Blog
Hypotéky
Kdy se vyplatí předhypoteční úvěr?

Kdy se vyplatí předhypoteční úvěr?

26. září 2020|Monika Šaríková|

Konečně jste objevili byt, který splňuje všechny vaše požadavky. V cestě za ideálním bydlením však stojí zdánlivě nepřekonatelná překážka. Vybranou nemovitost nelze použít k zajištění hypotéky, jinou nemovitost nemáte a bez hypotéky si vysněný byt nemůžete dovolit. Naštěstí existuje předhypoteční úvěr.

Co je předhypoteční úvěr

Z názvu tohoto specifického úvěrového produktu vyplývá, že jej lze použít před tím, než banka schválí řádný hypoteční úvěr. Respektive předtím, než je možné u nemovitosti změnit vlastnické právo a použít ji tak k zajištění hypotéky. Žadatele o předhypoteční úvěru musí splnit několik podmínek.

Předhypoteční úvěr je tedy cosi jako krátkodobý úvěr na bydlení, který lze použít pouze na takovou nemovitost, již není možné použít jako zástavu v daném momentě, ale stane se tak později do určitého ve smlouvě stanoveného termínu. Zpravidla se jedná o období dlouhé maximálně 24 měsíců.

Spočítat novou hypotéku

K čemu slouží předhypoteční úvěr

Ve většině případech se problém s použitím nemovitosti k zajištění hypotečního úvěru týká bytů v družstevním, obecním či státním vlastnictví. Předhypoteční úvěr se dále využívá také k financování privatizovaných či dražených nemovitostí, nemovitostí v souvislosti s insolvencí či exekucí, staveb “na klíč”, k refinancování překlenovacích úvěrů jiných bank, u rekonstrukcí a staveb svépomocí apod.

Někdy lze předhypoteční úvěr využít také na financování jiných, prokazatelných s hypotékou, souvisejících nákladů, jako jsou například ceny a provize za bankovní služby, různé realitní služby, služby odhadce, související daňové poplatky apod.

Jaké jsou výhody a nevýhody předhypotečního úvěru

Zásadní výhodou předhypotečního úvěru je možnost koupě nemovitosti až dva roky předtím, než ji lze použít k zajištění klasického hypotečního úvěru. Za tuto možnost ale poskytovateli hypotéky zaplatíte. U předhypotečního úvěru tak počítejte s vyšší úrokovou sazbou. Předhypoteční úvěr lze sjednat pouze společně s následným hypotečním úvěrem, nikdy ne jako samostatný produkt.

Po dobu předhypotečního úvěru navíc splácíte pouze úrok a jistinu začnete splácet až v momentě, kdy dojde k překlenutí předhypotečního úvěru na běžnou hypotéku. Pokud by ve stanovené lhůtě nedošlo k nabytí vlastnického práva a převodu na hypotéku, je nutné k zajištění hypotéky použít jinou nemovitost. Pokud se tak nestane, může banka požadovat okamžité splacení celého úvěru kvůli porušení smluvních podmínek.

O předhypoteční úvěr proto žádejte pouze tehdy, pokud jste si stoprocentně jistí, že u vybraného bytu k převodu do osobního vlastnictví dojde nejpozději do slíbeného termínu. Čím dříve se tak stane, tím lépe. Nezbytné je k žádosti o předhypoteční úvěr doložit písemné potvrzení (družstva, obce apod.) o tom, že nemovitost bude možné do dvou let zapsat do katastru nemovitosti a uvalit na ni zástavní právo.

S výběrem předhypotečního úvěru si nechte poradit

Pokud se sami v hypotékách nevyznáte, nebojte se požádat o pomoc. S výběrem hypotéky ale i předhypotečního úvěru vám pomohou finanční specialisté. Ti mají na trhu s hypotékami profesionální přehled a odpovídající zkušenosti, aby vám dokázali najít nejvhodnější produkt napasovaný přímo na vaše potřeby.

Například s předhypotečním úvěrem od České spořitelny můžete získat až 90 % z hodnoty nemovitosti, na níž lze uvrhnout zástavní právo nejpozději do dvou let od poskytnutí úvěru. Jako bonus je možnost využít variability splátek, což znamená buď odložení splátek neboli přerušení splácení až o 3 měsíce a to opakovaně, nebo právo bezplatně upravovat výši pravidelných hypotečních splátek na základě změny smlouvy o úvěru.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).