Pojištění pracovní neschopnosti vás i vaši rodinu podrží ve chvíli, kdy řešíte dlouhodobou nemoc nebo nepříjemný úraz. Tento pojistný produkt je pro vás obzvláště vhodný ve chvíli, kdy splácíte hypotéku, úvěr nebo se potýkáte s napjatým rozpočtem a nedržíte žádné (nebo jen minimální) finanční rezervy.

Jak funguje pojištění při pracovní neschopnosti?

Máte sjednané životní pojištění? Pracovní neschopnost by měla být jeho neodmyslitelnou součástí. Jak vlastně tato pojistka funguje? Velmi zjednodušeně můžeme říct, že v tomto případě klasicky platíte měsíční pojistné a v případě nemoci nebo těžkého úrazu vám pojišťovna začne vyplácet tzv. denní odškodné. Pamatujte ovšem na to, že pracovní neschopnost musí nastat v důsledku nemoci nebo úrazu, které vznikly v době trvání pojištění.

Pojistné plnění se vyplácí pouze za podmínek, kdy pojištěný nemůže žádným způsobem vykonávat své zaměstnání nebo samostatně výdělečnou činnost. A to ani po omezenou část dne. Některé pojišťovny mohou přistoupit k přezkoumání zdravotního stavu pojistníka, případně si vyžádat odborné lékařské zprávy. Tady je potřeba zmínit, že pokud by toto přezkoumání pojištěný odmítl, není pojišťovna povinna vyplácet dávky.

Mohlo by vás zajímat:

Zdravotní pojištění při pracovní neschopnosti za vás i v případě dlouhodobé léčby stále platí stát. Pokud vám však skončil pracovní poměr, není od věci se na zdravotní pojišťovně ujistit, že spadáte do skupiny osob, za které stát pojištění i nadále platí.

Kdo by měl o pojištění pracovní neschopnosti přemýšlet?

Každý, kdo chce sebe nebo své nejbližší ochránit před nečekaným výpadkem příjmu způsobeným vleklou nemocí nebo těžkým úrazem, který vyžaduje delší dobu rekonvalescence. Aby příjmy jednotlivce či rodiny neklesly pod únosnou mez, je nezbytně nutné mít sjednané kvalitní pojištění pracovní neschopnosti s dostatečnými limity. V takovém případě totiž budete schopni hradit existenčně nutné výdaje v domácnosti.

Pojištění pro případ pracovní neschopnosti je vhodné nejen pro hlavní živitele rodiny (tj. ty, na jejichž příjmech závisí rodinný rozpočet), ale také pro osoby samostatně výdělečně činné, dále pak ty, kteří nedrží dostatečné rezervy nebo budoucí rodiče plánující potomka. Příjem jednoho z nich totiž bude v budoucnu nahrazen rodičovským příspěvkem, který se může při platbě nezbytných výdajů ukázat jako nedostatečný.

Jak si sjednat pojištění proti pracovní neschopnosti?

Tuto pojistku si můžete sjednat rámci svého životního pojištění. Nesmírně důležité je u tohoto produktu nastavit odpovídající výši denní dávky, která vám bude během pracovní neschopnosti vyplácena. Tato dávka by měla pokrýt základní výdaje (např. splátky hypotéky, úvěru apod.). Sjednat si samozřejmě můžete i pojistku s vyšším denním plněním, počítejte ale s tím, že taková pojistka bude dražší.



Mohlo by vás zajímat: Pokud vyděláváte zhruba 30 tisíc, denní dávka by měla být cca 750 korun.

Na co si dát u sjednávání pojištění v době pracovní neschopnosti pozor?

Při výběru vhodného pojištění na pracovní neschopnost je dobré mezi sebou jednotlivé nabídky pojišťoven vzájemně porovnat. K tomu vám poslouží nezávislé online kalkulačky a srovnávače. Pamatujte ovšem na to, že pojištění v době pracovní neschopnosti byste neměli primárně vybírat na základě jeho ceny, ale zejména rozsahu krytí pojistných rizik.

Pozornost věnujte i tzv. výlukám z pojistného plnění (např. nemoc z povolání, těhotenství apod.) a myslete i na tzv. karenční dobu, před jejímž uplynutím vám pojišťovna plnění nevyplatí. Pokud se ve světě pojištění neorientujete, oslovte zkušeného pojišťovacího specialistu, který vám konkrétní situaci namodeluje a doporučí nejvhodnější řešení i výši denní dávky vypočítané na základě vašich příjmů a výdajů.

Srovnaný magazín

  • Žena čistí houby v lese
    21. srpna 2023|Petr Woff
    Kde rostou houby? Nápovědu najdete na příjezdových cestách

    Hřib smrkový, bedla vysoká nebo liška obecná právě nyní využívá příznivých povětrnostních podmínek a roste. Nasměrujeme vás do nejlepších houbařských lokalit v České republice! Úrodná místa existují také v Praze, ale neztrácejte čas. Každý hříbek čeká pouze na toho nejrychlejšího zájemce!

  • značka pozor na klíšťata v lese
    23. června 2023|Petr Woff
    Klíšťomapa: Každé desáté klíště v Česku přenáší boreliózu

    Od března do října jsou aktivní roztoči, kteří touží po lidské krvi a přenášejí nemoci. Například encefalitida se v České republice šíří rychleji než v jakémkoli jiném státě Evropské unie. Mapa výskytu klíšťat ukazuje, kde jsou drobní paraziti nejagresivnější. Ale buďte opatrní pokaždé, když míříte do přírody. Peprmintové a další oleje raději nepoužívejte, lepší jsou repelenty a přinejhorším vám pomůže pinzeta.

  • Chata v horách
    16. března 2023|Jana Březinová
    Podpojištění chat a chalup aneb když vám pojišťovna nahradí jen část škody

    Češi mají sjednáno pojištění nemovitosti na správnou částku pouze ve 30 % případů. Zbytek nemovitostí je podpojištěno, a to platí i pro chaty a chalupy. Vysoká inflace přitom propast mezi pojistnou částkou a hodnotou rekreačního bydlení dál prohlubuje.

  • Počítání kalkulačka
    11. ledna 2023|Jana Březinová
    Kolik vám na daních ušetří životní pojištění? A co dělat, když smlouvu zrušíte?

    Životní pojištění patří ke státem podporovaným finančním nástrojům. Díky dobře nastavené smlouvě můžete ročně ušetřit několik tisíc korun na daních. Musíte však splnit určité podmínky. Málokdo pak ví, že při zrušení smlouvy je nutné životní pojištění zpětně dodanit.

  • Zubař kouká do otevřených úst
    09. ledna 2023|Monika Šaríková
    Kolik stojí péče o zuby a jak se na ni finančně připravit

    Péče o zuby a návštěva zubaře by měly být každý rok samozřejmostí, pokud nechcete zbytečně doplácet. Spoustě zákroků lze totiž předejít dobrou preventivní péčí. Také se hodí vědět, co vše je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a za co si připlatíte.

  • prodejce pojištění a mladý pár
    Jaký je rozdíl mezi investičním a kapitálovým životním pojištěním?

    Chcete zabezpečit svoji rodinu pro případ nenadálé události? Nedokážete se ale bezpečně zorientovat ve světě složitých pojistných termínů? Nevíte, jestli uzavřít investiční nebo kapitálové pojištění? Poradíme vám, jak se v této problematice zorientovat a zvolit to nejvýhodnější řešení.

  • Manželé u doktora
    08. září 2021|Monika Šaríková
    Jak řeší životní pojistky následky psychických chorob

    Psychické choroby a poruchy jsou nejen samostatnou diagnózou, ale i doprovodnou nemocí u řady dalších závažných onemocnění, jako např. rakovina, problémy pohybového ústrojí a dalších. Deprese či úzkosti se mohou projevit i po jakémkoliv jiném onemocnění. Počet nemocných v posledních letech významně narůstá a odborníci varují, že tento trend bude v blízké budoucnosti ještě více sílit – i díky koronarovirové krizi.

  • Týmový shluk
    15. ledna 2021|Monika Šaríková
    UNIQA koupila společnosti skupiny AXA. Jaké změny čekají klienty obou společností?

    Značka AXA letos nadobro zmizí z českého trhu. V říjnu roku 2020 odkoupil produkty i s klienty této finanční společnosti koncern UNIQA Insurance Group. Stávající smlouvy klientů AXy zůstávají v platnosti i nadále. Klienti UNIQA pojišťovny se pak mohou těšit na komplexnější nabídku finančních produktů. Investovat budou moci například do některého z podílových fondů.

  • dokumenty-havpoj
    Proč se vyplatí sjednání úrazového pojištění k havarijnímu pojištění?

    Povinné ručení, obecně zažité označení pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, musí mít ze zákona sjednáno každé vozidlo, kterému byla přidělena registrační značka, technický průkaz, nebo je používáno na veřejných komunikacích. Jak je to ale s havarijním pojištěním a dalšími doplňkovými připojištěními, které si k němu můžete za výhodnějších podmínek sjednat?

  • Surfování
    04. dubna 2020|Monika Šaríková
    Jste aktivní sportovec? Podívejte se, jaké rizikové sporty si lze připojistit

    Že pro vás dovolená strávená v jedné pozici na přeplněné pláži není a raději ji trávíte aktivním odpočinkem? Lezete po horách, milujete vodní sporty nebo překonáváte svoje limity na kole? Pokud jste propadli sportu a nezaleknete se ani toho extrémního, měli byste vědět, že případné úrazy vaše běžné cestovní pojištění ne vždy kryje. Podívejte se, jaké rizikové sporty si lze připojistit a u čeho máte – lidově řečeno „smolíka“.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.