma, o výše zmíněné dokumenty ji požádejte. Dodavatel vše připraví a pošle vám podklady, které pak předáte bance.

Jak probíhá čerpání hypotéky na rekonstrukci?

Tady je potřeba zmínit, že hypotéka na rekonstrukci je specifická způsobem čerpání. Na rozdíl od hypotéky na nákup nemovitosti ji totiž většinou čerpáte postupně (podobně jako například hypotéku na stavbu domu). Banka tedy uvolňuje peníze ve vlnách a jejich čerpání kontroluje odhadce.

Jakmile vyčerpáte smluvenou částku, odhadce vše zkontroluje a připraví protokol o stavu stavby. Díky tomu banka přesně ví, jak rekonstrukce pokračuje a postupně vám uvolňuje další prostředky.

  • Mohlo by vás zajímat: Většina bank jednotlivá čerpání zpoplatňuje. Zpoplatněné je obvykle i vyhotovení protokolu o stavu stavby, proto je výhodné, abyste vše vyřešili s co nejmenším počtem čerpání, s čímž vám pomůže zkušený hypoteční poradce.

 

Na závěr je ještě vhodné zmínit, že v případě rekonstrukce byste měli myslet na zadní vrátka a raději žádat o více peněz, než kolik budete odhadem potřebovat. Získáte tak rezervu, která vám pomůže s řešením případných víceprací. Většina bank navíc běžně nabízí možnost nevyčerpat až 20 % z hypotéky na rekonstrukci. To vše bez zbytečných poplatků nebo sankcí.

Srovnaný magazín

  • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
    15. května 2024|
    Úrokové sazby hypoték 2024

    Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
    01. května 2023|
    Jak prodat byt s hypotékou?

    Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

  • Plány stavby domů
    22. dubna 2023|
    Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

    Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    06. dubna 2023|
    Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

    Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

  • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
    05. dubna 2023|
    Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

    Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

  • 17. března 2023|
    ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

    Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.