Nárust cen vlastnictví auta - Papírové složky a klíčky od auta

Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

Dražší provoz auta má více příčin

Důvodů, proč za provoz auta nyní platíte více, je hned několik. Například ke zdražování benzínu a nafty docházelo dlouhodobě. Ceny pohonných hmot v důsledku pandemie covid-19 vytrvale rostly v průběhu celého loňského roku. Letos situace eskalovala kvůli konfliktu na Ukrajině. Nezanedbatelnou roli hraje rovněž výrazné oslabení koruny vůči americkému dolaru.

Další zdražování souvisí s růstem cen energií. Náklady společností na provoz jsou mnohem vyšší. Jednotlivé subjekty proto musí upravit své ceny. Platí to například pro autoservisy, pojišťovny, prodejny aut a koneckonců i pro čerpací stanice. S příčinami zdražování jako běžný spotřebitel bohužel nic nezmůžete. To ale neznamená, že nelze dělat vůbec nic. Na každý nárůst cen se dá reagovat a alespoň částečně ušetřit.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Chci lepší nabídku povinného ručení

Problém č. 1: Zdražování benzínu a nafty

Průměrná cena benzínu v ČR činí v polovině srpna 41,81 Kč/litr. Nafta je ještě dražší – 43,35 Kč/litr. Na začátku loňského roku se přitom obě hodnoty pohybovaly pod 28 Kč/litr. Natankování plné nádrže benzínu vás u Škody Octavie třetí generace (nádrž s objemem 50 litrů) vyjde zhruba o 700 Kč dráž než loni v lednu. Přestože aktuální ceny nepotěší, jistě máte v dobré paměti březen, kdy litr pohonných hmot běžně stál okolo 50 Kč. Ceny v posledních týdnech začaly konečně klesat – pod vlivem malé poptávky se snížila velkoobchodní cena benzínu a nafty.

Pohonné hmoty: Cena v průběhu posledních dvou let

ObdobíBenzínNafta

Leden 2021

27,91 Kč/litr

27,31 Kč/litr

Prosinec 2021

36,73 Kč/litr

35,43 Kč/litr

Březen 2022

44,50 Kč/litr

47,10 Kč/litr

Srpen 2022 (15.8.)

41,81 Kč/litr

43,35 Kč/litr

Zdroj: Průměrné ceny pohonných hmot v ČR, mBenzin.cz, ČSÚ

Tipy na úspory

 • Snižte spotřebu: Nejezděte stylem brzda-plyn, motor zbytečně nevytáčejte do vysokých otáček a rozmyslete si, kdy skutečně potřebujete klimatizaci či vyhřívání sedaček.

 • Plánujte tankování: Hlídejte si stav nádrže a zastavte tam, kde jsou ceny paliv přijatelné. Neodkladné tankování na dálnici vašemu rozpočtu neprospěje. Pokud cestujete napříč republikou, nepodceňujte cenové rozdíly mezi kraji. Nejdražší bývá tankování v Praze. Přehled o aktuálních cenách získáte pomocí chytrých aplikací typu Pumpdroid, iPumpuj nebo na serveru mBenzin.cz.

 • Vynechte zbytečné jízdy: Opravdu jsou všechny vaše jízdy nutné? Nedává někdy větší smysl cesta vlakem či městskou hromadnou dopravou?

 • Vyzkoušejte spolujízdu: Máte v autě volné místo? Nechte si na cestu přispět někým, kdo směřuje do stejné destinace. Spolucestovatele najdete na platformách BlaBlaCar nebo Autostop.cz. Samozřejmě i vy se můžete k někomu připojit jako spolujezdec.

Problém č. 2: Zdražování povinného ručení

Řidičů se dotkne také zdražování povinného ručení. Pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla si musí podle zákona sjednat každý majitel vozu. Pojišťovny v letošním roce zdražily povinné ručení v průměru o 5–7 %. Nejvíce si připlatí rizikové skupiny – osoby, které často bourají a mladí řidiči. Jako příčiny nárůstu cen pojišťovny uvádí vysokou inflaci či zdražení náhradních dílů a energií. Ze stejných důvodů se zvýšily ceny havarijního pojištění.

Tipy na úspory

Ověřte si, zda máte sjednané nejvýhodnější povinné ručení. Se srovnáním nabídek různých pojišťoven vám pomůže naše online kalkulačka. Během pár minut uvidíte, kolik byste ušetřili u konkurence. Pokud vás nabídka zaujme, naši specialisté za vás zdarma vyřídí složité papírování spojené s uzavřením nové smlouvy. Stejný proces můžete zopakovat s kalkulačkou pro havarijní pojištění, případně našim operátorům rovnou sdělte, že máte zájem o oba typy pojištění.

Víte...

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.

Chci ušetřit na povinném ručení

Problém č. 3: Zdražení náhradních dílů

Ani v autoservisu vás při vyúčtování nepotěší. Dráž vás vyjdou náhradní díly, oprava laku auta a další běžné úkony. V loňském roce autoservisy podražily v průměru o téměř 10 %. Hlavní uváděné důvody? Nijak vás nepřekvapíme – ceny energií a vysoká inflace. Letos se situace ještě zhoršila. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu jsou ochromeny dodavatelsko-odběratelské řetězce. Jak Ukrajina, tak Rusko totiž zajišťují potřebné nerostné suroviny nebo třeba kabelové svazky. Zasažené firmy proto na dodávky čekají, nebo jsou nuceny domluvit se s dražšími dodavateli.

Tipy na úspory

Vše začíná již při pořízení nového auta. Ceny oprav a náhradních dílů se napříč modely výrazně liší. Proto si pořiďte vůz, u kterého si opravy můžete dovolit. Servis vychází nejdráže u prémiových německých a japonských značek. Naopak nejméně zaplatíte u vozů Škoda či Dacia. U ojetých aut si nezapomeňte prověřit jejich historii. S tím vám pomohou například společnosti Cebia nebo carVertical. Mezi největší hrozby patří především stočený tachometr a skryté vady. Předtím, než se v autoservisu na opravách domluvíte, si nechte zpracovat cenové nabídky u konkurence – mohou být mnohem levnější.

Nepodceňto

Jak na koupi ojetiny

Na co si dát pozor při koupi ojetiny, nejen ze zahraničí, jsme probírali v našem podcastu Nepodceňto.

Problém č. 4: Zdražení aut

Automobilový průmysl byl citelně zasažen již koronavirovou krizí. Vyrobilo se méně vozů, čekací doby se prodloužily a na trhu chyběly také ojetiny. Konflikt na Ukrajině tuto krizi ještě prohloubil. Letos se tak očekává nárůst cen nových automobilů až o 20 %. U ojetých vozů se předpokládá navýšení cen zhruba o 15 %.

Příklad: Nová Škoda Fabia se loni dala pořídit za 264 900 Kč, aktuálně začíná na 349 900 Kč. Nutno však podotknout, že se jedná o novou generaci modelu s více systémy. Podobně to vypadá u konkurence. Oblíbený Hyundai i30 Hatchback jste loni v srpnu pořídili za 339 900 Kč, nyní stojí o 40 tisíc více.

Tipy na úspory

Vzhledem ke zdražení aut se jako nejlepší řešení může jevit odložení nákupu. Pokles cen se ale podle expertů příliš očekávat nedá – mimo jiné i kvůli investicím do anti-emisních systémů, kterými automobilky reagují na požadavky EU. Ta stanovuje stále přísnější limity na vypouštěné množství CO2 na kilometr. Nákup auta navíc často odložit nelze. Zkuste proto vsadit na některou z akčních nabídek prodejců, případně se podívejte v kategorii předváděcích vozů.

Problém č. 5: Zdražení dálniční známky

Alespoň jeden problém zatím odpadá. Avizované zdražení dálniční známky se nakonec neuskuteční. Ministr dopravy Martin Kupka na začátku roku prohlásil, že by se dálniční známky měly od roku 2023 zdražit. Argumentoval tím, že se ceny známek za posledních 10 let fakticky nezvýšily a naopak se významně rozšířila dálniční síť. Vzhledem k aktuální situaci ale ministerstvo obrátilo a rozhodlo se řidiče nezatěžovat dalším nárůstem cen. S velkou pravděpodobností však půjde pouze o odklad zdražení, proto není od věci se na něj připravit.

Tipy na úspory

Jezdíte po českých dálnicích pravidelně? Pak toho moc nevymyslíte, zkrátka si musíte koupit roční dálniční známku. Při cestách do zahraničí se ale můžete více zaměřit na plánování tras. Vhodně zvolená objížďka vám ušetří poplatky za projetí tunelů nebo sníží výdaje spojené s mýtným. Příležitostní uživatelé dálnic v ČR mohou využít časově omezené známky. Když si během roku čtyřikrát zakoupíte desetidenní známku, stále vás to vyjde o 260 Kč levněji než koupě celoroční viněty.

Kalkulace havarijního pojištění zdarma

Víte, kolik by vás stálo havarijní pojištění? Vyplňte údaje do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním té nejvýhodnější nabídky na trhu.

Spočítat havarijní pojištění

Problém č. 6 (pro neukázněné řidiče): Zvýšení pokut

Na závěr ještě jedna nepříjemnost, tentokrát jen pro neukázněné řidiče. Od roku 2024 se nejspíš změní sazebník pokut. V plánu je zvýšení maximální hranice pro pokuty za dopravní přestupky. Prodraží se hlavně nejzávažnější přestupky, například řízení se zadrženým osvědčením o registraci vozidla nebo odmítnutí dechové zkoušky. Za nejméně závažné přestupky byste naopak měli zaplatit méně než doposud. Změny se budou týkat i bodového systému. Návrh zákona ještě musí projít legislativním procesem.

Tipy na úspory

V tomto případě je na místě jen jedna rada. Jezděte tak, aby vám policisté žádné pokuty udělit nemuseli.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta
  Auto
  22. září 2022|Marek Drahorád
  Nejčastější připojištění k povinnému ručení

  Z povinného ručení se v posledních letech stal produkt, který dokáže nahradit i havarijní pojištění. Můžete se totiž připojistit prakticky na všechna rizika, která vašemu autu hrozí. Není proto divu, že zájem o připojištění k povinnému ručení dlouhodobě roste. Jak si vybrat správná připojištění? A která jsou v Česku nejoblíbenější?

 • Žena u rozbitého auta
  Auto
  02. září 2022|Petr Pohůdka
  Proč je důležité mít havarijní pojištění i u staršího auta

  Havarijní pojištění auta není na rozdíl od povinného ručení vyžadováno zákonem. Řidiči si proto havarijní pojištění často nesjednají, zejména u starších vozů. Jenže i u ojetých automobilů vás oprava škod může vyjít pěkně draho. V době rostoucích cen v autoservisech to platí dvojnásob. Proč byste havarijní pojištění ojetého auta neměli podceňovat?

 • Lze ušetřit na autopojištění - Majitelé auta sčítají škody po nárazu svých vozů
  Auto
  24. srpna 2022|Jana Březinová
  Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

  Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

 • Žena fotí dopravní nehodu
  Auto
  22. srpna 2022|Jana Březinová
  Jak ušetřit na autopojištění jako občasný řidič

  Najezdíte ročně sotva pár tisíc kilometrů a chtěli byste ušetřit na povinném ručení? Právě pro vás je určeno pojištění typu „Jezdím málo, platím málo“. Na českém trhu ho nabízí pojišťovna Allianz a Pillow. Zjistěte, jak přesně funguje pojištění podle skutečného počtu ujetých kilometrů a která pojišťovna vám ho nabídne výhodněji.

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  Zdražení povinného ručení 2022 - Na vině je inflace i dražší materiály

  V letošním roce si připlatíme nejen za energie a potraviny, ale i autoservisní práce, součástky a pojištění. Ceny budou kopírovat inflační trendy a růst, proto se během následujících měsíců provoz automobilu citelně prodraží. Co za zdražení povinného ručení může a jak se s ním poprat?

 • Vše co jste chtěli vědět o elektrokolech - Muž na vyhlídce s elektrokolem v horách
  Auto
  Vše, co jste chtěli vědět o elektrokolech

  Elektrokola patří mezi fenomén současnosti s obřím potenciálem a řadou výhod. Jak takové elektrokolo vlastně funguje? Kde ho koupit, jak ho správně nabíjet a maximálně zabezpečit, aby vám sloužilo spoustu let?

 • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
  Auto
  Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

  Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  Auto
  29. července 2022|Marek Drahorád
  Pět situací, kdy vám pojišťovna nezaplatí (nebo nemusí zaplatit) ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?

 • Mobil za volantem
  Auto
  19. července 2022|Marek Drahorád
  Sazebník pokut aneb za jaké přestupky nám hrozí nejvyšší postih?

  Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

 • cestování s obytným vozem
  Auto
  14. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

  Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

 • cestování-vozem
  Auto
  29. června 2022|Petr Woff
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  Dovážíte auto z Německa? Tady je vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech slibnější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit zejména slušná SUV, která v tuzemsku pořád chybějí. Pokud se vydáváte pro auto do Německa, měli byste se pořádně připravit a vyhnout se některým nepříjemnostem. Proto přinášíme podrobného průvodce dovozem auta od našich sousedů.

 • prihlaseni-noveho-vozu
  Auto
  15. května 2022|Marek Drahorád
  Návod, jak přihlásit nové auto

  Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

 • Auto
  05. května 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava na motorku v EU 2022

  Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

 • Mechanik s pneumatikou
  Auto
  Celoroční pneumatiky: Komu se jejich pořízení vyplatí a jak se k nim staví jednotlivé pojišťovny?

  Pořízení automobilu s sebou nese obrovskou dávku komfortu a svobody. Na druhou stranu jsou tyto výhody vykoupeny zodpovědností a řadou povinností, s nimiž souvisí spousta budoucích investic i starostí. Jednou z nich jsou i pneumatiky. Pokud se vám nechce investovat do letních a zimních gum, jsou jistou alternativou pneumatiky celoroční. Kdy má smysl je pořizovat a jak bude pojišťovna řešit případnou pojistnou událost?

 • tankování
  Auto
  Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

  Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  08. dubna 2022|Marek Drahorád
  Vyplatí se koupit nové nebo ojeté auto? Jaké mají klady a zápory?

  Pokud už máte jasno, které auto si chcete pořídit a jak ho budete financovat, zbývá už jen poslední krok, a to samotný nákup vozu. Při něm se můžete vydat dvěma směry - pořídit si zcela nové auto, nebo sáhnout po ojetém. Zjistěte, jaké jsou klady a zápory obou možností a která je tou správnou pro vás.

 • žena prodává páru auto v salonů
  Auto
  04. dubna 2022|Marek Drahorád
  Jak u ojetého vozu poznat, že je stočený tachometr

  Až třetina ojetin v Česku má stočený tachometr. Třetina nabízených vozů je po bouračce. A třetina má jiný původ, než jaký se uvádí v inzerátu. Nelichotivá tuzemská statistika. Obezřetnost je proto při nákupu auta z bazaru vždy na místě. Poznat stočený tachometr je ale často nelehký úkol a koupě auta se tím komplikuje. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům, a jaké nástroje vám při kontrole ojetiny mohou pomoci.

 • manželé stoji u bílého auta v autosalonu
  Auto
  31. března 2022|Marek Drahorád
  Jak vybrat nejvýhodnější financování nového auta?

  Výběr nového auta už máte za sebou? Pak už zbývá vyřešit jen financování. Zjistěte, která z dostupných možností je pro vás tou nejvýhodnější. 

 • nehoda
  Auto
  28. března 2022|Lucie Dosedělová
  Nabouralo vás ukrajinské nepojištěné auto? ČKP vám škodu zaplatí, víme jak postupovat

  Škodu na vlastním vozidle nemusíte vymáhat po ukrajinských řidičích. Česká kancelář pojistitelů se zavázala za ně škody uhradit. Stačí si připravit záznam o nehodě a požádat o náhradu škody.

 • žena volá asistenční službu
  Auto
  17. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Povinné ručení a havarijní pojištění dál zdražuje. Jak na něm ušetřit?

  Koronavirová pandemie, stejně jako válka na Ukrajině, rozkolísaly zcela zásadním způsobem evropský i světový trh. Cenové šoky jdou bohužel ruku v ruce s velkým zdražováním, které se dotkne prakticky každého z nás. Kromě pohonných hmot a energií se zvyšování cen nevyhne ani povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění.

 • autonehoda
  Auto
  10. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Víte, jakou ochranu si můžete sjednat v rámci havarijního pojištění?

  Pořízení osobního automobilu nepřináší jen radosti v podobě časové a mobilní nezávislosti, ale také starosti technické a administrativní povahy. K těm se pojí i sjednání kvalitní pojistky. Kromě povinného ručení je vhodné zvážit i možnost havarijního pojištění.

 • ČKP Ukrajina
  Auto
  09. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Ukrajinci prchající před válkou mohou díky ČKP jezdit dva měsíce bez povinného ručení

  Válečný konflikt na Ukrajině nutí miliony lidí narychlo opouštět své domovy. Ti, kteří mají to štěstí, prchají ke svým západním sousedům osobními automobily. Často ale nemají sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzn. povinné ručení) a nevlastní tudíž ani tzv. zelenou kartu, která jeho zaplacení dokládá. Pokud způsobili nehodu, byl to ještě donedávna zcela zásadní problém.

 • motorkář v Alpách
  Auto
  04. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Chystáte se vyrazit na motorce na vícedenní výlet? Pojedete poprvé do zahraničí a chcete vědět, na co si dát pozor? Máme pro vás tipy, jak se vybavit na dlouhé cesty na dvou kolech.

 • servis a kontrola motorky
  Auto
  01. března 2022|Marek Drahorád
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Mezi motorkáři se najdou nadšenci, kteří sedlo svého stroje neopouští ani v zimních měsících. Většina ale motorku ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání však neprospívá žádným strojům a motorky nejsou výjimkou. K přípravě motocyklu po zimní pauze proto přistupujte svědomitě - citelně tím snížíte riziko poruch i nehod.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).