Jedním z hlavních rizik, které by měla kvalitní životní pojistka krýt, je nepochybně riziko smrti. V případě této smutné události může kvalitně nastavená pojistka zajistit nejbližší na několik dalších měsíců i let. Čemu při sjednávání pojištění pro případ smrti věnovat pozornost?

Životní pojištění pro případ smrti nepodceňujte

Smrt je rizikem, které ohrožuje dennodenně každého z nás. A to bez ohledu na pohlaví, věk, pracovní náplň nebo aktuální zdravotní stav. Úmrtí navíc často přichází zcela nečekaně a bez varování. Jedním ze způsobů, jak pro tento případ zajistit vaše nejbližší, je kvalitní životní pojištění pro případ smrti. A to zejména ve chvíli, kdy je rodina na vašich příjmech existenčně závislá.

Spočítat životní pojištění

Na jakou částku sjednat pojištění pro případ smrti?

Zabezpečit riziko vaší smrti si klade za cíl primárně životní pojištění a to v rámci všech nabízených variant tohoto pojistného produktu. Při jeho sjednávání si ale můžete klást zcela zásadní otázku a tou je, na jakou částku se nechat pro případ smrti pojistit. V takovém případě je nutné individuálně vyhodnotit míru svého rizika, která se odráží od aktuálního životního standardu.

  • Mohlo by vás zajímat: Pokud splácíte hypotéku nebo půjčky, sjednejte si též pojištění úvěru pro případ smrti. V případě tragické události za vás převezme závazek pojišťovna.

V zásadě je tak důležité odpovědět si na to, jaký objem finančních prostředků a kolik času by vaše rodina potřebovala na to, aby se s výpadkem vašich příjmů vypořádala. To záleží samozřejmě na tom, zda splácíte půjčky, úvěry, splátky hypotéky apod., a jak vysoké jsou vaše pravidelné měsíční výdaje. Výsledná pojistná částka bude následně definována v pojistné smlouvě a bývá základem pro výpočet pojistného.

  • Náš tip: Pokud je na vás rodina finančně závislá, doporučujeme sjednat pojistnou částku na smrt přibližně ve výši trojnásobku ročního platu.

Dávejte pozor na výluky z pojistného plnění

Kromě pojistné částky, kterou obdrží obmyšlená osoba v případě smrti pojistníka, jsou u správně nastaveného životního pojištění pro případ smrti důležité i výluky z pojistného plnění (např. sebevražda). Pokud nastane smrt některým ze způsobů, které jsou uvedené ve výlukách pojišťovny, pozůstalí nemusí dostat ani korunu.

Při výběru správné pojišťovny je proto důležité vybírat takovou, v jejíž nabídce je zahrnuto pojištění smrti z jakýchkoliv příčin a smrt následkem úrazu. Vždy také dbejte na to, abyste měli pojistnou smlouvu nastavenou tak, aby pokrývala obě příčiny, a zajistila vašim nejbližším opravdu 100 % ochranu. Od věci také není prostudovat podrobně pojistné podmínky, v nichž jsou výluky a podmínky pojistného plnění detailně uvedené.

Od věci také není sjednat si k životní pojistce i další připojištění (například pojištění pracovní neschopnosti, pojištění invalidity nebo úrazové pojištění). Pro tyto případy je dobré si domluvit schůzku s pojišťovacím specialistou a s ním pak sestavit pojištění ušité přímo na míru nejen vám, ale také ostatním členům rodiny.

Spočítat životní pojištění
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.