Důchodci v lese

Předčasný důchod – Kdy se vyplatí?

Vydržet pracovat až do dovršení řádného důchodového věku, nebo odejít do předčasného důchodu? Tuto otázku každoročně řeší tisíce Čechů. Z finančního pohledu je vždy výhodnější setrvat v zaměstnání nebo ve vlastní firmě až do důchodového věku. Lidé v předčasném důchodu totiž získají v průměru o 1 500 korun nižší důchod. Značně omezené jsou i jejich možnosti přivýdělku.

Lidé narození po roce 1971, kteří získali potřebnou dobu pojištění alespoň 35 let, mohou v současné době odejít do starobního důchodu v 65 letech. Najde se však i řada těch, kteří odejdou do důchodu ještě před dosažením řádného důchodového věku. Důvodem tohoto kroku může být například nedostatek fyzických či psychických sil pro plnohodnotný výkon náročného povolání, zhoršující se zdravotní stav, péče o nemocné rodiče nebo také ztráta zaměstnání krátce před dosažením důchodového věku. K odchodu do předčasného důchodu se mohou rozhodnout i lidé, kteří se během svého aktivního pracovního života finančně zajistili natolik, že si jednoduše mohou dovolit opustit své dosavadní povolání o několik let dříve a věnovat se naplno například rodině nebo svým zálibám.

Počet lidí v předčasném důchodu roste

Věk pro odchod do řádného starobního důchodu se neustále zvyšuje. Například muži narození v roce 1940 dosáhli důchodového věku v necelých 61 letech. Ženy stejného ročníku narození, které vychovaly dvě děti, získaly nárok na důchod v 55 letech. O deset let mladší muži odcházeli do důchodu o rok a osm měsíců později a ženy se dvěma dětmi dokonce o tři roky a čtyři měsíce později.

Se zvyšujícím se věkem pro odchod do starobního důchodu roste i počet lidí ucházejících se o předčasný důchod. Před dvaceti lety bylo podle statistiky České správy sociálního zabezpečení necelých 176 tisíc lidí v předčasném důchodu. Na konci roku 2020 jich bylo již více než 652 tisíc. Řádný starobní důchod pobíralo přes 2,4 milionu lidí.


Infografika předčasný důchod


Nejvíce lidí v předčasném důchodu žije v Moravskoslezském kraji. Na konci roku 2020 jich v tomto kraji statistici zaznamenali lehce přes 90 tisíc. Na druhém místě s 68,5 tisíce předčasných důchodců je Jihomoravský kraj. Nejméně lidí v předčasném důchodu, necelých 20 tisíc, bydlí v Karlovarském kraji.

Kdy je možné odejít do předčasného důchodu?

Zákon o důchodovém pojištění vymezuje, kdy nejdříve si můžete zažádat o předčasný důchod. U ročníků narozených po roce 1971 platí pro muže i ženy důchodový věk pro přiznání řádného důchodu 65 let. Tito lidé mohou odejít do předčasného důchodu o pět let dříve, což je nejdříve v 60 letech.

Příklad: Pan Novotný se narodil v roce 1973. Důchodového věku dosáhne v roce 2038. Do předčasného důchodu může odejít o pět let dříve, tedy po dovršení 60 let věku, což bude v roce 2033.

Pokud je váš věk pro nárok na řádný starobní důchod alespoň 63 let, může vám byt důchod přiznán až o pět let dříve, ale ne dříve než po dovršení 60 let.

Příklad: Paní Novotná se narodila v roce 1965 a vychovala tři děti. Její důchodový věk je 63 let a dva měsíce. Do předčasného důchodu tedy může odejít o tři roky a dva měsíce dříve.

Je-li váš důchodový věk nižší než 63 let, může vám být předčasný starobní důchod přiznán nejvýše tři roky před dosažením řádného důchodového věku.

Finanční stránka předčasného důchodu

Částka vyplácená v předčasném starobním důchodu se krátí a je vždy nižší než řádný starobní důchod. Na konci roku 2020 činila průměrná výše starobního důchodu 14 479 korun. Výše průměrného předčasného důchodu dosahovala 12 954 korun, což je oproti starobnímu důchodu o 1 525 korun méně. Výše krácení vyplácené částky předčasného důchodu se odvíjí od délky období, které uplyne od data přiznání předčasného důchodu do dosažení řádného důchodového věku.

Příklad: Srovnání výše řádného starobního důchodu a předčasného důchodu.

Pan Majer zvažuje odchod do předčasného důchodu. Osobní vyměřovací základ je v případě pana Majera 30 tisíc korun. Za celý svůj dosavadní život získal dobu pojištění 42 let. Pokud by pan Majer vydržel pracovat až do dosažení řádného důchodového věku, získal by od státu důchod ve výši 15 735 Kč.

Důchod přiznán dříve oVýše předčasného důchodu

90 dní

15 561 Kč

180 dní

15 387 Kč

360 dní

15 039 Kč

720 dní

14 111 Kč

1 080 dní

12 950 Kč

1 440 dní

11 790 Kč


Z uvedeného výpočtu je zřejmé, že předčasný odchod do důchodu se finančně nevyplatí.

Omezené možnosti výdělku v předčasném důchodu

Pokud odejdete do předčasného důchodu, počítejte také s tím, že budete mít až do dosažení důchodového věku omezené možnosti výdělku. Není totiž možné standardně pracovat nebo podnikat (pozn. vykonávat jakoukoliv výdělečnou činnost zakládající účast na pojištění).

Můžete si ovšem přivydělávat, ale váš výdělek nesmí podléhat odvodům na sociální a důchodové pojištění. Typicky se jedná o takzvané zaměstnání malého rozsahu s příjmem nižším než tři tisíce korun měsíčně nebo činnosti vykonávané na dohodu o provedení práce, pokud výše měsíčního příjmu nepřesahuje částku 10 tisíc korun. Můžete se rovněž věnovat samostatné výdělečné činnosti, ovšem pouze v rozsahu, který nezakládá účast na pojištění.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
  21. června 2023|Monika Šaríková
  Žádost o hypotéku krok za krokem

  Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně.