Pojištění pracovní neschopnosti vás i vaši rodinu podrží ve chvíli, kdy řešíte dlouhodobou nemoc nebo nepříjemný úraz. Tento pojistný produkt je pro vás obzvláště vhodný ve chvíli, kdy splácíte hypotéku, úvěr nebo se potýkáte s napjatým rozpočtem a nedržíte žádné (nebo jen minimální) finanční rezervy.

Jak funguje pojištění při pracovní neschopnosti?

Máte sjednané životní pojištění? Pracovní neschopnost by měla být jeho neodmyslitelnou součástí. Jak vlastně tato pojistka funguje? Velmi zjednodušeně můžeme říct, že v tomto případě klasicky platíte měsíční pojistné a v případě nemoci nebo těžkého úrazu vám pojišťovna začne vyplácet tzv. denní odškodné. Pamatujte ovšem na to, že pracovní neschopnost musí nastat v důsledku nemoci nebo úrazu, které vznikly v době trvání pojištění.

Pojistné plnění se vyplácí pouze za podmínek, kdy pojištěný nemůže žádným způsobem vykonávat své zaměstnání nebo samostatně výdělečnou činnost. A to ani po omezenou část dne. Některé pojišťovny mohou přistoupit k přezkoumání zdravotního stavu pojistníka, případně si vyžádat odborné lékařské zprávy. Tady je potřeba zmínit, že pokud by toto přezkoumání pojištěný odmítl, není pojišťovna povinna vyplácet dávky.

Mohlo by vás zajímat:

Zdravotní pojištění při pracovní neschopnosti za vás i v případě dlouhodobé léčby stále platí stát. Pokud vám však skončil pracovní poměr, není od věci se na zdravotní pojišťovně ujistit, že spadáte do skupiny osob, za které stát pojištění i nadále platí.

Kdo by měl o pojištění pracovní neschopnosti přemýšlet?

Každý, kdo chce sebe nebo své nejbližší ochránit před nečekaným výpadkem příjmu způsobeným vleklou nemocí nebo těžkým úrazem, který vyžaduje delší dobu rekonvalescence. Aby příjmy jednotlivce či rodiny neklesly pod únosnou mez, je nezbytně nutné mít sjednané kvalitní pojištění pracovní neschopnosti s dostatečnými limity. V takovém případě totiž budete schopni hradit existenčně nutné výdaje v domácnosti.

Pojištění pro případ pracovní neschopnosti je vhodné nejen pro hlavní živitele rodiny (tj. ty, na jejichž příjmech závisí rodinný rozpočet), ale také pro osoby samostatně výdělečně činné, dále pak ty, kteří nedrží dostatečné rezervy nebo budoucí rodiče plánující potomka. Příjem jednoho z nich totiž bude v budoucnu nahrazen rodičovským příspěvkem, který se může při platbě nezbytných výdajů ukázat jako nedostatečný.

Jak si sjednat pojištění proti pracovní neschopnosti?

Tuto pojistku si můžete sjednat rámci svého životního pojištění. Nesmírně důležité je u tohoto produktu nastavit odpovídající výši denní dávky, která vám bude během pracovní neschopnosti vyplácena. Tato dávka by měla pokrýt základní výdaje (např. splátky hypotéky, úvěru apod.). Sjednat si samozřejmě můžete i pojistku s vyšším denním plněním, počítejte ale s tím, že taková pojistka bude dražší.Mohlo by vás zajímat: Pokud vyděláváte zhruba 30 tisíc, denní dávka by měla být cca 750 korun.

Na co si dát u sjednávání pojištění v době pracovní neschopnosti pozor?

Při výběru vhodného pojištění na pracovní neschopnost je dobré mezi sebou jednotlivé nabídky pojišťoven vzájemně porovnat. K tomu vám poslouží nezávislé online kalkulačky a srovnávače. Pamatujte ovšem na to, že pojištění v době pracovní neschopnosti byste neměli primárně vybírat na základě jeho ceny, ale zejména rozsahu krytí pojistných rizik.

Pozornost věnujte i tzv. výlukám z pojistného plnění (např. nemoc z povolání, těhotenství apod.) a myslete i na tzv. karenční dobu, před jejímž uplynutím vám pojišťovna plnění nevyplatí. Pokud se ve světě pojištění neorientujete, oslovte zkušeného pojišťovacího specialistu, který vám konkrétní situaci namodeluje a doporučí nejvhodnější řešení i výši denní dávky vypočítané na základě vašich příjmů a výdajů.

Srovnaný magazín

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.