Prohlídka bytu před koupí

Kupujeme byt: Na co se zaměřit při prohlídce

Konečně jste našli byt, který se vám líbí a chystáte se na prohlídku? Koupě bytu je obrovská investice, a tak byste neměli nic ponechat náhodě. Prohlídka představuje zásadní krok, který vám pomůže odhalit nedostatky a možné budoucí problémy. Na co si dát pozor při koupi bytu?

Ptejte se ještě před prohlídkou

Abyste si ušetřili čas, pusťte se do vyhledávání informací ještě před prohlídkou. Pokud nejsou uvedeny přímo v inzerátu, připravte si základní otázky a vytočte číslo realitního makléře.

 • Jaké jsou základní parametry bytu – podlahová plocha a počet místností?

 • V jakém patře se byt nachází, je v domě výtah?

 • Co dalšího k bytu náleží – balkon nebo terasa? Nabízí se parkovací stání či garáž, a pokud ano, platí se příplatek nebo jsou zahrnuty v ceně nemovitosti?

 • Je byt v osobním či družstevním vlastnictví?

 • Jak vysoké se platí poplatky za služby a zálohy na energie?

 • Je cena uvedená v inzerátu konečná včetně provize a daně?


Mezi další nezbytné kroky patří zjištění přesné adresy včetně čísla bytové jednotky a ověření bytu v katastru nemovitostí. Po zadání adresy získáte jméno majitele a jeho trvalé bydliště. Zkontrolujte si způsob užití jednotky, tedy zda se skutečně jedná o byt. Bohužel můžete narazit na podvod, kdy se jako byt inzeruje nemovitost zkolaudovaná jako ateliér nebo jiný nebytový prostor.

Chci si spočítat ceny pojištění nemovitosti

Při koupi bytu byste se měli zajímat také o oddíl s názvem omezení vlastnického práva, do nějž patří například zástavní práva, věcná břemena a předkupní práva. V oddílu jiné zápisy byste pak případně viděli žaloby nebo soudní spory.

Naplánujte si prohlídku bytu

Zdá se, že je všechno v pořádku? V tom případě je dalším krokem osobní prohlídka bytu. Termín si sjednejte za denního světla – v šeru nebo tmě se může spousta nedostatků schovat. Navíc nebudete vědět, kolik do bytu proudí světla.

Cestu na prohlídku si naplánujte dopravním prostředkem, s nímž byste do bytu jezdili nejčastěji. Využíváte MHD? Pak si všímejte, jak daleko a kudy jdete k zastávce, jaká je četnost spojů nebo jestli vám příliš přestupů nezprotiví cestu do práce. Jezdíte-li autem, bude pro vás podstatný počet a obsazenost parkovacích míst, pokud k nemovitosti nepatří i soukromé parkovací místo či garáž.

Před prohlídkou si nechte dostatek času na procházku po okolí. Jak na vás čtvrť působí, jací lidé se tu pohybují? Nachází se v okolí obchod nebo večerka na rychlý nákup? Podle svého životního stylu se zajímejte o další občanskou vybavenost – pro rodiče bude podstatná škola a školka, pro sportovce blízkost fitka nebo parku na běhání. Ideálně se na obhlídku vydejte také v noci, některá místa se totiž pod rouškou tmy mohou proměnit k nepoznání a hlučný bar přímo pod okny by vás po koupi bytu nejspíš nepotěšil.


Prohlídka bytu před koupí

Čeho si všímat na prohlídce a na co si dát pozor při koupi bytu

Během prohlídky bytu mějte oči na stopkách a hledejte vady, nedostatky a podezřelé úpravy. Bohužel jako laik nejspíš nedokážete odhalit všechny problémy, a tak se vyplatí přizvat na prohlídku odborníka z oboru stavebnictví.

 • Zkontrolujte celkový stav bytu – je po rekonstrukci? Kdy proběhla a co všechno se změnilo?

 • Jak vypadají zdi a příčky? Je bytové jádro zděné nebo umakartové? Dívejte se po prasklinách na zdech a stropě. Nejsou zdi vlhké nebo plesnivé? Pokuste se nakouknout i za skříně nebo různé dekorace, které mohou podobné problémy skrývat.

 • V jakém stavu jsou elektrické rozvody? Na původní elektrickou instalaci vás upozorní staré jističe. Ty nezvládají zátěž dnešních spotřebičů a mohou vypadávat pojistky.

 • V koupelně a kuchyni se zajímejte o rozvody vody a kanalizace. Jsou v plastu nebo původní?

 • Jak vypadají podlahy? Nevržou, není lino položené přímo na beton?

 • Neprofukují okna nebo vchodové dveře?

 • Vyzkoušejte funkčnost topení, vodovodních baterií, bojleru a všech dalších elektrospotřebičů či vestavěného nábytku, který bude v bytě zůstávat.

 • Projděte si společné prostory a zkoumejte stav rozvodů vody i elektroinstalace.


Nedostatky si pečlivě zapisujte. Samozřejmě záleží na vás, zda dáváte přednost bytu v lepším stavu nebo si raději zrekonstruujete vše sami. V každém případě platí, že čím více vad odhalíte, tím nižší by měla být kupní cena.

Chci si pojistit nový byt

Připravte si otázky – na co se ptát při koupi bytu

Během prohlídky se nespoléhejte jen na vizuální dojem, ale předem si na makléře připravte také otázky. Na co se ptát při koupi bytu?

 • Požádejte o předpis záloh k bytu. Kolik se platí do fondu oprav a jaké jsou další fixní náklady na byt? Kromě příspěvků do fondu se obvykle jedná o poplatky za vytápění a úklid společných prostor, odvoz odpadu, odměny společenství vlastníků jednotek (SVJ) a podobně. Ty budete muset platit i v případě, že bude byt prázdný.

 • Projděte si vyúčtování z minulého roku. Jak vysoké se platí zálohy na vodu a topení? Vznikl u bytu vysoký přeplatek nebo nedoplatek? Pokud ano, ptejte se proč. Kolik v současné době žije v bytě osob? Přepočítejte si náklady na svoji rodinnou situaci.

 • Kdy proběhla poslední rekonstrukce společných prostor – rozvody elektřiny, stoupačky, schodiště, výtahu či společné antény. Je dům zateplený? V jakém stavu je střecha? Zjistěte, zda se v budoucnu plánují jiné rozsáhlé opravy.

 • Kolik je naspořeno do fondu oprav? Je částka dostatečná na plánované opravy? Splácí SVJ nějaké úvěry? Nemá předchozí majitel dluh vůči SVJ – před koupí bytu si vyžádejte potvrzení o bezdlužnosti.

 • Jakým způsobem je vyřešena televize a internet? Je v domě zaveden společný poskytovatel telekomunikačních služeb?

 • Proč se současní majitelé stěhují pryč? Ptejte se na důvody k prodeji bytu.

 • Kdo budou vaši sousedé? Bydlí v domě mladí lidé, rodiny nebo senioři? Klidně na pár bytů zazvoňte a zjistěte, jak se jim v domě bydlí.

 • Kdy bude byt připravený k prodeji?


Tento seznam zahrnuje jen základní přehled toho, na co se ptát při koupi bytu. Nebojte se ale zeptat na cokoliv, co vás zrovna napadne. O stavu bytu vám může napovědět i přístup makléře k odpovědi. Pokud se nějakému tématu vyhýbá nebo odpovídá nepříjemným tónem, buďte na pozoru.

Jak se chovat při prohlídce bytu

Na prohlídku bytu si vyhraďte dostatek času a snažte se vyhnout emocionálním rozhodnutím. Nejlepší bude, když na prohlídku vyrazíte ve dvou – každý si totiž všímá jiných detailů. Nedávejte najevo nadšení a snažte se tvářit neutrálně. Jakmile začnete o bytu unešeně básnit a plánovat, jakou barvou vymalujete stěny, má vás makléř v hrsti a rozhodně si nevyjednáte žádnou slevu.

V žádném případě na sebe nenechte naléhat a nepodepisujte rezervační smlouvu hned po první prohlídce. Vyžádejte si čas na rozmyšlenou. Makléř vám možná bude tvrdit, že má na byt spoustu dalších zájemců, ale nemusí to být pravda.

Chci si spočítat ceny pojištění bytu

Na druhou stranu je fakt, že v současné době poptávka po nemovitostech převyšuje nabídku. Proto ani dlouho neotálejte a domluvte se s makléřem na termínu, kdy se vyjádříte. Po příchodu domů si sepište seznam pro a proti, ale ideálně se na koupi bytu podívejte ještě s větším časovým odstupem a čistou hlavou. Vezměte v úvahu vaše finanční možnosti a ověřte způsoby financování nemovitosti.

Koupě družstevního bytu má svoje specifika

Vyhlédli jste si byt v družstevním vlastnictví? To s sebou nese určitá specifika. Družstevní byty patří bytovému družstvu a jeho uživatelé jsou v podstatě nájemci. Koupě družstevního bytu proto probíhá jiným způsobem, než je tomu u nemovitostí v osobním vlastnictví. Nejčastěji vznikají problémy kvůli podnájmu, jelikož stanovy družstva ho mohou zakazovat. Z toho důvodu se koupě družstevního bytu zpravidla nehodí jako investice, ale doporučuje se pouze pro vlastní bydlení.

Na co si dát pozor při koupi družstevního bytu?

 • Existuje na bytě nesplacená anuita? Jedná se o nesplacenou část tzv. dalšího členského vkladu. Jaká je výše zbývajícího dluhu a jak vysoké jsou splátky?

 • Je možné byt pronajmout? Pokud ano, pojí se s pronájmem poplatek? Vyžádejte si stanovy družstva a pečlivě je nastudujte.

 • Bude jednotka převoditelná do osobního vlastnictví?


Myslete na to, že i koupě družstevního na hypotéku má své odlišnosti, a proto se nezavazujte k podpisu smlouvy předčasně.

Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Dům a domácnost
  15. ledna 2023|Jana Březinová
  Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

  U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, a to zejména teď v době vysoké inflace.

 • Hořící svíčka na vánočním stromku
  Dům a domácnost
  15. prosince 2022|Jana Březinová
  Chraňte sebe a svůj domov během vánočních svátků

  Svátky klidu a pohody se mohou díky chvilce nepozornosti proměnit v tragédii. O Vánocích roste riziko vzniku požárů, úrazů a nehod, a to i při zcela běžných činnostech, jako je úklid. Přitom většině z nich můžete předcházet. Máme pro vás tipy, na co si dát během svátků pozor.

 • Nemáte pojištěný dům - Rodina na ulici před svým domem
  Dům a domácnost
  18. listopadu 2022|Veronika Doskočilová
  Nemáte podpojištěný dům? I při malé škodě a vysokém krytí nemusíte dostat skoro nic

  Při podpojištění nemovitosti pojišťovny nemusí, ale většinou krátí pojistné plnění, a to stejným poměrem, jakým je nemovitost podpojištěná. Za určitých okolností tak můžete dostat jen zlomek toho, co vynaložíte za opravu.

 • Vosí hnízdo pod střechou
  Dům a domácnost
  22. října 2022|Veronika Doskočilová
  Kryje pojištění majetku pád parašutisty na dům nebo encefalitidu? Aneb o čem lidé často neví, že mají pojištěno

  Pojištění domácnosti a nemovitosti je nejčastěji využíváno pro situace jako vichřice, vytopení sousedů, vloupání a další. Najde se ale i řada netradičních situací, na které tato pojištění myslí. Jen o nich lidé často neví.

 • Chaty a chalupy jako trend - Roubenka
  Dům a domácnost
  20. října 2022|Veronika Doskočilová
  Chaty a chalupy jako trend

  Češi se ve velkém stěhují na chaty a chalupy. Zapomínají ale na aktualizaci pojistek. Rekonstrukce i nové vybavení zvyšuje hodnotu nemovitosti i několikanásobně.

 • Drahý obraz si můžete připojistit v rámci druhého domácího pojištění - Domácí zátiší z obrazem
  Dům a domácnost
  18. října 2022|Veronika Doskočilová
  Drahý obraz si můžete pojistit v rámci pojištění domácnosti, ale i samostatně

  Máte doma drahý obraz na plátně? Většinou ho stačí zahrnout do pojištění domácnosti. U dražších kusů je ale potřeba samostatné pojištění i posudek. A hodnotí se i zabezpečení nemovitosti.

 • Průvodce koupí pozemku a výstavbou - manželé prochází stavbu domu
  Dům a domácnost
  15. října 2022|Jana Březinová
  Průvodce koupí stavebního pozemku a výstavbou

  V dnešní době představuje koupě pozemku investici v řádech milionů korun, proto jeho výběr neuspěchejte. Jinak se může stát, že se vám výstavba rodinného domu prodraží nebo vůbec nebude možná. Po zahájení výstavby předcházejte neočekávaným výdajům pomocí pojištění hrubé stavby.

 • Podpis smlouvy o pojištění majetku
  Dům a domácnost
  10. října 2022|Veronika Doskočilová
  Máte podpojištěnou nemovitost? Následky mohou být finančně likvidační

  Podpojištění nemovitosti vám v případě pojistné události plnění od pojišťovny výrazně zkrátí. Místo peněz za skutečnou škodu tak můžete dostat jen zlomek, který vám škodu nenahradí.

 • Žena maluje po rekonstrukci bytu
  Dům a domácnost
  16. září 2022|Jana Březinová
  Ceny za rekonstrukci šly rapidně nahoru, nepodceňujte to

  V posledních měsících výrazně vzrostla cena stavebních materiálů i práce řemeslníků. To znamená jediné – rekonstrukce bytu se prodraží. Na kolik teď rekonstrukce vyjde a má smysl čekat na zlevnění? Na co si dát pozor a jak ušetřit, aniž byste museli dělat kompromisy v kvalitě?

 • Poškozená střecha domu po pádu stromu
  Dům a domácnost
  12. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Buďte připraveni na všechny živelné pohromy

  Přírodní živly udeří svoji silou mnohdy nečekaně a působí velké škody na relativně malém území. Tornáda, vichřice, povodně, ale i krupobití nebo oheň a sníh představují v posledních letech podstatnou část pojistných událostí, které musí pojišťovny řešit. Jen loni vyplatily za škody na majetku 6,45 miliardy korun, což byl proti roku 2020 nárůst o 117 %. Proto je nezbytně nutné pojištění nepodceňovat a samotnou pojistku správně nastavit.

 • Jak na zabezpečení chat a chalup proti zlodějům - Chata s terasou pod kopcem, kamenná cesta
  Dům a domácnost
  07. září 2022|Jana Březinová
  Jak na zabezpečení chat a chalup proti zlodějům

  Léto se chýlí ke konci a brzy začnou žně pro vykradače chat a chalup. Opuštěné rekreační objekty jsou snadnou kořistí, protože v zimních měsících mají zloději na vloupání klid. Navíc v letošním roce počet vloupání do chat a chalup vzrostl. Jak na zabezpečení chaty, aby se vám lupiči vyhnuli? A jak si správně nastavit pojištění chaty, aby vám pokrylo případné škody?

 • Pár mezi krabicemi v novém bytě
  Dům a domácnost
  29. srpna 2022|Jana Březinová
  Odpovědnost jako součást pojištění nemovitosti

  Stačí chvilka nepozornosti a můžete zavinit škody za miliony –⁠ ať už vytopíte sousedy nebo někoho srazíte na kole. Nezanedbatelné škody na cizím majetku mohou způsobit také vaše děti či domácí mazlíčci. I když máte „den blbec“, pojištění odpovědnosti vás spolehlivě ochrání. Přesto ho má sjednáno jen 39 % Čechů.

 • Prasknuté potrubí v kuchyni
  Dům a domácnost
  19. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Výhody pojištění domácnosti v nájemním bydlení

  Bydlíte v pronajatém bytě nebo domě? To ještě neznamená, že veškeré pojištění obstará majitel nemovitosti. Podceňovat byste neměli zejména pojištění domácnosti a odpovědnosti za škodu. Proč se vyplatí sjednat pojištění bytu v nájmu a v jakých případech vás smlouva s pojišťovnou ochrání před nepříjemnostmi?

 • nájem-nebo-hypotéka
  HypotékyDům a domácnost
  05. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Nájem vs. hypotéka na byt: Kdy se co vyplatí?

  Žít ve vlastním by chtěl každý. Bohužel zdaleka už ne každý si může dovolit koupit byt či dokonce dům. Rostou ceny nemovitostí, hypotéky jsou dražší a podmínky získání přísnější, ale o mnoho lépe na tom nejsou ani nájmy. Nakonec nejvíce záleží na aktuální finanční situaci.

 • asistence
  Dům a domácnost
  26. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Asistenční služby u majetku: Víte, v jakých situacích se vám můžou hodit?

  Zabouchnuté dveře, deratizace nebo třeba servis elektrospotřebičů. Víte, co mají všechny tyto služby společného? Mnohé pojišťovny je nabízejí v rámci balíčků asistenčních služeb. Asistenční služby jsou totiž (minimálně v základní verzi) součástí všech majetkových pojistných smluv a extra se za ně nepřiplácí. Proto jsou často opomíjené a řada pojistníků dokonce ani netuší, že je může aktivně využívat.

 • pronájem
  Dům a domácnost
  10. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Pronájem bytu: Kde hledat ty nejlepší nabídky a na co se ptát při osobní prohlídce?

  Vzhledem k aktuálním úrokovým sazbám a současné situaci jste se rozhodli pro pronájem bytu. Kde takový pronájem hledat a jak se na celý proces vlastně připravit? Máme pro vás praktické rady i tipy, které využijete při samotné prohlídce.

 • Dům a domácnost
  02. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyhnout požáru v domácnosti

  Většina požárů v domácnosti způsobí lidská chyba –⁠ neopatrnost, nedbalost nebo ponechání dětí či domácích mazlíčků bez dozoru. Přitom chvilka nepozornosti může zavinit obrovské škody na majetku a především zdraví. Zjistěte, jaké zásady dodržovat, abyste předešli požáru v domácnosti i jak se s ohněm vypořádat, aby byly škody co nejmenší.

 • lupič páčí okno
  Dům a domácnost
  Jak zabezpečit dům proti krádeži i živlům? Vsaďte na bezpečnostní dveře i kamery

  V průběhu roku 2021 Policie ČR evidovala 24 638 krádeží a 28 321 vloupání. Spolu s dalšími zločiny tak zjistila zhruba 71 400 majetkových trestných činů. Jak dům, byt či chatu zabezpečit a ochránit před zloději a živly?

 • žena ruce nad modelem baráku
  Dům a domácnost
  31. ledna 2022|Jana Poncarová
  8 tipů, kdy vám přijde vhod pojištění domácnosti a stavby

  Ač jste sebeopatrnější, můžou v životě nastat situace, které s vámi zacloumají a způsobí vám škody. Proto existuje pojištění. Pojistit si dnes můžete opravdu cokoliv, co je vám drahé. Vybavení domácnosti, sbírku umění i stavbu samotnou. Vysvětlíme vám, jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy pojistek a proč vám v současné nejisté době přijdou vhod.

 • Podpis smlouvy - model domu
  Dům a domácnost
  22. ledna 2022|Jana Poncarová
  Co vše kryje pojištění stavby?

  Každý, kdo má majetek, se ho snaží chránit. Ať už vlastníte rodinný dům, vilu, chatu nebo chalupu, jejich pojištění je na místě. Ukážeme vám, na co vše se vztahuje pojištění stavby a jaké možnosti pojištění nemovitosti aktuálně existují.

 • Matka s dcerou u vánočního stromu
  Dům a domácnost
  21. prosince 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Bezpečný domov během Vánoc: Jak se chránit před požáry a jinými katastrofami

  Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, někdy se ale kvůli malé chvilce nepozornosti promění v pohromu. To potvrzují i záchranáři, kteří každoročně zasahují u požárů a úrazů. Připomeňte si, jaká rizika na vás během Vánoc v domácnosti číhají a jak jim předcházet.

 • Obývací pokoj se zelenou sedačkou
  Dům a domácnost
  20. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se vztahuje pojištění domácnosti? Na víc věcí, než byste možná čekali

  Pořídit si vysněný dům nebo byt je v dnešní době takovým malým vítězstvím. Stačí ale jeden nečekaný rozmar přírody nebo návštěva nenechavého zloděje a místo perfektně vybaveného interiéru vám zbydou oči pro pláč. Abyste bezpečně ochránili svůj majetek, je dobré sjednat si pojištění domácnosti. Na co všechno se tahle pojistka vztahuje a proč si ji neplést s pojištěním nemovitosti?

 • energie setreni
  EnergieDům a domácnost
  11. listopadu 2021|Monika Šaríková
  Co dělat, pokud máte vysoké zálohy na energie

  Přestože spousta lidi se teď bude snažit šetřit na spotřebě energií, výsledek se jim projeví až ve vyúčtování. Do té doby bude třeba platit vysoké zálohy, které však spousta domácností momentálně není schopna splácet. Přinášíme vám desatero rad, jak si tuto situaci alespoň trochu zlehčit.

 • Pojištění majetku - dům pod deštníkem
  Dům a domácnost
  10. října 2021|Jana Poncarová
  Jak si správně pojistit majetek?

  Každý, kdo má majetek, se ho snaží chránit. Jedním z nástrojů je pojištění. Produkty pojišťoven jsou dnes natolik rozsáhlé, že pojistit lze téměř vše. Důležité je dobře nastavit hodnotu majetku a pojištění pravidelně aktualizovat – třeba nyní, kdy zdražují nemovitosti i stavební materiál.

 • Vloupání do auta
  Dům a domácnostAuto
  27. července 2021|Petr Woff
  Které okresy ČR jsou nejrizikovější pro řidiče a majitele nemovitostí?

  Praha, Brno a Ostrava jsou nejlidnatějšími městy České republiky, takže nejčastěji figurují v tuzemské černé kronice. Ale jakmile porovnáme stejné populační jednotky, vyjdou jiné výsledky. V silničních nehodách smutně vyniká Lounsko. Vloupačky do rodinných domů a bytů jsou nejpravděpodobnější v Plzni. Srovnejme, jaké okresy ČR představují vysoké, nebo nízké riziko.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.