Americkou hypotékou rozumíme hypoteční úvěr, u kterého jeho žadatel nemusí dokládat, jak s vypůjčenými prostředky naloží. Jde tak o zajímavou alternativu ke klasické hypotéce, která s sebou nese řadu výhod. I s tímto produktem jsou ale spojená určitá rizika, která je potřeba brát v potaz.

Neúčelový úvěr zajištěný zástavním právem

Zatímco klasický hypoteční úvěr si můžete vzít zejména na koupi, výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti, peníze z americké hypotéky můžete využít na cokoli dalšího. Poskytovatele americké hypotéky totiž nezajímá, jak s vypůjčenými prostředky naložíte. Proto nemusíte schraňovat a dokládat faktury a nejrůznější dokumenty prokazující účel poskytnuté hypotéky.

Stejně jako u klasické hypotéky je i v tomto případě nutné zajistit úvěr zástavním právem k nemovitosti. Ve srovnání s klasickým spotřebitelským úvěrem má navíc americká hypotéka obvykle nižší úrokovou sazbu, kterou může banka žadateli díky zástavě nemovitosti nabídnout. Výhodou je i delší doba splatnosti a možnost půjčit si až 70 % z hodnoty nemovitosti.

Výhody americké hypotéky:

  • Bezúčelová půjčka na cokoli

  • Úvěr s delší splatností (zpravidla 5 až 25 let)

  • Není nutno mít vlastní prostředky, důležitá je vhodná nemovitost

  • Úrokové sazby začínají při roční fixaci přibližně na 5 %

  • Nemovitost s americkou hypotékou můžete kdykoli prodat

 

Nevýhody americké hypotéky:

  • Za zapůjčenou hotovost plně ručíte nemovitostí (vyšší riziko, že o ni přijdete)

  • Vyšší úrokové sazby než u klasických hypoték

  • Některé banky mají nastavenou maximální výší hypotéky bez ohledu na hodnotu nemovitosti (pokud má tedy poskytovatel jako horní limit americké hypotéky 1 milión korun, více vám nepůjčí, i když cena zastavované nemovitosti je výrazně vyšší)

  • Kratší doba fixace (zpravidla 1 až 5 let)

  • Nelze zde uplatnit daňové úlevy

 

Komu je americká hypotéka určená?

Tento typ financování může představovat ideální volbu například pro žadatele, kteří by na klasický hypoteční úvěr nedosáhli. Sem spadají žadatelé bez pravidelného příjmu (typicky OSVČ), kupci alternativních typů nemovitostí (např. družstevní byt, mobilní domek nebo třeba atypická stavba z námořních kontejnerů či OSB desek apod.) nebo ti, kteří plánují koupit jiný majetek, než je nemovitost. Americkou hypotéku můžete využít také ke konsolidování svých půjček nebo splacení kreditních karet a kontokorentů. V neposlední řadě je možno peníze z americké hypotéky použít také k podnikání.

Jak americkou hypotéku získat?

Podmínky získání americké hypotéky si stanovují v první řadě sami poskytovatelé tohoto typu úvěru. Mezi obecné podmínky patří plnoletost, bydliště nebo trvalý pobyt na území Česka a pravidelný příjem. Někteří poskytovatelé americké hypotéky příjem žadatele dokonce nepotřebují dokládat, protože mají vlastní způsoby, jako jeho bonitu ověřit.

Mezi dokumenty, které budete k vyřízení americké hypotéky potřebovat, obecně patří dva doklady totožnosti (například občanský průkaz, řidičský průkaz, pas apod.), potvrzení o výši příjmu (není vždy podmínkou - viz informace výše), výpisy z bankovního účtu, dokumenty upřesňující výši výdajů (např. nájemní smlouvy), případně doklad o pojištění nemovitosti. Vždy je samozřejmě nutné informovat se o konkrétních podmínkách a požadovaných dokumentech u společnosti, kde o americkou hypotéku žádáte.