Kupujeme byt - Mladý pár, makléřka, světlý pokoj, dřevěná podlaha

Kupujeme byt: Na co se zaměřit při prohlídce

22. 3. 2022 | Aktualizováno: 21. 2. 2023
|
Délka čtení: 10 min.

Konečně jste našli byt, který se vám líbí a chystáte se na prohlídku? Koupě bytu je obrovská investice, a tak byste neměli nic ponechat náhodě. Prohlídka představuje zásadní krok, který vám pomůže odhalit nedostatky a možné budoucí problémy. Na co si dát pozor při koupi bytu?

Ptejte se ještě před prohlídkou

Abyste si ušetřili čas, pusťte se do vyhledávání informací ještě před prohlídkou. Pokud nejsou uvedeny přímo v inzerátu, připravte si základní otázky a vytočte číslo realitního makléře.

 • Jaké jsou základní parametry bytu – podlahová plocha a počet místností?

 • V jakém patře se byt nachází, je v domě výtah?

 • Co dalšího k bytu náleží – balkon nebo terasa? Nabízí se parkovací stání či garáž, a pokud ano, platí se příplatek nebo jsou zahrnuty v ceně nemovitosti?

 • Je byt v osobním či družstevním vlastnictví?

 • Jak vysoké se platí poplatky za služby a zálohy na energie?

 • Je cena uvedená v inzerátu konečná včetně provize a daně?


Mezi další nezbytné kroky patří zjištění přesné adresy včetně čísla bytové jednotky a ověření bytu v katastru nemovitostí. Po zadání adresy získáte jméno majitele a jeho trvalé bydliště. Zkontrolujte si způsob užití jednotky, tedy zda se skutečně jedná o byt. Bohužel můžete narazit na podvod, kdy se jako byt inzeruje nemovitost zkolaudovaná jako ateliér nebo jiný nebytový prostor.

Při koupi bytu byste se měli zajímat také o oddíl s názvem omezení vlastnického práva, do nějž patří například zástavní práva, věcná břemena a předkupní práva. V oddílu jiné zápisy byste pak případně viděli žaloby nebo soudní spory.

Naplánujte si prohlídku bytu

Zdá se, že je všechno v pořádku? V tom případě je dalším krokem osobní prohlídka bytu. Termín si sjednejte za denního světla – v šeru nebo tmě se může spousta nedostatků schovat. Navíc nebudete vědět, kolik do bytu proudí světla.

Cestu na prohlídku si naplánujte dopravním prostředkem, s nímž byste do bytu jezdili nejčastěji. Využíváte MHD? Pak si všímejte, jak daleko a kudy jdete k zastávce, jaká je četnost spojů nebo jestli vám příliš přestupů nezprotiví cestu do práce. Jezdíte-li autem, bude pro vás podstatný počet a obsazenost parkovacích míst, pokud k nemovitosti nepatří i soukromé parkovací místo či garáž.

Před prohlídkou si nechte dostatek času na procházku po okolí. Jak na vás čtvrť působí, jací lidé se tu pohybují? Nachází se v okolí obchod nebo večerka na rychlý nákup? Podle svého životního stylu se zajímejte o další občanskou vybavenost – pro rodiče bude podstatná škola a školka, pro sportovce blízkost fitka nebo parku na běhání. Ideálně se na obhlídku vydejte také v noci, některá místa se totiž pod rouškou tmy mohou proměnit k nepoznání a hlučný bar přímo pod okny by vás po koupi bytu nejspíš nepotěšil.

Čeho si všímat na prohlídce a na co si dát pozor při koupi bytu

Během prohlídky bytu mějte oči na stopkách a hledejte vady, nedostatky a podezřelé úpravy. Bohužel jako laik nejspíš nedokážete odhalit všechny problémy, a tak se vyplatí přizvat na prohlídku odborníka z oboru stavebnictví.

 • Zkontrolujte celkový stav bytu – je po rekonstrukci? Kdy proběhla a co všechno se změnilo?

 • Jak vypadají zdi a příčky? Je bytové jádro zděné nebo umakartové? Dívejte se po prasklinách na zdech a stropě. Nejsou zdi vlhké nebo plesnivé? Pokuste se nakouknout i za skříně nebo různé dekorace, které mohou podobné problémy skrývat.

 • V jakém stavu jsou elektrické rozvody? Na původní elektrickou instalaci vás upozorní staré jističe. Ty nezvládají zátěž dnešních spotřebičů a mohou vypadávat pojistky.

 • V koupelně a kuchyni se zajímejte o rozvody vody a kanalizace. Jsou v plastu nebo původní?

 • Jak vypadají podlahy? Nevržou, není lino položené přímo na beton?

 • Neprofukují okna nebo vchodové dveře?

 • Vyzkoušejte funkčnost topení, vodovodních baterií, bojleru a všech dalších elektrospotřebičů či vestavěného nábytku, který bude v bytě zůstávat.

 • Projděte si společné prostory a zkoumejte stav rozvodů vody i elektroinstalace.Nedostatky si pečlivě zapisujte. Samozřejmě záleží na vás, zda dáváte přednost bytu v lepším stavu nebo si raději zrekonstruujete vše sami. V každém případě platí, že čím více vad odhalíte, tím nižší by měla být kupní cena.

Pokud vás čeká již zmíněná rekonstrukce, poradíme vám, jak vše naplánovat a ufinancovat.

Připravte si otázky – na co se ptát při koupi bytu

Během prohlídky se nespoléhejte jen na vizuální dojem, ale předem si na makléře připravte také otázky. Na co se ptát při koupi bytu?

 • Požádejte o předpis záloh k bytu. Kolik se platí do fondu oprav a jaké jsou další fixní náklady na byt? Kromě příspěvků do fondu se obvykle jedná o poplatky za vytápění a úklid společných prostor, odvoz odpadu, odměny společenství vlastníků jednotek (SVJ) a podobně. Ty budete muset platit i v případě, že bude byt prázdný.

 • Projděte si vyúčtování z minulého roku. Jak vysoké se platí zálohy na vodu a topení? Vznikl u bytu vysoký přeplatek nebo nedoplatek? Pokud ano, ptejte se proč. Kolik v současné době žije v bytě osob? Přepočítejte si náklady na svoji rodinnou situaci.

 • Kdy proběhla poslední rekonstrukce společných prostor – rozvody elektřiny, stoupačky, schodiště, výtahu či společné antény. Je dům zateplený? V jakém stavu je střecha? Zjistěte, zda se v budoucnu plánují jiné rozsáhlé opravy.

 • Kolik je naspořeno do fondu oprav? Je částka dostatečná na plánované opravy? Splácí SVJ nějaké úvěry? Nemá předchozí majitel dluh vůči SVJ – před koupí bytu si vyžádejte potvrzení o bezdlužnosti.

 • Jakým způsobem je vyřešena televize a internet? Je v domě zaveden společný poskytovatel telekomunikačních služeb?

 • Proč se současní majitelé stěhují pryč? Ptejte se na důvody k prodeji bytu.

 • Kdo budou vaši sousedé? Bydlí v domě mladí lidé, rodiny nebo senioři? Klidně na pár bytů zazvoňte a zjistěte, jak se jim v domě bydlí.

 • Kdy bude byt připravený k prodeji?


Tento seznam zahrnuje jen základní přehled toho, na co se ptát při koupi bytu. Nebojte se ale zeptat na cokoliv, co vás zrovna napadne. O stavu bytu vám může napovědět i přístup makléře k odpovědi. Pokud se nějakému tématu vyhýbá nebo odpovídá nepříjemným tónem, buďte na pozoru.

Poslechněte si náš podcast, kde rozebíráme téma prodeje a nákupu nemovitosti ještě více do hloubky.

Jak se chovat při prohlídce bytu

Na prohlídku bytu si vyhraďte dostatek času a snažte se vyhnout emocionálním rozhodnutím. Nejlepší bude, když na prohlídku vyrazíte ve dvou – každý si totiž všímá jiných detailů. Nedávejte najevo nadšení a snažte se tvářit neutrálně. Jakmile začnete o bytu unešeně básnit a plánovat, jakou barvou vymalujete stěny, má vás makléř v hrsti a rozhodně si nevyjednáte žádnou slevu.

V žádném případě na sebe nenechte naléhat a nepodepisujte rezervační smlouvu hned po první prohlídce. Vyžádejte si čas na rozmyšlenou. Makléř vám možná bude tvrdit, že má na byt spoustu dalších zájemců, ale nemusí to být pravda.

Na druhou stranu je fakt, že v současné době poptávka po nemovitostech převyšuje nabídku. Proto ani dlouho neotálejte a domluvte se s makléřem na termínu, kdy se vyjádříte. Po příchodu domů si sepište seznam pro a proti, ale ideálně se na koupi bytu podívejte ještě s větším časovým odstupem a čistou hlavou. Vezměte v úvahu vaše finanční možnosti a ověřte způsoby financování nemovitosti.

Přemýšlíte o hypotéce? Přečtěte si článek o tom, jak získat šance na její získání:

Koupě družstevního bytu má svoje specifika

Vyhlédli jste si byt v družstevním vlastnictví? To s sebou nese určitá specifika. Družstevní byty patří bytovému družstvu a jeho uživatelé jsou v podstatě nájemci. Koupě družstevního bytu proto probíhá jiným způsobem, než je tomu u nemovitostí v osobním vlastnictví. Nejčastěji vznikají problémy kvůli podnájmu, jelikož stanovy družstva ho mohou zakazovat. Z toho důvodu se koupě družstevního bytu zpravidla nehodí jako investice, ale doporučuje se pouze pro vlastní bydlení.


Na co si dát pozor při koupi družstevního bytu?

 • Existuje na bytě nesplacená anuita? Jedná se o nesplacenou část tzv. dalšího členského vkladu. Jaká je výše zbývajícího dluhu a jak vysoké jsou splátky?

 • Je možné byt pronajmout? Pokud ano, pojí se s pronájmem poplatek? Vyžádejte si stanovy družstva a pečlivě je nastudujte.

 • Bude jednotka převoditelná do osobního vlastnictví?


Myslete na to, že i koupě družstevního bydlení na hypotéku má své odlišnosti, a proto se nezavazujte k podpisu smlouvy předčasně.

Chraňte to, na čem vám záleží

Teď už víte, na co se při nákupu nemovitosti zaměřit a na co se ptát. Po nákupu nezapomeňte ještě na pojištění majetku. Srovnáme vám aktuální nabídky na trhu.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?