Blog
Cestování
letovisko-egypt

Nejoblíbenější destinace Čechů

08. července 2020|Monika Šaríková|

Každý rok vyrazí strávit letní dovolenou mimo hranice rodné země více než 5 milionů Čechů. V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž Češi jezdí vlastním autem.

Porovnat pojištění

Už dvacet let se na prvním místě nejoblíbenějších destinací Čechů doslova zarputile drží Chorvatsko. Pouze jedenkrát a to v roce 2015 jej na druhé místo sesadilo Slovensko. Na dalších místech se umístily evropské země Itálie, Řecko, Rakousko, Bulharsko a Španělsko. Z mimoevropských destinací k nejvíce navštěvovaným lokalitám patří Turecko, Tunisko a Egypt.

Chorvatsko

Chorvatsko navštíví každý rok přes 700 tisíc Čechů. Nejčastěji jezdí Češi do Chorvatska vlastním vozidlem, na oblibě nabírá také pohodlnější a hlavně rychlejší letecká doprava. Od 1. července 2020 do Chorvatska, konkrétně Rijeky, začaly jezdit přímé vlakové spoje společnosti RegioJet a to třikrát týdně v úterý, pátek a neděli. Jízdenky na první spoje byly vyprodány již v červnu

Kromě dopravy vlastním autem, Češi na Chorvatsku milují krásné a čisté pláže a moře, které jsou oceněny modrou vlajkou. Už dávno to není o tom, že Češi cestují pouze do kempů s plným autem vlastního jídla. Stále více Čechů si užívá pohodlného ubytování v penzionech a stravování v místních restauracích. Pozitivně je po letech velké návštěvnosti ze strany Čechů brána také snadná komunikace v českém jazyce

Slovensko

Rekordní zájem o návštěvu Slovenska padl v roce 2015 a letošní rok se asi bude vyvíjet hodně podobně vzhledem k omezeným možnostem cestování během tohoto léta. Největším lákadlem Slovenska jsou přírodní krásy, kterým vévodí vysoké hory (zejména Nízké i Vysoké Tatry, Malá a Velká Fatra), dále pak lázeňské oblasti a vyhlášená města. Na Slovensko jezdí především Češi upřednostňující aktivní pohyb v podobě pěší turistiky a cyklovýlety vhodné ideálně i pro rodiny s dětmi.

slovensko

Jižní Evropa a Středomoří

Češi milují moře a v létě nejčastěji míří do jižní Evropy. Kromě Chorvatska stále více českých turistů míří do Itálie, Řecka a Španělska. Většina turistů na takové dovolené u moře kombinuje lenošení na pláži, koupání v moři, návštěvy antických památek a prohlídky historických měst.

Velký zájem je například o řecké ostrovy Zakynthos, Kréta, Korfu, Rhodos, Samos či Kefalonie, italské ostrovy Sardinie a Sicílie, francouzskou Korsiku a španělské Kanárské ostrovy, na které se létá za příjemnějším počasím i během české zimy.

Rakousko

Z nejbližších sousedních zemí je kromě Slovenska oblíbené také Rakousko a to ze stejných důvodů. Rakušané se pyšní o ještě o fous úchvatnější přírodou a to díky evropským Alpám a četným jezerům nacházejícím se v nížinách nebo v horách.

Jelikož spousta Čechů patří mezi nadšené aktivní sportovce, horolezce, vysokohorské turisty a cyklisty, do Rakouska jezdí chodit i lézt po horách, stále populárnější jsou zajištěné cesty v horách neboli ferraty a adrenalinový zážitek nabízí túry na ledovce pod vedením zkušeného horského průvodce.

rakousko

Egypt

Egypt i přes kolísavou bezpečnost patří k vyhledávaným turistickým destinacím Čechů. Největším lákadlem je celoročně teplé a čisté moře s ideálními podmínkami pro potápění. Nejoblíbenější jsou pak dovolené nabízející stravování all-inclusive v populárních letoviscích. Jedničkou je Hurghada s 90 km dlouhým pobřežím následovaná původním přístavem Sharm el-Sheikh, Safagou a Marsa Alam.

Turecko a Tunisko

Mimoevropské Turecko ležící na pomezí dvou kontinentů Evropy a Asie těží zejména z vynikajícího poměru cena/výkon. Za přijatelný peníz si zde česká rodina užije perfektní dovolenou u moře v moderním hotelovém komplexu a s leteckou dopravou a spoustou památek. Z tureckých letovisek pak vedou turistické destinace Alanya, Kemer nebo Side.

Podobný druh letní dovolené nabízí severoafrické Tunisko se zlatavými plážemi i historickými městy s křivolakými uličkami a krásnými trhy. Vyhledávané jsou moderní aquaparky i dobrodružný den strávený v poušti. Mezi nejžádanější letoviska patří Djerba, Hammamet, Tabarka, Sousse a Monastir.

Česko

Ačkoliv se tento článek týká primárně zahraničních lokalit, ve výčtu oblíbených destinacích bychom neměli zapomínat ani na rodné Česko a to zvláště s ohledem na letošní pandemii koronaviru, která cestování za hranice ČR zatrhla na pár měsíců úplně. Nicméně i v “době předkoronavirové” byl zájem o cestování po Česku vysoký.

Co se týče krátkých výletů a prodloužených víkendu, největší zájem mají Češi o výlety po hradech a zámcích (Hluboká nad Vltavou, Lednice), návštěvy vyhlášených měst (Praha, Český Krumlov) a koupaliště či jiné vodní plochy určené ke koupání.

Na delší, zpravidla týdenní dovolené pak Češi jezdí nejraději do českých hor či jiných oblíbených přírodních oblastí (Krkonoše, Beskydy, Jizerské hory, Vysočina, Pálava, Jižní Čechy atd.). Velmi vyhledávané jsou nejen pobyty na chatách a chalupách, ale i kempy ideálně přímo u vody (např. Lipno, Seč, Máchovo jezero).

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).