Kapitálové životní pojištění spadá do kategorie životního pojištění a kombinuje v sobě pojistku pro případ smrti či dožití s rezervotvornou složkou. Na rozdíl od investičního životního pojištění zde existuje garantovaná částka, kterou pojišťovna vyplatí pojistníkovi v případě dožití určitého věku. Pokud se dohodnutého věku pojistník nedožije, je částka vyplacena tzv. obmyšlené osobě, kterou pojistník určí. Má smysl o téhle pojistce uvažovat?

Kapitálové životní pojištění: co to je?

Stejně jako kterékoli jiné životní pojištění i to kapitálové chrání rodinu nebo blízké osoby pojistníka před nenadálým výpadkem příjmů způsobeným smrtí pojištěné osoby. Zároveň v sobě ale zahrnuje i rezervotvornou složkou. Pojistná částka může být pro obě rizika stejná nebo si klient volí zvlášť pojistnou částku pro případ smrti a zvlášť pojistnou částku pro případ dožití.

V případě druhém je sjednaná pojistná částka doplněná o garantované zhodnocení, kterému se říká technická úroková míra (dále jen TÚM). Maximální výše technické úrokové míry činí dle vyhlášky č. 434/2009 Sb. 1,3 %. Při sjednávání kapitálového životního pojištění se vyplácí uzavřít pojistku na minimálně deset let. Kratší doba pojištění totiž nezaručí vytvoření kapitálové hodnoty v dostatečné výši.


Pro koho může být kapitálové životní pojištění zajímavé?

O kapitálovém životním pojištění se vyplatí uvažovat ve chvíli, kdy chcete zabezpečit své blízké pro případ smrti a zároveň plánujete dlouhodobě a pravidelně zhodnocovat své finanční prostředky. Díky kapitálovému životnímu pojištění navíc máte garantovanou částku pro případ dožití. To je hlavní rozdíl oproti investičnímu životnímu pojištění, u něhož sice existuje možnost vyššího zhodnocení, výnos ale není garantován a riziko je čistě na bedrech pojistníka.

Prostředky vložené do kapitálového životního pojištění jsou úročeny zhruba 2,0 - 2,4 % p.a

Kapitálové životní pojištění – výhody:

 • Máte zde garantovanou pojistnou částku pro případ smrti a dožití
 • Existuje zde i garantované minimální zhodnocení finančních prostředků (TÚM)
 • K samotné pojistce si můžete sjednat řadu atraktivních připojištění (např. trvalé následky, invalidita, závažné onemocnění, pobyt v nemocnici apod.)
 • Daňová uznatelnost zaplaceného pojistného

Kapitálové životní pojištění – nevýhody:

 • Nastavení pojistky nelze libovolně měnit
 • Na rozdíl od investičního životního pojištění nelze ovlivňovat tvorbu kapitálové hodnoty
 • Pojistku se vyplácí uzavírat na 10 let a více
 • S penězi není možno volně disponovat

Kdo kapitálové životní pojištění poskytuje?

Stejně jako investiční životní pojištění patří i to kapitálové do skupiny produktů komerčního pojištění, takže si ho můžete sjednat u většiny tuzemských pojišťoven. Ačkoli má tento produkt největší slávu už dávno za sebou, stále má své pevné místo na trhu pojistných produktů a neměl by být opomíjen. Abyste při výběru vhodné pojistky nešlápli vedle, je dobré mezi sebou jednotlivé nabídky vzájemně porovnat pomocí nezávislých online srovnávačů.

Při výběru vhodného kapitálového životního pojištění se nedívejte pouze na jeho cenu, ale zejména na výluky z pojistného plnění, kam spadá například sebevražda nebo úmrtí v prvních dvou měsících trvání pojistné smlouvy. Samotnou cenu tohoto produktu ovlivňuje nejen pojistníkův věk, ale také zdravotní stav nebo zaměstnání. Pokud vaše zaměstnání spadá do některé z rizikových skupin, zaplatíte vyšší pojistné.

Srovnaný magazín

 • Žena čistí houby v lese
  21. srpna 2023|Petr Woff
  Kde rostou houby? Nápovědu najdete na příjezdových cestách

  Hřib smrkový, bedla vysoká nebo liška obecná právě nyní využívá příznivých povětrnostních podmínek a roste. Nasměrujeme vás do nejlepších houbařských lokalit v České republice! Úrodná místa existují také v Praze, ale neztrácejte čas. Každý hříbek čeká pouze na toho nejrychlejšího zájemce!

 • značka pozor na klíšťata v lese
  23. června 2023|Petr Woff
  Klíšťomapa: Každé desáté klíště v Česku přenáší boreliózu

  Od března do října jsou aktivní roztoči, kteří touží po lidské krvi a přenášejí nemoci. Například encefalitida se v České republice šíří rychleji než v jakémkoli jiném státě Evropské unie. Mapa výskytu klíšťat ukazuje, kde jsou drobní paraziti nejagresivnější. Ale buďte opatrní pokaždé, když míříte do přírody. Peprmintové a další oleje raději nepoužívejte, lepší jsou repelenty a přinejhorším vám pomůže pinzeta.

 • Chata v horách
  16. března 2023|Jana Březinová
  Podpojištění chat a chalup aneb když vám pojišťovna nahradí jen část škody

  Češi mají sjednáno pojištění nemovitosti na správnou částku pouze ve 30 % případů. Zbytek nemovitostí je podpojištěno, a to platí i pro chaty a chalupy. Vysoká inflace přitom propast mezi pojistnou částkou a hodnotou rekreačního bydlení dál prohlubuje.

 • Počítání kalkulačka
  11. ledna 2023|Jana Březinová
  Kolik vám na daních ušetří životní pojištění? A co dělat, když smlouvu zrušíte?

  Životní pojištění patří ke státem podporovaným finančním nástrojům. Díky dobře nastavené smlouvě můžete ročně ušetřit několik tisíc korun na daních. Musíte však splnit určité podmínky. Málokdo pak ví, že při zrušení smlouvy je nutné životní pojištění zpětně dodanit.

 • Zubař kouká do otevřených úst
  09. ledna 2023|Monika Šaríková
  Kolik stojí péče o zuby a jak se na ni finančně připravit

  Péče o zuby a návštěva zubaře by měly být každý rok samozřejmostí, pokud nechcete zbytečně doplácet. Spoustě zákroků lze totiž předejít dobrou preventivní péčí. Také se hodí vědět, co vše je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a za co si připlatíte.

 • prodejce pojištění a mladý pár
  Jaký je rozdíl mezi investičním a kapitálovým životním pojištěním?

  Chcete zabezpečit svoji rodinu pro případ nenadálé události? Nedokážete se ale bezpečně zorientovat ve světě složitých pojistných termínů? Nevíte, jestli uzavřít investiční nebo kapitálové pojištění? Poradíme vám, jak se v této problematice zorientovat a zvolit to nejvýhodnější řešení.

 • Manželé u doktora
  08. září 2021|Monika Šaríková
  Jak řeší životní pojistky následky psychických chorob

  Psychické choroby a poruchy jsou nejen samostatnou diagnózou, ale i doprovodnou nemocí u řady dalších závažných onemocnění, jako např. rakovina, problémy pohybového ústrojí a dalších. Deprese či úzkosti se mohou projevit i po jakémkoliv jiném onemocnění. Počet nemocných v posledních letech významně narůstá a odborníci varují, že tento trend bude v blízké budoucnosti ještě více sílit – i díky koronarovirové krizi.

 • Týmový shluk
  15. ledna 2021|Monika Šaríková
  UNIQA koupila společnosti skupiny AXA. Jaké změny čekají klienty obou společností?

  Značka AXA letos nadobro zmizí z českého trhu. V říjnu roku 2020 odkoupil produkty i s klienty této finanční společnosti koncern UNIQA Insurance Group. Stávající smlouvy klientů AXy zůstávají v platnosti i nadále. Klienti UNIQA pojišťovny se pak mohou těšit na komplexnější nabídku finančních produktů. Investovat budou moci například do některého z podílových fondů.

 • dokumenty-havpoj
  Proč se vyplatí sjednání úrazového pojištění k havarijnímu pojištění?

  Povinné ručení, obecně zažité označení pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, musí mít ze zákona sjednáno každé vozidlo, kterému byla přidělena registrační značka, technický průkaz, nebo je používáno na veřejných komunikacích. Jak je to ale s havarijním pojištěním a dalšími doplňkovými připojištěními, které si k němu můžete za výhodnějších podmínek sjednat?

 • Surfování
  04. dubna 2020|Monika Šaríková
  Jste aktivní sportovec? Podívejte se, jaké rizikové sporty si lze připojistit

  Že pro vás dovolená strávená v jedné pozici na přeplněné pláži není a raději ji trávíte aktivním odpočinkem? Lezete po horách, milujete vodní sporty nebo překonáváte svoje limity na kole? Pokud jste propadli sportu a nezaleknete se ani toho extrémního, měli byste vědět, že případné úrazy vaše běžné cestovní pojištění ne vždy kryje. Podívejte se, jaké rizikové sporty si lze připojistit a u čeho máte – lidově řečeno „smolíka“.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.