Cestování do Německa

 • Užijte si cestování do Německa bez starostí

 • Pro cesty autem pojistíme i vaše vozidlo a zavazadlaČeši se vydávají na cestu do Německa nejčastěji za nákupy, na vánoční trhy, do zábavního parku, za historií nebo do přírody. Zjistěte, jaká pravidla pro cestování do Německa aktuálně platí a získejte tipy na zajímavé výletní cíle.


Cesta do Německa – autem, vlakem, autobusem, letadlem?

 • Autem se po Německu cestuje rychle a pohodlně. Německo má hustou síť dálnic, a tak se rychle dostanete po celé zemi. Mějte na paměti, že vjezd do center německých měst bývá podmíněn ekologickou plaketou.

 • Vlak do Německa představuje nejlevnější variantu dopravy, jestliže si pořídíte tzv. včasnou jízdenku. Tu je potřeba zakoupit u Českých drah v dostatečném předstihu. Vztahuje se pouze na jízdy, jejichž výchozí nebo naopak konečná stanice je v ČR a musíte využít předepsané vlaky.

 • Autobusem se dostanete do několika německých měst se společností Flixbus a Regiojet. Jednosměrnou jízdenku zakoupíte od pěti set korun.

 • Cestovat do Německa letadlem se vyplatí, pokud se potřebujete co nejrychleji přepravit do vzdálenějších měst – například Kolína nebo Hamburku. Z Prahy trvá let jen kolem hodiny.

Cestování do Německa aktuálně – podmínky pro vstup

Od 1. června 2022 byla zrušena veškerá omezení cestování do Německa v souvislosti s onemocněním covid-19. Zahraniční turisté nepotřebují očkování, ani negativní test. Nevyplňuje se ani příjezdový formulář. Cestování do Německa bez omezení platí zatím do 31. ledna 2023. Nicméně opatření se mohou časem změnit, proto si podmínky pro vstup do Německa raději ověřte na webu Velvyslanectví SRN v Praze.


Dokumenty pro cestu do Německa

Jako občané EU mohou Češi vstoupit do Německa pouze s platným občanským průkazem, případně cestovním pasem. Cestujete-li autem, autobusem či vlakem, pravděpodobně vás na hranicích nebude nikdo kontrolovat. Na letišti však počítejte s kontrolou osobních dokladů.

Cestovní pojištění do Německa

Přestože máme Německo za humny, neměli byste při cestování k našim sousedům podceňovat cestovní pojištění. S Evropským průkazem zdravotního pojištění máte nárok pouze na základní ošetření za stejných podmínek jako místní obyvatelé. To znamená, že musíte zaplatit spoluúčast, pokud se na ošetření vztahuje. Z vlastních peněz byste rovněž museli uhradit případný převoz z Německa do ČR.

Cestovní pojištění do Německa vás vyjde na pár korun denně a jeho sjednání zabere jen pár minut. S výběrem nejlepší pojistky vám pomůže náš online srovnávač. Cestujete-li do Německa za sportem, nezapomeňte na připojištění rizikových či dokonce extrémních sportů. Chybět by vám nemělo ani pojištění odpovědnosti.

Předvolba pro Německo

Potřebujete se domluvit na příjezdu do ubytování nebo vytočit jiný německý kontakt? Při volání do Německa z českého telefonního čísla je potřeba zadat mezinárodní předvolbu. Předvolba pro Německo je +49.

Cesta autem do Německa – co je potřeba

Češi vyráží do Německa nejčastěji autem. V Německu se nekupuje dálniční známka, ani se neplatí žádné dálniční poplatky. Cestování z ČR do Německa autem tak vychází poměrně výhodně – ceny pohonných hmot jsou přibližně o 10–15 % vyšší než v ČR.

Pojištění auta na cestu do Německa

Stejně jako na českých silnicích, i na těch německých máte povinnost mít sjednané povinné ručení. Vaše zelená karta je platná v Německu i v dalších zemích EU zcela automaticky, před odjezdem nemusíte nic řešit. Jen si nezapomeňte vzít zelenou kartu s sebou pro případ silniční kontroly či nehody.

Myslete také na to, že povinné ručení se vztahuje pouze na škody způsobené třetím stranám. Škody na vašem autě nekryje. Pokud by tedy vaše auto zůstalo po nehodě nepojízdné, máte smůlu a odtah i další náklady musíte uhradit ze svého. Bohužel v Německu se nejedná o levnou záležitost. Stejně tak, když se vaše auto porouchá, zabouchnete si klíče nebo omylem natankujete jiné palivo, zůstanete odkázáni sami na sebe.

Proto před cestou do Německa uvažujte o sjednání havarijního pojištění s kvalitními asistenčními službami. Jestliže máte starší auto a nechcete havarijko platit po celý rok, zvolte si havarijní pojištění jen na dovolenou nebo si auto připojistěte v rámci cestovního pojištění s produktem Dovolená autem.

Povinná výbava Německo, dopravní předpisy

Povinná výbava v Německu se shoduje s tou v České republice. Před cestou do Německa tak nemusíte řešit žádné další povinnosti.

V Německu ovšem platí jiné rychlostní limity – mimo obec činí maximální rychlost 100 km/h, na dálnici platí neomezená rychlost, jestliže značka neudává jinak. Oproti ČR se v Německu přísně dbá na dodržování bezpečné vzdálenosti – měla by činit alespoň polovinu rychlosti (např. jedete 100 km/h, bezpečný rozestup je 50 metrů). Cyklisty mimo obec musíte objet alespoň ve vzdálenosti 2 metrů.

Hodí se také vědět, jak je to s alkoholem za volantem. V Německu se sice toleruje 0,5 promile, ale pokud způsobíte dopravní nehodu, snižuje se limit na 0,3 promile. Mladí řidiči do 21 let nesmí nadýchat vůbec.

Tipy na výlety v Německu

Máte rádi zábavu a adrenalin? Pak byste měli zavítat do některého ze zábavních parků v Německu. Největší a nejoblíbenější zábavní parky v Německu jsou:
Berlín
Berlín

Hlavní město Německa přitahuje turisty hlavně pohnutou historií, jelikož bylo rozděleno na západní a východní část.

Mnichov
Mnichov

Město v podhůří Alp láká na proslulé pivo a Oktoberfest, ale potěší i fanoušky historie a značky BMW,

Drazdany
Drážďany

Oblíbený cíl na jednodenní výlet do Německa, užijete si historické centrum, projížďku po Labi i nedaleké Saské Švýcarsko.

Norimberk
Norimberk

Historické město nedaleko našich hranic patří k oblíbeným cílům pro cestování do Německa za nákupy i pro návštěvu vánočních trhů.

Königssee
Königssee

Překrásné bavorské jezero nedaleko Salzburku nadchne cyklisty a pěší turisty.

Neuschwanstein
Neuschwanstein

Kouzelný zámek, který inspiroval Walta Disneyho k návrhu hradu Šípkové Růženky, se nachází v oblasti Allgäu v Bavorsku.

Hamburk
Hamburk

Přístavní město nabízí přes den historii a kulturu, v noci pak nejlepší hudební kluby Evropy a rozmanitou zábavu až do ranních hodin.

Kolín nad Rýnem
Kolín nad Rýnem

Kolínský dóm patří k nejimpozantnějším stavbám Německa, slavný je také místní karneval.

Zábavní parky v Německu

Máte rádi zábavu a adrenalin? Pak byste měli zavítat do některého ze zábavních parků v Německu. Největší a nejoblíbenější zábavní parky v Německu jsou:

Legoland v Německu

Oblíbený zábavní park v Německu nadchne děti i dospělé – nabízí horské dráhy a další atrakce v designu oblíbené Lego stavebnice. Do Legolandu v Německu se dostanete z Prahy během 4–5 hodin, nachází se asi 100 km za Mnichovem. Jednodenní vstupenku do Legolandu pořídíte i online, abyste nemuseli čekat ve frontě.

Dovoz auta z Německa

Proč se ještě vydávají Češi na cestu do Německa? Kvůli nákupu ojetých aut. Dovoz auta z Německa se často vyplatí oproti nákupu ojetiny v tuzemsku, výhodně tam pořídíte zejména zachovalá SUV. Ovšem do nákupu auta z Německa se nevrhejte po hlavě a raději si ověřte původ vozidla. Přečtěte si podrobný návod, jak dovézt auto z Německa.

Srovnaný magazín

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.