Dovolenkáři sedí v kufru

Co byste měli zkontrolovat před jízdou na dovolenou? – 3. díl

20. 12. 2019
|
Délka čtení: 10 min.

V předchozích dvou článcích jsme informovali o tom, co je dobré na voze zkontrolovat, než vyrazíte na zahraniční dovolenou. V následujícím článku uvedeme další body, na které je dobré se před cestou zaměřit.

Připravte si krizový plán

Spousta lidí v krizové situaci není schopna racionálně a bez emocí přemýšlet a v klidu se rozhodnout, jaké kroky podniknout a v jakém pořadí. Pokud víte, že patříte mezi ně, nebo si nejste jisti, připravte si a sepište tzv. krizový plán, podle kterého budete v případě nehody postupovat.

Ten si můžete i vytisknout a založit v autě do přihrádky. Až by nastala krize, budete vědět, kam sáhnout a pak už budete postupovat podle „návodu“.

Máte k vozu všechny papíry?

Kontrolou by mělo projít nejen samotné vozidlo, ale i dokumenty, které možná v zahraničí budete potřebovat.

Prvním dokladem, který je potřeba s sebou vozit, je pochopitelně řidičský průkaz. Ten vám vystačí pro cesty v rámci Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru.

Mezi státy EU a EHP patří: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie, Norsko, Lichtenštejnsko, Island.

Pokud jedete dále, je potřeba si zažádat o mezinárodní verzi řidičského průkazu. Tu budete potřebovat například při cestě do Švýcarska.

Jak vyřídit mezinárodní řidičský průkaz?

Mezinárodní řidičské průkazy vydává Registr řidičů odboru dopravněsprávních činnosti Magistrátu hlavního města Prahy. Žádost a následné převzetí průkazu musíte udělat vy osobně, není možné k tomu někoho zplnomocnit.

Mezinárodní řidičský průkaz je pouze doplňkový doklad k vašemu standardnímu řidičskému průkazu. Vydává se ve 2 variantách:

  • vzor podle Vídeňské úmluvy – platnost 3 roky

  • vzor podle Ženevské úmluvy, platnost 1 rok

Mějte také na paměti, že mezinárodní řidičský průkaz vás neopravňuje k řízení vozidel na území České republiky. A to i když vám jej Česká republika vydala. Zde musíte jezdit s českou verzí řidičského průkazu.

Co dalšího s sebou musíte vézt?

Dále s sebou musíte vézt tzv. malý technický průkaz, tedy osvědčení o registraci vozidla. A dále pak zelenou kartu.

Zelená karta představuje mezinárodně uznávaný dokument, jež potvrzuje, že máte sjednané povinné ručení.

Díky zelené kartě vám povinné ručení platí v rámci Evropy, což je uvedeno právě na zelené kartě.

Není auto vaše? Potřebujete další papír

Další papír si pak musíte obstarat v případě, že cestujete vozem, který vám půjčil například kamarád. Bohužel neplatí, že stačí, když vám od vozu předá klíčky a vy pojedete. Pokud překročíte hranici České republiky, je nutné mít písemné potvrzení vlastníka vozidla o tom, že vám auto půjčil.

Samotné potvrzení by mělo být ideálně v cizím jazyce, nejlépe v angličtině. Jinak totiž nedokážete, že necestujete například kradeným vozem.

Přestávky by měly být po 2 hodinách

Smysl pravidelných pauz nepodceňujte. Řada cestovatelů využívá toho, že si může přestávky sama korigovat tím, že jedou na jeden zátah co nejdelší úsek. Pro zmírnění rizika mikrospánku je ale ideální udělat krátkou pauzu alespoň jednou za dvě hodiny. Opravdu postačí krátká pauza na čerpací stanici či odpočívadle, kdy si protáhnete nohy, projdete se a okysličíte organismus.

Pokud se naopak přetížíte a zapomenete třeba i na pravidelné občerstvení nebo zanedbáte příjem tekutin, zvyšujete tím riziko, že budete hůře vnímat situaci na silnicích a snáze se vám stane nehoda.

Berete s sebou zvíře?

Pokud s vámi na dovolenou cestuje vaše domácí zvíře, budete si pro něj muset obstarat tzv. zvířecí pas, zvíře musí být čipováno či tetováno a řádně očkováno podle toho, do jaké země cestujete

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?