Češi se vydávají na cestu do Německa nejčastěji za nákupy, na vánoční trhy, do zábavního parku, za historií nebo do přírody. Zjistěte, jaká pravidla pro cestování do Německa aktuálně platí a získejte tipy na zajímavé výletní cíle.
Cesta do Německa – autem, vlakem, autobusem, letadlem?
Cestování do Německa aktuálně – podmínky pro vstup
Od 1. června 2022 byla zrušena veškerá omezení cestování do Německa v souvislosti s onemocněním covid-19. Zahraniční turisté nepotřebují očkování, ani negativní test. Nevyplňuje se ani příjezdový formulář. Cestování do Německa bez omezení platí zatím do 31. ledna 2023. Nicméně opatření se mohou časem změnit, proto si podmínky pro vstup do Německa raději ověřte na webu Velvyslanectví SRN v Praze.
Dokumenty pro cestu do Německa
Jako občané EU mohou Češi vstoupit do Německa pouze s platným občanským průkazem, případně cestovním pasem. Cestujete-li autem, autobusem či vlakem, pravděpodobně vás na hranicích nebude nikdo kontrolovat. Na letišti však počítejte s kontrolou osobních dokladů.
Cestovní pojištění do Německa
Přestože máme Německo za humny, neměli byste při cestování k našim sousedům podceňovat cestovní pojištění. S Evropským průkazem zdravotního pojištění máte nárok pouze na základní ošetření za stejných podmínek jako místní obyvatelé. To znamená, že musíte zaplatit spoluúčast, pokud se na ošetření vztahuje. Z vlastních peněz byste rovněž museli uhradit případný převoz z Německa do ČR.
Cestovní pojištění do Německa vás vyjde na pár korun denně a jeho sjednání zabere jen pár minut. S výběrem nejlepší pojistky vám pomůže náš online srovnávač. Cestujete-li do Německa za sportem, nezapomeňte na připojištění rizikových či dokonce extrémních sportů. Chybět by vám nemělo ani pojištění odpovědnosti.
Předvolba pro Německo
Potřebujete se domluvit na příjezdu do ubytování nebo vytočit jiný německý kontakt? Při volání do Německa z českého telefonního čísla je potřeba zadat mezinárodní předvolbu. Předvolba pro Německo je +49.
Cesta autem do Německa – co je potřeba
Češi vyráží do Německa nejčastěji autem. V Německu se nekupuje dálniční známka, ani se neplatí žádné dálniční poplatky. Cestování z ČR do Německa autem tak vychází poměrně výhodně – ceny pohonných hmot jsou přibližně o 10–15 % vyšší než v ČR.
Pojištění auta na cestu do Německa
Stejně jako na českých silnicích, i na těch německých máte povinnost mít sjednané povinné ručení. Vaše zelená karta je platná v Německu i v dalších zemích EU zcela automaticky, před odjezdem nemusíte nic řešit. Jen si nezapomeňte vzít zelenou kartu s sebou pro případ silniční kontroly či nehody.
Myslete také na to, že povinné ručení se vztahuje pouze na škody způsobené třetím stranám. Škody na vašem autě nekryje. Pokud by tedy vaše auto zůstalo po nehodě nepojízdné, máte smůlu a odtah i další náklady musíte uhradit ze svého. Bohužel v Německu se nejedná o levnou záležitost. Stejně tak, když se vaše auto porouchá, zabouchnete si klíče nebo omylem natankujete jiné palivo, zůstanete odkázáni sami na sebe.
Proto před cestou do Německa uvažujte o sjednání havarijního pojištění s kvalitními asistenčními službami. Jestliže máte starší auto a nechcete havarijko platit po celý rok, zvolte si havarijní pojištění jen na dovolenou nebo si auto připojistěte v rámci cestovního pojištění s produktem Dovolená autem.
Povinná výbava Německo, dopravní předpisy
Povinná výbava v Německu se shoduje s tou v České republice. Před cestou do Německa tak nemusíte řešit žádné další povinnosti.
V Německu ovšem platí jiné rychlostní limity – mimo obec činí maximální rychlost 100 km/h, na dálnici platí neomezená rychlost, jestliže značka neudává jinak. Oproti ČR se v Německu přísně dbá na dodržování bezpečné vzdálenosti – měla by činit alespoň polovinu rychlosti (např. jedete 100 km/h, bezpečný rozestup je 50 metrů). Cyklisty mimo obec musíte objet alespoň ve vzdálenosti 2 metrů.
Hodí se také vědět, jak je to s alkoholem za volantem. V Německu se sice toleruje 0,5 promile, ale pokud způsobíte dopravní nehodu, snižuje se limit na 0,3 promile. Mladí řidiči do 21 let nesmí nadýchat vůbec.
Tipy na výlety v Německu
Hlavní město Německa přitahuje turisty hlavně pohnutou historií, jelikož bylo rozděleno na západní a východní část.
Město v podhůří Alp láká na proslulé pivo a Oktoberfest, ale potěší i fanoušky historie a značky BMW,
Oblíbený cíl na jednodenní výlet do Německa, užijete si historické centrum, projížďku po Labi i nedaleké Saské Švýcarsko.
Historické město nedaleko našich hranic patří k oblíbeným cílům pro cestování do Německa za nákupy i pro návštěvu vánočních trhů.
Překrásné bavorské jezero nedaleko Salzburku nadchne cyklisty a pěší turisty.
Kouzelný zámek, který inspiroval Walta Disneyho k návrhu hradu Šípkové Růženky, se nachází v oblasti Allgäu v Bavorsku.
Přístavní město nabízí přes den historii a kulturu, v noci pak nejlepší hudební kluby Evropy a rozmanitou zábavu až do ranních hodin.
Kolínský dóm patří k nejimpozantnějším stavbám Německa, slavný je také místní karneval.
Zábavní parky v Německu
Legoland
Zábava pro milovníky Lego stavebnic.
Tropical Islands
Největší krytý aquapark a tropický resort.
Heide Park
Park s největší dřevěnou horskou dráhou v Evropě.
Europa Park
Největší zábavní park v Německu otevřený i v zimě.
Legoland v Německu
Oblíbený zábavní park v Německu nadchne děti i dospělé – nabízí horské dráhy a další atrakce v designu oblíbené Lego stavebnice. Do Legolandu v Německu se dostanete z Prahy během 4–5 hodin, nachází se asi 100 km za Mnichovem. Jednodenní vstupenku do Legolandu pořídíte i online, abyste nemuseli čekat ve frontě.
Dovoz auta z Německa
Proč se ještě vydávají Češi na cestu do Německa? Kvůli nákupu ojetých aut. Dovoz auta z Německa se často vyplatí oproti nákupu ojetiny v tuzemsku, výhodně tam pořídíte zejména zachovalá SUV. Ovšem do nákupu auta z Německa se nevrhejte po hlavě a raději si ověřte původ vozidla. Přečtěte si podrobný návod, jak dovézt auto z Německa.