Cestování do Německa

 • Užijte si cestování do Německa bez starostí

 • Pro cesty autem pojistíme i vaše vozidlo a zavazadla

Spočítat ceny cestovního pojištěníČeši se vydávají na cestu do Německa nejčastěji za nákupy, na vánoční trhy, do zábavního parku, za historií nebo do přírody. Zjistěte, jaká pravidla pro cestování do Německa aktuálně platí a získejte tipy na zajímavé výletní cíle.


Cesta do Německa – autem, vlakem, autobusem, letadlem?

 • Autem se po Německu cestuje rychle a pohodlně. Německo má hustou síť dálnic, a tak se rychle dostanete po celé zemi. Mějte na paměti, že vjezd do center německých měst bývá podmíněn ekologickou plaketou.

 • Vlak do Německa představuje nejlevnější variantu dopravy, jestliže si pořídíte tzv. včasnou jízdenku. Tu je potřeba zakoupit u Českých drah v dostatečném předstihu. Vztahuje se pouze na jízdy, jejichž výchozí nebo naopak konečná stanice je v ČR a musíte využít předepsané vlaky.

 • Autobusem se dostanete do několika německých měst se společností Flixbus a Regiojet. Jednosměrnou jízdenku zakoupíte od pěti set korun.

 • Cestovat do Německa letadlem se vyplatí, pokud se potřebujete co nejrychleji přepravit do vzdálenějších měst – například Kolína nebo Hamburku. Z Prahy trvá let jen kolem hodiny.

Cestování do Německa aktuálně – podmínky pro vstup

Od 1. června 2022 byla zrušena veškerá omezení cestování do Německa v souvislosti s onemocněním covid-19. Zahraniční turisté nepotřebují očkování, ani negativní test. Nevyplňuje se ani příjezdový formulář. Cestování do Německa bez omezení platí zatím do 31. ledna 2023. Nicméně opatření se mohou časem změnit, proto si podmínky pro vstup do Německa raději ověřte na webu Velvyslanectví SRN v Praze.


Dokumenty pro cestu do Německa

Jako občané EU mohou Češi vstoupit do Německa pouze s platným občanským průkazem, případně cestovním pasem. Cestujete-li autem, autobusem či vlakem, pravděpodobně vás na hranicích nebude nikdo kontrolovat. Na letišti však počítejte s kontrolou osobních dokladů.

Cestovní pojištění do Německa

Přestože máme Německo za humny, neměli byste při cestování k našim sousedům podceňovat cestovní pojištění. S Evropským průkazem zdravotního pojištění máte nárok pouze na základní ošetření za stejných podmínek jako místní obyvatelé. To znamená, že musíte zaplatit spoluúčast, pokud se na ošetření vztahuje. Z vlastních peněz byste rovněž museli uhradit případný převoz z Německa do ČR.

Cestovní pojištění do Německa vás vyjde na pár korun denně a jeho sjednání zabere jen pár minut. S výběrem nejlepší pojistky vám pomůže náš online srovnávač. Cestujete-li do Německa za sportem, nezapomeňte na připojištění rizikových či dokonce extrémních sportů. Chybět by vám nemělo ani pojištění odpovědnosti.

Předvolba pro Německo

Potřebujete se domluvit na příjezdu do ubytování nebo vytočit jiný německý kontakt? Při volání do Německa z českého telefonního čísla je potřeba zadat mezinárodní předvolbu. Předvolba pro Německo je +49.

Cesta autem do Německa – co je potřeba

Češi vyráží do Německa nejčastěji autem. V Německu se nekupuje dálniční známka, ani se neplatí žádné dálniční poplatky. Cestování z ČR do Německa autem tak vychází poměrně výhodně – ceny pohonných hmot jsou přibližně o 10–15 % vyšší než v ČR.

Pojištění auta na cestu do Německa

Stejně jako na českých silnicích, i na těch německých máte povinnost mít sjednané povinné ručení. Vaše zelená karta je platná v Německu i v dalších zemích EU zcela automaticky, před odjezdem nemusíte nic řešit. Jen si nezapomeňte vzít zelenou kartu s sebou pro případ silniční kontroly či nehody.

Myslete také na to, že povinné ručení se vztahuje pouze na škody způsobené třetím stranám. Škody na vašem autě nekryje. Pokud by tedy vaše auto zůstalo po nehodě nepojízdné, máte smůlu a odtah i další náklady musíte uhradit ze svého. Bohužel v Německu se nejedná o levnou záležitost. Stejně tak, když se vaše auto porouchá, zabouchnete si klíče nebo omylem natankujete jiné palivo, zůstanete odkázáni sami na sebe.

Proto před cestou do Německa uvažujte o sjednání havarijního pojištění s kvalitními asistenčními službami. Jestliže máte starší auto a nechcete havarijko platit po celý rok, zvolte si havarijní pojištění jen na dovolenou nebo si auto připojistěte v rámci cestovního pojištění s produktem Dovolená autem.

Povinná výbava Německo, dopravní předpisy

Povinná výbava v Německu se shoduje s tou v České republice. Před cestou do Německa tak nemusíte řešit žádné další povinnosti.

V Německu ovšem platí jiné rychlostní limity – mimo obec činí maximální rychlost 100 km/h, na dálnici platí neomezená rychlost, jestliže značka neudává jinak. Oproti ČR se v Německu přísně dbá na dodržování bezpečné vzdálenosti – měla by činit alespoň polovinu rychlosti (např. jedete 100 km/h, bezpečný rozestup je 50 metrů). Cyklisty mimo obec musíte objet alespoň ve vzdálenosti 2 metrů.

Hodí se také vědět, jak je to s alkoholem za volantem. V Německu se sice toleruje 0,5 promile, ale pokud způsobíte dopravní nehodu, snižuje se limit na 0,3 promile. Mladí řidiči do 21 let nesmí nadýchat vůbec.

Tipy na výlety v Německu

Máte rádi zábavu a adrenalin? Pak byste měli zavítat do některého ze zábavních parků v Německu. Největší a nejoblíbenější zábavní parky v Německu jsou:
Berlín
Berlín

Hlavní město Německa přitahuje turisty hlavně pohnutou historií, jelikož bylo rozděleno na západní a východní část.

Mnichov
Mnichov

Město v podhůří Alp láká na proslulé pivo a Oktoberfest, ale potěší i fanoušky historie a značky BMW,

Drazdany
Drážďany

Oblíbený cíl na jednodenní výlet do Německa, užijete si historické centrum, projížďku po Labi i nedaleké Saské Švýcarsko.

Norimberk
Norimberk

Historické město nedaleko našich hranic patří k oblíbeným cílům pro cestování do Německa za nákupy i pro návštěvu vánočních trhů.

Königssee
Königssee

Překrásné bavorské jezero nedaleko Salzburku nadchne cyklisty a pěší turisty.

Neuschwanstein
Neuschwanstein

Kouzelný zámek, který inspiroval Walta Disneyho k návrhu hradu Šípkové Růženky, se nachází v oblasti Allgäu v Bavorsku.

Hamburk
Hamburk

Přístavní město nabízí přes den historii a kulturu, v noci pak nejlepší hudební kluby Evropy a rozmanitou zábavu až do ranních hodin.

Kolín nad Rýnem
Kolín nad Rýnem

Kolínský dóm patří k nejimpozantnějším stavbám Německa, slavný je také místní karneval.

Zábavní parky v Německu

Máte rádi zábavu a adrenalin? Pak byste měli zavítat do některého ze zábavních parků v Německu. Největší a nejoblíbenější zábavní parky v Německu jsou:
1

Legoland

Zábava pro milovníky Lego stavebnic.

2

Tropical Islands

Největší krytý aquapark a tropický resort.

3

Heide Park

Park s největší dřevěnou horskou dráhou v Evropě.

4

Europa Park

Největší zábavní park v Německu otevřený i v zimě.

Legoland v Německu

Oblíbený zábavní park v Německu nadchne děti i dospělé – nabízí horské dráhy a další atrakce v designu oblíbené Lego stavebnice. Do Legolandu v Německu se dostanete z Prahy během 4–5 hodin, nachází se asi 100 km za Mnichovem. Jednodenní vstupenku do Legolandu pořídíte i online, abyste nemuseli čekat ve frontě.

Dovoz auta z Německa

Proč se ještě vydávají Češi na cestu do Německa? Kvůli nákupu ojetých aut. Dovoz auta z Německa se často vyplatí oproti nákupu ojetiny v tuzemsku, výhodně tam pořídíte zejména zachovalá SUV. Ovšem do nákupu auta z Německa se nevrhejte po hlavě a raději si ověřte původ vozidla. Přečtěte si podrobný návod, jak dovézt auto z Německa.

Srovnaný magazín

 • Lyžařky na svahu
  Cestování
  25. ledna 2023|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2023 aneb kam vyrazit na lyže?

  Po letech pandemie si letos můžete užít zimní dovolenou na horách opět bez omezení. Vyrazíte za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? A na co si dát pozor? Máme pro vás užitečné tipy.

 • Žena spoří do kasičky
  Osobní finance
  23. ledna 2023|Jana Březinová
  Víc peněz v roce 2023. Jak na to?

  Novoroční předsevzetí týkající se financí si podle průzkumů dává zhruba 72 % Čechů. Bohužel jen málokomu se toto předsevzetí podaří naplnit. Pokud je to i váš případ, máme pro vás několik praktických rad a tipů, jak skutečně ušetřit a vyzrát na zbytečné utrácení.

 • Technik kontroluje kotel
  Energie
  21. ledna 2023|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2021–2030: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Oblíbený dotační program, který podporuje instalaci fotovoltaiky, zateplení domů a jiné energetické úspory, vstoupil do další dekády. Nová zelená úsporám v letech 2021 až 2030 nabízí českým domácnostem minimálně 39 miliard Kč. Mladý žadatel musí nejdříve sám zaplatit celou investici a potom dostane část uznatelných nákladů od státu. Důchodci a chudší domácnosti mohou získat všechny potřebné peníze předem v doprovodném dotačním programu Nová zelená úsporám Light.

 • Instalace solárních panelů na rodinném domě
  Energie
  17. ledna 2023|Jana Březinová
  Jak na stavbu fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu?

  Možná i vás při pohledu na rostoucí účty za elektřinu napadlo, jestli by nebylo lepší vyrábět si elektřinu svépomocí. Takovou možnost nabízí domácí fotovoltaika. Jaké existují typy fotovoltaických elektráren a kolik energie vyrobí? Na kolik se vyšplhá počáteční investice? A je možné si instalovat fotovoltaiku svépomocí?

 • Dům a domácnost
  15. ledna 2023|Jana Březinová
  Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

  U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, a to zejména teď v době vysoké inflace.

 • Zásuvky s eury
  Energie
  13. ledna 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Nizozemci mají nejlevnější elektřinu, Češi ušetří za benzín

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, ale narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto dramaticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavádějí nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Nízké cenové stropy stanovilo Maďarsko, které však trpí nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ale benzínu máme dostatek.

 • Počítání kalkulačka
  Život
  11. ledna 2023|Jana Březinová
  Kolik vám na daních ušetří životní pojištění? A co dělat, když smlouvu zrušíte?

  Životní pojištění patří ke státem podporovaným finančním nástrojům. Díky dobře nastavené smlouvě můžete ročně ušetřit několik tisíc korun na daních. Musíte však splnit určité podmínky. Málokdo pak ví, že při zrušení smlouvy je nutné životní pojištění zpětně dodanit.

 • Zubař kouká do otevřených úst
  Osobní finance
  09. ledna 2023|Monika Šaríková
  Kolik stojí péče o zuby a jak se na ni finančně připravit

  Péče o zuby a návštěva zubaře by měly být každý rok samozřejmostí, pokud nechcete zbytečně doplácet. Spoustě zákroků lze totiž předejít dobrou preventivní péčí. Také se hodí vědět, co vše je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a za co si připlatíte.

 • Mladá žena na nafukovací matraci s mobilním telefonem v ruce
  Tarify
  07. ledna 2023|Petr Pohůdka
  Předplacené karty vs. paušální tarify: Kdy dává „předplacenka“ smysl?

  Nechcete za mobilní služby platit měsíční paušál? Stále zde existuje alternativa v podobě předplacených karet. Pro koho se takové řešení hodí, jaké přináší výhody a který z hlavních operátorů nabízí nejlepší předplacenou kartu?

 • Vrácení úroků z hypotéky - šťastná žena, kolem které lítají peníze
  Hypotéky
  06. ledna 2023|Jana Březinová
  Vrácení úroků z hypotéky: Víte, jak to funguje?

  Víte, že hypotéka vám může pomoci ušetřit na daních? Úroky zaplacené za hypotéku lze totiž uplatnit jako odečitatelnou položku, která sníží základ daně. Povíme vám, kdo všechno může odpočet úroků uplatnit, kdo nikoliv a jak velkou slevu na daních můžete získat.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.