O vlastním bydlení se v posledních letech hovoří čím dál víc. Zvyšující se ceny nemovitostí, stejně jako hůře dostupné hypoteční úvěry nicméně nutí řadu jednotlivců i domácností uvažovat nikoli o rodinném domě, ale o bytě. Jak získat hypotéku na byt a co jejím prostřednictvím můžete financovat?

Obecné podmínky získání hypotéky na byt

Stejně jako u kterékoli jiné nemovitosti, je i u hypotéky na byt velmi důležitý věk žadatele. Úvěr je možné získat zpravidla ve věku mezi 18 a 65 lety. Mezi další podmínky patří bydliště nebo trvalý pobyt v České republice, pravidelný, dostatečný a doložitelný příjem, dobrá bonita žadatele, stejně jako nutnost vlastních prostředků (cca 10 – 30 %) a vhodná nemovitost k zástavě.

Tady je dobré zmínit, že onou nemovitostí nemusí být výlučně byt, který si hodláte pořizovat. Ručit za zmíněný závazek můžete také jinou nemovitostí (např. rekreační chatou, bytem rodičů, jinou nemovitostí ve vlastnictví žadatele). Díky „dodatečné“ zástavě navíc žadateli klesne LTV (tedy hodnota půjčky vůči hodnotě zástavy) a on tak může dosáhnout na nižší úrok.

Hypotéka na byt v osobním vlastnictví

Nejjednodušší a nejsnáze sjednatelnou hypotékou je ta na byt v osobním vlastnictví. Kromě základních podmínek pro získání hypotéky už vás obvykle žádné složitější požadavky nečekají. Ručit můžete kupovanou (nebo jinou) nemovitostí, takže vám odpadají další starosti, které jsou bohužel spojené s byty družstevními nebo těmi v pronájmu.

Hypotéka na družstevní nebo obecní byt

Protože u družstevního bytu nekupujete samotnou nemovitost, nýbrž podíl v družstvu, bytem nemůžete ručit. Ručit svým bytem vám samozřejmě nedovolí ani obce. Proto je potřeba mít k dispozici jinou nemovitost, kterou dáte bance do zástavy. Může jít například o stavební pozemek, celoročně obyvatelnou chalupu nebo nemovitost někoho z rodiny.

Hypotéka na byt ve výstavbě (v developerském projektu)

Specifické podmínky platí též pro byty ve výstavbě. Ke všem penězům se v tomto případě nedostanete hned, proto je třeba počítat s postupným čerpáním hypotéky. Nesmírně důležité je též vybrat solidního developera. I jeho spolehlivost totiž bude banku zajímat. Klíčové také je, aby měl vybraný developer k výstavbě veškerou potřebnou dokumentaci a správně zpracovaný projekt. Teprve až po schválení těchto náležitostí začne banka prověřovat klienta.

Hypotéka na byt k pronájmu

Nejpřísnější podmínky vás obvykle čekají u hypotéky na byt k pronájmu, které se též říká hypotéka investiční. Banka vám v tomhle případě půjčí maximálně 60 % z hodnoty zastavené nemovitosti (tzv. LTV) a zbytek prostředků musíte doložit z vlastních zdrojů. Výhodou tohoto projektu je nicméně skutečnost, že u hypotéky na byt k pronájmu můžete do svých příjmů započítat i předpokládané budoucí nájemné.

Jak vybrat tu nejvýhodnější hypotéku na byt?

Při výběru hypotečního úvěru je dobré mezi sebou jednotlivé nabídky bank vzájemně porovnat. Pokud se v hypoteční džungli neorientujete, určitě nešlápnete vedle, pokud k procesu vyřizování hypotéky přizvete i zkušeného hypotečního specialistu. Ten často dokáže u banky vyjednat nadstandartní podmínky a celým procesem vás provede rychle, zodpovědně a bez zbytečných komplikací.