Kvalitně nastavená životní pojistka dokáže zajistit vás a vaše nejbližší v případě pracovní neschopnosti, během doby nezbytného léčení úrazu, trvalých následků, hospitalizace, invalidity nebo smrti. Jak už z názvu tohoto produktu vyplývá, jedná se o pojistku uzavíranou se soukromými pojišťovacími podniky na základě pojistné smlouvy. Pokud jste si soukromé životní pojištění sjednali, pravděpodobně máte nárok na daňový odpočet.

Pár slov o soukromém životním pojištění

Životní pojištění kryje rizika ohrožující zdraví a život. Pojistné plnění má tak jednu zásadní funkci – ulehčit pojištěnému řešení nelehké životní situace (např. vleklá nemoc, úraz, invalidita), v případě jeho smrti pak zabezpečit rodinu či blízké. Na tomto místě je vhodné zmínit, že blízkou osobou nemusí být nutně manžel, partner nebo dítě. Pojistník určí tzv. „osobu obmyšlenou“, které v případě pojistné události vznikne právo na pojistné plnění.

Mezi základní druhy životního pojištění patří:

 • Investiční životní pojištění
 • Kapitálové životní pojištění
 • Rizikové životní pojištění
 • Důchodové pojištění
 • Vkladové pojištění
 • Univerzální (flexibilní) pojištění
 • Pojištění ve prospěch dítěte


Na rozdíl od jiných pojistek neslouží soukromé životní pojištění primárně ke spoření. Spořící složka nicméně může být u některých jeho druhů žádaným benefitem. Základní pojistnou ochranu si u jednotlivých produktů můžete rozšířit vhodným připojištěním a dokonce zaplacené pojistné za určitých podmínek odečíst z daní.

Soukromé životní pojištění: Co si můžete odečíst z daní?

Pokud podnikáte nebo si sami spravujete daňové přiznání, je soukromé životní pojištění jednou z odečitatelných položek, kterou můžete optimalizovat daňovou povinnost. Tyto odečitatelné položky umožňují snížit daňový základ, ze kterého se následně vypočítává daň z příjmů. Kromě soukromého životního pojištění sem patří třeba i úroky z hypotečního úvěru nebo příspěvky na penzijní připojištění, pojištění či doplňkové penzijní spoření.

Abyste si mohli zaplacené pojistné odečíst z daní, musíte mít životní pojištění sjednané s pojišťovnou, která je oprávněna k tomu, aby provozovala pojišťovací činnost na území ČR na základě zvláštního právního předpisu, případně jinou pojišťovnou na území členského státu EU nebo EHP. Zároveň musíte být pojistníkem a pojištěným. Za celý kalendářní rok 2021 si lze z daňového základu odečíst maximálně 24 000 Kč. V praxi to znamená, že u plné slevy na dani byste za pojistné museli platit 2 000 Kč měsíčně.

Mohlo by vás zajímat:

V daňovém přiznání se pojistné na soukromé životní pojištění pro daňový odpočet uvádí ve 3. oddílu (položka č. 49).

Srovnaný magazín

 • Žena čistí houby v lese
  21. srpna 2023|Petr Woff
  Kde rostou houby? Nápovědu najdete na příjezdových cestách

  Hřib smrkový, bedla vysoká nebo liška obecná právě nyní využívá příznivých povětrnostních podmínek a roste. Nasměrujeme vás do nejlepších houbařských lokalit v České republice! Úrodná místa existují také v Praze, ale neztrácejte čas. Každý hříbek čeká pouze na toho nejrychlejšího zájemce!

 • značka pozor na klíšťata v lese
  23. června 2023|Petr Woff
  Klíšťomapa: Každé desáté klíště v Česku přenáší boreliózu

  Od března do října jsou aktivní roztoči, kteří touží po lidské krvi a přenášejí nemoci. Například encefalitida se v České republice šíří rychleji než v jakémkoli jiném státě Evropské unie. Mapa výskytu klíšťat ukazuje, kde jsou drobní paraziti nejagresivnější. Ale buďte opatrní pokaždé, když míříte do přírody. Peprmintové a další oleje raději nepoužívejte, lepší jsou repelenty a přinejhorším vám pomůže pinzeta.

 • Počítání kalkulačka
  11. ledna 2023|Jana Březinová
  Kolik vám na daních ušetří životní pojištění? A co dělat, když smlouvu zrušíte?

  Životní pojištění patří ke státem podporovaným finančním nástrojům. Díky dobře nastavené smlouvě můžete ročně ušetřit několik tisíc korun na daních. Musíte však splnit určité podmínky. Málokdo pak ví, že při zrušení smlouvy je nutné životní pojištění zpětně dodanit.

 • Zubař kouká do otevřených úst
  09. ledna 2023|Monika Šaríková
  Kolik stojí péče o zuby a jak se na ni finančně připravit

  Péče o zuby a návštěva zubaře by měly být každý rok samozřejmostí, pokud nechcete zbytečně doplácet. Spoustě zákroků lze totiž předejít dobrou preventivní péčí. Také se hodí vědět, co vše je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a za co si připlatíte.

 • prodejce pojištění a mladý pár
  Jaký je rozdíl mezi investičním a kapitálovým životním pojištěním?

  Chcete zabezpečit svoji rodinu pro případ nenadálé události? Nedokážete se ale bezpečně zorientovat ve světě složitých pojistných termínů? Nevíte, jestli uzavřít investiční nebo kapitálové pojištění? Poradíme vám, jak se v této problematice zorientovat a zvolit to nejvýhodnější řešení.

 • kalkulačka, počítač, papíry, daňové přiznání
  Přehled tipů, jak legálně ušetřit na daních: Darujte, odečtěte si úroky nebo si zřiďte „penzijko“

  Pokud podnikáte, pak už pravděpodobně řešíte finální podobu daňového přiznání za rok 2021. Základní termín pro vyplnění a odevzdání tohoto dokumentu je 1. 4. 2022. Pokud se vám v podnikání dařilo a máte platit vysoké daně, máme pro vás několik tipů, jak na nich legálně ušetřit.

 • Manželé u doktora
  08. září 2021|Monika Šaríková
  Jak řeší životní pojistky následky psychických chorob

  Psychické choroby a poruchy jsou nejen samostatnou diagnózou, ale i doprovodnou nemocí u řady dalších závažných onemocnění, jako např. rakovina, problémy pohybového ústrojí a dalších. Deprese či úzkosti se mohou projevit i po jakémkoliv jiném onemocnění. Počet nemocných v posledních letech významně narůstá a odborníci varují, že tento trend bude v blízké budoucnosti ještě více sílit – i díky koronarovirové krizi.

 • Důchodci v lese
  19. dubna 2021|Veronika Doskočilová
  Předčasný důchod – Kdy se vyplatí?

  Vydržet pracovat až do dovršení řádného důchodového věku, nebo odejít do předčasného důchodu? Tuto otázku každoročně řeší tisíce Čechů. Z finančního pohledu je vždy výhodnější setrvat v zaměstnání nebo ve vlastní firmě až do důchodového věku. Lidé v předčasném důchodu totiž získají v průměru o 1 500 korun nižší důchod. Značně omezené jsou i jejich možnosti přivýdělku.

 • Týmový shluk
  15. ledna 2021|Monika Šaríková
  UNIQA koupila společnosti skupiny AXA. Jaké změny čekají klienty obou společností?

  Značka AXA letos nadobro zmizí z českého trhu. V říjnu roku 2020 odkoupil produkty i s klienty této finanční společnosti koncern UNIQA Insurance Group. Stávající smlouvy klientů AXy zůstávají v platnosti i nadále. Klienti UNIQA pojišťovny se pak mohou těšit na komplexnější nabídku finančních produktů. Investovat budou moci například do některého z podílových fondů.

 • dokumenty-havpoj
  Proč se vyplatí sjednání úrazového pojištění k havarijnímu pojištění?

  Povinné ručení, obecně zažité označení pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, musí mít ze zákona sjednáno každé vozidlo, kterému byla přidělena registrační značka, technický průkaz, nebo je používáno na veřejných komunikacích. Jak je to ale s havarijním pojištěním a dalšími doplňkovými připojištěními, které si k němu můžete za výhodnějších podmínek sjednat?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.