Být svým vlastním pánem má nesporně spoustu atraktivních výhod. S podnikáním jsou však spojena i jistá rizika a nedostatky. Jedním z nich je například výpadek příjmu během vleklé nemoci nebo nepříjemného úrazu. Protože stát na OSVČ příliš nemyslí, je pro ně sjednání komerčního životního pojištění nutností.
Kvalitní životní pojištění OSVČ chrání před úrazem i nemocí
Pokud onemocní zaměstnanec, zaměstnavatel mu bude společně se státem vyplácet nemocenskou. OSVČ ale mívají v těchto případech zpravidla smůlu. Nemocenské pojištění si sice mohou dobrovolně platit, prvních čtrnáct dnů nemoci však nedostanou ani korunu a ani potom to není žádná vysoká částka. Proto si naprostá většina z nich sjednává životní pojistku, v rámci které si pojišťují pracovní neschopnost, nemoc a úraz, případně invaliditu a smrt.
Pojištění pracovní neschopnosti: OSVČ nezůstane bez prostředků
Jak už jsme zmínili výše, součástí životního pojištění pro OSVČ by mělo být minimálně pojištění pracovní neschopnosti. V takovém případě vám kvalitně nastavené pojištění pomůže vykrýt výpadek příjmu, který vznikl kvůli úrazu nebo nemoci. Po dobu trvání pracovní neschopnosti je osobě samostatně výdělečně činné přiznána náhrada od pojišťovny, za ty dny, které pojišťovna sama uzná.
V praxi to vypadá tak, že po sjednání pojistky musí uplynout tzv. karenční doba, během které pojišťovna případnou pracovní neschopnost nekryje. Jakmile k úrazu nebo nemoci dojde po uplynutí zmíněné doby, pojistnou událost je potřeba nahlásit. Na základě konkrétní pojišťovny a vybrané pojistky obdržíte plnění už během pracovní neschopnosti, nebo po jejím skončení.
V případech, že neschopnost trvá delší dobu, nebo se delší doba trvání vzhledem k povaze úrazu nebo onemocnění předpokládá, můžete žádat pojišťovnu o tzv. „zálohu“. Vždy však pamatujte na to, že některé pojišťovny stanovují maximální délku léčby jednotlivých onemocnění, proto vám nemohou vyplatit vyšší nebo delší plnění.
Mohlo by vás zajímat:
Denní dávka plnění začíná u komerčních pojišťoven obvykle na 100 Kč. Dražší produkty vám ale dokážou zajistit plnění až 1 500 - 2 000 Kč. Výši denní dávky navíc můžete v pojistce kdykoli změnit.
V rámci kvalitně nastaveného životního pojištění si sjednejte i další rizika, mezi které patří například trvalé následky, invalidita a v krajním případě i smrt. U trvalých následků a invalidity si nastavte pojistnou částku tak, abyste si udrželi životní úroveň až do důchodového věku. U pojistky pro případ smrti pak volte pojistnou částku v takové výši, aby byla vaše rodina dostatečně zabezpečena a nezůstaly jí žádné dluhy.
Náš tip:
Kromě „klasického“ životního pojištění existuje i to, které v sobě kombinuje rizikovou a spořící složku. Pokud chcete svoje úspory v průběhu času zhodnotit, zaměřte se spíše na druhou zmíněnou možnost.
Jak si jako OSVČ sjednat kvalitní životní pojištění?
Protože tento produkt nabízí řada pojišťoven, je dobré mezi sebou jednotlivé nabídky porovnat pomocí nezávislých online srovnávačů. Samotnou pojistku můžete sjednat jak online, tak osobně na pobočce. Připravte se ale na to, že jako OSVČ budete muset pojišťovně doložit skutečnost, že doopravdy podnikáte. Někdy stačí uvést IČO, jindy bude potřeba doložit živnostenské oprávnění.
Pojišťovacího experta bude též zajímat, jakými chorobami aktuálně trpíte, s čím jste se léčili v minulosti, zda jste kuřák nebo máte v rodině závažnou diagnózu. I tady platí, že pojišťovny vás nepojistí na nemoci, s nimiž se aktuálně léčíte, případně jste se s nimi v minulosti léčili. Často bude potřeba doložit lékařské zprávy od praktika i specialistů.
V ideálním případě si nechte konkrétní životní situaci pojišťovacím expertem namodelovat a zvolte takovou variantu, která pro případ nenadálých událostí zajistí nejen vás, ale případně taky vaší rodinu. Pamatujte, že čím víc si za kvalitně nastavenou pojistku platíte, tím vyšší bude plnění v případě úrazu, nemoci nebo trvalých následků, invalidity, či smrti. Životní pojištění je zkrátka službou, na níž se, zvláště u podnikatelů a živnostníků, nevyplatí šetřit.