Blog
Půjčky a úvěry
Počítání nad smlouvou

Účelový a neúčelový úvěr: Jaký je mezi nimi rozdíl?

16. listopadu 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Spotřebitelské úvěry patří mezi oblíbené produkty bank i nebankovních společností. Spotřebiteli totiž pomohou vybavit byt, pořídit vysněný automobil nebo uhradit nečekaný výdaj. Při výběru konkrétního spotřebitelského úvěru ale můžete narazit na dvě základní skupiny – úvěry účelové a ty, u kterých není potřeba dokládat, jak s vypůjčenými prostředky naložíte. Jaký je mezi jednotlivými skupinami rozdíl? Prozradíme!

Účelový úvěr je levnější, ale komplikovanější

A začněme úvěrem účelovým. Ten, jak už ostatně jeho samotný název napovídá, je určen k financování konkrétního účelu. Jít může například o pořízení bydlení nebo jeho vybavení, či koupi automobilu. Každopádně platí, že účelový úvěr je levnější (průměrná úroková sazba účelových úvěrů se pohybuje kolem 10 % p. a.), protože pro poskytovatele představuje menší míru rizika. Spotřebitel ale musí doložit, jak s vypůjčenými prostředky naložil.

Tento typ úvěrů nabízí jak banky, tak nebankovní společnosti. A získat ho můžete i bez toho, abyste opustili pohodlí svého domova. Často totiž stačí o úvěr požádat prostřednictvím jednoduchého online formuláře, na základě kterého vás bude banka či nebankovní poskytovatel kontaktovat s dalším postupem. Peníze jsou v tomhle případě často zasílány přímo třetí straně (například dodavateli služby nebo zboží).

Chci si půjčit

Neúčelový úvěr je dražší, ale jeho použití variabilnější

Druhou skupinou úvěrů jsou ty, u kterých není potřeba dokládat účel využití finančních prostředků. Také neúčelový úvěr vám dokáže poskytnout jak banka, tak nebankovní společnost. Poskytovatel se navíc nebude vůbec zajímat, jak jste s vypůjčenými prostředky naložili. Chcete si zaletět na exotickou dovolenou nebo třeba financovat pořízení luxusního šperku? Nikomu o tom nemusíte říkat!

Obrovská míra svobody a nižší administrativní zátěž je ale pochopitelně vykoupena vyššími úroky. Průměrná úroková sazba účelových úvěrů se v tomhle případě pohybuje kolem 15 % p. a. Peníze obdržíte jednoduše v hotovosti nebo si je můžete nechat zaslat na účet. Konkrétní podmínky úvěrů bez dokládání účelu si stanovují jednotliví poskytovatelé sami. Obecně ale platí, že je potřeba, aby byl žadatel plnoletý, měl dostatečný a pravidelný příjem a bydliště nebo trvalý pobyt na území České republiky.

Jaký úvěr se vyplatí víc?

Pokud můžete bance nebo nebankovnímu poskytovateli doložit, jak s vypůjčenými prostředky naložíte, rozhodně volte levnější úvěr účelový. Jestliže nechcete nebo nemůžete doložit účel využití finančních prostředků, pak vám nezbyde nic jiného než požádat o úvěr neúčelový.

Při výběru konkrétního produktu se ale vždy zaměřujte nejen na úrok, ale především RPSN, které má mnohem lepší vypovídací schopnost. A pokud se v jednotlivých nabídkách nemůžete zorientovat, využijte praktických online srovnávačů a nezávislých kalkulaček!

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).