Havarijní pojištění starších vozidel

  • Online srovnání

  • Vše vyřídíte pohodlně od PC

  • Prohlídka Vašeho vozidla zdarma

  • Úspora až 50%

Vyplatí se havarijní pojištění pro starší vůz?

Havarijní pojištění má jednoznačně smysl při koupi nového auta, ale jak je to s pojištěním staršího vozu? Vyplatí se havarijní pojištění staršího vozu? Všeobecně převládá názor, že u auta staršího 7–10 let havarijní pojištění nemá smysl. Na stáří auta ale záleží až v druhé řadě.

Při zvažování havarijního pojištění starších vozidel byste měli brát v úvahu, jaká je současná cena auta. To zjistíte například při vyhledání obdobného vozu v nabídce autobazarů. Při totální škodě vám totiž pojišťovna vyplatí právě aktuální cenu vozu, nikoliv cenu, za níž jste auto zakoupili. Pokud vlastníte starší vůz, jehož cena zůstává vysoká, vyplatí se o havarijním pojištění určitě popřemýšlet. Navíc pojišťovny v současné době nabízí speciální produkty na míru starším vozidlům.

Správně si zvolte pojištěná rizika

Havarijní pojištění pro vozidla starší 10 let se vám v každém případě vyplatí pro menší škody na havarovaném voze – opravy nemusíte řešit a pokryje je pojišťovna. Při totální škodě nebo odcizení vozidla byste měli brát v úvahu cenu havarijního pojištění s ohledem na aktuální cenu vozu, jak jsme si vysvětlili výše. Jakými dalšími způsoby lze havarijní pojištění na starší vůz zlevnit? Správně si zvolte pojištěná rizika!

U starších vozů se obvykle nevyplatí tzv. all-risk pojištění pokrývající kompletně všechna rizika. Chcete-li si pojištění zlevnit, vybírejte pouze rizika, která vám opravdu reálně hrozí. Parkujete doma v garáži a v práci na hlídaném parkovišti? Pak je odcizení vozu nejspíš málo pravděpodobné. Stejně tak uvažujte o nebezpečí poškození přírodními živly – skutečně vám hrozí nebo si ho platíte spíše pro jistotu? Když si pojistíte pouze nutná rizika, bude havarijní pojištění staršího auta výrazně levnější.

Pojistit si můžete následující rizika:

  • havárie,

  • odcizení,

  • živel,

  • vandalismus,

  • střet se zvěří a poškození zvěří.

Asistenční služby vám pomohou v ČR i zahraničí

Důležitou součástí havarijního pojištění pro starší vůz jsou asistenční služby. Jejich rozsah se u každé pojišťovny liší, ale většinou pomohou vyřešit odtah do nejbližšího servisu, opravu vozu po nehodě či při poruše, zařídí náhradní vůz nebo ubytování po dobu opravy.

Tyto služby oceníte u staršího vozu především v zahraničí – ani při poruše nebudete odkázáni sami na sebe. Při výběru havarijního pojištění pro vozidla starší 10 let si proto prostudujte, co všechno asistenční služby zahrnují.

Pravidelně havarijní pojištění starších vozidel aktualizujte

Řidiči často uzavřou havarijní pojištění a další roky se o něj nestarají. To je ale chyba – vůz postupně ztrácí svoji hodnotu, a proto by se havarijní pojištění mělo v podstatě každý rok zlevňovat. Pojišťovny se však málokdy s touto informací připomenou, a proto si sami musíte zažádat o aktualizaci pojistky podle současné hodnoty vozidla. Pokud se vaše pojišťovna ke zlevnění pojistného s přibývajícími roky nemá, určitě si udělejte srovnání havarijního pojištění – získáte nabídky od několika pojišťoven a snadno si vyberete tu nejvýhodnější.

Blog

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.