Prošli jste si insolvencí a v současné době plánujete vlastní bydlení? Pokud si na něj chcete vzít hypotéku, připravte se na poměrně náročný a komplikovaný proces s nejasným výsledkem. Je hypotéka po insolvenci možná a jak tuhle situaci řešit?

Jaké jsou základní podmínky pro získání hypotéky

Každá banka si stanovuje vlastní podmínky, které musí žadatel o hypoteční úvěr splňovat. Mezi ty obecné nicméně patří plnoletost, bydliště nebo trvalý pobyt v Česku, dobrá bonita, pravidelný a doložitelný příjem, určité procento vlastních prostředků (ideálně 10 – 30 %) a vhodná nemovitost k zástavbě.

Právě s bonitou ale mívají lidé po insolvenci problém. Klient, který si insolvencí prošel, je totiž pro banku značně rizikovým, proto je téměř nemožné, aby klasickou hypotéku získal. Zápis v insolvenčním rejstříku navíc bude vymazán až po pěti letech od řádného oddlužení, takže trvá poměrně dlouho, než na klasickou hypotéku dosáhnete.

Co v takové situaci dělat?

Jednou z možností je požádat o pomoc zkušeného hypotečního specialistu, který pro své klienty dokáže u banky vyjednat nadstandardní podmínky i řadu výjimek. V případě insolvence je ale potřeba počítat s tím, že celý proces může být poměrně náročný, zdlouhavý a jeho výsledek bude značně nejistý.

Pokud jste se výše uvedeným nenechali odradit, kontaktujte zkušeného hypotečního experta, který s vámi současnou situaci probere a nastíní možnosti jejího řešení.

Jednou z alternativ, je sjednání hypotéky u nebankovní společnosti a při následném refinancování její převedení pod banku. Tady je ale potřeba počítat s vysokými úrokovými sazbami, poplatky a potřebou mít nachystaný dostatečný finanční obnos.

I tady je ale na místě zmínit riziko podvodných poskytovatelů, kteří nebankovní hypotéky ne vždy poskytují za transparentních, tedy zcela jasných podmínek, což s sebou může přinést nemilá překvapení. Proto je vždy výhodnější počkat, než pětiletá lhůta od oddlužení uběhne a požádat o klasickou hypotéku pouze solidní a ověřené společnosti.