žena prodává páru auto v salonů

Jak u ojetého vozu poznat, že je stočený tachometr

Až třetina ojetin v Česku má stočený tachometr. Třetina nabízených vozů je po bouračce. A třetina má jiný původ, než jaký se uvádí v inzerátu. Nelichotivá tuzemská statistika. Obezřetnost je proto při nákupu auta z bazaru vždy na místě. Poznat stočený tachometr je ale často nelehký úkol a koupě auta se tím komplikuje. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům, a jaké nástroje vám při kontrole ojetiny mohou pomoci.

Jak poznat stočený tachometr přes web

V internetových databázích nemusíte ve všech případech narazit na kompletní informace, ale několik set korun investovaných do ověření vozu se vám většinou vyplatí. Snadno totiž prověříte nejen servisní historii, ale také se ujistíte, jestli auto není kradené, bourané nebo v majetku leasingové společnosti. Součástí ověření jsou někdy i údaje z technických kontrol. 

V ideálním případě tedy v databázi během několika kliků dohledáte vývoj najetých kilometrů a pokud hodnota u inzerátu nesedí, hned víte, že je něco špatně a ušetříte si cestu do bazaru. Nejznámějšími a nejsolidnějšími společnostmi, které se prověřováním vozidel zabývají, jsou Cebia a carVertical. Méně obsáhlé prověření, které je ale zdarma, nabízí například VinCheck. Koupě auta by nikdy neměla proběhnout bez alespoň základního prověření VIN kódu (= unikátní rodné číslo každého silničního vozidla, pomocí něj lze vůz zkontrolovat a dohledat jeho historii).

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Na co se zaměřit při prohlídce?

Pokud si někdo před prodejem nedá hodně záležet a nevymění velkou část interiéru
a dalších dílů, nájezd kilometrů můžete odhadnout i podle stavu auta. Pokud s mírou opotřebení jednotlivých částí nemáte žádnou zkušenost, je dobré si k prohlídce přizvat profíka. Na co si dát pozor při koupi auta ve chvíli, kdy už jste si proklepli VIN kód a čeká vás prohlídka? 

Servisní knížka

Stav servisní knížky může být zásadní. Najdete v ní totiž všechny záznamy o opravách i průběžný stav najetých kilometrů. U klasických papírových knížek mohl být problém s falšováním, spousta automobilek už ale servisky vede elektronicky a neautorizovaný zásah je tedy vyloučen. 

Sedačky

Stav čalounění vám toho může spoustu prozradit. Nové potahy jsou ve všech částech napnuté, ale časem začnou povolovat. Všimněte si také, jak moc je sedačka prosezená a do jaké míry je ošoupaná její levá část, o kterou se řidič otírá zády při nastupování a vystupování. Míra opotřebení sedadel nemusí být až tak zásadní, protože v tomto směru záleží i na velikosti a váze řidiče. Stav sedačky ovlivní i to, jak často předchozí majitel nastupoval a vystupoval. Základní vhled vám ale čalounění dát může.

Volant, pedály a řadící páka

Podobně jako u sedaček se zaměřte na míru ošoupání. Nájezd se na těchto třech zásadních ovládacích prvcích zkrátka projeví. Čím opotřebovanější ovládací prvky jsou, tím menší vzorek na nich bude - ať už jde o zářezy na pedálech, kůži na volantu nebo hlavici řadící páky. Opět ale svá zjištění berte s rezervou - člověk, který nosí prsteny, volant i řadící páku zničí mnohem více než člověk bez nich. Volant lze navíc docela snadno a levně přešít a pedály spolu s řadící pákou vyměnit. 

Tip na poslech

Poslechněte si také epizodu podcastu Nepodceňto na téma Jak na koupi ojetiny.

Plasty

Dalšími prvky, které si rozhodně nezachovají původní vzhled na dlouhé roky, jsou plastové části interiéru. Všímejte si opotřebení madel ve dveřích, loketních opěrek, páček pod volantem a všech tlačítek. U silně ojetých aut se z madel a opěrek začne odlupovat pogumování či čalounění, páčky pod volantem trpí na ošoupání a z tlačítek pomalu začnou mizet symboly, které se na nich původně nacházely. 

U plastových částí platí, že se hůře vyměňují. Proto je jejich stav směrodatnější, než sedačky a ovládací prvky. Plasty v autě by bez větších následků měly sloužit minimálně sto tisíc kilometrů. Pokud si proto všimnete výrazného opotřebení u údajně méně ojetého auta, je něco špatně.

Prověšené dveře

Panty u dveří s každým použitím slábnou. A pokud už za sebou mají několik tisíc otevření a zavření, na jejich kvalitě se to projeví. Když dveře otevřete a zkusíte je nadzvednout, s opotřebenými panty se vám to o kousek podaří. Podobné prověšení by mělo být znatelné až po několika set tisících kilometrech. Pokud jev pozorujete u auta, které je inzerováno s mnohem menší porcí kilometrů, zbystřete.

Jak funguje tachometr?

Slovíčko tachometr by správně mělo označovat rychloměr, ale začalo se používat pro označení počítadla kilometrů, které v autě měří počet najetých kilometrů. Ve starších autech najdete analogový tachometr, v moderních autech už je digitální. Ačkoliv by se stočení digitálního tachometru mohlo jevit jako obtížnější - opak je pravdou. Nemusí se nic rozmontovávat, stačí notebook nebo jiné zařízení a za chvíli je hotovo.

Víte že...

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
  12. října 2023|Petr Pohůdka
  Řidičák na motorku – na co se připravit

  Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?