Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Žadatel o úvěr

Kdo je žadatel o úvěr

Žadatel o úvěr je osoba žádající o poskytnutí úvěru, která splňuje všechny požadavky stanovené zákonem i vybraným bankovním či nebankovním poskytovatelem.

Jaké podmínky musí žadatel o úvěr splňovat

Aby žadatel o úvěr se svou žádostí úspěl, musí splňovat několik základní podmínek. Mezi základní podmínky patří:

  • Plnoletost - žadatel o úvěr musí být ve věku 18 let a více.

  • Trvalá adresa v ČR - na území ČR smí o úvěr žádat občan ČR s trvalou adresou a případně cizinec, který má na území ČR vyřízen trvalý pobyt.

  • Osobní doklady - poskytovatelé obvykle požadují předložení dvou osobních dokladů (občanský průkaz + řidičský průkaz, cestovní pas, rodný list, průkaz pojištěnce, zbrojní průkaz).

  • Potvrzení o příjmu - kvůli prověření úvěrové schopnosti je nutné doložit například potvrzení o příjmu vystavené zaměstnavatelem, výplatní pásky, výpisy z účty, daňové přiznání či jakýkoliv jiný doklad potvrzující dlouhodobý a pravidelný příjmy žadatele o úvěr.

  • Další požadavky - některé typy úvěrů vyžadují například zajištění prostřednictvím ručitele nebo nemovitosti (hypotéky).

 

Kdo je spolužadatel

Spolužadatelé jsou osoby, které společně žádají o jeden úvěr. Díky společným příjmům mají spolužadatelé lepší šanci dosáhnout na vyšší úvěr s výhodnějšími podmínkami. Nejčastěji se spolužadatelství využívá u hypotečních úvěrů na bydlení, kdy o hypotéku společně žádají partneři či manželé. Spolužadatelem ale může být i jiná osoba blízká (např. rodiče, děti, sourozenci).

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová