Pojistit se pro případy ohrožení nebo výpadku příjmu je jedním z pilířů zodpovědného podnikatele nebo zaměstnance. Proto je nesmírně důležité sjednat si odpovídající životní pojištění, které vaše nejbližší ochrání v případě vleklé nemoci, invalidity nebo smrti. Součástí kvalitně nastaveného životního pojištění ovšem může být též pojištění nemocenské.

Komu je pojištění pro případ nemoci určeno?

Pojištění nemocenské mohou využívat jak zaměstnanci, tak podnikatelé nebo osoby samostatně výdělečně činné. Pojištění pro případ nemoci chrání proti poklesu příjmů v době vaší pracovní neschopnosti nebo při pobytu v nemocnici. U zaměstnanců se obvykle uzavírá nad rámec státního systému nemocenských dávek.

Pokud tedy onemocníte nebo budete delší dobu v nemocnici, stát vám vyplatí klasickou nemocenskou a pojišťovna pak částku sjednanou v pojistné smlouvě. Poměrně jednoduchým, ale účinným způsobem si tak zachováte životní úroveň, na kterou jste zvyklí.

Pro koho je pojištění pro případ nemocí vhodné?

O kvalitně nastaveném pojištění nemocenské by měli v první řadě přemýšlet:

 • Hlavní živitelé rodiny: Pokud je na vašich příjmech závislý zbytek rodiny, je nezbytně nutné myslet na zadní vrátka a pojištění nemocenské si co nejdříve sjednat.

 • Osoby, které splácí půjčky nebo úvěry: V případě výpadku příjmu jednoho z partnerů nebo manželů (či obou) se můžete dostat do nepříjemných problémů. Pojištění nemocenské by vám mělo pomoci udržet si dosavadní životní úroveň.

 • Lidé, kteří nemají dostatečnou rezervu: Pokud veškeré vaše prostředky padnou na úhradu nájmu, energií, splátek nebo jiných nezbytných výdajů, je důležité být zabezpečen pro případ nečekaného výpadku příjmu.

 • OSVČ a podnikatelé: Pojištění nemocenské pro OSVČ je zcela nezbytné. A to i ve chvíli, kdy si dobrovolně platíte klasické nemocenské pojištění. Prvních 14 dnů nemoci i přesto nedostanete od státu ani korunu. Výpadek vám proto pomůže vykrýt komerční pojištění.

 • Partneři nebo manželé, kteří plánují založit rodinu: Pokud mzdu jednoho z nich nahradí rodičovský příspěvek, je dobré si pojištění nemocenské sjednat. A to zejména ve chvíli, pokud splácíte úvěry nebo hypotéky.

Dávejte si pozor na konec pojištění i výluky

Během vaší pojistky mohou nastat jisté skutečnosti, za kterých vám pojištění pracovní neschopnosti končí. Mezi ně patří zejména mateřská a rodičovská dovolená, ukončení pracovní neschopnosti, či přiznání invalidního nebo starobního důchodu.

Samostatnou kapitolou jsou potom výluky z pojistného plnění. V praxi jde o situace, kdy vám pojišťovna bude pojistné plnění krátit nebo vám dokonce nevyplatí ani korunu. (např. u psychických a psychiatrických diagnóz, v případě sebevraždy, u rizikového sportu apod.) O výlukách se proto vždy dopředu informujte v pojistných podmínkách a samotné smlouvě.

Jak funguje pojištění nemocenské v praxi?

Pojištění si snadno sjednáte u vybrané pojišťovny osobně nebo online. Po zaplacení pojistné částky a uplynutí tzv. karenční doby můžete nahlásit pojistnou událost. Počítejte nicméně s tím, že pojišťovny vyplácejí plnění standardně až po ukončení pracovní neschopnosti.

Některé z nich ale umožňují žádat o tzv. zálohu po jednom nebo dvou měsících, kdy se v pracovní neschopnosti nacházíte. V některých případech si můžete sjednat i variantu zpětného plnění a to již od prvního dne pracovní neschopnosti.

Samotná částka, která vám bude v rámci pojistky vyplacena, se často odvíjí od tzv. oceňovacích tabulek. Pokud vybraná pojišťovna oceňovací tabulky nemá, ještě neznamená, že by vaše pojistné plnění nemohla krátit na základě něčeho jiného. Často vás totiž musí prohlédnout smluvní lékař vybrané pojišťovny, který posoudí oprávněnost nároku.

Pozor si dávejte i na pojistné smlouvy, v nichž je uvedeno, že: „pojišťovna má možnost posoudit oprávněnost existence pracovní neschopnosti a případně plnění krátit, pokud délka neschopnosti není dostatečně odborně (lékařsky) zdůvodněna.“ V takovém případě můžete opět dostat výrazně méně, než na kolik máte ve skutečnosti nárok. Proto se vyplatí uzavírat pojistku pouze se seriózní pojišťovnou, která na našem trhu působí delší dobu a může se pochlubit portfoliem spokojených klientů.

Myslete také na to, že pojištění pro případ nemoci je až na výjimky dostupné pouze jako doplňkové připojištění k životnímu pojištění. Jinou kapitolou je potom pojištění pracovní neschopnosti v rámci balíčků pojištění výdajů nebo pojištění schopnosti splácet, které nabízejí banky a splátkové společnosti k úvěrům a půjčkám. Ale to už je zase jiná kapitola.

Srovnaný magazín

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.