Blog
Půjčky a úvěry
Úvěr stavební spoření

Jaké jsou podmínky úvěru ze stavebního spoření? - 1. díl

01. června 2020|Sára Nováková|

Stavební spoření nenabízí jen možnost spořit řadu let, než dosáhnete na vytoužené peníze. Díky naspořeným penězům můžete požádat o tzv. úvěr ze stavebního spoření. Ten má řadu výhod a někdy se vyplatí i více, než klasická hypotéka.

Stavební spoření na budoucí bydlení

Základem k žádosti o řádný úvěr ze stavebního spoření je mít ono stavební spoření. To je specifický druh spoření, kdy spoříte předem danou cílovou částku. Tato výsledná částka slouží na výstavbu bytu či domu, případně na jeho rekonstrukci, a dále pak na jiné stavební úpravy související s vaší nemovitostí.

V České republice je možné si stavební spoření sjednat u jedné z těchto stavebních spořitelen: Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka), Českomoravská stavební spořitelna (Liška), Raiffeisen stavební spořitelna, Modrá pyramida - stavební spořitelna, Wüstenrot stavební spořitelna.

Toto spoření se skládá z peněz, které pravidelně odesíláte na daný účet, dále z úroku z naspořené částky, a pokud splníte státem stanovené podmínky, tak také ze státní podpory.

Porovnat půjčky

Kdy můžete zažádat o úvěr?

O řádný úvěr ze stavebního spoření můžete požádat ve chvíli, kdy splňujete podmínky pro jeho získání.

Těmi je v první řadě nutná doba spoření na účet vašeho stavebního spoření. Touto dobou jsou 2 roky. Kromě toho ale musíte také naspořit určitou minimální danou částku, abyste o úvěr ze stavebního spoření mohli zažádat. Do této naspořené částky se vždy počítají i úroky a státní podpora.

Tuto částku už má každá stavební spořitelna jinou. Například Raiffeisen stavební spořitelna požaduje naspoření 35 - 40 % cílové částky, a to podle zvoleného tarifu. U Wüstenrot stavební spořitelny je to 40 - 50 % z cílové částky podle zvoleného tarifu.

V případě, že byste měli cílovou částku nastavenou na 300 000 Kč, museli byste naspořit 105 000 - 150 000 Kč podle zvoleného tarifu a stavební spořitelny.

Úrokovou sazbu znáte dopředu

U řádného úvěru ze stavebního spoření platí, že úroková sazba pro něj je pro všechny stejná. Už v době uzavření stavebního spoření tedy víte, za jakou úrokovou sazbu si budete v budoucnu moci vzít úvěr ze stavebního spoření.

Tato úroková sazba je pak pevná po celou dobu splácení tohoto úvěru.

Co budete potřebovat?

Často to bývá tak, že ve chvíli, kdy splníte potřebnou dobu spoření a naspoříte minimální nutnou částku, stavební spořitelna vás sama osloví a nabídne vám možnost vzít si úvěr ze stavebního spoření. Pokud se pro něj opravdu rozhodnete, budete kromě žádosti potřebovat:

  • vaše identifikační údaje,

  • doklad totožnosti,

  • potvrzení o vašich příjmech,

  • informace o vašich závazcích - tedy o jiných úvěrech, půjčkách atd.,

  • informace o nákladech vaší domácnosti,

  • doklady pro zajištění úvěru zástavou nemovitosti (výpis z katastru nemovitostí, znalecký posudek a další),

  • doklady, kterými doložíte účel úvěru (smlouvy, faktury, účtenky za materiál atd.).

Následně stavební spořitelna posoudí vaši bonitu, schopnost splácet a usoudí, jestli vám může úvěr poskytnout. Peníze pak začínáte splácet následující měsíc po měsíci, kdy došlo k čerpání, a to zpravidla buď formou inkasa, které si v bance zřídíte a dáte k němu stavební spořitelně povolení, nebo formou trvalých plateb.

Se zajištěním či bez?

Někdy stavební spořitelny vyžadují, aby při úvěru vyšším než několik set tisíc korun, zpravidla od 300 000 Kč výše, jste ručili zástavním právem k vaší nemovitosti. Není to ale pravidlem, některé stavební spořitelny nabízejí i 1 000 000 Kč bez nutnosti zajištění. Takovou variantu můžete využít ve chvíli, kdy nemáte čím ručit.

Mějte ale na paměti, že nezajištěné úvěry jsou zpravidla dražší, než ty zajištěné. Daná instituce tím totiž podstupuje vyšší riziko, a tak si jej náležitě ocení a úroky tomu přizpůsobí.

V následujícím článku si přiblížíme, jak dochází k čerpání úvěru a jaké máte možnosti, když podmínky pro jeho poskytnutí nesplňujete.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).