Stavební spoření úvěr

Jaké jsou podmínky úvěru ze stavebního spoření? - 2. díl

25. 6. 2020
|
Délka čtení: 3 min.

V minulém článku jsme si přiblížili problematiku úvěru ze stavebního spoření. Nyní se podíváme, jakou formou tento úvěr můžete čerpat, případně jaké máte možnosti, když na takový úvěr ještě nemáte nárok

Jak můžete úvěr čerpat?

Úvěr ze stavebního spoření pak můžete čerpat různou formou. Buď zálohově, nebo postupně, ale i najednou. Peníze musí být využity v souvislosti s bytovými potřebami, tedy na pořízení či rekonstrukci bydlení. Nemusí to však být vše najednou. Některé stavební spořitelny dokonce akceptují i rok staré účty, které vám následně z úvěru proplatí. Starší už ale většinou ne. Výjimku mohou tvořit situace, kdy doklady prokazují účelové použití vyplacené uspořené částky z vkladové části. I tak ale doklady musí být vystaveny po datu uzavření smlouvy o stavebním spoření.

Doba čerpání úvěru ale není neomezená a zpravidla trvá 2 roky.

Nesplňujete podmínky? Máte jinou možnost

Pokud víte, že na řádný úvěr ze stavebního spoření zatím nedosahujete, můžete využít ještě jednu variantu. Tou je tzv. překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Ten vám pomůže překlenout dobu, než splníte podmínky a na řádný úvěr dosáhnete. Jinak je také nazýván meziúvěrem a je určen právě k tomu, abyste překlenuli období, po které nemáte splněné podmínky pro sjednání plnohodnotného řádného úvěru ze stavebního spoření. Po splnění těchto podmínek se úvěr překlopí do řádného úvěru ze stavebního spoření.

Překlenovací úvěry ze stavebního spoření jsou poskytovány s různou akontací. Některé stavební spořitelny nabízí možnost i nulové akontace, jiné vyžadují akontaci 20 - 40 %.

O tento typ úvěru můžete zažádat prakticky ihned po sjednání stavebního spoření. Ovšem pozor, není tak výhodný, jako klasický úvěr ze stavebního spoření.

Jednoznačně je finančně výhodnější sjednat si řádný úvěr ze stavebního spoření než překlenovací úvěr. U překlenovacího úvěru na rozdíl od řádného nesplácíte jistinu, ale jen úroky. Tím se vám půjčená částka nesnižuje a úvěr se vám tím prodražuje.

Úvěr ze stavebního spoření

Raději úvěr ze stavebka nebo hypotéku?

K velmi diskutované otázce patří to, jestli se více vyplatí řádný úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéka. To ale není tak jednoznačné. Hodně záleží na vývoji úrokových sazeb. V době, kdy úrokové sazby u hypoték klesají, mají lidé tendenci tíhnout spíše ke sjednání hypotečních úvěrů, protože stavební spořitelny často nemohou takto nízkým úrokovým sazbám konkurovat.

Naopak v době, kdy úrokové sazby u hypoték rostou, přiklánějí se lidé spíše k úvěru ze stavebnímu spoření.

Při porovnávání ale nesledujte jen úrokovou sazbu, ale i RPSN. Tato zkratka označuje tzv. roční procentní sazbu nákladů, jinými slovy udává celkovou nákladovost půjčky se všemi poplatky za rok.

Pokud vám při porovnání vyjde, že ze dvou srovnávaných půjček bude mít jedna nižší úrok a druhá nižší RPSN, znamená to, že v prvním případě sice máte nízký úrok, ale zaplatíte hodně peněz na dalších nákladech, zatímco v druhém případě je úrok vyšší, ale celkové náklady nižší. Výhodnější je pak pro vás půjčka s nižším RPSN.

Rada na závěr

Pokud už víte, že jednou budete chtít ze stavebního spoření čerpat řádný úvěr, věnujte ještě před uzavřením samotného stavebního spoření čas tomu, abyste si nabídky pěti stavebních spořitelen porovnaly. Úrokové sazby se totiž v jednotlivých institucích liší. Porovnat pět z nich mnoho času nezabere a naopak vám může v budoucnu peníze ušetřit.

I při zakládání stavebního spoření bez vize budoucí žádosti o úvěr z něj by měl předcházet průzkum. Stavební spořitelny mají často různé akce, kdy odpouští poplatek za uzavření stavebního spoření a další poplatky. Ve výsledku vás tak spoření může vyjít ještě levněji.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?

  • Plány stavby domů
    22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
    Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

    Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

  • Skládání mincí na sebe
    15. dubna 2023|Petr Pohůdka
    5 tipů, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku

    Trh s bankovními a nebankovními půjčkami je díky zákonným úpravám z posledních let pro občany mnohem přehlednější i bezpečnější. To však ještě neznamená, že si každý sjedná výhodnou půjčku. Na co byste se při výběru půjčky měli zaměřit? Připravili jsme pro vás 5 základních tipů.

  • Žena s bankovkami v ruce přemýšlí
    11. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
    Na co si dát pozor u spotřebitelských úvěrů

    Při výběru půjčky zkontrolujete úroky, spočítáte, kolik přeplatíte, a podpis smlouvy už je jenom formalita. Jenže pak se při prvním problému začnete divit, kolik pokut, poplatků a dalších smluvních podmínek jste vlastně  podepsali. Co teď? Poradíme vám, na co si dát pozor, jak se bránit, když podepíšete nevýhodnou smlouvu o půjčce, kdy je možné odstoupit od smlouvy a kdy je smlouva neplatná.

  • Jste v insolvenci a chcete si půjčit - zamyšlený muž v modré košili u počítače
    08. dubna 2023|Jana Březinová
    Jste v insolvenci a chcete si půjčit? Jednoduché to mít nebudete

    Vyhlásili jste osobní bankrot, ale v průběhu insolvence potřebujete zaplatit nečekaný výdaj? Pak se nejspíš poohlížíte po půjčce v insolvenci. Tu vám však nabídnou jen nepoctivé společnosti, a navíc se vystavujete riziku, že vám soud oddlužení zruší. Měli byste vědět, jaké možnosti financování v této chvíli máte a čemu se naopak vyhnout.