Nárust cen vlastnictví auta - Papírové složky a klíčky od auta

Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

Dražší provoz auta má více příčin

Důvodů, proč za provoz auta nyní platíte více, je hned několik. Například ke zdražování benzínu a nafty docházelo dlouhodobě. Ceny pohonných hmot v důsledku pandemie covid-19 vytrvale rostly v průběhu celého loňského roku. Letos situace eskalovala kvůli konfliktu na Ukrajině. Nezanedbatelnou roli hraje rovněž výrazné oslabení koruny vůči americkému dolaru.

Další zdražování souvisí s růstem cen energií. Náklady společností na provoz jsou mnohem vyšší. Jednotlivé subjekty proto musí upravit své ceny. Platí to například pro autoservisy, pojišťovny, prodejny aut a koneckonců i pro čerpací stanice. S příčinami zdražování jako běžný spotřebitel bohužel nic nezmůžete. To ale neznamená, že nelze dělat vůbec nic. Na každý nárůst cen se dá reagovat a alespoň částečně ušetřit.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Problém č. 1: Zdražování benzínu a nafty

Průměrná cena benzínu v ČR činí v polovině srpna 41,81 Kč/litr. Nafta je ještě dražší – 43,35 Kč/litr. Na začátku loňského roku se přitom obě hodnoty pohybovaly pod 28 Kč/litr. Natankování plné nádrže benzínu vás u Škody Octavie třetí generace (nádrž s objemem 50 litrů) vyjde zhruba o 700 Kč dráž než loni v lednu. Přestože aktuální ceny nepotěší, jistě máte v dobré paměti březen, kdy litr pohonných hmot běžně stál okolo 50 Kč. Ceny v posledních týdnech začaly konečně klesat – pod vlivem malé poptávky se snížila velkoobchodní cena benzínu a nafty.

Pohonné hmoty: Cena v průběhu posledních dvou let

ObdobíBenzínNafta

Leden 2021

27,91 Kč/litr

27,31 Kč/litr

Prosinec 2021

36,73 Kč/litr

35,43 Kč/litr

Březen 2022

44,50 Kč/litr

47,10 Kč/litr

Srpen 2022 (15.8.)

41,81 Kč/litr

43,35 Kč/litr

Zdroj: Průměrné ceny pohonných hmot v ČR, mBenzin.cz, ČSÚ

Tipy na úspory

 • Snižte spotřebu: Nejezděte stylem brzda-plyn, motor zbytečně nevytáčejte do vysokých otáček a rozmyslete si, kdy skutečně potřebujete klimatizaci či vyhřívání sedaček.

 • Plánujte tankování: Hlídejte si stav nádrže a zastavte tam, kde jsou ceny paliv přijatelné. Neodkladné tankování na dálnici vašemu rozpočtu neprospěje. Pokud cestujete napříč republikou, nepodceňujte cenové rozdíly mezi kraji. Nejdražší bývá tankování v Praze. Přehled o aktuálních cenách získáte pomocí chytrých aplikací typu Pumpdroid, iPumpuj nebo na serveru mBenzin.cz.

 • Vynechte zbytečné jízdy: Opravdu jsou všechny vaše jízdy nutné? Nedává někdy větší smysl cesta vlakem či městskou hromadnou dopravou?

 • Vyzkoušejte spolujízdu: Máte v autě volné místo? Nechte si na cestu přispět někým, kdo směřuje do stejné destinace. Spolucestovatele najdete na platformách BlaBlaCar nebo Autostop.cz. Samozřejmě i vy se můžete k někomu připojit jako spolujezdec.

Problém č. 2: Zdražování povinného ručení

Řidičů se dotkne také zdražování povinného ručení. Pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla si musí podle zákona sjednat každý majitel vozu. Pojišťovny v letošním roce zdražily povinné ručení v průměru o 5–7 %. Nejvíce si připlatí rizikové skupiny – osoby, které často bourají a mladí řidiči. Jako příčiny nárůstu cen pojišťovny uvádí vysokou inflaci či zdražení náhradních dílů a energií. Ze stejných důvodů se zvýšily ceny havarijního pojištění.

Tipy na úspory

Ověřte si, zda máte sjednané nejvýhodnější povinné ručení. Se srovnáním nabídek různých pojišťoven vám pomůže naše online kalkulačka. Během pár minut uvidíte, kolik byste ušetřili u konkurence. Pokud vás nabídka zaujme, naši specialisté za vás zdarma vyřídí složité papírování spojené s uzavřením nové smlouvy. Stejný proces můžete zopakovat s kalkulačkou pro havarijní pojištění, případně našim operátorům rovnou sdělte, že máte zájem o oba typy pojištění.

Víte...

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.

Problém č. 3: Zdražení náhradních dílů

Ani v autoservisu vás při vyúčtování nepotěší. Dráž vás vyjdou náhradní díly, oprava laku auta a další běžné úkony. V loňském roce autoservisy podražily v průměru o téměř 10 %. Hlavní uváděné důvody? Nijak vás nepřekvapíme – ceny energií a vysoká inflace. Letos se situace ještě zhoršila. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu jsou ochromeny dodavatelsko-odběratelské řetězce. Jak Ukrajina, tak Rusko totiž zajišťují potřebné nerostné suroviny nebo třeba kabelové svazky. Zasažené firmy proto na dodávky čekají, nebo jsou nuceny domluvit se s dražšími dodavateli.

Tipy na úspory

Vše začíná již při pořízení nového auta. Ceny oprav a náhradních dílů se napříč modely výrazně liší. Proto si pořiďte vůz, u kterého si opravy můžete dovolit. Servis vychází nejdráže u prémiových německých a japonských značek. Naopak nejméně zaplatíte u vozů Škoda či Dacia. U ojetých aut si nezapomeňte prověřit jejich historii. S tím vám pomohou například společnosti Cebia nebo carVertical. Mezi největší hrozby patří především stočený tachometr a skryté vady. Předtím, než se v autoservisu na opravách domluvíte, si nechte zpracovat cenové nabídky u konkurence – mohou být mnohem levnější.

Nepodceňto

Jak na koupi ojetiny

Na co si dát pozor při koupi ojetiny, nejen ze zahraničí, jsme probírali v našem podcastu Nepodceňto.

Problém č. 4: Zdražení aut

Automobilový průmysl byl citelně zasažen již koronavirovou krizí. Vyrobilo se méně vozů, čekací doby se prodloužily a na trhu chyběly také ojetiny. Konflikt na Ukrajině tuto krizi ještě prohloubil. Letos se tak očekává nárůst cen nových automobilů až o 20 %. U ojetých vozů se předpokládá navýšení cen zhruba o 15 %.

Příklad: Nová Škoda Fabia se loni dala pořídit za 264 900 Kč, aktuálně začíná na 349 900 Kč. Nutno však podotknout, že se jedná o novou generaci modelu s více systémy. Podobně to vypadá u konkurence. Oblíbený Hyundai i30 Hatchback jste loni v srpnu pořídili za 339 900 Kč, nyní stojí o 40 tisíc více.

Tipy na úspory

Vzhledem ke zdražení aut se jako nejlepší řešení může jevit odložení nákupu. Pokles cen se ale podle expertů příliš očekávat nedá – mimo jiné i kvůli investicím do anti-emisních systémů, kterými automobilky reagují na požadavky EU. Ta stanovuje stále přísnější limity na vypouštěné množství CO2 na kilometr. Nákup auta navíc často odložit nelze. Zkuste proto vsadit na některou z akčních nabídek prodejců, případně se podívejte v kategorii předváděcích vozů.

Problém č. 5: Zdražení dálniční známky

Alespoň jeden problém zatím odpadá. Avizované zdražení dálniční známky se nakonec neuskuteční. Ministr dopravy Martin Kupka na začátku roku prohlásil, že by se dálniční známky měly od roku 2023 zdražit. Argumentoval tím, že se ceny známek za posledních 10 let fakticky nezvýšily a naopak se významně rozšířila dálniční síť. Vzhledem k aktuální situaci ale ministerstvo obrátilo a rozhodlo se řidiče nezatěžovat dalším nárůstem cen. S velkou pravděpodobností však půjde pouze o odklad zdražení, proto není od věci se na něj připravit.

Tipy na úspory

Jezdíte po českých dálnicích pravidelně? Pak toho moc nevymyslíte, zkrátka si musíte koupit roční dálniční známku. Při cestách do zahraničí se ale můžete více zaměřit na plánování tras. Vhodně zvolená objížďka vám ušetří poplatky za projetí tunelů nebo sníží výdaje spojené s mýtným. Příležitostní uživatelé dálnic v ČR mohou využít časově omezené známky. Když si během roku čtyřikrát zakoupíte desetidenní známku, stále vás to vyjde o 260 Kč levněji než koupě celoroční viněty.

Kalkulace havarijního pojištění zdarma

Víte, kolik by vás stálo havarijní pojištění? Vyplňte údaje do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním té nejvýhodnější nabídky na trhu.

Problém č. 6 (pro neukázněné řidiče): Zvýšení pokut

Na závěr ještě jedna nepříjemnost, tentokrát jen pro neukázněné řidiče. Od roku 2024 se nejspíš změní sazebník pokut. V plánu je zvýšení maximální hranice pro pokuty za dopravní přestupky. Prodraží se hlavně nejzávažnější přestupky, například řízení se zadrženým osvědčením o registraci vozidla nebo odmítnutí dechové zkoušky. Za nejméně závažné přestupky byste naopak měli zaplatit méně než doposud. Změny se budou týkat i bodového systému. Návrh zákona ještě musí projít legislativním procesem.

Tipy na úspory

V tomto případě je na místě jen jedna rada. Jezděte tak, aby vám policisté žádné pokuty udělit nemuseli.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.