Životní pojištění OSVČ

 • Životní pojištění šité na míru vašim potřebám

 • V případě pojistné události stojíme při vás

životní pojištění header

Být svým vlastním pánem má nesporně spoustu atraktivních výhod. S podnikáním jsou však spojena i jistá rizika a nedostatky. Jedním z nich je například výpadek příjmu během vleklé nemoci nebo nepříjemného úrazu. Protože stát na OSVČ příliš nemyslí, je pro ně sjednání komerčního životního pojištění nutností.

Kvalitní životní pojištění OSVČ chrání před úrazem i nemocí

Pokud onemocní zaměstnanec, zaměstnavatel mu bude společně se státem vyplácet nemocenskou. OSVČ ale mívají v těchto případech zpravidla smůlu. Nemocenské pojištění si sice mohou dobrovolně platit, prvních čtrnáct dnů nemoci však nedostanou ani korunu a ani potom to není žádná vysoká částka. Proto si naprostá většina z nich sjednává životní pojistku, v rámci které si pojišťují pracovní neschopnost, nemoc a úraz, případně invaliditu a smrt.

Pojištění pracovní neschopnosti: OSVČ nezůstane bez prostředků

Jak už jsme zmínili výše, součástí životního pojištění pro OSVČ by mělo být minimálně pojištění pracovní neschopnosti. V takovém případě vám kvalitně nastavené pojištění pomůže vykrýt výpadek příjmu, který vznikl kvůli úrazu nebo nemoci. Po dobu trvání pracovní neschopnosti je osobě samostatně výdělečně činné přiznána náhrada od pojišťovny, za ty dny, které pojišťovna sama uzná.

V praxi to vypadá tak, že po sjednání pojistky musí uplynout tzv. karenční doba, během které pojišťovna případnou pracovní neschopnost nekryje. Jakmile k úrazu nebo nemoci dojde po uplynutí zmíněné doby, pojistnou událost je potřeba nahlásit. Na základě konkrétní pojišťovny a vybrané pojistky obdržíte plnění už během pracovní neschopnosti, nebo po jejím skončení.

V případech, že neschopnost trvá delší dobu, nebo se delší doba trvání vzhledem k povaze úrazu nebo onemocnění předpokládá, můžete žádat pojišťovnu o tzv. „zálohu“. Vždy však pamatujte na to, že některé pojišťovny stanovují maximální délku léčby jednotlivých onemocnění, proto vám nemohou vyplatit vyšší nebo delší plnění.

Mohlo by vás zajímat:

 • Denní dávka plnění začíná u komerčních pojišťoven obvykle na 100 Kč. Dražší produkty vám ale dokážou zajistit plnění až 1 500 - 2 000 Kč. Výši denní dávky navíc můžete v pojistce kdykoli změnit.

V rámci kvalitně nastaveného životního pojištění si sjednejte i další rizika, mezi které patří například trvalé následky, invalidita a v krajním případě i smrt. U trvalých následků a invalidity si nastavte pojistnou částku tak, abyste si udrželi životní úroveň až do důchodového věku. U pojistky pro případ smrti pak volte pojistnou částku v takové výši, aby byla vaše rodina dostatečně zabezpečena a nezůstaly jí žádné dluhy.

Náš tip:

Kromě „klasického“ životního pojištění existuje i to, které v sobě kombinuje rizikovou a spořící složku. Pokud chcete svoje úspory v průběhu času zhodnotit, zaměřte se spíše na druhou zmíněnou možnost.

Jak si jako OSVČ sjednat kvalitní životní pojištění?

Protože tento produkt nabízí řada pojišťoven, je dobré mezi sebou jednotlivé nabídky porovnat pomocí nezávislých online srovnávačů. Samotnou pojistku můžete sjednat jak online, tak osobně na pobočce. Připravte se ale na to, že jako OSVČ budete muset pojišťovně doložit skutečnost, že doopravdy podnikáte. Někdy stačí uvést IČO, jindy bude potřeba doložit živnostenské oprávnění.

Pojišťovacího experta bude též zajímat, jakými chorobami aktuálně trpíte, s čím jste se léčili v minulosti, zda jste kuřák nebo máte v rodině závažnou diagnózu. I tady platí, že pojišťovny vás nepojistí na nemoci, s nimiž se aktuálně léčíte, případně jste se s nimi v minulosti léčili. Často bude potřeba doložit lékařské zprávy od praktika i specialistů.

V ideálním případě si nechte konkrétní životní situaci pojišťovacím expertem namodelovat a zvolte takovou variantu, která pro případ nenadálých událostí zajistí nejen vás, ale případně taky vaší rodinu. Pamatujte, že čím víc si za kvalitně nastavenou pojistku platíte, tím vyšší bude plnění v případě úrazu, nemoci nebo trvalých následků, invalidity, či smrti. Životní pojištění je zkrátka službou, na níž se, zvláště u podnikatelů a živnostníků, nevyplatí šetřit.

Srovnaný magazín

 • Žena čistí houby v lese
  21. srpna 2023|Petr Woff
  Kde rostou houby? Nápovědu najdete na příjezdových cestách

  Hřib smrkový, bedla vysoká nebo liška obecná právě nyní využívá příznivých povětrnostních podmínek a roste. Nasměrujeme vás do nejlepších houbařských lokalit v České republice! Úrodná místa existují také v Praze, ale neztrácejte čas. Každý hříbek čeká pouze na toho nejrychlejšího zájemce!

 • značka pozor na klíšťata v lese
  23. června 2023|Petr Woff
  Klíšťomapa: Každé desáté klíště v Česku přenáší boreliózu

  Od března do října jsou aktivní roztoči, kteří touží po lidské krvi a přenášejí nemoci. Například encefalitida se v České republice šíří rychleji než v jakémkoli jiném státě Evropské unie. Mapa výskytu klíšťat ukazuje, kde jsou drobní paraziti nejagresivnější. Ale buďte opatrní pokaždé, když míříte do přírody. Peprmintové a další oleje raději nepoužívejte, lepší jsou repelenty a přinejhorším vám pomůže pinzeta.

 • Chata v horách
  16. března 2023|Jana Březinová
  Podpojištění chat a chalup aneb když vám pojišťovna nahradí jen část škody

  Češi mají sjednáno pojištění nemovitosti na správnou částku pouze ve 30 % případů. Zbytek nemovitostí je podpojištěno, a to platí i pro chaty a chalupy. Vysoká inflace přitom propast mezi pojistnou částkou a hodnotou rekreačního bydlení dál prohlubuje.

 • Počítání kalkulačka
  11. ledna 2023|Jana Březinová
  Kolik vám na daních ušetří životní pojištění? A co dělat, když smlouvu zrušíte?

  Životní pojištění patří ke státem podporovaným finančním nástrojům. Díky dobře nastavené smlouvě můžete ročně ušetřit několik tisíc korun na daních. Musíte však splnit určité podmínky. Málokdo pak ví, že při zrušení smlouvy je nutné životní pojištění zpětně dodanit.

 • Zubař kouká do otevřených úst
  09. ledna 2023|Monika Šaríková
  Kolik stojí péče o zuby a jak se na ni finančně připravit

  Péče o zuby a návštěva zubaře by měly být každý rok samozřejmostí, pokud nechcete zbytečně doplácet. Spoustě zákroků lze totiž předejít dobrou preventivní péčí. Také se hodí vědět, co vše je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a za co si připlatíte.

 • prodejce pojištění a mladý pár
  Jaký je rozdíl mezi investičním a kapitálovým životním pojištěním?

  Chcete zabezpečit svoji rodinu pro případ nenadálé události? Nedokážete se ale bezpečně zorientovat ve světě složitých pojistných termínů? Nevíte, jestli uzavřít investiční nebo kapitálové pojištění? Poradíme vám, jak se v této problematice zorientovat a zvolit to nejvýhodnější řešení.

 • Manželé u doktora
  08. září 2021|Monika Šaríková
  Jak řeší životní pojistky následky psychických chorob

  Psychické choroby a poruchy jsou nejen samostatnou diagnózou, ale i doprovodnou nemocí u řady dalších závažných onemocnění, jako např. rakovina, problémy pohybového ústrojí a dalších. Deprese či úzkosti se mohou projevit i po jakémkoliv jiném onemocnění. Počet nemocných v posledních letech významně narůstá a odborníci varují, že tento trend bude v blízké budoucnosti ještě více sílit – i díky koronarovirové krizi.

 • Týmový shluk
  15. ledna 2021|Monika Šaríková
  UNIQA koupila společnosti skupiny AXA. Jaké změny čekají klienty obou společností?

  Značka AXA letos nadobro zmizí z českého trhu. V říjnu roku 2020 odkoupil produkty i s klienty této finanční společnosti koncern UNIQA Insurance Group. Stávající smlouvy klientů AXy zůstávají v platnosti i nadále. Klienti UNIQA pojišťovny se pak mohou těšit na komplexnější nabídku finančních produktů. Investovat budou moci například do některého z podílových fondů.

 • dokumenty-havpoj
  Proč se vyplatí sjednání úrazového pojištění k havarijnímu pojištění?

  Povinné ručení, obecně zažité označení pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, musí mít ze zákona sjednáno každé vozidlo, kterému byla přidělena registrační značka, technický průkaz, nebo je používáno na veřejných komunikacích. Jak je to ale s havarijním pojištěním a dalšími doplňkovými připojištěními, které si k němu můžete za výhodnějších podmínek sjednat?

 • Surfování
  04. dubna 2020|Monika Šaríková
  Jste aktivní sportovec? Podívejte se, jaké rizikové sporty si lze připojistit

  Že pro vás dovolená strávená v jedné pozici na přeplněné pláži není a raději ji trávíte aktivním odpočinkem? Lezete po horách, milujete vodní sporty nebo překonáváte svoje limity na kole? Pokud jste propadli sportu a nezaleknete se ani toho extrémního, měli byste vědět, že případné úrazy vaše běžné cestovní pojištění ne vždy kryje. Podívejte se, jaké rizikové sporty si lze připojistit a u čeho máte – lidově řečeno „smolíka“.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.