Via ferraty - usmívající se žena v červené helmě

Kam na via ferraty v ČR a za hranicemi

Patříte mezi příznivce skalního lezení a hledáte místo, kde si tento nezapomenutelný horský zážitek jak se patří užít? Via ferraty neboli zajištěné cesty už dávno nejsou doménou pouze zahraničních destinací. Naopak i u nás je z čeho vybírat. Kam stojí za to vyrazit?

Zajištěné cesty neboli via ferraty

Zajištěné cesty neboli via ferraty jsou cesty v nepřístupném, obvykle horském terénu, který je vybaven jistícími ocelovými lany, stupačkami, žebříky a dalšími pomůckami pro snadnější zdolání obtížných úseků. Jejich cílem je zpřístupnění náročného terénu i pro ty, kteří nemají s horolezeckými výstupy zkušenosti. Pokud jste si ještě žádnou takovou lezeckou vychytávku nevyzkoušeli, možná je právě teď ta pravá chvíle to napravit.

Srovnat ceny cestovního pojištění

Kam stojí za to vyrazit na via ferraty

Kde najdete ty nejlepší via ferraty? Za kolébku zajištěných cest jsou považovány italské Dolomity, a tak není žádným překvapením, že ty nejlepší ferraty naleznete právě zde. Atraktivní ferraty různých obtížností nabízí také rakouské a francouzské Alpy. Mezi další destinace, kam můžete na ferraty vyrazit patří například Julské a Savinjské Alpy ve Slovinsku, Urnské Alpy ve Švýcarsku, Berchtesgadenské Alpy v Německu a v dalších zemích, jež vynikají nádherným horským terénem. Pokud dáváte přednost domácí destinaci, dobrou zprávou je, že ferraty najdete i u nás.

Via ferraty v Itálii

Rájem milovníků via ferrat se staly italské Dolomity. Právě zde můžete vybírat z desítek možností různých náročností. Krásné via ferraty se nacházejí v blízkosti jezer Lago di Garda a Lago di Como. Oblíbenou destinací je také masiv Brenty, který leží nedaleko Trentina, jehož lákadlem jsou úchvatné skalní věže. Zdolat můžete i tunely z první světové války, kde se vám naskytnou úžasné výhledy na ikonické dolomitské věže Tre Cime. Zkušení lezci mohou prověřit svou kondici na náročné via ferratě Piz Boe či na nejvyšším vrcholu Dolomit s názvem Marmolada, který měří 3343 m.

Via ferraty v Rakousku

Rakouské Alpy jsou doslova jako stvořené k trávení aktivní dovolené, a tak není žádným překvapením, že právě zde můžete vybírat mezi stovkami zajištěných cest všech obtížností. Na své si přijdou jak začátečníci, tak i zkušení lezci. Nejpopulárnější via ferraty vhodné i pro začátečníky naleznete v okolí Dachsteinu či Solné komory, která patří mezi nejnavštěvovanější rakouské oblasti. Těšit se můžete na lanové žebříky, mosty či visuté lávky. Zajímavou a nepříliš technicky náročnou ferratou je i mohutná jižní stěna Kaisergebirge a zdejší stezka Gamsängersteig vedoucí na vrchol Ellmauer Hatt, který měří 2344 m. Ti zkušenější mohou vyrazit na ferraty Bürgeralm-Panorama-Klettersteig. Náročné je taky lezení v Hochswabu či Traunsee Klettersteig. Odměnou vám však budou nádherné výhledy na Solnou komoru a majestátní masiv Dachsteinu.

Kamarádky na via ferratách

Via ferraty v Německu

Nezapomenutelný zážitek nabízí via ferraty Lužických hor, které se nacházejí zhruba 40 minut jízdy autem od Liberce. Jedná se o ferraty Alpský hřeben a Zadrátovaná jeptiška nacházející se na pískovcových skalách v krásné krajině s výhledem na lázeňské město Jonsdorf. Fantastický svět via ferrat nabízí i divoké pohoří Wetterstein, jež se nachází na hranicích německého Bavorska a rakouského Tyrolska. Zde na vás čekají dva výstupu vedoucí na Zugspitze, nejvyšší horu Německa s nadmořskou výškou 2962 m a na překrásný pyramidový vrchol Alpspitze.

Via ferraty ve Slovinsku

Rájem pěší turistiky jsou slovinské Alpy, které nabízí i množství zajímavých via ferrat. A to především v oblasti Julských a Savinjských Alp, která je protkaná zajímavými liniemi zajištěných cest vedoucích na vrcholy hor včetně nejvyšší hory Slovinska a Julských Alp s názvem Triglav o výšce 2864 m. Slovinsko nabízí i via ferraty, které můžete absolvovat i s dětmi. Pro rodiny s dětmi a pro úplné začátečníky se doporučuje via ferrata Aljaževa pot, která je jednou ze dvou zajištěných cest ve městě Mojstrana. Druhou možností je via ferrata Pot mojstranških veveric, ta je však vhodná pro lezce, kteří mají s lezením již zkušenost.

Via ferraty v Česku

Možná vás to překvapí, ale i na našem území naleznete zajímavé via ferraty. Nejsou sice tak dlouhé jako ty v Alpách nebo v Dolomitech, mají však svoje kouzlo a jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i pokročilé. Kam stojí za to vyrazit?

Via ferrata Pastýřská stěna

Děčínská via ferrata Pastýřská stěna se nachází doslova v centru města, což není na ferratu úplně obvyklé. Zároveň se jedná o nejdelší ferratu nacházející se na našem území. Známá je i pod názvem Cesta do nebíčka. Via ferrata Pastýřská stěna nabízí celkem 14 tras, které poskytují zábavu pro začátečníky i pokročilé.

Nástup na ferratu naleznete na děčínském nábřeží. Kousek od ferraty, směrem k Tyršovu mostu, se nachází i půjčovna ferratových setů, kde si můžete zapůjčit veškeré potřebné vybavení.

Obtížnost: B-D

Via ferrata Hluboká

Nejdelší ferrata nad vodní hladinou u nás s celkovou délkou 550 m se nachází v chráněné přírodní oblasti Karvanice na skalním útvaru zhruba 6 km od Hluboké nad Vltavou. Via ferrata Hluboká je ideální jak pro začátečníky, tak i pro rodiny s dětmi.

Dostat se sem můžete buď přímo z cyklostezky Hluboká – Purkarec, od které vede značená cesta dolů k řece. Případně přímo z vodního mola, které se u nástupu na ferratu nachází. U něj lze zakotvit člun, paddleboard či jiné menší plavidlo.

Obtížnost: B-D

Via ferrata Bechyně

Via ferrata Bechyně je horizontální via ferrata vedoucí těsně nad hladinou řeky Lužnice. Přístupná je z nástupového žebříku a stěny s kramlemi, po které se dostanete na hlavní traverz. K jejímu překonání je nutná fyzická zdatnost a kompletní ferratové vybavení. Via ferrata Bechyně je téměř po celé délce v převisu, proto počítejte, že se při jejím zdolávání trošku zapotíte.

Z bechyňského náměstí se k ferratě dostanete po žluté turistické značce, která vede na Židovu strouhu.

Obtížnost: D/E

Kamarádi na skále při túře v Alpách

Via ferraty Vír na Vysočině

Nedaleko přehrady Vír se nachází hned tři ferratové cesty – Velká věž, Jezerní stěna a Horní vyhlídka, jež nabízejí ojedinělé výhledy do překrásné krajiny a na hráz přehrady Vír. Všechny tři trasy jsou velmi dobře vybaveny jistícími lany, žebříky, úchyty a stoupačkami vhodné i pro návštěvníky, kteří nemají se zdoláváním ferrat žádné zkušenosti.

Nepřehlédnutelnou skálu, na které se via ferrata nachází, naleznete po průjezdu obce Vír, hned vedle řeky. Na místě si můžete zapůjčit i veškeré potřebné vybavení.

Obtížnost: B/C

Via ferrata Slánská hora

Via ferrata Slánská hora se jako jediná u nás nachází na čedičovém podkladu. Skládá se ze sedmi cest a dvou mostů. Jedná se o několik kratších tras vhodných jak pro začátečníky, tak i pokročilé s převýšením zhruba 40 m. Ferrata se nachází u přírodní památky Slánská hora u Slaného, a tak o krásnou přírodu v jejím okolí nebudete mít nouzi.

Stezka se nachází ve Slaným. Pokud vyrážíte autem, nejbližší parkoviště najdete v Bienerově ulici. Odtud je via ferrata dostupná za 5 minut volnou chůzí.

Obtížnost: B-E

Mám zájem o cestovní pojištění

Speleo ferrata Moravský kras

Netradiční zážitek nabízí jeskyně Moravského krasu, kde se nachází jediná podzemní speleo ferrata na našem území. Právě zde na vás čeká 40 m hluboká kaskáda s lanovými žebříky a traverzami s houpačkami. Vstup do jeskyně je možný pouze za doprovodu zkušených instruktorů.

Speleo ferratu Moravský kras naleznete v samém srdci Moravského krasu, hned u vchodu do Punkevních jeskyní.

Obtížnost: C/D

Sportujte bez obav

Pokud se chystáte vyrazit na ferraty do zahraničí, rozhodně nepodceňujte pojištění. Pády sice nebývají na ferratách až tak časté, to však neznamená, že tomuto sportu úrazy vyhýbají. Pohybovat se budete na skalním terénu, někdy i vysokohorském, a tak je cestovní pojištění nezbytností. Cestovní pojištění v základním rozsahu se však na ferraty nevztahuje. Nezapomeňte si vzít takové, které nabízí i připojištění rizikových sportů.

Autor - Veronika Čermáková
Veronika Čermáková Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Vinice na jižní Moravě
    Cestování
    01. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
    Vinařská sezóna 2022: Co navštívit a jak se chránit před riziky

    Tuzemské vinice nabízejí neuvěřitelně rozmanité odrůdy, z nichž mistři vinaři, vyzbrojení letitými zkušenostmi, vyrábějí lahodná vína, která vynikají bohatým spektrem aromatických látek i plnou chutí. Není se proto čemu divit, že stále více tuzemských i zahraničních turistů touží zažít na vlastní kůži tradiční vinobraní a ochutnat vína, která se mohou pyšnit celou řadou zajímavých cen. Kam za vínem zamířit a co ochutnat?

  • potřebujete-vízum
    Cestování
    22. července 2022|Jana Březinová
    Do jakých zemí potřebujete vízum?

    Pokud cestujete pouze v rámci Evropské unie, žádné vízum nepotřebujete. Vystačíte si pouze s občanským průkazem. Za hranicemi EU už ale toto platit nemusí. Česká republika má sice bezvízový styk se 185 státy, ale do řady států je turistické vízum zapotřebí. Někdy se kvůli získání víza musíte vypravit dokonce na zastupitelský úřad v zahraničí.

  • víkend na vodě
    ŽivotCestování
    03. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
    Víkend na vodě: Na co se připravit a jak se chránit před riziky?

    Češi jsou národem chatařů, chalupářů, houbařů a také vodáků. Typická letní kratochvíle učarovala nejednomu z nás. Pokud sami plánujete na vodu vyrazit, přečtěte si, jak se na tenhle adrenalinový výlet připravit a ochránit sebe i majetek před případnými riziky, která by mohla proměnit pečlivě naplánovaný výlet v noční můru.

  • Tabule - letiště - zrušený let
    Cestování
    29. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
    Zrušili vám let – na koho se obrátit?

    Pandemie covidu nepřestává zasazovat rány cestování. Aerolinky a cestovní kanceláře sice mají prodané rekordní množství letenek a zájezdů, odlety letadel ale komplikuje nedostatek lidí na letištích i stávkující personál. Co dělat, pokud uvíznete na letišti v důsledku zpožděného letu? A na koho se obrátit, pokud váš let rovnou zruší?

  • chorvatsko-autem
    Cestování
    28. června 2022|Jana Březinová
    Cesta autem do Chorvatska 2022

    I v letošním roce patří Chorvatsko k nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím. Autem se do země vypraví stovky tisíc českých turistů. Zjistěte, jaké trasy jsou nejrychlejší, na kolik vás vyjdou pohonné hmoty i jak se vyhnout kolonám.

  • chorvatsko
    Cestování
    24. června 2022|Veronika Doskočilová
    Jak ušetřit při návštěvě Chorvatska?

    Turistické městské karty jsou v Chorvatsku poměrně rozšířené. Nabízí je řada turisticky oblíbených měst. Podmínky jednotlivých karet se ale liší. Některé získáte bezplatně, jiné stojí peníze. Některé karty platí jen pár dní, jiné i rok. A v rámci některých z nich máte různé aktivity zcela zdarma, zatímco jiné turistické karty vám nabízí pouze slevy z různých vstupů a služeb.

  • Mapa a pas
    Cestování
    07. června 2022|Veronika Čermáková
    Jak si vyřídit cestovní pas – krok za krokem

    Pokud vás čeká vyřízení nového cestovního pasu, nemělo by vás překvapit, že si budete muset pořídit biometrický pas. Původní pasy jsou totiž platné do doby jejich uvedené platnosti a nově se už vydávají jen biometrické cestovní pasy. Co znamená biometrický pas a co budete potřebovat k jeho vyřízení se dozvíte v našem článku.

  • cestování
    Cestování
    30. května 2022|Jana Březinová
    Na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou

    Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.

  • nizkonakladovy-let
    Cestování
    08. května 2022|Veronika Čermáková
    Vše o nízkonákladových letenkách

    Nízkonákladové letenky jsou oblíbeným způsobem levného cestování. Není divu. Nízkonákladové letecké společnosti nabízejí letenky výrazně levnější, než u klasických leteckých společností, a tak se i za málo peněz můžete dopravit do vysněné destinace. Co jsou to nízkonákladové společnosti a v čem se liší od těch klasických si povíme v následujícím článku.

  • Žena s batohem a letenkami
    Cestování
    11. dubna 2022|Veronika Čermáková
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám pár tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • Rodina na dovolené
    Cestování
    15. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
    Cestování se staršími dětmi

    Máte v hlavě představu krásné dovolené, kde se děti nebudou nudit a dospělí si odpočinou? Aby šlo vše hladce, měli byste se na cestování s dětmi důkladně připravit. Jinak vás může postihnout celá řada nepříjemností, od zdravotních potíží až po chybějící doklady. Na co nezapomenout při cestování se staršími dětmi?

  • Těhotná žena na letišti
    Cestování
    02. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se určitě nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré mít na paměti pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Dubaj
    Cestování
    09. února 2022|Veronika Čermáková
    Co zažít v Dubaji?

    Procestovali jste již opravdu mnoho a jen málokteré místo vás dokáže ještě překvapit? Pak vyrazte do Dubaje, do města, které na sebe několikrát do roka upozorňuje unikátními stavbami a atrakcemi. Na své si zde přijde opravdu každý, a tak není divu, že si Dubaj získá srdce snad každého návštěvníka. Co byste při její návštěvě rozhodně neměli vynechat?

  • Koronavirus
    Cestování
    Koronavirus: cestovní pojištění

    Pandemie nového typu koronaviru poznamenala běžný život u nás i ve světě. Nevyhnula se bohužel ani cestování, které po měsících přísných uzávěr zažívá pomalou obnovu. Pokud plánujete zahraniční cestu, je nezbytně nutné vyřídit si kvalitní cestovní pojištění. Koronavirus vás totiž může uvrhnout do karantény, izolace nebo vám cestování ještě více znepříjemnit.

  • Lyžařky na svahu
    Cestování
    20. prosince 2021|Monika Šaríková
    Zimní dovolená v roce 2021 aneb kam vyrazit přes svátky na lyže?

    Loni byla lyžařská střediska i veškeré hotely a penziony zavřeny kvůli pandemii téměř celou zimu. Letos jsou pobyty na horách a lyžování povoleny, ovšem ne všude a jen za splnění přísných podmínek.

  • Dovolená v Egyptě - pyramidy a velbloudi
    Cestování
    16. prosince 2021|Veronika Čermáková
    Vánoční dovolená v Egyptě

    Láká vás prožití letošních vánočních svátků tak trošku jinak? Co takhle vyhnout se vánočnímu stresu a oslavit Vánoce pod palmami v Egyptě? Egypt je díky příjemným teplotám i ceně ideální destinací pro trávení vánoční dovolené.

  • Test na covid
    Cestování
    22. září 2021|Monika Šaríková
    Testy na covid-19: Jsou stále zdarma nebo si Češi už musí připlatit?

    V první polovině června vláda prohlásila, že od 1. září 2021 skončí bezplatné testování na covid-19 pro všechny osoby nad 18 let. Cestování za hranice se tak mělo prodražit až o několik set korun. Jaká je situace nyní na začátku října?

  • Žena v klobouku se opaluje
    Cestování
    17. září 2021|Veronika Čermáková
    Podzimní dovolená v době Covidu

    Ani letos mírné komplikace a nepříjemnosti spojené s cestováním vášnivé cestovatele neodrazují od vycestování do zahraničí. A to i navzdory tomu, že součástí většiny cest zatím zůstává negativní test na COVID-19. Stále se však najdou země, kam lze vyrazit i bez nutnosti předkládání testu či potvrzení o očkování. Pojďte se s námi podívat na přehled oblíbených destinací kam i na podzim stojí za to vyrazit.

  • Pár na kolech
    Cestování
    28. srpna 2021|Jana Poncarová
    Dovolená na kole: Co kryje pojištění pro cyklisty?

    Letošní letní dovolenou tráví poměrně velká část Čechů v tuzemsku. A tak je plno na cyklostezkách, v lesích, u rybníků i na vodě. Kde je více lidí, tam číhá i více nebezpečí – krádeží, zranění a dalších nepříjemností. K tomu se přidává alkohol. Pokud se chystáte na výlet za burčákem nebo si v půlce trasy rádi dopřejete vychlazenou dvanáctku, neměli byste šetřit na dobrém pojištění pro cyklisty.

  • Mladý pár v bazénu
    Cestování
    25. srpna 2021|Veronika Čermáková
    Jak využít konec letní sezóny na maximum?

    Blíží se konec léta a s ním souvisí i konec turistické sezóny. Pokud ji chcete využít na maximum a vyrazit někam za sluncem, zde je pár tipů na místa, která stojí za to navštívit.

  • Muž na vlakovém nástupišti
    Cestování
    10. července 2021|Vendula Flassig Vrablová
    Cestujeme po ČR levně: Je lepší auto nebo vlak?

    Chystáte se o letních prázdninách poznávat krásy České republiky? I když je naše země relativně malá, pokud plánujete vícedenní výlet, může se vám cestování prodražit. Tím spíš, když vyrážíte s celou rodinou. Jaký dopravní prostředek je nejlepší zvolit, auto nebo vlak?

  • Stan na kopci
    Cestování
    05. července 2021|Monika Šaríková
    Užijte si bezstarostné léto pod stanem: Tipy, jak si poradit se zloději i bouřkou

    Stanování v kempech, bivakování, spaní a táboření na divoko patří k oblíbeným letním činnostem spousty Čechů. Vedle nezbytné kempingové výbavy a dobrodružné nátury se hodí znát nepsaná pravidla bezpečného stanování i to, jak chránit věci před zloději i nepřízní počasí.

  • Žena sedí na zemi
    Cestování
    25. června 2021|Monika Šaríková
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Tisíce Čechů již mají vlastní zkušenost se ztrátou nebo krádeží osobních dokladů v zahraničí. Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanských průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co vše je potřeba udělat v případě krádeže či ztráty osobních dokladů za hranicemi České republiky.

  • Znuděný muž a žena se dívají na dovolené do počítače
    Cestování
    24. června 2021|Petra Silná
    Jak řešit problémy při cestování přes cestovní kancelář

    Dovolená s využitím služeb cestovní kanceláře u nás patří mezi velmi oblíbenou formu cestování. Zkušení pracovníci najdou vše dle vašich preferencí a finančních možností. Vy se už nemusíte téměř o nic starat. Přes veškerou snahu ale může dojít k nenadálým komplikacím, které mohou dovolenou narušit. Jak nejlépe řešit vady zájezdu?

  • Přístavní městečko v Chorvatsku
    Cestování
    22. června 2021|Veronika Čermáková
    Jak ušetřit tisíce korun na dovolené v Chorvatsku

    Přestože pandemie koronaviru výrazně zamíchala s dostupností některých dovolenkových destinací i s ekonomickou situací domácností, je pro většinu Čechů Chorvatsko stále symbolem oblíbené letní dovolené. Ať je vaše finanční situace jakákoliv, neplaťte víc než je nezbytně nutné. Existuje spousta možností, jak během dovolené v Chorvatsku ušetřit nemalé peníze. Ty pak můžete raději utratit za jídlo či jiné radovánky.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).