Mladí to s pořízením vlastního bydlení nemají jednoduché. Aby získali hypotéku v bance, musí mít alespoň něco našetřeno. Často jim s prvním bydlením pomáhají rodiče nebo další úvěry. Pomocnou ruku nabízí ale i banky nebo stát. Jaké možnosti mladí mají?

Čím dříve, tím lépe

Hypotéka je velké životní rozhodnutí, do kterého byste se neměli vrhat bezhlavě. Na druhou stranu i zde ale platí, že čím dřív se pro hypoteční úvěr rozhodnete, tím lépe pro vás. Závazek totiž splatíte rychleji a máte vyšší šanci na to, že banky budou během schvalovacího procesu mnohem benevolentnější. Je totiž rozdíl brát si první hypotéku ve 25 nebo v 50 letech.

Hypotéka od banky i státu

Hypotéky pro mladé nabízí drtivá většina tuzemských bankovních domů. Vždy je ale potřeba počítat s tím, že musíte mít našetřený alespoň minimální objem finančních prostředků (typicky 10 až 30 procent). V opačném případě musí přijít na pomoc někdo z rodiny, kdo se za žadatele prvních pár let zaručí vlastním bytem nebo domem.

  • Mohlo by vás zajímat: Jakmile uhradíte dostatečnou část hypotéky, můžete příbuzného a jeho nemovitost z hypotéky zase vyvázat.

 

Specifickou kategorií hypotečních úvěrů pro mladé jsou hypotéky od státu. Ten za určitých podmínek poskytuje mladým lidem do 36 let státní půjčku až dva miliony korun, pokud pořizují nové bydlení. Nárok na ni mají manželé či registrovaní partneři, pokud je alespoň jednomu z nich pod 36 let a splní další podmínky uvedené na oficiálních stránkách Státního fondu rozvoje investic.

Hypotéka pro mladé a její specifika:

  • LTV 70 až 90 % (např. produkt Prvobydlení od České spořitelny)

  • S hypotékou mohou pomoci rodiče nebo příbuzní prostřednictvím vlastní nemovitosti

  • Jejich nemovitost je po uhrazení určité části hypotéky možné vyvázat

  • Mladí si splácení hypotéky jednoduše rozloží až na 40 let

  • Půjčit si mohou také na pořízení chaty, chalupy nebo stavebního pozemku

  • Předčasné splacení hypotéky bez sankcí je možné jen ke konci fixace hypotéky

 

Jak hypotéku pro mladé získat?

Získat hypotéku pro mladé je v zásadě totožné s procesem získání klasické hypotéky. Mezi obecné podmínky patří plnoletost (minimálně 18 let), bydliště nebo trvalý pobyt na území České republiky, pravidelný a doložitelný příjem, dobrá bonita žadatele a vlastní prostředky nebo vhodná nemovitost k zástavě.

Zároveň je potřeba splnit podmínky, které stanovuje Česká národní banka. Ta vydává doporučení a nastavuje pravidla například pro výši příjmů (DSTI) a hodnoty zástavy (LTV).

Protože je získání hypotéky poměrně náročným a komplikovaným procesem, je dobré vybírat pouze z nabídek ověřených a transparentních poskytovatelů, případě během procesu spolupracovat se zkušeným hypotečním makléřem.