Vyhlédli jste si vysněný dům, ale vaše úspory pokryjí jen část jeho pořizovací ceny? Nebo si dům plánujete rovnou postavit, případně jste dospěli k názoru, že by stávající nemovitost snesla rekonstrukci? Ve výše zmíněných případech můžete chybějící prostředky získat prostřednictvím hypotéky.

Hypotéka na koupi domu

Hypotékou na dům můžete financovat koupi staršího i nového domu. To ovšem za předpokladu, že bude tato nemovitost v osobním vlastnictví prodávajícího a v době prodeje nebude vykazovat žádnou právní vadu (např. exekuce, věcné břemeno apod.). Je také dobré si uvědomit, že banky vás nebudou nijak omezovat ve stáří domu, takže můžete bez obav koupit na hypotéku i nemovitost několik (set) let starou. Jen vždy důkladně zvažte, kolik prostředků spolkne její následná rekonstrukce.

Co se týče koupě nového domu, zde můžete hypotékou financovat jak hotový rodinný dům, tak i projekt na papíře. V tomto případě se nicméně připravte na to, že banka bude kromě vaší bonity hodnotit též spolehlivost konkrétního developera. Pokud si rezervujete rodinný dům, který se aktuálně zatím nachází ve výstavbě, uzavíráte s developerem smlouvu o smlouvě budoucí. Po dokončení výstavby a podpisu kupní smlouvy pak přichází na řadu samotná hypotéka.

Hypotéka na stavbu domu

Hypotéka na dům může kromě financí na jeho pořízení zahrnovat též finance sloužící k jeho výstavbě. V takovém případě je ale situace o něco komplikovanější. Hypotéka na stavbu domu bývá žadateli po schválení často uvolňována postupně. A to na základě předložených faktur za práci a materiál.

Protože se ale stále více Čechů pouští do stavby domu svépomocí, banky této skutečnosti přizpůsobují své produkty. Proto můžete narazit i na hypotéky, u nichž je možno vyčerpat určitou část hypotéky bez dokládání faktur za nakoupený materiál a provedené práce. Ne všude ale tuto možnost banky nabízí, proto je potřeba dát si na výběru správného typu hypotéky a banky záležet.

Jaké jsou obecné podmínky získání hypotéky na dům?

  • Plnoletost

  • Bydliště nebo trvalý pobyt na území České republiky

  • Dobrá bonita

  • Dostatečný a doložitelný příjem

  • Vlastní prostředky (cca 10 – 30 procent)

  • Vhodná zástava

 

Náš tip: Vhodnou zástavou nemusí být pouze kupovaná či rekonstruovaná nemovitost, či dům, který plánujete postavit. Pokud není hodnota domu dostatečná, můžete ručit i jinou nemovitostí (např. rekreační chatou, bytem rodičů, příp. jinou nemovitostí ve vlastnictví žadatele).

Svěřte se do rukou profesionálů

Hypoteční úvěry na koupi, výstavbu nebo rekonstrukci domu dnes nabízí prakticky všechny banky u nás. Narazit můžete i na nebankovní nabídky, u kterých je ale potřeba značná obezřetnost. Abyste při výběru nešlápli vedle, je dobré mezi sebou jednotlivé produkty vzájemně porovnat, případně si nechat poradit zkušeným hypotečním specialistou. Jedině tak máte jistotu, že při výběru nešlápnete vedle a budete svému vysněnému bydlení zase o kus blíž.