Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Karenční lhůta

Pojem karenční lhůta můžeme znát také pod druhým pojmem, a to karenční doba. V obou případech se ale jedná o to stejné. Jde o pevně stanovenou dobu, tedy jde o pevně stanovené období, které musí uplynout, aby nastala konkrétní právní skutečnost. Daná skutečnost tak nesmí nastat, a ani nemůže nastat dříve, než daná karenční lhůta konkrétně uplyne. V minulosti se daný pojem používal hlavně v oblasti náhrady mzdy v pracovní neschopnosti. Setkat se ale s ním můžeme i v oblasti pojišťovnictví.

Jak může vypadat karenční lhůta?

Ideální situací je například skutečnost, kdy nahlásíme pojistnou událost, kterou následně řeší také policie. V takovém případě je karenční lhůta takové období, dokud policie nevydá potřebnou zprávu o tom, že případ odkládá. Teprve poté může dojít k tomu, že jsou případné peníze z pojistky vyplaceny. Dříve to zkrátka není možné. To se může týkat třeba pojistek, které souvisí s pojištěním našich zavazadel, v rámci cestovního pojištění.

Daná doba může být různá

Z výše uvedeného tak zcela jasně vyplývá, že daná doba může být skutečně různá a nemusí mít pevně stanoveno konkrétní období. I proto je karenční lhůta často svázána i s jiným skutkem a s další lhůtou, která může v rámci této doby plynout. S tím je dobré počítat třeba v případě, kdy očekáváte peníze v rámci pojistného plnění.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová