Nejčastější dotazy - Havarijní pojištění

 • Online srovnání

 • Vše vyřídíte pohodlně od PC

 • Prohlídka vašeho vozidla zdarma

 • Úspora až 50 %

havarijní pojištění

Co je havarijní pojištění?

Havarijní pojištění kryje škody na vašem vlastním voze. Jedná se v podstatě o dva typy škod. Škody, které si způsobíte vlastním zaviněním (např. při havárii) a škody, u nichž viník není známý nebo nebyl dopaden (např. vandalismus, poškození zvířetem). Havarijní pojištění není pro řidiče povinné.
Mezi základní rizika, která si můžete pojistit u havarijního pojištění, patří:

 • havárie,

 • přírodní živly,

 • poškození zvířetem,

 • odcizení,

 • vandalismus.


Jaký je rozdíl mezi havarijním pojištěním a povinným ručením?

Povinné ručení je zákonné pojištění a kryje škody, které způsobíte při dopravní nehodě třetí osobě. Jedná se jak o škody na zdraví (když někoho zraníte), tak o škody na majetku. Do škod na majetku spadají nejen škody na druhém vozidle, ale také například na veřejném osvětlení, oplocení a podobně. Jak už z hovorového označení pro pojištění odpovědnosti z provozu vozidla vyplývá, jedná se o povinné ručení, které musí mít sjednané každý provozovatel vozidla (auta, motorky, nákladního auta), než s ním vyjede na silnici.

Havarijní pojištění kryje škody na vašem vlastním vozidle v případě zavinění nehody a chrání rovněž před dalšími riziky, která jsou zahrnuta v pojistné smlouvě (např. vandalismus, odcizení, poškození zvířetem). Sjednání havarijního pojištění není na rozdíl od povinného ručení nutné, každý řidič se pro něj může dobrovolně rozhodnout.


Jak sjednat havarijní pojištění online?

Havarijní pojištění si jednoduše sjednáte online ve třech krocích.

 • Udělejte si srovnání havarijního pojištění od různých pojišťoven v online kalkulačce. Vyplňte údaje o pojištěném vozidle a o pojistníkovi – oboje má vliv na cenu havarijního pojištění.

 • Během pár sekund získáte srovnání nabídek havarijního pojištění od několika pojišťoven. Vyberte si tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

 • Veškeré dokumenty k pojištění dostanete do e-mailu. Pojištění nejrychleji uhradíte online platební kartou nebo bankovním převodem.

A to je vše! Sjednání havarijního pojištění online zvládnete během pár minut a navíc ušetříte.


Vyplatí se havarijní pojištění i pro starší vůz?

Havarijní pojištění se často vyplatí i pro vozidla starší než 10 let. Při rozhodování o tom, zda se pojištění staršího vozu vyplatí, je dobré vzít v úvahu dvě věci.

Aktuální cena vozu – pokud zůstává vysoká, vyplatí se vám sjednat si havarijní pojištění v ceně několika tisíc ročně. Samozřejmě platí, že čím levnější vůz je, tím levnější je i havarijní pojištění. Aktuální cenu vozu můžete odhadnout podle nabídek v autobazarech.

Jak moc by váš rozpočet zasáhlo, když o auto přijdete – u staršího auta už se tolik neřeší menší odřeniny, ale pokud by došlo k totální škodě nebo odcizení vozu, zasáhlo by to váš rodinný rozpočet? Můžete si dovolit koupit nové auto, když o to současné přijdete? Pokud ne, měli byste se raději pojistit.

Stále jste na vážkách a havarijní pojištění se vám zdá příliš drahé? Zvažte, jaká rizika vám opravdu hrozí a pouze ta si pojistěte. Pokud například parkujete doma v garáži a v práci na hlídaném parkovišti, pravděpodobnost poškození vandaly je nízká, a tak toto riziko můžete z pojištění nejspíš vynechat.


Co nekryje havarijní pojištění?

Havarijní pojištění nekryje škody způsobené třetí straně, k tomu slouží povinné ručení. Havarijní pojištění se nevztahuje ani na poruchu vozu, například když se poškodí převodovka za jízdy nebo přestanou fungovat světlomety.

Důležitou součástí havarijního pojištění však bývají asistenční služby, a ty už často akutní opravu vozu nebo například odtah do nejbližšího servisu zahrnují, a to nejen při nehodě, ale také při poruše. Konkrétní podmínky se u každé pojišťovny liší, proto je vždy důležité nastudovat si pojistnou smlouvu.

Smlouvu na havarijní pojištění si můžete nastavit na míru podle svých potřeb a rizik, kterých se obáváte.


Jak zaplatit havarijní pojištění?

Havarijní pojištění můžete zaplatit online platební kartou, QR kódem, převodem z účtu, složenkou nebo hotově v bance.


Kdy mohu vypovědět havarijní pojištění?

Havarijní pojištění se uzavírá na dobu neurčitou, proto je důležité vědět, jakým způsobem ho můžete vypovědět.

 • Nejpozději 6 týdnů před výročím smlouvy nebo splátkou, podle toho, o jakou pojišťovnu se jedná.

 • Do 2 měsíců od uzavření nové smlouvy bez udání důvodu, tuto možnost má jak pojistník, tak pojišťovna.

 • Do 14 dnů od uzavření havarijního pojištění na dálku, jedná se o výpověď k počátku.

 • Do 3 měsíců od vzniku pojistné události, pokud vám pojišťovna poskytovala plnění.

 • Do 1 měsíce od oznámení pojišťovny, že dojde k navýšení pojistného na další období.

Havarijní pojištění samozřejmě můžete vypovědět také v případě, že vozidlo prodáte.


Je potřeba k havarijnímu pojištění fotodokumentace?

Záleží na konkrétní pojišťovně. Některé pojišťovny si vyžádají fotodokumentaci, jiné zprostředkují prohlídku vozu a ve výjimečných případech není prohlídka vůbec potřeba.


Co je spoluúčast u havarijního pojištění?

Spoluúčast je předem definovaná částka, kterou se klient podílí na pojistném plnění. Spoluúčast může být stanovena jako fixní částka nebo procento. Často se u havarijního pojištění setkáte se spoluúčastí uvedenou v procentech, přičemž je zároveň stanovena minimální fixní částka spoluúčasti

Podívejte se na příklad – spoluúčast je 5 %, min. 5000 Kč. Při škodě ve výši 90 tisíc korun by procentuálně vypočítaná spoluúčast vycházela na 4500 Kč, což je méně než stanovené minimum. Proto bude v tomto případě spoluúčast právě 5 tisíc, 85 tisíc zaplatí pojišťovna. Při škodě ve výši 200 tisíc korun bude spoluúčast činit 5 %, tj. 10 tisíc korun. Pojišťovna uhradí 190 tisíc korun.


Co je GAP havarijní pojištění?

Havarijní pojištění GAP garantuje pojistné plnění v takové výši, jaká je uvedena ve smlouvě bez ohledu na amortizaci, tedy opotřebení vozidla. GAP se většinou nabízí výhradně na nová vozidla – tím pádem si pojistíte auto na pořizovací cenu, kterou vám pojišťovna garantuje po dobu uvedenou ve smlouvě. Obvykle se pojištění GAP uzavírá maximálně na 3 roky.

Proč se pojištění GAP vyplatí? I nové vozidlo rychle ztrácí svoji hodnotu, a to v podstatě okamžitě, jakmile opustí autosalon. Po roce používání může hodnota vozu klesnout na 80–65 procent původní ceny. S pojištěním GAP však dostanete od pojišťovny v případě totální škody 100 procent částky, za níž jste vůz pořídili.


Co zahrnuje all-risk u havarijního pojištění?

All-risk havarijní pojištění poskytuje komplexní ochranu pro váš vůz, protože zahrnuje všechna rizika:

 • havárie,

 • odcizení,

 • vandalismus,

 • živelní pohromy,

 • střet se zvěří.

V rámci all-risk havarijního pojištění si můžete sjednat také pojištění GAP. Záleží však na stáří vozidla, pojištění GAP lze obvykle sjednat maximálně do 3 let stáří vozidla.


Existují nějaká připojištění k havarijnímu pojištění

Každá pojišťovna nabízí k havarijnímu pojištění připojištění skel. Jakákoliv další připojištění záleží na tom, o jakou pojišťovnu se jedná. Mezi nejoblíbenější připojištění patří pojištění úrazu, pojištění zavazadel, právní ochrana, náhradní vůz nebo rozšířené asistenční služby.


Jak mám nahlásit pojistnou událost?

Při pojistné události kontaktujte přímo pojišťovnu, u níž jste si havarijní pojištění sjednali. Pojišťovna vám sdělí, jak byste měli dále postupovat. Server srovnejto.cz působí pouze jako zprostředkovatel.


V jakých situacích mi havarijní pojištění pomůže?

Havarijní pojištění vám pomůže v situacích, jako je:

 • havárie: kryje škodu na voze v případě zaviněné nehody,

 • střet se zvěří: kryje škody způsobené při srážce se zvěří, případně při poškození zaparkovaného vozidla zvířetem (např. překousání kabelů),

 • živelní pohromy: kryje škody, které způsobí přírodní živly (např. povodeň, vichřice, kroupy, pád stromu, úder blesku),

 • odcizení: pojištění pro případ krádeže vozidla nebo jeho částí,

 • vandalismus: kryje škody způsobené cizí osobou na zaparkovaném voze.

Záleží na tom, jaká rizika jste si sjednali v pojistné smlouvě. Pokud chcete být pojištěni na všechna rizika, zvolte si variantu havarijního pojištění all-risk


Co ovlivňuje cenu havarijního pojištění?

Cenu havarijního pojištění ovlivňují vlastník, resp. pojistník vozu (bydliště, věk aj.) a specifikace vozu (značka, model, výkon, způsob užití aj.). Velmi důležitým parametrem pro stanovení ceny havarijního pojištění je také cena vozu, bonusy pojistníka, zvolené pojistné limity a spoluúčast. Čím vyšší spoluúčast si zvolíte, tím levnější havarijní pojištění získáte.


Jaké jsou asistenční služby u havarijního pojištění? Kdy je můžu využít?

Asistenční služby u havarijního pojištění se u každé pojišťovny liší. Většinou je můžete využít při nehodě i při poruše, a to v ČR i v zahraničí. Některé pojišťovny nabízejí rovněž rozšíření asistenčních služeb formou připojištění.

Mezi nejoblíbenější součásti asistenčních služeb patří okamžitá oprava vozu na místě, výměna pneumatiky, odtah do nejbližšího servisu, náhradní vůz nebo ubytování po dobu opravy či právní ochrana.


Platí havarijní pojištění i v zahraničí?

Ano, havarijní pojištění platí i v zahraničí, pokud nemá pojistník v pojistné smlouvě omezenou územní platnost.


Vztahuje se havarijní pojištění i na případ odcizení? Jak postupovat při odcizení vozidla?

Havarijní pojištění se vztahuje na odcizení, jestliže si toto riziko sjednáte v pojistné smlouvě. Odcizení je rovněž součástí all-risk pojištění.

V případě odcizení je potřeba kontaktovat jak pojišťovnu, tak i policii.

Srovnaný magazín

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.