Cestovní pojištění – srovnání cen

Cestovní pojištění do USA

Spojené státy americké jsou dnes vyhledávanou lokalitou nejen mladých cestovatelů. Zabírají velkou část Severní Ameriky a skládají se z 50 států, ke kterým patří i Havaj a Aljaška, ale také například Panenské ostrovy nebo Samoa a Guam. USA je jednou ze světových ekonomických, politických i kulturních velmocí. Na cestu do Spojených států se však nezapomeňte pořádně připravit a sjednat si kvalitní cestovní pojištění do USA.

Cestovní pojištění do USA

Sjednání cestovního pojištění před cestou do USA určitě neodkládejte. Nestojí moc a může vám pomoct v různých situacích. Cena cestovního pojištění do USA se odvíjí od délky pobytu, i od toho, zda plánujete cestu do nebezpečných lokalit nebo máte v plánu například extrémní sporty. Ve většině případů si vystačíte se základním balíčkem, které zahrnuje finanční pojištění i asistenční služby. Výběr toho správného cestovního pojištění je opravdu důležitý.

Spočítat
cestovní pojištění

Vstup do USA

Vstup na území USA je zabezpečen na základě víza, ale i registrace ESTA, tedy bez víza. Vždy dbejte na to, že v rámci bezvízového programu musíte mít registraci platnou a odsouhlasenou už před samotným nástupem na palubu letadla či lodě.

Bezvízový program

Od roku 2008 nepotřebujete na cestu do USA víza, pokud vaše cesta nebude delší než 90 dnů. Co ale musíte vyřešit je povolení ke vstupu, tzv. ESTA. To se ovšem nevztahuje na studijní ani pracovní cesty, na ty stále potřebujete platné vízum. Pro dovolenou v USA vám tedy stačí vyplnit registrační formulář ESTA a mít cestovní ePas s biometrickými údaji. Registraci proveďte minimálně 72 hodin před cestou a vždy si zkontrolujte i platnost cestovního pasu.

Registraci ESTA můžete provést jen elektronicky na jejích webových stránkách, případně vám ji zařídí cestovní kancelář, s kterou budete cestovat. Myslete na to, že za registraci zaplatíte i poplatek ve výši 14 dolarů, který zaplatíte kreditní kartou.

Víza

Vízum obdržíte na velvyslanectví USA v Praze, kam je ale potřebné se dostavit osobně. Na dovolenou vám postačí vízum typu B-1/B-2. To se ale nevztahuje na pracovní ani studijní cesty. Studenti o vízum požádají také na velvyslanectví a jedná se o vízum typu F a M. Vízum budete potřebovat i v případě, že se v USA chystáte pracovat jen sezónně, například na farmě.

Nezapomínejte, že vízum vám povoluje jen vstup na hranice USA a samotný vstup do země vám musí povolit imigrační úředník po pohovoru s vámi. Úředník vám pak následně vyznačí v pasu dobu, po kterou můžete na území USA pobývat.

Kolik v USA zaplatíte?

Letenky najdete mnohdy za akční ceny a snadno se tak při zpáteční letence dostanete i na 10 tisíc korun, raději však počítejte s o něco vyšší částkou. V případě, že se vám podaří najít levné letenky, máte většinou omezený počet termínů a častější mezipřistání, takže s jejich rezervací neotálejte a kupte je třeba i s půlročním předstihem. Cena ubytování už záleží na vlastních preferencích, zaplatit můžete od pár stovek až po tisíce korun za noc. Oproti tomu jídlo je v USA cenově přijatelné a často za celé menu zaplatíte zhruba 6 až 10 dolarů. Dávejte si ale pozor, když nejste na tamní jídlo zvyklí, váš žaludek může protestovat. Cestovní pojištění do USA se proto vyplatí mít po ruce, abyste pak za zdravotní ošetření zbytečně neplatili několik tisíc.

kalkulačka
cestovního pojištění

Co s sebou do USA?

Máte cestovní pojištění, registraci ESTA nebo víza i letenky? Zbývá sbalit kufry a vyrazit na cestu. V kufru by vám nemělo chybět několik věcí, které se vám mohou během pobytu hodit. V první řadě mějte vždy u sebe všechny cestovní doklady i letenky. Pokud v USA plánujete roadtrip, nezapomeňte ani na mezinárodní řidičský průkaz a včasnou rezervaci auta.

V každém případě mějte u sebe vždy dostatek peněz a drobných mincí, jelikož se vám může stát, že malé částky kartou jednoduše nezaplatíte. Malou hotovost mějte u sebe již při příjezdu do země. Ve většině obchodů, restaurací i kaváren můžete platit kartou, ta však musí být embosovaná. Embosovanou platební kartu si lehce vyřídíte v bance, kterou rovnou upozorníte, že plánujete cestu do USA a máte v plánu danou kartu využívat.

Co se týče elektroniky, tak se vám bude hodit elektrický adaptér do americké zásuvky, která se liší od té naší. Mobilní telefon mějte pro jistotu odblokovaný na všechny typy SIM karet a ujistěte se, že vám v zahraničí bude fungovat.

Nepodceňujte jet lag

Tzv. pásmová nemoc vás může pěkně potrápit. USA dělí až 6 časových pásem a čas je tu oproti České republice o 5-10 hodin pozadu. Nechte proto organismus si zvyknout a přizpůsobit se na jiný čas. Na to se můžete připravit už před samotným odletem a chodit spát dřív, ideálně pokud si to můžete dovolit brzo ráno a probouzet se po poledni. Překonat jet lag jde částečně i spaním v letadle. Když víte, v jaký čas přistanete, můžete v letadle přizpůsobit svůj spánek, abyste při příjezdu byli vzhůru nebo naopak si šli hned lehnout, když přiletíte v noci.

Co vidět v USA?

USA je opravdu rozmanité a od východu na západ tak můžete potkat několik různých kultur, památek i přírodních krás. Co byste ale neměli na své cestě minout?

Niagarské vodopády

Tento div světa asi není nutné představovat. Leží na hranici s Kanadou a patří mezi největší vodopády na světě. Nabízí unikátní vyhlídky a nádhernou přírodní scenérii. Určitě vyzkoušejte i plavbu lodí přímo k vodopádům. Pohled na Niagarské vodopády je úchvatný po celý rok.

Grand Canyon

Jako součást nejstaršího národního parku patří Grand Canyon k místům, které na své cestě po USA jednoduše nesmíte minout. Je to nejdelší Canyon světa a najdete tu i velké množství cest na krásnou procházku. Nejoblíbenější je trasa Bright Angel Trail.

Arizonská podkova

Arizonská podkova je nádherná podívaná na vodu i krajinu, kterou příroda vymodelovala. Nachází se blízko Grand Canyonu, kde řeka Colorado za ta léta vytvořila z pískovcových hor tvar podkovy. Dostanete se k ní po Route 89 a krátkým šplháním, kde se vám na konci z výšky 300 metrů naskytne nenapodobitelný pohled.

Las Vegas

Las Vegas nejspíš znáte jako město plné zábavy a nočního života. Každý touží aspoň jednou vstoupit do tohoto města kasín a nočních klubů a pořádně to roztočit. Jen si dejte pozor, abyste tu neutratili všechny své peníze. Zkuste si zajít na některou z mnoha šou, které Las Vegas nabízí.

San Francisco

Kdo by neznal slavný most Golden Gate nebo vězení Alcatraz? San Francisco toho nabízí ale mnohem víc. Navštivte třeba Pier 39., Baker Beach nebo Twin Peaks či Corona Height.

New York

New York, město mrakodrapů je ideální pro všechny, kdo chtějí nasát atmosféru amerického velkoměsta. Určitě se vydejte k soše Svobody nebo prozkoumejte Central Park nebo Time Square.

Samozřejmě v USA je to k vidění mnohem víc, stačí si jen vybrat, kam se vypravíte. Skvěle vám poradí i místní, proto se jich neváhejte zeptat třeba na nejlepší lokální jídlo, nebo co dalšího byste ve městě určitě neměli minout.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 137