Cestovní pojištění – srovnání cen

Půjčka peněz v exekuci

Půjčka pro lidi v exekuci je poslední možností, jak uhradit závazky, které nepočkají a mohou je uvrhnout do daleko komplikovanější situace. Bohužel získat ji není ani trochu jednoduché. Kdo vám v téhle situaci pomůže a o jaký produkt žádat? Dočtete se na následujících řádcích.

Půjčka s exekucí? Na banku zapomeňte

Drtivá většina zájemců o půjčku míří v první řadě do banky, u níž mají veden svůj bankovní účet nebo využívají jiné produkty. Málokdo však tuší, že proces schvalování půjčky v bance je nesmírně náročný a zdlouhavý. Bankovního úředníka totiž bude zajímat nejen vaše bonita a výše příjmů, ale také finanční minulost a případné závazky z dřívějška. 

Pokud zjistí (a vezměte jed na to, že zjistí), že máte negativní záznam v registrech dlužníků, s půjčkou můžete mít zásadní problém. A exekuce je v tomhle případě jasnou STOPkou. Půjčka pro lidi v exekuci je pro banku (stejně jako pro případné další poskytovatele půjčkových produktů) totiž velice riskantní a v současné chvíli tak v Česku neexistuje banka, která by půjčky na vyplacení exekuce poskytovala. Ani do budoucna by tomu nemělo být jinak.

porovnání půjček

Nebankovní společnosti se budou cukat

Situace není o moc lepší ani u nebankovních poskytovatelů půjček. Ti mají totiž ze zákona povinnost prověřovat bonitu žadatele. Negativní záznam v registrech nebo nízký příjem nemusí být překážkou. Exekuce ale už opět bývá problémem. Situace ohledně půjček v exekuci ale nebyla vždy taková. Změny nastaly až s příchodem novely spotřebitelského zákona, která měla za cíl ochránit nejen spotřebitele, ale ostatně také poskytovatele těchto půjček. Dnes už proto klasickou nebankovní mikropůjčku s exekucí (třeba prostřednictvím SMS zprávy) nezískáte. 

Půjčka v exekuci? Řešení existuje, ale není zadarmo

Výše jsme zmínili, že ani banka, ani solidní nebankovní společnost půjčku pro lidi v exekuci nenabízí. Přesto není situace úplně bezvýchodná. Jistou alternativou, jak získat peníze navíc je americká hypotéka. Jde o větší finanční injekci, kterou můžete použít jakkoli uznáte za vhodné. Jde vlastně o bezúčelovou půjčku, u níž nemusíte dokládat, jak jste s vypůjčenými prostředky naložili. Aby vám ale byla americká hypotéka poskytnuta, je potřeba za ni ručit nemovitostí, na které nevázne žádné věcné břemeno, zástavní právo nebo jiné omezení. 

Jistou alternativou jsou také P2P (peer to peer) půjčky, kdy si půjčují lidé od fyzických osob – tzv. investorů. Jak tyhle půjčky fungují v praxi? Žadatel se zaregistruje na vybrané platformě, sepíše svůj příběh a dostane nabídku úroku (vyšší úrok pro rizikovější klienty). Pokud jej akceptuje, příběh je uveřejněn na virtuálním „tržišti,“ kde se investoři skládají na výslednou částku. Bohužel i pro ně je často exekuce nepřekonatelnou překážkou a své peníze dlužníkovi nechtějí půjčit. I mezi investory se ale mohou objevit výjimky, proto není od věci zkusit štěstí v téhle oblasti.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4