Cestování do Německa

 • Užijte si cestování do Německa bez starostí

 • Pro cesty autem pojistíme i vaše vozidlo a zavazadlaČeši se vydávají na cestu do Německa nejčastěji za nákupy, na vánoční trhy, do zábavního parku, za historií nebo do přírody. Zjistěte, jaká pravidla pro cestování do Německa aktuálně platí a získejte tipy na zajímavé výletní cíle.


Cesta do Německa – autem, vlakem, autobusem, letadlem?

 • Autem se po Německu cestuje rychle a pohodlně. Německo má hustou síť dálnic, a tak se rychle dostanete po celé zemi. Mějte na paměti, že vjezd do center německých měst bývá podmíněn ekologickou plaketou.

 • Vlak do Německa představuje nejlevnější variantu dopravy, jestliže si pořídíte tzv. včasnou jízdenku. Tu je potřeba zakoupit u Českých drah v dostatečném předstihu. Vztahuje se pouze na jízdy, jejichž výchozí nebo naopak konečná stanice je v ČR a musíte využít předepsané vlaky.

 • Autobusem se dostanete do několika německých měst se společností Flixbus a Regiojet. Jednosměrnou jízdenku zakoupíte od pěti set korun.

 • Cestovat do Německa letadlem se vyplatí, pokud se potřebujete co nejrychleji přepravit do vzdálenějších měst – například Kolína nebo Hamburku. Z Prahy trvá let jen kolem hodiny.

Cestování do Německa aktuálně – podmínky pro vstup

Od 1. června 2022 byla zrušena veškerá omezení cestování do Německa v souvislosti s onemocněním covid-19. Zahraniční turisté nepotřebují očkování, ani negativní test. Nevyplňuje se ani příjezdový formulář. Cestování do Německa bez omezení platí zatím do 31. ledna 2023. Nicméně opatření se mohou časem změnit, proto si podmínky pro vstup do Německa raději ověřte na webu Velvyslanectví SRN v Praze.


Dokumenty pro cestu do Německa

Jako občané EU mohou Češi vstoupit do Německa pouze s platným občanským průkazem, případně cestovním pasem. Cestujete-li autem, autobusem či vlakem, pravděpodobně vás na hranicích nebude nikdo kontrolovat. Na letišti však počítejte s kontrolou osobních dokladů.

Cestovní pojištění do Německa

Přestože máme Německo za humny, neměli byste při cestování k našim sousedům podceňovat cestovní pojištění. S Evropským průkazem zdravotního pojištění máte nárok pouze na základní ošetření za stejných podmínek jako místní obyvatelé. To znamená, že musíte zaplatit spoluúčast, pokud se na ošetření vztahuje. Z vlastních peněz byste rovněž museli uhradit případný převoz z Německa do ČR.

Cestovní pojištění do Německa vás vyjde na pár korun denně a jeho sjednání zabere jen pár minut. S výběrem nejlepší pojistky vám pomůže náš online srovnávač. Cestujete-li do Německa za sportem, nezapomeňte na připojištění rizikových či dokonce extrémních sportů. Chybět by vám nemělo ani pojištění odpovědnosti.

Předvolba pro Německo

Potřebujete se domluvit na příjezdu do ubytování nebo vytočit jiný německý kontakt? Při volání do Německa z českého telefonního čísla je potřeba zadat mezinárodní předvolbu. Předvolba pro Německo je +49.

Cesta autem do Německa – co je potřeba

Češi vyráží do Německa nejčastěji autem. V Německu se nekupuje dálniční známka, ani se neplatí žádné dálniční poplatky. Cestování z ČR do Německa autem tak vychází poměrně výhodně – ceny pohonných hmot jsou přibližně o 10–15 % vyšší než v ČR.

Pojištění auta na cestu do Německa

Stejně jako na českých silnicích, i na těch německých máte povinnost mít sjednané povinné ručení. Vaše zelená karta je platná v Německu i v dalších zemích EU zcela automaticky, před odjezdem nemusíte nic řešit. Jen si nezapomeňte vzít zelenou kartu s sebou pro případ silniční kontroly či nehody.

Myslete také na to, že povinné ručení se vztahuje pouze na škody způsobené třetím stranám. Škody na vašem autě nekryje. Pokud by tedy vaše auto zůstalo po nehodě nepojízdné, máte smůlu a odtah i další náklady musíte uhradit ze svého. Bohužel v Německu se nejedná o levnou záležitost. Stejně tak, když se vaše auto porouchá, zabouchnete si klíče nebo omylem natankujete jiné palivo, zůstanete odkázáni sami na sebe.

Proto před cestou do Německa uvažujte o sjednání havarijního pojištění s kvalitními asistenčními službami. Jestliže máte starší auto a nechcete havarijko platit po celý rok, zvolte si havarijní pojištění jen na dovolenou nebo si auto připojistěte v rámci cestovního pojištění s produktem Dovolená autem.

Povinná výbava Německo, dopravní předpisy

Povinná výbava v Německu se shoduje s tou v České republice. Před cestou do Německa tak nemusíte řešit žádné další povinnosti.

V Německu ovšem platí jiné rychlostní limity – mimo obec činí maximální rychlost 100 km/h, na dálnici platí neomezená rychlost, jestliže značka neudává jinak. Oproti ČR se v Německu přísně dbá na dodržování bezpečné vzdálenosti – měla by činit alespoň polovinu rychlosti (např. jedete 100 km/h, bezpečný rozestup je 50 metrů). Cyklisty mimo obec musíte objet alespoň ve vzdálenosti 2 metrů.

Hodí se také vědět, jak je to s alkoholem za volantem. V Německu se sice toleruje 0,5 promile, ale pokud způsobíte dopravní nehodu, snižuje se limit na 0,3 promile. Mladí řidiči do 21 let nesmí nadýchat vůbec.

Tipy na výlety v Německu

Máte rádi zábavu a adrenalin? Pak byste měli zavítat do některého ze zábavních parků v Německu. Největší a nejoblíbenější zábavní parky v Německu jsou:
Berlín
Berlín

Hlavní město Německa přitahuje turisty hlavně pohnutou historií, jelikož bylo rozděleno na západní a východní část.

Mnichov
Mnichov

Město v podhůří Alp láká na proslulé pivo a Oktoberfest, ale potěší i fanoušky historie a značky BMW,

Drazdany
Drážďany

Oblíbený cíl na jednodenní výlet do Německa, užijete si historické centrum, projížďku po Labi i nedaleké Saské Švýcarsko.

Norimberk
Norimberk

Historické město nedaleko našich hranic patří k oblíbeným cílům pro cestování do Německa za nákupy i pro návštěvu vánočních trhů.

Königssee
Königssee

Překrásné bavorské jezero nedaleko Salzburku nadchne cyklisty a pěší turisty.

Neuschwanstein
Neuschwanstein

Kouzelný zámek, který inspiroval Walta Disneyho k návrhu hradu Šípkové Růženky, se nachází v oblasti Allgäu v Bavorsku.

Hamburk
Hamburk

Přístavní město nabízí přes den historii a kulturu, v noci pak nejlepší hudební kluby Evropy a rozmanitou zábavu až do ranních hodin.

Kolín nad Rýnem
Kolín nad Rýnem

Kolínský dóm patří k nejimpozantnějším stavbám Německa, slavný je také místní karneval.

Zábavní parky v Německu

Máte rádi zábavu a adrenalin? Pak byste měli zavítat do některého ze zábavních parků v Německu. Největší a nejoblíbenější zábavní parky v Německu jsou:
1

Legoland

Zábava pro milovníky Lego stavebnic.

2

Tropical Islands

Největší krytý aquapark a tropický resort.

3

Heide Park

Park s největší dřevěnou horskou dráhou v Evropě.

4

Europa Park

Největší zábavní park v Německu otevřený i v zimě.

Legoland v Německu

Oblíbený zábavní park v Německu nadchne děti i dospělé – nabízí horské dráhy a další atrakce v designu oblíbené Lego stavebnice. Do Legolandu v Německu se dostanete z Prahy během 4–5 hodin, nachází se asi 100 km za Mnichovem. Jednodenní vstupenku do Legolandu pořídíte i online, abyste nemuseli čekat ve frontě.

Dovoz auta z Německa

Proč se ještě vydávají Češi na cestu do Německa? Kvůli nákupu ojetých aut. Dovoz auta z Německa se často vyplatí oproti nákupu ojetiny v tuzemsku, výhodně tam pořídíte zejména zachovalá SUV. Ovšem do nákupu auta z Německa se nevrhejte po hlavě a raději si ověřte původ vozidla. Přečtěte si podrobný návod, jak dovézt auto z Německa.

Srovnaný magazín

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

 • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
  17. října 2023|Richard Zona
  Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

  Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.