Nejčastější dotazy - Havarijní pojištění

 • Online srovnání

 • Vše vyřídíte pohodlně od PC

 • Prohlídka vašeho vozidla zdarma

 • Úspora až 50 %

havarijní pojištění

Co je havarijní pojištění?

Havarijní pojištění kryje škody na vašem vlastním voze. Jedná se v podstatě o dva typy škod. Škody, které si způsobíte vlastním zaviněním (např. při havárii) a škody, u nichž viník není známý nebo nebyl dopaden (např. vandalismus, poškození zvířetem). Havarijní pojištění není pro řidiče povinné.
Mezi základní rizika, která si můžete pojistit u havarijního pojištění, patří:

 • havárie,

 • přírodní živly,

 • poškození zvířetem,

 • odcizení,

 • vandalismus.


Jaký je rozdíl mezi havarijním pojištěním a povinným ručením?

Povinné ručení je zákonné pojištění a kryje škody, které způsobíte při dopravní nehodě třetí osobě. Jedná se jak o škody na zdraví (když někoho zraníte), tak o škody na majetku. Do škod na majetku spadají nejen škody na druhém vozidle, ale také například na veřejném osvětlení, oplocení a podobně. Jak už z hovorového označení pro pojištění odpovědnosti z provozu vozidla vyplývá, jedná se o povinné ručení, které musí mít sjednané každý provozovatel vozidla (auta, motorky, nákladního auta), než s ním vyjede na silnici.

Havarijní pojištění kryje škody na vašem vlastním vozidle v případě zavinění nehody a chrání rovněž před dalšími riziky, která jsou zahrnuta v pojistné smlouvě (např. vandalismus, odcizení, poškození zvířetem). Sjednání havarijního pojištění není na rozdíl od povinného ručení nutné, každý řidič se pro něj může dobrovolně rozhodnout.


Jak sjednat havarijní pojištění online?

Havarijní pojištění si jednoduše sjednáte online ve třech krocích.

 • Udělejte si srovnání havarijního pojištění od různých pojišťoven v online kalkulačce. Vyplňte údaje o pojištěném vozidle a o pojistníkovi – oboje má vliv na cenu havarijního pojištění.

 • Během pár sekund získáte srovnání nabídek havarijního pojištění od několika pojišťoven. Vyberte si tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

 • Veškeré dokumenty k pojištění dostanete do e-mailu. Pojištění nejrychleji uhradíte online platební kartou nebo bankovním převodem.

A to je vše! Sjednání havarijního pojištění online zvládnete během pár minut a navíc ušetříte.


Vyplatí se havarijní pojištění i pro starší vůz?

Havarijní pojištění se často vyplatí i pro vozidla starší než 10 let. Při rozhodování o tom, zda se pojištění staršího vozu vyplatí, je dobré vzít v úvahu dvě věci.

Aktuální cena vozu – pokud zůstává vysoká, vyplatí se vám sjednat si havarijní pojištění v ceně několika tisíc ročně. Samozřejmě platí, že čím levnější vůz je, tím levnější je i havarijní pojištění. Aktuální cenu vozu můžete odhadnout podle nabídek v autobazarech.

Jak moc by váš rozpočet zasáhlo, když o auto přijdete – u staršího auta už se tolik neřeší menší odřeniny, ale pokud by došlo k totální škodě nebo odcizení vozu, zasáhlo by to váš rodinný rozpočet? Můžete si dovolit koupit nové auto, když o to současné přijdete? Pokud ne, měli byste se raději pojistit.

Stále jste na vážkách a havarijní pojištění se vám zdá příliš drahé? Zvažte, jaká rizika vám opravdu hrozí a pouze ta si pojistěte. Pokud například parkujete doma v garáži a v práci na hlídaném parkovišti, pravděpodobnost poškození vandaly je nízká, a tak toto riziko můžete z pojištění nejspíš vynechat.


Co nekryje havarijní pojištění?

Havarijní pojištění nekryje škody způsobené třetí straně, k tomu slouží povinné ručení. Havarijní pojištění se nevztahuje ani na poruchu vozu, například když se poškodí převodovka za jízdy nebo přestanou fungovat světlomety.

Důležitou součástí havarijního pojištění však bývají asistenční služby, a ty už často akutní opravu vozu nebo například odtah do nejbližšího servisu zahrnují, a to nejen při nehodě, ale také při poruše. Konkrétní podmínky se u každé pojišťovny liší, proto je vždy důležité nastudovat si pojistnou smlouvu.

Smlouvu na havarijní pojištění si můžete nastavit na míru podle svých potřeb a rizik, kterých se obáváte.


Jak zaplatit havarijní pojištění?

Havarijní pojištění můžete zaplatit online platební kartou, QR kódem, převodem z účtu, složenkou nebo hotově v bance.


Kdy mohu vypovědět havarijní pojištění?

Havarijní pojištění se uzavírá na dobu neurčitou, proto je důležité vědět, jakým způsobem ho můžete vypovědět.

 • Nejpozději 6 týdnů před výročím smlouvy nebo splátkou, podle toho, o jakou pojišťovnu se jedná.

 • Do 2 měsíců od uzavření nové smlouvy bez udání důvodu, tuto možnost má jak pojistník, tak pojišťovna.

 • Do 14 dnů od uzavření havarijního pojištění na dálku, jedná se o výpověď k počátku.

 • Do 3 měsíců od vzniku pojistné události, pokud vám pojišťovna poskytovala plnění.

 • Do 1 měsíce od oznámení pojišťovny, že dojde k navýšení pojistného na další období.

Havarijní pojištění samozřejmě můžete vypovědět také v případě, že vozidlo prodáte.


Je potřeba k havarijnímu pojištění fotodokumentace?

Záleží na konkrétní pojišťovně. Některé pojišťovny si vyžádají fotodokumentaci, jiné zprostředkují prohlídku vozu a ve výjimečných případech není prohlídka vůbec potřeba.


Co je spoluúčast u havarijního pojištění?

Spoluúčast je předem definovaná částka, kterou se klient podílí na pojistném plnění. Spoluúčast může být stanovena jako fixní částka nebo procento. Často se u havarijního pojištění setkáte se spoluúčastí uvedenou v procentech, přičemž je zároveň stanovena minimální fixní částka spoluúčasti

Podívejte se na příklad – spoluúčast je 5 %, min. 5000 Kč. Při škodě ve výši 90 tisíc korun by procentuálně vypočítaná spoluúčast vycházela na 4500 Kč, což je méně než stanovené minimum. Proto bude v tomto případě spoluúčast právě 5 tisíc, 85 tisíc zaplatí pojišťovna. Při škodě ve výši 200 tisíc korun bude spoluúčast činit 5 %, tj. 10 tisíc korun. Pojišťovna uhradí 190 tisíc korun.


Co je GAP havarijní pojištění?

Havarijní pojištění GAP garantuje pojistné plnění v takové výši, jaká je uvedena ve smlouvě bez ohledu na amortizaci, tedy opotřebení vozidla. GAP se většinou nabízí výhradně na nová vozidla – tím pádem si pojistíte auto na pořizovací cenu, kterou vám pojišťovna garantuje po dobu uvedenou ve smlouvě. Obvykle se pojištění GAP uzavírá maximálně na 3 roky.

Proč se pojištění GAP vyplatí? I nové vozidlo rychle ztrácí svoji hodnotu, a to v podstatě okamžitě, jakmile opustí autosalon. Po roce používání může hodnota vozu klesnout na 80–65 procent původní ceny. S pojištěním GAP však dostanete od pojišťovny v případě totální škody 100 procent částky, za níž jste vůz pořídili.


Co zahrnuje all-risk u havarijního pojištění?

All-risk havarijní pojištění poskytuje komplexní ochranu pro váš vůz, protože zahrnuje všechna rizika:

 • havárie,

 • odcizení,

 • vandalismus,

 • živelní pohromy,

 • střet se zvěří.

V rámci all-risk havarijního pojištění si můžete sjednat také pojištění GAP. Záleží však na stáří vozidla, pojištění GAP lze obvykle sjednat maximálně do 3 let stáří vozidla.


Existují nějaká připojištění k havarijnímu pojištění

Každá pojišťovna nabízí k havarijnímu pojištění připojištění skel. Jakákoliv další připojištění záleží na tom, o jakou pojišťovnu se jedná. Mezi nejoblíbenější připojištění patří pojištění úrazu, pojištění zavazadel, právní ochrana, náhradní vůz nebo rozšířené asistenční služby.


Jak mám nahlásit pojistnou událost?

Při pojistné události kontaktujte přímo pojišťovnu, u níž jste si havarijní pojištění sjednali. Pojišťovna vám sdělí, jak byste měli dále postupovat. Server srovnejto.cz působí pouze jako zprostředkovatel.


V jakých situacích mi havarijní pojištění pomůže?

Havarijní pojištění vám pomůže v situacích, jako je:

 • havárie: kryje škodu na voze v případě zaviněné nehody,

 • střet se zvěří: kryje škody způsobené při srážce se zvěří, případně při poškození zaparkovaného vozidla zvířetem (např. překousání kabelů),

 • živelní pohromy: kryje škody, které způsobí přírodní živly (např. povodeň, vichřice, kroupy, pád stromu, úder blesku),

 • odcizení: pojištění pro případ krádeže vozidla nebo jeho částí,

 • vandalismus: kryje škody způsobené cizí osobou na zaparkovaném voze.

Záleží na tom, jaká rizika jste si sjednali v pojistné smlouvě. Pokud chcete být pojištěni na všechna rizika, zvolte si variantu havarijního pojištění all-risk


Co ovlivňuje cenu havarijního pojištění?

Cenu havarijního pojištění ovlivňují vlastník, resp. pojistník vozu (bydliště, věk aj.) a specifikace vozu (značka, model, výkon, způsob užití aj.). Velmi důležitým parametrem pro stanovení ceny havarijního pojištění je také cena vozu, bonusy pojistníka, zvolené pojistné limity a spoluúčast. Čím vyšší spoluúčast si zvolíte, tím levnější havarijní pojištění získáte.


Jaké jsou asistenční služby u havarijního pojištění? Kdy je můžu využít?

Asistenční služby u havarijního pojištění se u každé pojišťovny liší. Většinou je můžete využít při nehodě i při poruše, a to v ČR i v zahraničí. Některé pojišťovny nabízejí rovněž rozšíření asistenčních služeb formou připojištění.

Mezi nejoblíbenější součásti asistenčních služeb patří okamžitá oprava vozu na místě, výměna pneumatiky, odtah do nejbližšího servisu, náhradní vůz nebo ubytování po dobu opravy či právní ochrana.


Platí havarijní pojištění i v zahraničí?

Ano, havarijní pojištění platí i v zahraničí, pokud nemá pojistník v pojistné smlouvě omezenou územní platnost.


Vztahuje se havarijní pojištění i na případ odcizení? Jak postupovat při odcizení vozidla?

Havarijní pojištění se vztahuje na odcizení, jestliže si toto riziko sjednáte v pojistné smlouvě. Odcizení je rovněž součástí all-risk pojištění.

V případě odcizení je potřeba kontaktovat jak pojišťovnu, tak i policii.

Srovnaný magazín

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.