Cestování do Polska

 • Oblíbená výletní destinace Čechů

 • Co před cestou do Polska zařídit

 • Přehled tipů na cestování do Polska

Nezapomeňte se před cestou pojistit

Cesta do Polska

 • Cestování autem je v Polsku rok od roku pohodlnější. Síť dálnic a rychlostních silnic se rychle rozrůstá, kromě velkých měst není provoz ani příliš hustý. Navíc si v Polsku ještě levně natankujete, pohonné hmoty jsou až o 20 % levnější než v tuzemsku.

 • Vlakem do Polska se můžete vydat s Českými drahami. Čím dříve jízdenku zakoupíte, tím více ušetříte. Obvykle se vyplatí koupit rovnou i zpáteční jízdenku, jelikož polská železniční společnost PKP bývá o něco dražší.

 • Autobusem se dostanete do mnoha polských měst se společností Flixbus. Například cesta z Prahy do Varšavy trvá 9 hodin.

 • Letecky můžete vyrazit do Polska se společností LOT. Letenky z Prahy do Krakova nabízí ještě nízkonákladové aerolinky Ryanair. Z Krakova pak můžete pokračovat dále do oblíbených dovolenkových destinací ve Španělsku či Portugalsku za velmi nízké ceny.

Cestování do Polska aktuálně – podmínky pro vstup

S platností od 28. března 2022 byla zrušena veškerá omezení cestování do Polska v souvislosti s onemocněním covid-19. Při překročení hranic není vyžadován příjezdový formulář, očkování ani negativní test. Pravidla pro vstup do země se ovšem mohou změnit, proto si je raději ověřte před odjezdem na webových stránkách Velvyslanectví ČR ve Varšavě.

Žádná opatření v souvislosti s onemocněním covid-19 neplatí ani na území Polska – s výjimkou zdravotnických zařízení a lékáren není nutné nosit ani roušky.

Dokumenty pro cestu do Polska

Na hranicích do Polska nejsou kontroly, avšak pro vstup do země byste měli mít při sobě osobní doklady. Čechům a dalším občanům EU stačí pouze platný občanský průkaz. Případně se můžete prokázat také cestovním pasem.

Cestovní pojištění do Polska

Ani při cestách k našim severním sousedům byste neměli zapomínat na cestovní pojištění. Na území EU sice platí Evropský průkaz zdravotního pojištění (modrá kartička), ale ten se vztahuje pouze na nutné ošetření za stejných podmínek, jako mají místní obyvatelé. Například spoluúčast tak budete hradit ze svého. Stejně tak se průkaz nevztahuje na situaci, kdy by váš zdravotní stav vyžadoval nutný převoz do ČR zdravotnickým speciálem, což se může prodražit.

Naproti tomu cestovní pojištění vám poskytne krytí léčebných výloh včetně repatriace. Navíc si k němu můžete sjednat i připojištění odpovědnosti, z nějž se uhradí škody, pokud způsobíte zdravotní újmu nebo škodu na majetku třetí osobě.

Například dovolená na Baltu v Polsku láká na adrenalinové sporty, jako je kiting či windsurfing. V takovém případě myslete na odpovídající připojištění rizikových sportů. Nejvýhodnější cestovní pojištění najdete díky online srovnání cestovního pojištění.

Předvolba v Polsku

Cestujete do Polska a potřebujete se domluvit na pozdějším check-inu v ubytování? Pokud voláte na polské telefonní číslo, musíte nejprve navolit mezinárodní předvolbu. Předvolba Polska je +48.

Cestování autem do Polska – co se hodí vědět

Dopravní předpisy a povinná výbava v Polsku

dálnice (značena A): 140 km/h,


rychlostní silnice (značena S): 100 km/h (jednoproudá), 120 km/h (dvouproudá),


silnice mimo obec: 90 km/h,

silnice v obci: 50 km/h.

Dříve existovalo pravidlo, že v obci se v noci zvyšuje povolená rychlost na 60 km/h. Toto pravidlo se zrušilo a rychlost v obcích se sjednotila na 50 km/h. V Polsku se také pokutuje dodržování bezpečné vzdálenosti, která činí polovinu rychlosti – tzn. při rychlosti 100 km/h si musíte držet od vozidla před sebou odstup alespoň 50 metrů. V Polsku stejně jako u nás platí denní svícení po celý rok. Do povinné výbavy nemusíte nic doplňovat.

Dálniční poplatky v Polsku

Na vybraných úsecích dálnic A1, A2, A4 a A8 se platí mýtné. Vybírá se dvěma způsoby:

 • otevřený systém: mýtné se vybírá na mýtnicích přímo na dálnicích,

 • uzavřený systém (systém e-TOLL): elektronický systém pro výběr mýtného, pro jeho užívání je potřeba mít aplikaci e-TOLL PL, palubní GPS zařízení nebo si zakoupit e-ticket, dříve používaný systém viaTOLL byl zrušen.

Výše poplatku za dálnici v Polsku se liší podle typu vozidla a ujetého úseku. Například úsek Katowice – Krakov vyjde na 26 zlotých. Cenu mýtného si můžete podle trasy spočítat online.

Pojištění auta na cestu do Polska

Do Polska budete potřebovat pojištění auta do zahraničí. Naštěstí nemusíte před odjezdem řešit nic speciálního, zelená karta platí v Polsku automaticky. Měli byste ji mít vytištěnou pro případ silniční kontroly.

Jestli se chystáte na delší cestu do Polska, například dovolenou na Baltu, měli byste popřemýšlet nad sjednáním havarijního pojištění. Když zaviníte dopravní nehodu nebo budete mít poruchu na vozidle, povinné ručení vám nepomůže.

Naproti tomu správně nastavené havarijní pojištění nabízí asistenční služby, které vás i v těchto situacích zachrání – dostanete náhradní vozidlo, ubytování nebo vám pojišťovna zajistí odtah. Pokud nechcete platit havarijní pojištění celý rok, zvolte si jen krátkodobé, případně využijte připojištění Dovolená autem.

Dovolená v Polsku

Pokud vás odrazují vysoké ceny od dovolené u Středozemního moře, možná vás budou zajímat alternativy. Dovolená v Polsku stojí za to. Kvalitní služby za rozumné ceny a levnější jídlo než v ČR vám umožní si během dovolené dopřát. Můžete vyjet i na kratší výlety do jednoho z historických měst, na Mazurská jezera nebo do zábavního parku Energylandia.


Polsko nadchne rodiny s dětmi

Dovolená u Baltu

Krásné písčité pláže s pozvolným vstupem do moře nadchnou zejména rodiny s dětmi. A pokud milujete vodní sporty, jako je windsurfing, kiting či jachting, měli byste se o dovolenou na Baltu rozhodně zajímat.

Nejlepší měsíce, kdy vyrazit na dovolenou k Baltu v Polsku, je v červenci a srpnu. Na přelomu těchto měsíců teplota vzduchu přesahuje i 30 stupňů. Moře v Polsku je příjemně osvěžující, kolem 22 stupňů. Samozřejmě je nutné brát v úvahu, že počasí není tak stabilní jako na jihu Evropy. Na druhou stranu není takové vedro, a tak si užijete koupání i výlety.

Dovolená v Polsku u moře

Nejoblíbenější destinace pro dovolenou v Polsku u moře:

 • poloostrov Helská kosa,

 • Sopoty,

 • Karwia, Jastrzębia Góra,

 • Międzyzdroje, Świnoujście,

 • Kołobrzeg.

Spočítat ceny cestovního pojištěníZábavní parky v Polsku

Jen 120 km od Ostravy najdete největší zábavní park v Polsku – Energylandia. Potěší hlavně milovníky horských drah, kterých je tu 17. Mimo jiné i horská dráha Hyperion, nejrychlejší horská dráha v Evropě, jejíž maximální rychlost překoná 140 km/h. Zábavní park Energylandia je rozdělený do 6 zón, a tak si atrakce užijí všichni, od dospělých až po nejmenší děti.

Výlety v Polsku

Zachovalá polská města a místa, která se zapsala do historie v souvislosti s 2. světovou válkou, nadchnou všechny milovníky historie. Co navštívit v Polsku?
město Krakov kostel
Krakov

Středověké město s bývalým královským sídlem Wawel a nádherným hlavním náměstím (Rynek Główny), oblíbeným cílem je také Schindlerova továrna.

město Varšava mrakodrapy
Varšava

Hlavní město Polska je moderní metropolí se silným odkazem z dob socialismu.

Osvětim koncentrační tábor
Osvětim

Muzeum v místě největšího koncentračního tábora 2. světové války patří rozhodně k místům, co vidět v Polsku.

Národní park Pieniny příroda s výhledem na hory
Národní park Pieniny

Nedotčená příroda v pohoří na hranicích Polska a Slovenska.

město Gdaňsk ostrov
Gdaňsk

Přístavní město na severu Polska, kde si užijete historii i krásné pláže.

město Vratislav centrum
Vratislav

Hlavní město Polska je moderní metropolí se silným odkazem z dob socialismu.

Mazurská jezera letecký záběr
Mazurská jezera

Oblíbená oblast, kam přijíždí místní za koupáním a pěší turistikou.

Bělověžský národní park
Bělověžský národní park

Jedno z mála míst se zachovalým původním pralesem na území Evropy, park je zapsaný na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO.

Cestování do Polska na nákupy

Nákupy v Polsku se vyplatí, některé výrobky pořídíte až třikrát levněji. Co se vyplatí koupit v Polsku:

maso, ryby

ovoce, zeleninu

máslo, sýry, vejce

pohonné hmoty

cigarety, některý alkohol

Abyste nakoupili v Polsku skutečně výhodně, plaťte kartou ve zlotých a sledujte slevové akce – letáky najdete i online. K nejlevnějším obchodům patří například řetězec Biedronka.

Do Polska se jezdí také na trhy, kde levně nakoupíte oblečení, domácí potřeby a řemeslné výrobky. Do obchodu Castorama pak vyrazte na nákup levného nábytku.

Oficiální měnou v Polsku je 1 zlotý. Aktuální kurz (11/2022) je 1 zlotý = 5,20 Kč.


Nepodceňujte cestovní pojištěníSrovnaný magazín

 • Lyžařky na svahu
  Cestování
  25. ledna 2023|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2023 aneb kam vyrazit na lyže?

  Po letech pandemie si letos můžete užít zimní dovolenou na horách opět bez omezení. Vyrazíte za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? A na co si dát pozor? Máme pro vás užitečné tipy.

 • Bezpečně na horách - Rodina na lyžích v Alpách
  Cestování
  17. prosince 2022|Jana Březinová
  Bezpečně na horách: Jak se vyhnout úrazům a proč si vždy sjednat pojištění

  Zima se pro miliony Čechů neodmyslitelně pojí s dovolenou na horách. Bohužel to také znamená tisíce úrazů – lyžování a snowboarding patří k nejrizikovějším sportům. Jak se na horách chovat bezpečně? Jaké úrazy hrozí nejčastěji? Proč si sjednat pojištění a na kolik by vás vyšlo ošetření v zahraničí bez něj? Vše jsme pro vás shrnuli v článku.

 • Turecko je nejoblíbenější destinací Čechů, co zde vidět - Sophia v Istambulu
  Cestování
  29. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Turecko je nejoblíbenější destinací Čechů pro rok 2022: Kdy má smysl se sem vydat a co vidět?

  Ze statistik cestovních kanceláří a agentur jasně vyplývá, že si Češi letos po covidové pauze chtěli opět dopřát zasloužený odpočinek u moře. Letos si dokonce koupili o polovinu více zájezdů než loni. Největší zájem byl už tradičně o Řecko, kterému šlapalo na paty Turecko. Jak se sem dostat, co vidět a navštívit?

 • Plánujete dovolenou? Podadíme, jak si na ni našetři - Mapa, foťák a mužská ruka ukazující na místo cíle
  Osobní finance
  26. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Plánujete dovolenou? Poradíme, jak na ni našetřit!

  Letní dovolenou v zahraničí plánovalo letos podle analýz portálu Czech Tourism Tourdata zhruba 52 % Čechů. Plány řady z nich bohužel ovlivnil nedostatek finančních prostředků. Pokud jste podobnou nepříjemnost sami řešili, ale zahraniční dovolenou na horách, či u moře si příští rok nechcete odepřít, máme pro vás tipy, jak na ni našetřit.

 • Muž s letenkami, pasem a mobilním telefonem na letišti
  Cestování
  01. října 2022|Veronika Čermáková
  Flexibilní letenky: Co to je a na co si při koupi dát pozor?

  Ještě donedávna byly koupené letenky prakticky nezrušitelné. Pokud jste se snažili zrušit či změnit termín letenky, stála vás změna víc než samotná letenka. Doba pandemie koronaviru však všechno změnila a dlouhou dobu letecké společnosti nabízely možnost zakoupení flexibilních letenek, které lze libovolně měnit. Letecká doprava ale konečně začala znovu ožívat a většina aerolinek se vrací k původním pravidlům. Jaké společnosti stále ještě nabízejí flexibilní letenky?

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  Cestování
  26. září 2022|Monika Šaríková
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české a nejbližší sousední hory, ale nevíte, kde je bezpečno také pro rodiny s dětmi nebo začínající turisty s žádnými či jen malými zkušenostmi? Dali jsme do kupy tipy na výlety do hor pro všechny - rodiny s dětmi, normální turisty, ale i profíky, kterým už dochází nápady.

 • Vinice na jižní Moravě
  Cestování
  01. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vinařská sezóna 2022: Co navštívit a jak se chránit před riziky

  Tuzemské vinice nabízejí neuvěřitelně rozmanité odrůdy, z nichž mistři vinaři, vyzbrojení letitými zkušenostmi, vyrábějí lahodná vína, která vynikají bohatým spektrem aromatických látek i plnou chutí. Není se proto čemu divit, že stále více tuzemských i zahraničních turistů touží zažít na vlastní kůži tradiční vinobraní a ochutnat vína, která se mohou pyšnit celou řadou zajímavých cen. Kam za vínem zamířit a co ochutnat?

 • Pláž na Bali
  Cestování
  17. srpna 2022|Monika Šaríková
  Období dešťů v Thajsku a na Bali aneb kdy si pro dovolenou raději vyberte jinou destinaci

  Thajsko a Bali patří mezi nejvyhledávanější exotické destinace, kam Češi jezdí strávit vysněnou dovolenou. Před koupí letenek si však nezapomeňte zjistit, zda je návštěva vhodná. Například v období dešťů byste si kouzlo těchto lokalit příliš neužili.

 • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
  Auto
  Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

  Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

 • mobilní-aplikace
  Tarify
  26. července 2022|Petr Pohůdka
  Jaké mobilní aplikace oceníte na dovolené?

  Chystáte se na letní dovolenou? Vhodné aplikace ve vašem telefonu vám mohou cestování výrazně usnadnit. Pomohou vám například s plánováním pobytu, přesuny, výběrem dobré restaurace, ale také s řešením krizových situací. Jaké aplikace byste si měli před dovolenou nainstalovat do svého mobilu?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.