žena prodává páru auto v salonů

Jak u ojetého vozu poznat, že je stočený tachometr

Až třetina ojetin v Česku má stočený tachometr. Třetina nabízených vozů je po bouračce. A třetina má jiný původ, než jaký se uvádí v inzerátu. Nelichotivá tuzemská statistika. Obezřetnost je proto při nákupu auta z bazaru vždy na místě. Poznat stočený tachometr je ale často nelehký úkol a koupě auta se tím komplikuje. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům, a jaké nástroje vám při kontrole ojetiny mohou pomoci.

Jak poznat stočený tachometr přes web

V internetových databázích nemusíte ve všech případech narazit na kompletní informace, ale několik set korun investovaných do ověření vozu se vám většinou vyplatí. Snadno totiž prověříte nejen servisní historii, ale také se ujistíte, jestli auto není kradené, bourané nebo v majetku leasingové společnosti. Součástí ověření jsou někdy i údaje z technických kontrol. 

V ideálním případě tedy v databázi během několika kliků dohledáte vývoj najetých kilometrů a pokud hodnota u inzerátu nesedí, hned víte, že je něco špatně a ušetříte si cestu do bazaru. Nejznámějšími a nejsolidnějšími společnostmi, které se prověřováním vozidel zabývají, jsou Cebia a carVertical. Méně obsáhlé prověření, které je ale zdarma, nabízí například VinCheck. Koupě auta by nikdy neměla proběhnout bez alespoň základního prověření VIN kódu (= unikátní rodné číslo každého silničního vozidla, pomocí něj lze vůz zkontrolovat a dohledat jeho historii).

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Na co se zaměřit při prohlídce?

Pokud si někdo před prodejem nedá hodně záležet a nevymění velkou část interiéru
a dalších dílů, nájezd kilometrů můžete odhadnout i podle stavu auta. Pokud s mírou opotřebení jednotlivých částí nemáte žádnou zkušenost, je dobré si k prohlídce přizvat profíka. Na co si dát pozor při koupi auta ve chvíli, kdy už jste si proklepli VIN kód a čeká vás prohlídka? 

Servisní knížka

Stav servisní knížky může být zásadní. Najdete v ní totiž všechny záznamy o opravách i průběžný stav najetých kilometrů. U klasických papírových knížek mohl být problém s falšováním, spousta automobilek už ale servisky vede elektronicky a neautorizovaný zásah je tedy vyloučen. 

Sedačky

Stav čalounění vám toho může spoustu prozradit. Nové potahy jsou ve všech částech napnuté, ale časem začnou povolovat. Všimněte si také, jak moc je sedačka prosezená a do jaké míry je ošoupaná její levá část, o kterou se řidič otírá zády při nastupování a vystupování. Míra opotřebení sedadel nemusí být až tak zásadní, protože v tomto směru záleží i na velikosti a váze řidiče. Stav sedačky ovlivní i to, jak často předchozí majitel nastupoval a vystupoval. Základní vhled vám ale čalounění dát může.

Volant, pedály a řadící páka

Podobně jako u sedaček se zaměřte na míru ošoupání. Nájezd se na těchto třech zásadních ovládacích prvcích zkrátka projeví. Čím opotřebovanější ovládací prvky jsou, tím menší vzorek na nich bude - ať už jde o zářezy na pedálech, kůži na volantu nebo hlavici řadící páky. Opět ale svá zjištění berte s rezervou - člověk, který nosí prsteny, volant i řadící páku zničí mnohem více než člověk bez nich. Volant lze navíc docela snadno a levně přešít a pedály spolu s řadící pákou vyměnit. 

Tip na poslech

Poslechněte si také epizodu podcastu Nepodceňto na téma Jak na koupi ojetiny.

Plasty

Dalšími prvky, které si rozhodně nezachovají původní vzhled na dlouhé roky, jsou plastové části interiéru. Všímejte si opotřebení madel ve dveřích, loketních opěrek, páček pod volantem a všech tlačítek. U silně ojetých aut se z madel a opěrek začne odlupovat pogumování či čalounění, páčky pod volantem trpí na ošoupání a z tlačítek pomalu začnou mizet symboly, které se na nich původně nacházely. 

U plastových částí platí, že se hůře vyměňují. Proto je jejich stav směrodatnější, než sedačky a ovládací prvky. Plasty v autě by bez větších následků měly sloužit minimálně sto tisíc kilometrů. Pokud si proto všimnete výrazného opotřebení u údajně méně ojetého auta, je něco špatně.

Prověšené dveře

Panty u dveří s každým použitím slábnou. A pokud už za sebou mají několik tisíc otevření a zavření, na jejich kvalitě se to projeví. Když dveře otevřete a zkusíte je nadzvednout, s opotřebenými panty se vám to o kousek podaří. Podobné prověšení by mělo být znatelné až po několika set tisících kilometrech. Pokud jev pozorujete u auta, které je inzerováno s mnohem menší porcí kilometrů, zbystřete.

Jak funguje tachometr?

Slovíčko tachometr by správně mělo označovat rychloměr, ale začalo se používat pro označení počítadla kilometrů, které v autě měří počet najetých kilometrů. Ve starších autech najdete analogový tachometr, v moderních autech už je digitální. Ačkoliv by se stočení digitálního tachometru mohlo jevit jako obtížnější - opak je pravdou. Nemusí se nic rozmontovávat, stačí notebook nebo jiné zařízení a za chvíli je hotovo.

Víte že...

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?