Kalkulačka s brýlemi a bankovkami

Začněte spořit na důchod už dnes

11. 5. 2023
|
Délka čtení: 8 min.

Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

V důchodu životní úroveň klesá 

Dnešní důchodci pobírají v průměru 19 440 Kč, což odpovídá 50 % průměrné mzdy. V roce 2050 může penzi pobírat až o jeden milion více důchodců než nyní, a to po delší dobu. Už nyní strávíte v důchodu zhruba 25 let a průměrný věk dožití se zvyšuje. Pokud odejdete do penze za 30 let, nemusí už částka stačit na pokrytí vašich základních potřeb. Důchodové spoření se stává důležitou součástí finančního plánování. 

Kdy půjdu do důchodu? A jakou výši mi vypočítají?

Přečtěte si nejdůležitější informace, které se pojí s odchodem do důchodu.

Kdy začít spořit na důchod? 

Čím dříve, tím lépe. Při odchodu do důchodu potřebujete pro zachování důstojné životní úrovně alespoň 2 miliony korun (částka je individuální, měla by zohlednit vaše měsíční výdaje, výši státního důchodu a délku dožití). Pokud peníze začnete odkládat už ve 20 letech, postačí měsíčně spořit jen 1 320 Kč. Pokud si na důchodové spoření vzpomenete až v 55 letech, musíte měsíčně odkládat 13 500 Kč. 

Jak naspořit 2 miliony korun do 65 let (při zhodnocení 4 % p.a.)?

 • Je vám 20 let? Měsíčně spořte 1 320 Kč.

 • Je vám 30 let? Měsíčně spořte 2 181 Kč.

 • Je vám 40 let? Měsíčně spořte 3 877 Kč.

 • Je vám 50 let? Měsíčně spořte 8 100 Kč.

 • Je vám 55 let? Měsíčně spořte 13 500 Kč.

 • Je vám 60 let? Měsíčně spořte 30 000 Kč.

Pojďme si propočet ukázat na konkrétním příkladu:

Petře je 35 let. Vydělává měsíčně 35 000 Kč. Na kalkulačce vypočetla, že její důchod bude 19 700 Kč. Pokud si chce zachovat stejnou životní úroveň, potřebuje našetřit na rentu 15 300 Kč měsíčně, tedy celkem 3 672 000 Kč (počítá s dožitím v penzi 20 let). Spořit by měla (při výnosnosti 4 % p. a.) zhruba 5 830 měsíčně (při zohlednění daně 15 % z úroků).

Penzijní spoření s podporou státu 

Pokud chcete spořit se státní podporou, využijte doplňkové penzijní spoření. To už využívá cca 4,4 mil. pojištěných, kteří uspořili přes 10 miliard Kč. Pokud ukládáte alespoň 300 Kč, získáte státní podporu (maximální podpora je nyní 230 Kč, pokud si přispíváte 1 000 Kč a výše). Navíc získáte daňové úlevy i zvýhodnění příspěvku zaměstnavatele. Pokud chcete čerpat naplno všechny výhody (včetně maximálního daňového odpočtu), doporučujeme spořit 3 000 Kč měsíčně. 

Příspěvek účastníka (Kč)Státní příspěvek (Kč)

300

90

400

110

500

130

600

150

700

170

800

190

900

210

1 000 a více

230

Výhody a nevýhody doplňkového penzijního spoření

K výhodám spoření patří roční státní příspěvek až 2 760 Kč. K tomu můžete získat daňovou úlevu až 3 600 Kč ročně (při spoření 3 000 Kč měsíčně). Příspěvek můžete získat i od zaměstnavatele. Pro něj je výhodnější než přímé zvýšení vaší mzdy (do 50 000 Kč ročně nemusí hradit odvody). Můžete také využít předdůchod a odejít do penze už 5 let před řádným důchodem. Na rozdíl od předčasného důchodu vám nebude krácený státní důchod. 

Penzijní spoření má však i nevýhody. Kromě zajímavých zisků můžete skončit se ztrátou (vklady nejsou pojištěny). Část zisků také mohou spolknout poplatky za správu fondu. Peníze můžete v zásadě vybrat kdykoli po 12 měsících spoření, můžete ale přijít o státní příspěvek. Pokud si místo renty při odchodu do důchodu vyberete vyplacení jednorázové částky, bude zdaněna daní z příjmu (nyní 15 %). 

Jak penzijní spoření vybrat? 

Na trhu je nyní 9 společností, které mají v nabídce vždy několik investičních fondů. Kromě povinného konzervativního fondu nabízejí i dynamičtější formy spoření s vyšším výnosem, ale také vyšším rizikem. Rizikovost fondu zjistíte přehledně na škále 1-7, kdy 7 představuje nejvyšší riziko.

Rozlišujeme 3 druhy fondů: 

 • Konzervativní – rizikovost 2; investuje do státních dluhopisů; i ten však může vykázat ztrátu (příkladem je právě rok 2021, kdy vysoká úroková míra způsobila pokles tržní hodnoty státních dluhopisů). 

 • Vyvážený – rizikovost 4; investují i v zahraničí, nesete tedy i měnové riziko

 • Dynamický – rizikovost 5 a výše; je složen z 80 % z akcií, nabízí výnosy vyšší než inflace

Při výběru fondu sledujte

 • Jak dlouho působí na trhu: získáte tak informace o důvěryhodnosti a dlouhodobé výkonnosti.   

 • Jakou má výkonnost: porovnání najdete na stránkách Asociace penzijních společností

 • Jakou má rizikovost: čím vyšší rizikovost, tím pravděpodobnější jsou vysoké výnosy, ale také možné ztráty. 

 • Jaké poplatky budete hradit: zákon stanovuje max. poplatky u konzervativních fondů 0,4 % ročně za správu fondu a 10 % ze zisku, u ostatních fondů pak 1 % ročně za správu fondu a 15 % ze zisku.

Další možnosti spoření na důchod 

Doplňkové důchodové pojištění není jediná varianta spoření na důchod. Státní příspěvek můžete získat i v případě stavebního spoření (vláda však uvažuje o jeho zrušení). Investování do akcií a podílových fondů může přinést dlouhodobě velmi zajímavé výsledky.

Věděli jste?

Fondy ze zákona mají povinnost přizpůsobit investiční strategii věku žadatele? Před dosažením důchodového věku vám pak mohou automaticky přesunout prostředky do konzervativního fondu. Máte ovšem možnost požádat o zachování současné strategie. 


Na důchod se můžete zabezpečit i pořízením vlastního bydlení – bytu nebo domu. Odpadne vám pak starost, zda budete mít v důchodu na nájemné. Další možností je pořízení investičního bytu, ze kterého budete mít pravidelnou rentu v podobě nájmu. 

Přemýšlíte, že zainvestujete do nemovitosti, ale potřebujete na financování úvěr? Přečtěte si náš článek, kde jsme pro vás shrnuli nejen to, jestli se taková investice vyplatí:

Pokud nemáte rádi riziko, můžete peníze uložit na spořicí účet. V tomto případě nehrozí ztráta (vklady jsou pojištěny), úroky ale nemusí pokrýt inflaci. Nezapomeňte na psychologický efekt: pokud spořicí účet označíte „na šťastný důchod“, hrozí menší riziko, že peníze impulzivně utratíte. A rada na závěr? Vždy využijte více finančních produktů – rozložíte tak riziko.

Magdaléna Kubečková - autorka, copywriterka
Magdaléna KubečkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mladý pár a společné finance
  31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
  Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

  Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.

 • Mladý vyděšený pár prochází účty
  09. srpna 2023|Magdaléna Kubečková
  Podvodné firmy lákají na zázračné investice: 7 tipů, jak nenaletět

  Zaručený výnos s nulovým rizikem? Příliš dobré, aby to byla pravda. Investičních podvodů v ČR přibývá a pachatelé jsou čím dál rafinovanější. Od Ponziho schémat přešli ke kryptoměnám, falešným investičním fondům, podvodným e-mailům a reklamám s Elonem Muskem. Využívají přitom vaši nepozornost, důvěřivost nebo finanční tíseň. Jak poznáte podvodníky?

 • Revize smluv - žena se probírá štosem dokumentů
  05. srpna 2023|Magdaléna Kubečková
  Dostaňte ze smluv maximum: poradíme, jak na roční revizi

  Každý rok vám berou z peněženky stovky až tisíce korun. Smlouvy, které roky leží v šuplíku a jsou pěkně zastaralé. Třeba havarijní pojištění 10 let starého auta, tarif na energie, který se tiše každý rok navyšuje, dům pojištěný na ceny z roku 2010 nebo drahý mobilní tarif. Když všechny smlouvy budete pravidelně aktualizovat, nebudete zbytečně přeplácet a získáte přesně ty produkty, které potřebujete. Chcete vědět, jak na to?