Via ferraty - usmívající se žena v červené helmě

Kam na via ferraty v ČR a za hranicemi

Patříte mezi příznivce skalního lezení a hledáte místo, kde si tento nezapomenutelný horský zážitek jak se patří užít? Via ferraty neboli zajištěné cesty už dávno nejsou doménou pouze zahraničních destinací. Naopak i u nás je z čeho vybírat. Kam stojí za to vyrazit?

Zajištěné cesty neboli via ferraty

Zajištěné cesty neboli via ferraty jsou cesty v nepřístupném, obvykle horském terénu, který je vybaven jistícími ocelovými lany, stupačkami, žebříky a dalšími pomůckami pro snadnější zdolání obtížných úseků. Jejich cílem je zpřístupnění náročného terénu i pro ty, kteří nemají s horolezeckými výstupy zkušenosti. Pokud jste si ještě žádnou takovou lezeckou vychytávku nevyzkoušeli, možná je právě teď ta pravá chvíle to napravit.

Kam stojí za to vyrazit na via ferraty

Kde najdete ty nejlepší via ferraty? Za kolébku zajištěných cest jsou považovány italské Dolomity, a tak není žádným překvapením, že ty nejlepší ferraty naleznete právě zde. Atraktivní ferraty různých obtížností nabízí také rakouské a francouzské Alpy. Mezi další destinace, kam můžete na ferraty vyrazit patří například Julské a Savinjské Alpy ve Slovinsku, Urnské Alpy ve Švýcarsku, Berchtesgadenské Alpy v Německu a v dalších zemích, jež vynikají nádherným horským terénem. Pokud dáváte přednost domácí destinaci, dobrou zprávou je, že ferraty najdete i u nás.

Via ferraty v Itálii

Rájem milovníků via ferrat se staly italské Dolomity. Právě zde můžete vybírat z desítek možností různých náročností. Krásné via ferraty se nacházejí v blízkosti jezer Lago di Garda a Lago di Como. Oblíbenou destinací je také masiv Brenty, který leží nedaleko Trentina, jehož lákadlem jsou úchvatné skalní věže. Zdolat můžete i tunely z první světové války, kde se vám naskytnou úžasné výhledy na ikonické dolomitské věže Tre Cime. Zkušení lezci mohou prověřit svou kondici na náročné via ferratě Piz Boe či na nejvyšším vrcholu Dolomit s názvem Marmolada, který měří 3343 m.

Via ferraty v Rakousku

Rakouské Alpy jsou doslova jako stvořené k trávení aktivní dovolené, a tak není žádným překvapením, že právě zde můžete vybírat mezi stovkami zajištěných cest všech obtížností. Na své si přijdou jak začátečníci, tak i zkušení lezci. Nejpopulárnější via ferraty vhodné i pro začátečníky naleznete v okolí Dachsteinu či Solné komory, která patří mezi nejnavštěvovanější rakouské oblasti. Těšit se můžete na lanové žebříky, mosty či visuté lávky. Zajímavou a nepříliš technicky náročnou ferratou je i mohutná jižní stěna Kaisergebirge a zdejší stezka Gamsängersteig vedoucí na vrchol Ellmauer Hatt, který měří 2344 m. Ti zkušenější mohou vyrazit na ferraty Bürgeralm-Panorama-Klettersteig. Náročné je taky lezení v Hochswabu či Traunsee Klettersteig. Odměnou vám však budou nádherné výhledy na Solnou komoru a majestátní masiv Dachsteinu.

Kamarádky na via ferratách

Via ferraty v Německu

Nezapomenutelný zážitek při cestě do Německa nabízí via ferraty Lužických hor, které se nacházejí zhruba 40 minut jízdy autem od Liberce. Jedná se o ferraty Alpský hřeben a Zadrátovaná jeptiška nacházející se na pískovcových skalách v krásné krajině s výhledem na lázeňské město Jonsdorf. Fantastický svět via ferrat nabízí i divoké pohoří Wetterstein, jež se nachází na hranicích německého Bavorska a rakouského Tyrolska. Zde na vás čekají dva výstupu vedoucí na Zugspitze, nejvyšší horu Německa s nadmořskou výškou 2962 m a na překrásný pyramidový vrchol Alpspitze.

Via ferraty ve Slovinsku

Rájem pěší turistiky jsou slovinské Alpy, které nabízí i množství zajímavých via ferrat. A to především v oblasti Julských a Savinjských Alp, která je protkaná zajímavými liniemi zajištěných cest vedoucích na vrcholy hor včetně nejvyšší hory Slovinska a Julských Alp s názvem Triglav o výšce 2864 m. Slovinsko nabízí i via ferraty, které můžete absolvovat i s dětmi. Pro rodiny s dětmi a pro úplné začátečníky se doporučuje via ferrata Aljaževa pot, která je jednou ze dvou zajištěných cest ve městě Mojstrana. Druhou možností je via ferrata Pot mojstranških veveric, ta je však vhodná pro lezce, kteří mají s lezením již zkušenost.

Via ferraty v Česku

Možná vás to překvapí, ale i na našem území naleznete zajímavé via ferraty. Nejsou sice tak dlouhé jako ty v Alpách nebo v Dolomitech, mají však svoje kouzlo a jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i pokročilé. Kam stojí za to vyrazit?

Via ferrata Pastýřská stěna

Děčínská via ferrata Pastýřská stěna se nachází doslova v centru města, což není na ferratu úplně obvyklé. Zároveň se jedná o nejdelší ferratu nacházející se na našem území. Známá je i pod názvem Cesta do nebíčka. Via ferrata Pastýřská stěna nabízí celkem 14 tras, které poskytují zábavu pro začátečníky i pokročilé.

Nástup na ferratu naleznete na děčínském nábřeží. Kousek od ferraty, směrem k Tyršovu mostu, se nachází i půjčovna ferratových setů, kde si můžete zapůjčit veškeré potřebné vybavení.

Obtížnost: B-D

Via ferrata Hluboká

Nejdelší ferrata nad vodní hladinou u nás s celkovou délkou 550 m se nachází v chráněné přírodní oblasti Karvanice na skalním útvaru zhruba 6 km od Hluboké nad Vltavou. Via ferrata Hluboká je ideální jak pro začátečníky, tak i pro rodiny s dětmi.

Dostat se sem můžete buď přímo z cyklostezky Hluboká – Purkarec, od které vede značená cesta dolů k řece. Případně přímo z vodního mola, které se u nástupu na ferratu nachází. U něj lze zakotvit člun, paddleboard či jiné menší plavidlo.

Obtížnost: B-D

Via ferrata Bechyně

Via ferrata Bechyně je horizontální via ferrata vedoucí těsně nad hladinou řeky Lužnice. Přístupná je z nástupového žebříku a stěny s kramlemi, po které se dostanete na hlavní traverz. K jejímu překonání je nutná fyzická zdatnost a kompletní ferratové vybavení. Via ferrata Bechyně je téměř po celé délce v převisu, proto počítejte, že se při jejím zdolávání trošku zapotíte.

Z bechyňského náměstí se k ferratě dostanete po žluté turistické značce, která vede na Židovu strouhu.

Obtížnost: D/E

Kamarádi na skále při túře v Alpách

Via ferraty Vír na Vysočině

Nedaleko přehrady Vír se nachází hned tři ferratové cesty – Velká věž, Jezerní stěna a Horní vyhlídka, jež nabízejí ojedinělé výhledy do překrásné krajiny a na hráz přehrady Vír. Všechny tři trasy jsou velmi dobře vybaveny jistícími lany, žebříky, úchyty a stoupačkami vhodné i pro návštěvníky, kteří nemají se zdoláváním ferrat žádné zkušenosti.

Nepřehlédnutelnou skálu, na které se via ferrata nachází, naleznete po průjezdu obce Vír, hned vedle řeky. Na místě si můžete zapůjčit i veškeré potřebné vybavení.

Obtížnost: B/C

Via ferrata Slánská hora

Via ferrata Slánská hora se jako jediná u nás nachází na čedičovém podkladu. Skládá se ze sedmi cest a dvou mostů. Jedná se o několik kratších tras vhodných jak pro začátečníky, tak i pokročilé s převýšením zhruba 40 m. Ferrata se nachází u přírodní památky Slánská hora u Slaného, a tak o krásnou přírodu v jejím okolí nebudete mít nouzi.

Stezka se nachází ve Slaným. Pokud vyrážíte autem, nejbližší parkoviště najdete v Bienerově ulici. Odtud je via ferrata dostupná za 5 minut volnou chůzí.

Obtížnost: B-E

Speleo ferrata Moravský kras

Netradiční zážitek nabízí jeskyně Moravského krasu, kde se nachází jediná podzemní speleo ferrata na našem území. Právě zde na vás čeká 40 m hluboká kaskáda s lanovými žebříky a traverzami s houpačkami. Vstup do jeskyně je možný pouze za doprovodu zkušených instruktorů.

Speleo ferratu Moravský kras naleznete v samém srdci Moravského krasu, hned u vchodu do Punkevních jeskyní.

Obtížnost: C/D

Sportujte bez obav

Pokud se chystáte vyrazit na ferraty do zahraničí, rozhodně nepodceňujte pojištění. Pády sice nebývají na ferratách až tak časté, to však neznamená, že tomuto sportu úrazy vyhýbají. Pohybovat se budete na skalním terénu, někdy i vysokohorském, a tak je cestovní pojištění nezbytností. Cestovní pojištění v základním rozsahu se však na ferraty nevztahuje. Nezapomeňte si vzít takové, které nabízí i připojištění rizikových sportů.

Autor - Veronika Čermáková
Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?