Nejčastější dotazy - Havarijní pojištění

 • Online srovnání

 • Vše vyřídíte pohodlně od PC

 • Prohlídka vašeho vozidla zdarma

 • Úspora až 50 %

Spočítat ceny
havarijní pojištění

Co je havarijní pojištění?

Havarijní pojištění kryje škody na vašem vlastním voze. Jedná se v podstatě o dva typy škod. Škody, které si způsobíte vlastním zaviněním (např. při havárii) a škody, u nichž viník není známý nebo nebyl dopaden (např. vandalismus, poškození zvířetem). Havarijní pojištění není pro řidiče povinné.
Mezi základní rizika, která si můžete pojistit u havarijního pojištění, patří:

 • havárie,

 • přírodní živly,

 • poškození zvířetem,

 • odcizení,

 • vandalismus.


Jaký je rozdíl mezi havarijním pojištěním a povinným ručením?

Povinné ručení je zákonné pojištění a kryje škody, které způsobíte při dopravní nehodě třetí osobě. Jedná se jak o škody na zdraví (když někoho zraníte), tak o škody na majetku. Do škod na majetku spadají nejen škody na druhém vozidle, ale také například na veřejném osvětlení, oplocení a podobně. Jak už z hovorového označení pro pojištění odpovědnosti z provozu vozidla vyplývá, jedná se o povinné ručení, které musí mít sjednané každý provozovatel vozidla (auta, motorky, nákladního auta), než s ním vyjede na silnici.

Havarijní pojištění kryje škody na vašem vlastním vozidle v případě zavinění nehody a chrání rovněž před dalšími riziky, která jsou zahrnuta v pojistné smlouvě (např. vandalismus, odcizení, poškození zvířetem). Sjednání havarijního pojištění není na rozdíl od povinného ručení nutné, každý řidič se pro něj může dobrovolně rozhodnout.


Jak sjednat havarijní pojištění online?

Havarijní pojištění si jednoduše sjednáte online ve třech krocích.

 • Udělejte si srovnání havarijního pojištění od různých pojišťoven v online kalkulačce. Vyplňte údaje o pojištěném vozidle a o pojistníkovi – oboje má vliv na cenu havarijního pojištění.

 • Během pár sekund získáte srovnání nabídek havarijního pojištění od několika pojišťoven. Vyberte si tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

 • Veškeré dokumenty k pojištění dostanete do e-mailu. Pojištění nejrychleji uhradíte online platební kartou nebo bankovním převodem.

A to je vše! Sjednání havarijního pojištění online zvládnete během pár minut a navíc ušetříte.


Vyplatí se havarijní pojištění i pro starší vůz?

Havarijní pojištění se často vyplatí i pro vozidla starší než 10 let. Při rozhodování o tom, zda se pojištění staršího vozu vyplatí, je dobré vzít v úvahu dvě věci.

Aktuální cena vozu – pokud zůstává vysoká, vyplatí se vám sjednat si havarijní pojištění v ceně několika tisíc ročně. Samozřejmě platí, že čím levnější vůz je, tím levnější je i havarijní pojištění. Aktuální cenu vozu můžete odhadnout podle nabídek v autobazarech.

Jak moc by váš rozpočet zasáhlo, když o auto přijdete – u staršího auta už se tolik neřeší menší odřeniny, ale pokud by došlo k totální škodě nebo odcizení vozu, zasáhlo by to váš rodinný rozpočet? Můžete si dovolit koupit nové auto, když o to současné přijdete? Pokud ne, měli byste se raději pojistit.

Stále jste na vážkách a havarijní pojištění se vám zdá příliš drahé? Zvažte, jaká rizika vám opravdu hrozí a pouze ta si pojistěte. Pokud například parkujete doma v garáži a v práci na hlídaném parkovišti, pravděpodobnost poškození vandaly je nízká, a tak toto riziko můžete z pojištění nejspíš vynechat.


Co nekryje havarijní pojištění?

Havarijní pojištění nekryje škody způsobené třetí straně, k tomu slouží povinné ručení. Havarijní pojištění se nevztahuje ani na poruchu vozu, například když se poškodí převodovka za jízdy nebo přestanou fungovat světlomety.

Důležitou součástí havarijního pojištění však bývají asistenční služby, a ty už často akutní opravu vozu nebo například odtah do nejbližšího servisu zahrnují, a to nejen při nehodě, ale také při poruše. Konkrétní podmínky se u každé pojišťovny liší, proto je vždy důležité nastudovat si pojistnou smlouvu.

Smlouvu na havarijní pojištění si můžete nastavit na míru podle svých potřeb a rizik, kterých se obáváte.


Jak zaplatit havarijní pojištění?

Havarijní pojištění můžete zaplatit online platební kartou, QR kódem, převodem z účtu, složenkou nebo hotově v bance.


Kdy mohu vypovědět havarijní pojištění?

Havarijní pojištění se uzavírá na dobu neurčitou, proto je důležité vědět, jakým způsobem ho můžete vypovědět.

 • Nejpozději 6 týdnů před výročím smlouvy nebo splátkou, podle toho, o jakou pojišťovnu se jedná.

 • Do 2 měsíců od uzavření nové smlouvy bez udání důvodu, tuto možnost má jak pojistník, tak pojišťovna.

 • Do 14 dnů od uzavření havarijního pojištění na dálku, jedná se o výpověď k počátku.

 • Do 3 měsíců od vzniku pojistné události, pokud vám pojišťovna poskytovala plnění.

 • Do 1 měsíce od oznámení pojišťovny, že dojde k navýšení pojistného na další období.

Havarijní pojištění samozřejmě můžete vypovědět také v případě, že vozidlo prodáte.


Je potřeba k havarijnímu pojištění fotodokumentace?

Záleží na konkrétní pojišťovně. Některé pojišťovny si vyžádají fotodokumentaci, jiné zprostředkují prohlídku vozu a ve výjimečných případech není prohlídka vůbec potřeba.


Co je spoluúčast u havarijního pojištění?

Spoluúčast je předem definovaná částka, kterou se klient podílí na pojistném plnění. Spoluúčast může být stanovena jako fixní částka nebo procento. Často se u havarijního pojištění setkáte se spoluúčastí uvedenou v procentech, přičemž je zároveň stanovena minimální fixní částka spoluúčasti

Podívejte se na příklad – spoluúčast je 5 %, min. 5000 Kč. Při škodě ve výši 90 tisíc korun by procentuálně vypočítaná spoluúčast vycházela na 4500 Kč, což je méně než stanovené minimum. Proto bude v tomto případě spoluúčast právě 5 tisíc, 85 tisíc zaplatí pojišťovna. Při škodě ve výši 200 tisíc korun bude spoluúčast činit 5 %, tj. 10 tisíc korun. Pojišťovna uhradí 190 tisíc korun.


Co je GAP havarijní pojištění?

Havarijní pojištění GAP garantuje pojistné plnění v takové výši, jaká je uvedena ve smlouvě bez ohledu na amortizaci, tedy opotřebení vozidla. GAP se většinou nabízí výhradně na nová vozidla – tím pádem si pojistíte auto na pořizovací cenu, kterou vám pojišťovna garantuje po dobu uvedenou ve smlouvě. Obvykle se pojištění GAP uzavírá maximálně na 3 roky.

Proč se pojištění GAP vyplatí? I nové vozidlo rychle ztrácí svoji hodnotu, a to v podstatě okamžitě, jakmile opustí autosalon. Po roce používání může hodnota vozu klesnout na 80–65 procent původní ceny. S pojištěním GAP však dostanete od pojišťovny v případě totální škody 100 procent částky, za níž jste vůz pořídili.


Co zahrnuje all-risk u havarijního pojištění?

All-risk havarijní pojištění poskytuje komplexní ochranu pro váš vůz, protože zahrnuje všechna rizika:

 • havárie,

 • odcizení,

 • vandalismus,

 • živelní pohromy,

 • střet se zvěří.

V rámci all-risk havarijního pojištění si můžete sjednat také pojištění GAP. Záleží však na stáří vozidla, pojištění GAP lze obvykle sjednat maximálně do 3 let stáří vozidla.


Existují nějaká připojištění k havarijnímu pojištění

Každá pojišťovna nabízí k havarijnímu pojištění připojištění skel. Jakákoliv další připojištění záleží na tom, o jakou pojišťovnu se jedná. Mezi nejoblíbenější připojištění patří pojištění úrazu, pojištění zavazadel, právní ochrana, náhradní vůz nebo rozšířené asistenční služby.


Jak mám nahlásit pojistnou událost?

Při pojistné události kontaktujte přímo pojišťovnu, u níž jste si havarijní pojištění sjednali. Pojišťovna vám sdělí, jak byste měli dále postupovat. Server srovnejto.cz působí pouze jako zprostředkovatel.


V jakých situacích mi havarijní pojištění pomůže?

Havarijní pojištění vám pomůže v situacích, jako je:

 • havárie: kryje škodu na voze v případě zaviněné nehody,

 • střet se zvěří: kryje škody způsobené při srážce se zvěří, případně při poškození zaparkovaného vozidla zvířetem (např. překousání kabelů),

 • živelní pohromy: kryje škody, které způsobí přírodní živly (např. povodeň, vichřice, kroupy, pád stromu, úder blesku),

 • odcizení: pojištění pro případ krádeže vozidla nebo jeho částí,

 • vandalismus: kryje škody způsobené cizí osobou na zaparkovaném voze.

Záleží na tom, jaká rizika jste si sjednali v pojistné smlouvě. Pokud chcete být pojištěni na všechna rizika, zvolte si variantu havarijního pojištění all-risk


Co ovlivňuje cenu havarijního pojištění?

Cenu havarijního pojištění ovlivňují vlastník, resp. pojistník vozu (bydliště, věk aj.) a specifikace vozu (značka, model, výkon, způsob užití aj.). Velmi důležitým parametrem pro stanovení ceny havarijního pojištění je také cena vozu, bonusy pojistníka, zvolené pojistné limity a spoluúčast. Čím vyšší spoluúčast si zvolíte, tím levnější havarijní pojištění získáte.


Jaké jsou asistenční služby u havarijního pojištění? Kdy je můžu využít?

Asistenční služby u havarijního pojištění se u každé pojišťovny liší. Většinou je můžete využít při nehodě i při poruše, a to v ČR i v zahraničí. Některé pojišťovny nabízejí rovněž rozšíření asistenčních služeb formou připojištění.

Mezi nejoblíbenější součásti asistenčních služeb patří okamžitá oprava vozu na místě, výměna pneumatiky, odtah do nejbližšího servisu, náhradní vůz nebo ubytování po dobu opravy či právní ochrana.


Platí havarijní pojištění i v zahraničí?

Ano, havarijní pojištění platí i v zahraničí, pokud nemá pojistník v pojistné smlouvě omezenou územní platnost.


Vztahuje se havarijní pojištění i na případ odcizení? Jak postupovat při odcizení vozidla?

Havarijní pojištění se vztahuje na odcizení, jestliže si toto riziko sjednáte v pojistné smlouvě. Odcizení je rovněž součástí all-risk pojištění.

V případě odcizení je potřeba kontaktovat jak pojišťovnu, tak i policii.

Spočítat ceny

Blog

 • žena prodává páru auto v salonů
  Pojištění vozu
  04. dubna 2022|Marek Drahorád
  Jak u ojetého vozu poznat, že je stočený tachometr

  Až třetina ojetin v Česku má stočený tachometr. Třetina nabízených vozů je po bouračce. A třetina má jiný původ, než jaký se uvádí v inzerátu. Nelichotivá tuzemská statistika. Obezřetnost je proto při nákupu auta z bazaru vždy na místě. Poznat stočený tachometr je ale často nelehký úkol a koupě auta se tím komplikuje. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům, a jaké nástroje vám při kontrole ojetiny mohou pomoci.

 • manželé stoji u bílého auta v autosalonu
  Pojištění vozuPůjčky a úvěry
  31. března 2022|Marek Drahorád
  Jak vybrat nejvýhodnější financování nového auta?

  Výběr nového auta už máte za sebou? Pak už zbývá vyřešit jen financování. Zjistěte, která z dostupných možností je pro vás tou nejvýhodnější. 


 • nehoda
  Pojištění vozu
  28. března 2022|Míša
  Nabouralo vás ukrajinské nepojištěné auto? ČKP vám škodu zaplatí, víme jak postupovat

  Škodu na vlastním vozidle nemusíte vymáhat po ukrajinských řidičích. Česká kancelář pojistitelů se zavázala za ně škody uhradit. Stačí si připravit záznam o nehodě a požádat o náhradu škody.

 • žena volá asistenční službu
  Pojištění vozu
  17. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Povinné ručení a havarijní pojištění dál zdražuje. Jak na něm ušetřit?

  Koronavirová pandemie, stejně jako válka na Ukrajině, rozkolísaly zcela zásadním způsobem evropský i světový trh. Cenové šoky jdou bohužel ruku v ruce s velkým zdražováním, které se dotkne prakticky každého z nás. Kromě pohonných hmot a energií se zvyšování cen nevyhne ani povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění.

 • autonehoda
  Pojištění vozu
  10. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Víte, jakou ochranu si můžete sjednat v rámci havarijního pojištění?

  Pořízení osobního automobilu nepřináší jen radosti v podobě časové a mobilní nezávislosti, ale také starosti technické a administrativní povahy. K těm se pojí i sjednání kvalitní pojistky. Kromě povinného ručení je vhodné zvážit i možnost havarijního pojištění.

 • ČKP Ukrajina
  Pojištění vozu
  09. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Ukrajinci prchající před válkou mohou díky ČKP jezdit dva měsíce bez povinného ručení

  Válečný konflikt na Ukrajině nutí miliony lidí narychlo opouštět své domovy. Ti, kteří mají to štěstí, prchají ke svým západním sousedům osobními automobily. Často ale nemají sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzn. povinné ručení) a nevlastní tudíž ani tzv. zelenou kartu, která jeho zaplacení dokládá. Pokud způsobili nehodu, byl to ještě donedávna zcela zásadní problém.

 • motorkář v Alpách
  Pojištění vozu
  04. března 2022|Jana Březinová
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Chystáte se vyrazit na motorce na vícedenní výlet? Pojedete poprvé do zahraničí a chcete vědět, na co si dát pozor? Máme pro vás tipy, jak se vybavit na dlouhé cesty na dvou kolech.

 • servis a kontrola motorky
  Pojištění vozu
  01. března 2022|Marek Drahorád
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Mezi motorkáři se najdou nadšenci, kteří sedlo svého stroje neopouští ani v zimních měsících. Většina ale motorku ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání však neprospívá žádným strojům a motorky nejsou výjimkou. K přípravě motocyklu po zimní pauze proto přistupujte svědomitě - citelně tím snížíte riziko poruch i nehod.

 • Jak řešit srážku se zvěří?
  Pojištění vozu
  10. února 2022|Monika Šaríková
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Nemusíte nutně projíždět lesem či polní krajinou, aby vám pod koly vozu skončilo zvíře. Jak se zachovat v případě, že není možné střetu se zvířetem či divokou zvěří zabránit? Jak řešit vzniklou škodu a lze se proti ní pojistit?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.