Odchod do důchodu

Odchod do důchodu závisí na vašem datu narození a době důchodového pojištění. Výše důchodu se pak odvíjí zejména od minulých výdělků. Zjistěte výši a termín odchodu do starobního důchodu, zda se vyplatí předčasný důchod a jaké další důchody existují.

Odchod do důchodu - Starší pár u notebooku

Kdy do důchodu

Nárok na důchod je podmíněný:

Dosažením důchodového věku

Počtem let důchodového pojištění

Důchodový věk

  • Věk odchodu do důchodu se liší pro různé ročníky narození. Dříve platilo, že ženy měly právo na odchod do důchodu dříve oproti mužům. Navíc jejich důchodový věk závisel na počtu dětí – čím více dětí žena vychovala, tím dříve odešla do penze. Pro ženy narozené po roce 1971 už tento princip neplatí. Od ročníku 1972 byl pro muže i ženy stanoven jednotný věk odchodu do důchodu, a to 65 let. Důchodový věk se v budoucnu bude pravděpodobně dále zvyšovat.

Doba důchodového pojištění

  • Roste nejen důchodový věk, ale také nutná doba důchodového pojištění. Jinými slovy, kolik let musí člověk odpracovat a být důchodově pojištěn, aby měl nárok na starobní důchod.

    Penzisté, kteří dosáhli důchodového věku v roce 2018 a později, musí být pojištěni minimálně 35 let. Přitom před rokem 2010 stačilo do důchodu odpracovat pouze 25 let.

    Do výše doby pojištění se počítá i tzv. náhradní doba pojištění. Během tohoto období sice neodvádíte žádné pojistné, ale přesto se vám započítávají do potřebných let pro přiznání důchodu. Do náhradní doby pojištění spadá například studium na vysoké škole, výkon vojenské služby, péče o dítě do čtyř let a podobně.

  • Pokud si chcete srovnat důchodový věk pro jednotlivé ročníky narození, podívejte se do tabulky odchodu do důchodu na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Výpočet výše důchodu

  • Výše důchodu se počítá ze dvou složek:

    • základní výměra důchodu, jež od roku 2019 činí 10 % průměrné mzdy,

    • procentní výměra důchodu, která odpovídá 1,5 % výpočtového základu.


    Výpočtový základ důchodu se odvíjí od osobního vyměřovacího základu. Velmi jednoduše řečeno se jedná o součet vašich příjmů od roku 1986, které jsou navýšeny koeficientem, aby se vyrovnala hodnota peněz. Poté se celkové příjmy zprůměrují a vznikne váš osobní vyměřovací základ. Na něj se ještě uplatňuje redukce. To znamená, že osobám s vyšším příjmem se důchod sníží ve prospěch nízkopříjmových občanů.

    Odchod do důchodu - důchodkyně u kuchyňského stolu, notebook, papíry, kalkulačka

Důchodová kalkulačka

  • Pomocí výše uvedeného postupu se nejspíš nedopátráte, jak vysoký bude váš důchod. Mnohem jednodušší je ověřit si výši penze pomocí důchodové kalkulačky přímo u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

    Když se přihlásíte přes bankovní identitu do Informativní důchodové aplikace na ePortálu ČSSZ, zjistíte svůj budoucí důchod i kdy se můžete chystat na odchod do důchodu. Důchodová kalkulačka ČSSZ je primárně určena pro osoby těsně před důchodovým věkem. Ve chvíli, kdy do důchodu zbývá více než 5 let, nebude výpočet přesný. U mladších ročníků navíc hrozí, že se za několik let zcela změní podmínky odchodu do důchodu.

Předčasný důchod

  • Je-li váš důchodový věk nižší než 63 let, můžete odejít do předčasného důchodu tři roky před jeho dosažením. Je-li váš důchodový věk 63 let a více, máte nárok na předčasný důchod od 60 let věku. Podmínkou pro jeho přiznání je dosažení potřebné doby pojištění.

    Předčasný důchod má velkou nevýhodu, a to krácení penze. Snížení je trvalé a po přiznání předčasného důchodu již není možné žádat o řádný starobní důchod. Výše důchodu se snižuje za každých i započatých 90 dnů, které chybí ode dne přiznání důchodu do dosažení důchodového věku, a to následujícím procentem z výpočtového základu:

    • 0,9 % za období prvních 360 kalendářních dnů,

    • 1,2 % za období od 361. do 720. kalendářního dne,

    • 1,5 % za období od 721. dne.



    Penalizace za předčasný odchod do důchodu se tedy kumuluje za každé započaté čtvrtletí. Dejme tomu, že si zvolíte odejít do penze ve chvíli, kdy do důchodu zbývá ještě 170 dní. To odpovídá dvěma započatým čtvrtletím, tudíž se výpočtový základ snižuje o 1,8 %.

    Další nevýhodou je omezení přivýdělku. Lidé v předčasném důchodu mohou uzavřít pouze dohodu o provedení práce s výdělkem do 10 000 korun měsíčně nebo dohodu o pracovní činnosti s výdělkem do 3 500 korun měsíčně. U jiných typů úvazků jim bude vyplácení předčasného důchodu pozastaveno.

    I přes výše uvedené nevýhody je odchod do předčasného důchodu čím dál populárnější. Předčasné důchody se podílí 28,5 % na celkovém počtu vyplácených penzí. V budoucnu se proto plánuje změnit systém pro přiznání předčasného důchodu tak, aby byli lidé motivováni vydržet s odchodem do penze až do řádného důchodového věku.

Potřebujete si půjčit peníze?

Poradíme vám, jak získat půjčku pro seniory a na co si dát při sjednávání pozor.

Valorizace důchodů

Přehled valorizací v letech
  • Valorizace důchodů je zákonné navýšení důchodů minimálně o inflaci a polovinu růstu reálných mezd. Valorizace se provádí vždy k 1. lednu nového roku.

    Pokud dochází k rychlému růstu cenové hladiny, přistupuje se ještě k mimořádné valorizaci v průběhu roku. K tomu došlo například v roce 2022 – důchody se mimořádně valorizovaly hned dvakrát, jelikož inflace dosáhla dvouciferných hodnot. Zvýšení důchodu v roce 2022 tak v průměru dosáhlo téměř 21 %.

Valorizace důchodů za posledních 10 let

RokRůst základní výměryRůst procentní výměryVýše průměrného starobního důchodu k 31. 12. daného roku

2012

2 270 Kč (+40 Kč)

+1,6 %

10 793 Kč

2013

2 330 Kč (+60 Kč)

+0,9 %

10 985 Kč

2014

2 340 Kč (+10 Kč)

+0,4 %

11 090 Kč

2015

2 400 Kč (+60 Kč)

+1,6 %

11 363 Kč

2016

2 440 Kč (+40 Kč)

0 %

11 475 Kč

2017

2 550 Kč (+110 Kč)

+2,2 %

11 866 Kč

2018

2 700 Kč (+150 Kč)

+3,5 %

12 435 Kč

2019

3 270 Kč (+570 Kč)

+3,4 %

13 487 Kč

2020

3 490 Kč (+220 Kč)

+5,2 % +151 Kč

14 502 Kč

2021

3 550 Kč (+60 Kč)

+7,1 %

15 453 Kč

2022 leden

3 900 Kč (+350 Kč)

+1,3 % +300 Kč

-

2022 červenec

-

+8,2 %

-

2022 září

-

+5,2 %

18 675 Kč

2023

4 040 Kč (+140 Kč)

+5,1 %

-

  • Základní výměra se zvyšuje u každoroční valorizace. U mimořádných valorizací roste jen procentní výměra důchodu. Zákonná valorizace se týká nejen starobního důchodu, ale také všech ostatních důchodů, tedy invalidních, vdovských či sirotčích.

Žádost o důchod

  • Žádost o důchod se podává na Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) podle místa trvalého bydliště. Na úřad se musíte dostavit osobně, případně vyslat zplnomocněnou osobu. Žádost o starobní důchod můžete podat nejdříve 4 měsíce před požadovaným dnem, kdy do důchodu chcete odejít.

K žádosti o důchod si připravte následující doklady:

  • doklad totožnosti, tj. občanský průkaz, popřípadě cestovní pas či povolení k pobytu,

  • doklady o době studia (výuční list, maturitní vysvědčení, diplom aj.),

  • potvrzení školy o délce studia,

  • doklady o době vojenské služby,

  • doklady prokazující výchovu dětí a péči o děti (např. rodné listy dětí),

  • doklady o dobách pojištění nebo náhradních dobách (např. doba evidence u úřadu práce), o nichž žadatel ví, že je ČSSZ nemá v evidenci.

Druhy důchodů


Invalidní důchod

Invalidní důchod se přiznává občanům, kteří mají omezenou pracovní schopnost. Existují tři typy invalidního důchodu podle zjištěného stupně invalidity:

  • invalidita prvního stupně (pokles pracovní schopnosti o 35–49 %),

  • invalidita druhého stupně (pokles pracovní schopnosti o 50–69 %),

  • invalidita třetího stupně (pokles pracovní schopnosti o 70 % a víc).


Nárok na invalidní důchod vzniká splněním dvou podmínek. První z nich je zjištění stupně invalidity, k čemuž slouží posouzení zdravotního stavu posudkovým lékařem OSSZ na základě předložené zdravotní dokumentace.

Druhou podmínkou je dosažení potřebné doby pojištění před vznikem invalidity – například u občanů nad 28 let činí nutná doba pojištění 5 let v posledních 10 letech. Doba důchodového pojištění se nezjišťuje pouze v případě, že invalidita vznikla následkem pracovního úrazu či nemoci z povolání.

Výše invalidního důchodu se skládá ze základní výměry, která je pro všechny stejná, a procentní výměry, jež se odvíjí od doby pojištění, stupně invalidity a výdělků před vznikem invalidity. Nárok na invalidní důchod se průběžně posuzuje při kontrolní lékařské prohlídce. Podle vývoje zdravotního stavu se může změnit stupeň invalidity nebo může být invalidní důchod zcela odebrán.


Sirotčí důchod

Také sirotčí důchod patří mezi pozůstalostní důchody. Nárok na sirotčí důchod má nezaopatřené dítě po svém zemřelém rodiči, který pobíral starobní či invalidní důchod nebo zemřel následkem pracovního úrazu, případně splnil podmínku potřebné doby pojištění. Ta se odvíjí od věku zesnulého rodiče:

  • osoba starší 28 let musí mít alespoň 1 rok důchodového pojištění v posledních 10 letech před úmrtím,

  • osoba starší 38 let musí mít alespoň 2 roky důchodového pojištění v posledních 20 letech před úmrtím.


Do doby pojištění se nepočítají náhradní doby, ale pouze skutečně placená doba pojištění, tj. za dobu výdělečné činnosti.

Za nezaopatřené dítě se pro účely sirotčího důchodu považuje dítě do skončení povinné školní docházky a poté nejdéle do 26 let, pokud se soustavně připravuje na budoucí povolání a nebo do 18 let, je-li v evidenci úřadu práce a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti či rekvalifikaci.

Nárok na sirotčí důchod vzniká nejen po zemřelém rodiči, ale rovněž po zemřelém osvojiteli. Nevztahuje se ovšem na úmrtí pěstouna.

Vdovský důchod

Vdovský a vdovecký důchod patří mezi pozůstalostní důchody. Nárok na ně vzniká po smrti manžela či manželky, avšak jen za předpokladu, že zemřelá osoba pobírala starobní či invalidní důchod, případně alespoň splnila podmínku potřebné doby pojištění. Výjimka existuje jen pro úmrtí partnera následkem pracovního úrazu, pak není doba pojištění vyžadována.

Nárok na vdovský či vdovecký důchod zaniká dnem uzavření nového manželství. Důchod se vztahuje jen na manžele, přičemž manželství musí být platné v den úmrtí jednoho z partnerů. Druh/družka ani registrovaný partner nemá nárok na vdovský či vdovecký důchod.

Nejčastější dotazy

Kdy do důchodu?

Co musím splnit pro nárok na důchod?

Musím odejít do důchodu?

Jak vypočítat důchod?

Jak se počítá důchod nezaměstnaným?

Jak požádat o invalidní důchod?

Srovnaný magazín

  • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
    11. května 2023|
    Začněte spořit na důchod už dnes

    Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    06. dubna 2023|
    Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

    Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

  • Důchodci v lese
    19. dubna 2021|
    Předčasný důchod – Kdy se vyplatí?

    Vydržet pracovat až do dovršení řádného důchodového věku, nebo odejít do předčasného důchodu? Tuto otázku každoročně řeší tisíce Čechů. Z finančního pohledu je vždy výhodnější setrvat v zaměstnání nebo ve vlastní firmě až do důchodového věku. Lidé v předčasném důchodu totiž získají v průměru o 1 500 korun nižší důchod. Značně omezené jsou i jejich možnosti přivýdělku.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.