Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Pojistné

Daný pojem označuje vždy konkrétní částku, kterou jsme nuceni jako pojištěné osoby zaplatit naší pojišťovně. Pojistné vychází z konkrétní sepsané pojistné smlouvy, která je podkladem pro případnou ochranu, kterou využíváme nebo budeme využívat. Ta však není nabízena zdarma a právě ono pojistné je tak nutnou peněžní platbou, která se k poskytovaným službám vztahuje. Hradit ho dnes lze bezhotovostně, složenkou, ale třeba i v hotovosti na pokladnách pojišťovny.

Výše pojistného se odvíjí od produktu

Dnes může mít pojistné celou řadu různých podob, které se odvíjejí hlavně od produktů, stejně jako od pojistných částek. V některých případech může být jeho hodnota v jednotkách a desítkách korun, což se týká třeba oblasti cestovního pojištění. U havarijního, nebo u povinného ručení může pojistné činit i několik tisíc korun ročně. Vliv na jeho výši má řada dalších faktorů, stejně jako konkrétní finanční politika společnosti.

Pojistné lze platit v různých termínech

Většinu pojistného je třeba zaplatit ihned po sjednání, a to v rámci první platby. Každá další platba již může probíhat třeba v čtvrtletních, půlročních, nebo ročních intervalech. Důležité je vědět také to, že by se pojistné mělo platit v čas. Pokud k tomu nedojde, může pojišťovna předčasně vypovědět smlouvu.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová