Cestování do Polska

  • Oblíbená výletní destinace Čechů

  • Co před cestou do Polska zařídit

  • Přehled tipů na cestování do Polska

Cesta do Polska

  • Cestování autem je v Polsku rok od roku pohodlnější. Síť dálnic a rychlostních silnic se rychle rozrůstá, kromě velkých měst není provoz ani příliš hustý. Navíc si v Polsku ještě levně natankujete, pohonné hmoty jsou až o 20 % levnější než v tuzemsku.

  • Vlakem do Polska se můžete vydat s Českými drahami. Čím dříve jízdenku zakoupíte, tím více ušetříte. Obvykle se vyplatí koupit rovnou i zpáteční jízdenku, jelikož polská železniční společnost PKP bývá o něco dražší.

  • Autobusem se dostanete do mnoha polských měst se společností Flixbus. Například cesta z Prahy do Varšavy trvá 9 hodin.

  • Letecky můžete vyrazit do Polska se společností LOT. Letenky z Prahy do Krakova nabízí ještě nízkonákladové aerolinky Ryanair. Z Krakova pak můžete pokračovat dále do oblíbených dovolenkových destinací ve Španělsku či Portugalsku za velmi nízké ceny.

Cestování do Polska aktuálně – podmínky pro vstup

S platností od 28. března 2022 byla zrušena veškerá omezení cestování do Polska v souvislosti s onemocněním covid-19. Při překročení hranic není vyžadován příjezdový formulář, očkování ani negativní test. Pravidla pro vstup do země se ovšem mohou změnit, proto si je raději ověřte před odjezdem na webových stránkách Velvyslanectví ČR ve Varšavě.

Žádná opatření v souvislosti s onemocněním covid-19 neplatí ani na území Polska – s výjimkou zdravotnických zařízení a lékáren není nutné nosit ani roušky.

Dokumenty pro cestu do Polska

Na hranicích do Polska nejsou kontroly, avšak pro vstup do země byste měli mít při sobě osobní doklady. Čechům a dalším občanům EU stačí pouze platný občanský průkaz. Případně se můžete prokázat také cestovním pasem.

Cestovní pojištění do Polska

Ani při cestách k našim severním sousedům byste neměli zapomínat na cestovní pojištění. Na území EU sice platí Evropský průkaz zdravotního pojištění (modrá kartička), ale ten se vztahuje pouze na nutné ošetření za stejných podmínek, jako mají místní obyvatelé. Například spoluúčast tak budete hradit ze svého. Stejně tak se průkaz nevztahuje na situaci, kdy by váš zdravotní stav vyžadoval nutný převoz do ČR zdravotnickým speciálem, což se může prodražit.

Naproti tomu cestovní pojištění vám poskytne krytí léčebných výloh včetně repatriace. Navíc si k němu můžete sjednat i připojištění odpovědnosti, z nějž se uhradí škody, pokud způsobíte zdravotní újmu nebo škodu na majetku třetí osobě.

Například dovolená na Baltu v Polsku láká na adrenalinové sporty, jako je kiting či windsurfing. V takovém případě myslete na odpovídající připojištění rizikových sportů. Nejvýhodnější cestovní pojištění najdete díky online srovnání cestovního pojištění.

Předvolba v Polsku

Cestujete do Polska a potřebujete se domluvit na pozdějším check-inu v ubytování? Pokud voláte na polské telefonní číslo, musíte nejprve navolit mezinárodní předvolbu. Předvolba Polska je +48.

Cestování autem do Polska – co se hodí vědět

Dopravní předpisy a povinná výbava v Polsku

dálnice (značena A): 140 km/h,


rychlostní silnice (značena S): 100 km/h (jednoproudá), 120 km/h (dvouproudá),


silnice mimo obec: 90 km/h,

silnice v obci: 50 km/h.

Dříve existovalo pravidlo, že v obci se v noci zvyšuje povolená rychlost na 60 km/h. Toto pravidlo se zrušilo a rychlost v obcích se sjednotila na 50 km/h. V Polsku se také pokutuje dodržování bezpečné vzdálenosti, která činí polovinu rychlosti – tzn. při rychlosti 100 km/h si musíte držet od vozidla před sebou odstup alespoň 50 metrů. V Polsku stejně jako u nás platí denní svícení po celý rok. Do povinné výbavy nemusíte nic doplňovat.

Dálniční poplatky v Polsku

Na vybraných úsecích dálnic A1, A2, A4 a A8 se platí mýtné. Vybírá se dvěma způsoby:

  • otevřený systém: mýtné se vybírá na mýtnicích přímo na dálnicích,

  • uzavřený systém (systém e-TOLL): elektronický systém pro výběr mýtného, pro jeho užívání je potřeba mít aplikaci e-TOLL PL, palubní GPS zařízení nebo si zakoupit e-ticket, dříve používaný systém viaTOLL byl zrušen.

Výše poplatku za dálnici v Polsku se liší podle typu vozidla a ujetého úseku. Cenu mýtného si můžete podle trasy spočítat online.

Pojištění auta na cestu do Polska

Do Polska budete potřebovat pojištění auta do zahraničí. Naštěstí nemusíte před odjezdem řešit nic speciálního, zelená karta platí v Polsku automaticky. Měli byste ji mít vytištěnou pro případ silniční kontroly.

Jestli se chystáte na delší cestu do Polska, například dovolenou na Baltu, měli byste popřemýšlet nad sjednáním havarijního pojištění. Když zaviníte dopravní nehodu nebo budete mít poruchu na vozidle, povinné ručení vám nepomůže.

Naproti tomu správně nastavené havarijní pojištění nabízí asistenční služby, které vás i v těchto situacích zachrání – dostanete náhradní vozidlo, ubytování nebo vám pojišťovna zajistí odtah. Pokud nechcete platit havarijní pojištění celý rok, zvolte si jen krátkodobé, případně využijte připojištění Dovolená autem.

Dovolená v Polsku

Pokud vás odrazují vysoké ceny od dovolené u Středozemního moře, možná vás budou zajímat alternativy. Dovolená v Polsku stojí za to. Kvalitní služby za rozumné ceny a levnější jídlo než v ČR vám umožní si během dovolené dopřát. Můžete vyjet i na kratší výlety do jednoho z historických měst, na Mazurská jezera nebo do zábavního parku Energylandia.


Polsko nadchne rodiny s dětmi

Dovolená u Baltu

Krásné písčité pláže s pozvolným vstupem do moře nadchnou zejména rodiny s dětmi. A pokud milujete vodní sporty, jako je windsurfing, kiting či jachting, měli byste se o dovolenou na Baltu rozhodně zajímat.

Nejlepší měsíce, kdy vyrazit na dovolenou k Baltu v Polsku, je v červenci a srpnu. Na přelomu těchto měsíců teplota vzduchu přesahuje i 30 stupňů. Moře v Polsku je příjemně osvěžující, kolem 22 stupňů. Samozřejmě je nutné brát v úvahu, že počasí není tak stabilní jako na jihu Evropy. Na druhou stranu není takové vedro, a tak si užijete koupání i výlety.

Dovolená v Polsku u moře

Nejoblíbenější destinace pro dovolenou v Polsku u moře:

  • poloostrov Helská kosa,

  • Sopoty,

  • Karwia, Jastrzębia Góra,

  • Międzyzdroje, Świnoujście,

  • Kołobrzeg.



Zábavní parky v Polsku

Jen 120 km od Ostravy najdete největší zábavní park v Polsku – Energylandia. Potěší hlavně milovníky horských drah, kterých je tu 17. Mimo jiné i horská dráha Hyperion, nejrychlejší horská dráha v Evropě, jejíž maximální rychlost překoná 140 km/h. Zábavní park Energylandia je rozdělený do 6 zón, a tak si atrakce užijí všichni, od dospělých až po nejmenší děti.

Výlety v Polsku

Zachovalá polská města a místa, která se zapsala do historie v souvislosti s 2. světovou válkou, nadchnou všechny milovníky historie. Co navštívit v Polsku?
město Krakov kostel
Krakov

Středověké město s bývalým královským sídlem Wawel a nádherným hlavním náměstím (Rynek Główny), oblíbeným cílem je také Schindlerova továrna.

město Varšava mrakodrapy
Varšava

Hlavní město Polska je moderní metropolí se silným odkazem z dob socialismu.

Osvětim koncentrační tábor
Osvětim

Muzeum v místě největšího koncentračního tábora 2. světové války patří rozhodně k místům, co vidět v Polsku.

Národní park Pieniny příroda s výhledem na hory
Národní park Pieniny

Nedotčená příroda v pohoří na hranicích Polska a Slovenska.

město Gdaňsk ostrov
Gdaňsk

Přístavní město na severu Polska, kde si užijete historii i krásné pláže.

město Vratislav centrum
Vratislav

Město nedaleko českých hranic láká na historické centrum a hostí jedny z nejkrásnějších vánočních trhů v Polsku.

Mazurská jezera letecký záběr
Mazurská jezera

Oblíbená oblast, kam přijíždí místní za koupáním a pěší turistikou.

Bělověžský národní park
Bělověžský národní park

Jedno z mála míst se zachovalým původním pralesem na území Evropy, park je zapsaný na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO.

Cestování do Polska na nákupy

Nákupy v Polsku se vyplatí, některé výrobky pořídíte až třikrát levněji. Co se vyplatí koupit v Polsku:

maso, ryby

ovoce, zeleninu

máslo, sýry, vejce

pohonné hmoty

cigarety, některý alkohol

Abyste nakoupili v Polsku skutečně výhodně, plaťte kartou ve zlotých a sledujte slevové akce – letáky najdete i online. K nejlevnějším obchodům patří například řetězec Biedronka.

Do Polska se jezdí také na trhy, kde levně nakoupíte oblečení, domácí potřeby a řemeslné výrobky. Do obchodu Castorama pak vyrazte na nákup levného nábytku.

Oficiální měnou v Polsku je 1 zlotý. Aktuální kurz (2/2023) je 1 zlotý = 4,99 Kč.




Srovnaný magazín

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • motorkář v Alpách
    23. září 2023|Petr Pohůdka
    Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

    Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.