Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Pojistné

Daný pojem označuje vždy konkrétní částku, kterou jsme nuceni jako pojištěné osoby zaplatit naší pojišťovně. Pojistné vychází z konkrétní sepsané pojistné smlouvy, která je podkladem pro případnou ochranu, kterou využíváme nebo budeme využívat. Ta však není nabízena zdarma a právě ono pojistné je tak nutnou peněžní platbou, která se k poskytovaným službám vztahuje. Hradit ho dnes lze bezhotovostně, složenkou, ale třeba i v hotovosti na pokladnách pojišťovny.

Spočítat ceny povinného ručení

Výše pojistného se odvíjí od produktu

Dnes může mít pojistné celou řadu různých podob, které se odvíjejí hlavně od produktů, stejně jako od pojistných částek. V některých případech může být jeho hodnota v jednotkách a desítkách korun, což se týká třeba oblasti cestovního pojištění. U havarijního, nebo u povinného ručení může pojistné činit i několik tisíc korun ročně. Vliv na jeho výši má řada dalších faktorů, stejně jako konkrétní finanční politika společnosti.

Pojistné lze platit v různých termínech

Většinu pojistného je třeba zaplatit ihned po sjednání, a to v rámci první platby. Každá další platba již může probíhat třeba v čtvrtletních, půlročních, nebo ročních intervalech. Důležité je vědět také to, že by se pojistné mělo platit v čas. Pokud k tomu nedojde, může pojišťovna předčasně vypovědět smlouvu.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.