hypoteka-obrazek

Jaké jsou podmínky hypotéky na družstevní byt?

11. 1. 2021
|
Délka čtení: 10 min.

Ceny bytů a domů jsou stále vyšší. Proto se řada zájemců o bydlení ve „vlastním“ začíná poohlížet po družstevních nemovitostech. Někdo by mohl namítnout, že družstevní byty patří do minulého režimu. Nikoli! Jde o jeden ze způsobů, jak získat byt přibližně o 20–30 % levněji. S financováním je to ale o něco složitější. Jak získat hypotéku na družstevní byt?

Jak koupit družstevní byt

V první řadě je dobré si ujasnit, jak vlastně koupě družstevního bytu funguje. Družstevní byt znamená, že je v majetku družstva, nikoliv v osobním vlastnictví. Pokud se tedy rozhodnete pro koupi družstevního bytu, nestanete se jeho majitelem (tím zůstává i nadále družstvo), ale získáte pouze práva k jeho užívání (členský podíl). Právě z toho důvodu je financování družstevního bytu problematické – k hypotéce nemůžete dát do zástavy nemovitost, která fakticky není vaše. Existují však možnosti, jak tento problém obejít.

Dvě možnosti, jak hypotéku na družstevní byt získat

Získat hypotéku na družstevní byt můžete dvěma způsoby:

  • zástavou jiné nemovitosti,

  • byt bude po určité době převeden do osobního vlastnictví.

Hypotéka na družstevní byt se zástavou jiné nemovitosti

Při koupi družstevního bytu získáte pouze podíl v bytovém družstvu, nemůžete tedy za úvěr ručit kupovanou nemovitostí. Máte však možnost ručit jinou nemovitostí – například jiným bytem nebo domem ve vašem vlastnictví, případně nemovitostí vašich rodičů, příbuzných či přátel, kteří budou ochotni se za vaši hypotéku zaručit.

Pokud by v budoucnu došlo k převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví, lze vyměnit zastavenou nemovitost za byt, kterého se hypotéka týká. A to i v případě, že je byt stále splácen.

Co všechno může být zástavou u hypotečního úvěru?

  • jiná nemovitost ve vlastnictví dlužníka

  • nemovitost ve vlastnictví třetí osoby (např. ve vlastnictví příbuzných či známých)

  • rozestavěná nemovitost (musí být zapsaná v katastru nemovitostí)

„Podmínky a doklady jsou pak stejné jako u úvěru na koupi bytu v osobním vlastnictví, jediným rozdílem je právě zajištění,“ říká Zuzana Filipová z Moneta Money Bank pro idnes.cz. Předkládají se doklady totožnosti, potvrzení příjmů, návrh smlouvy na převod družstevního podílu a podklady pro ocenění zástavy.

Hypotéka na družstevní byt, který přejde do osobního vlastnictví

Jestliže víte, že byt, který jste si vyhlédli, bude časem spadat do vašeho osobního vlastnictví a máte písemný příslib od družstva, připadá pro vás jako vhodná varianta tzv. předhypoteční úvěr. Některé banky ho nabízí pod názvem dočasně nezajištěný úvěr. Konkrétní podmínky se u jednotlivých bank liší. V zásadě však platí, že musíte získat nemovitost do osobního vlastnictví do 1–2 let.

Počítejte také s tím, že předhypoteční úvěr je dražší než běžná hypotéka. Ve chvíli, kdy bude byt váš, a vy budete moci zřídit zástavní právo k této nemovitosti ve prospěch vaší hypotéky, změní se předhypoteční úvěr v klasickou hypotéku s nižšími úroky.

Co všechno je nutné doložit?

Abyste hypotéku na družstevní byt získali, je potřeba splnit několik obecných podmínek (např. dobrá bonita, pravidelný a dostatečný příjem, plnoletost, bydliště nebo trvalý pobyt na území ČR apod.) a doložit bance či nebankovní společnosti, která tento produkt nabízí, následující dokumenty:

  • nájemní smlouvu stávajícího družstevníka, někdy i potvrzení družstva, že stávající družstevník nemá vůči družstvu žádné závazky,

  • smlouvu (příp. smlouvu o smlouvě budoucí) o převodu členských práv a povinností,

  • list vlastnictví k zastavované nemovitosti,

  • nabývací tituly,

  • snímek z katastrální mapy,

  • znalecký odhad,

  • list vlastnictví k bytovému domu, kde se nachází předmětný byt,

  • podklady nutné k ohodnocení bonity,

  • žádost o úvěr a kopii dvou identifikačních průkazů.

To, kolik vám banka či nebankovní společnost ve finále půjčí, vždy záleží na vaší bonitě a hodnotě zastavované nemovitosti. Pokud si s hypotékou nevíte rady, neváhejte o pomoc požádat odborníky, kteří vám rádi navrhnou řešení ušité přímo na míru vašim představám a požadavkům.

Družstevní byt můžete financovat také úvěrem

Pokud nemáte naději, že družstevní byt přejde v nejbližší době do vašeho osobního vlastnictví a nemáte ani jinou nemovitost k zástavě, může pro vás být zajímavou možností úvěr ze stavebního spoření. To je úvěr bez zajištění, který můžete použít na pořízení družstevního bydlení od právnické nebo fyzické osoby.

Na rozdíl od hypotéky má úvěr ze stavebního spoření několik nevýhod – půjčíte si pouze nižší částku (zpravidla max. 2 miliony), za vyšší úrokové sazby a na kratší dobu (obvykle max. 18 let). Na druhou stranu však nemusíte ručit žádnou nemovitostí, při koupi levnějšího družstevního bytu to tak může být ideální řešení.

Pro čerpání úvěru ze stavebního spoření není třeba mít založené stavební spoření. Podmínky půjčky jsou pak naprosto standardní. Jako žadatel musíte navíc prokázat jen to, že si družstevní byt kupujete pro sebe nebo osobu blízkou.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Zastřešený zahradní bazén
    27. července 2023|Petr Woff
    Provoz domácího bazénu stojí až 100 000 Kč za sezónu. Takhle na něm ušetříte

    Malé soukromé koupaliště prospívá tělu i duši, ale voda a energie zdražily. Naštěstí existují takové vynálezy jako fototermické kolektory, tepelná čerpadla nebo solární plachty. Poradíme vám, jak ušetříte na provozu svého domácího bazénu, aby vás finančně nezruinoval.

  • Muž s kufrem odchází z domu
    21. července 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení domu před dovolenou: Jak ochránit domov před nezvanými hosty?

    Před odjezdem na dovolenou nejspíš řešíte organizaci celé cesty a balení. Zapomínat byste ale neměli ani na adekvátní zabezpečení bytu či domu. Váš opuštěný domov se totiž snadno může stát terčem zlodějů. Jakým způsobem nezvané hosty od „návštěvy“ odradit?

  • Bouřka s blesky nad městem
    13. července 2023|Petr Woff
    Hromosvod nestačí. 5 rad, jak při bouřce ochránit svoje spotřebiče

    Blesky zvyšují napětí v elektrickém vedení a následně ničí elektroniku, bojlery nebo elektrokotle. Bouřky takhle poškodily už každého čtvrtého Čecha a každoročně přibývají další případy. Přepěťová ochrana není drahá, stojí řádově stovky až tisíce Kč, ale každá technická vychytávka má svoje slabiny. Proto odpojte svoje spotřebiče ze sítě, pokud odcházíte ven anebo vidíte, že se obloha zatáhla bouřkovými mračny.

  • Matka s dcerami si na zahradě hraje s vodou
    11. července 2023|Nikola Zatloukalová
    Bez potu a nevyspání: Jak si užít horké léto ve zdraví

    Horké letní dny nejsou příjemné pro nikoho z nás. Během dne se potíme a kvůli nekomfortu máme problém se na cokoliv soustředit. V noci nemůžeme kvůli vedru spát. Naštěstí jsme si pro vás připravili několik ověřených tipů, s jejichž pomocí se můžete v létě ochladit.